Home / Tag Archives: nevojitet

Tag Archives: nevojitet

Thuaji Stop dhimbjes së fytit me xhenxhefil, kjo është receta në kushtet e shtëpisë

Xhenxhefili është një mjet shumë efikas i cili forcon sistemin imunitar, stimulon qarkullimin e gjakut, liron dhimbjet dhe hollon gjakun e ngjizur. Pasi tash janë afruar ditët e ftohta dhe ftohjet nuk janë të rralla na nevojiten shpesh gjëra kundër gripit, ftohjes dhe dhimbjeve të fytit. Bonbonet janë një alternativë e mirë në këso raste porse të tillat janë me shumë gjëra të përziera dhe natyrisht se kushtojnë.Këtu kemi një recetë për të përgatitur vetë në kushte shtëpiake bonbone të këndshme, shumë të shëndetshme, me përbërje natyrale dhe natyrisht me një kosto më të vogël nga ato që shiten nëpër shitore dhe tregje. Ju nevojitet: Një copë e freskët xhenxhefili (përafërsisht 3 – 4 cm e gjatë, nëse i dëshironi bonbonet pak më tepër djegës atëherë merrni më shumë se kjo)100 g sheqer1 rende pak më të imët1 thikë të mprehtë1 tenxhere të vogël1 lugë për zierje1 tepsiLetër pjekjePërgatitja: Së pari qërojmë xhenxhefilin dhe e grimcojmë në rende, na nevojitet së paku dy lugë..

Lexone

Ambasada amerikane reagon sërish për vizat, mos e bëni këtë gabim

Ambasada amerikane në Tiranë jep një tjetër njoftim të rëndësishëm për vizat emigruese. Bëhet me dije se në të gjitha rastet nevojitet një peticion emigrimi më vetë për çdo pjesëtar të familjes, qoftë ky fëmijë nën moshën 18 vjeç. Në njoftim thuhet se nëse nuk kryhet kjo procedurë rrezikoni kthim …

Lexone

Po ndodh çmenduria..! Mahrez zbulon ekipin e ri

Duket se ylli i qytetit të Leicester, Mahrez është në krye  të listës së ngushtë të Pep Guardiola i cili më shumë gjasë do ta transferojë algjerianin  pas lëndimit të Leroy Sane ndaj Cardiff City në FA Cup, përcjell ORAinfo. Sane do të mungon deri në dy muaj,  andaj në …

Lexone

Teknikë e thjeshtë e frymëmarrjes që e eliminon stresin

Teknikë e thjeshtë e frymëmarrjes që e eliminon stresin

Shkaktarët e stresit janë përditë gjithnjë e më të shumtë, mirëpo përgjigjen fiziologjike mund të shmangni nëse “e mashtroni” trurin me frymëmarrje të drejtë kundër stresit! Tollovia në komunikacion, lajme të papritura dhe të pakëndshme, tensioni në punë! Kolegët në zyrën afër jush tashmë dy orë me dikë grinden; deri …

Lexone

Osmani: Ngecja për shqipen, lëkund koalicionin

Osmani: Ngecja për shqipen, lëkund koalicionin

Ligji për shqipen, debati për të cilin u la përgjysmë në mbledhjen e fundit të Qeverisë akoma është duke u harmonizuar midis partnerëve të koalicionit qeverisës. Alsat mëson se gjatë ditës janë zhvilluar konsultime, por nuk jepen detaje se për cilat pika të draftit dallimet janë më të theksuara. Zyrtarisht Qeveria …

Lexone

Cikli menstrual – Çfarë është – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri Cikli menstrual – Çfarë është Vetëm një dorë speciesh në planet shfaqin ngjashmëri në një proçes paksa të çuditshëm ciklin menstrual. Majmunët, gorrillat, lakuriqët e natës e disa lloj brejtësish, janë të …

Lexone

Infeksionet urinare – Kuriozitete dhe këshilla

Kuriozitete dhe këshilla insertet nga emisioni “Pasditja ime” e bardhë Përgatiti dhe lexoi tekstin: Klajd Gorica Montazhi: Endri INFEKSIONET URINARE Sistemi urinar është mënyra me të cilën trupi flak tej toksinat e padëshiruara apo (mbeturinat). Në thelb, qëllimi kryesor i sistemit urinar është ruajtja e “homeostasit” e trupit të ruajë …

Lexone

Këndvështrim Islam- Kuriozitete nga feja.

Rubrika Këndvështrim Islam, transmetohet në Radio Televizionin Islam në kuadrin e informacioneve plotësue për dëgjuesit dhe shikuesit tanë. ************************************************** www.rtvislam.com www.radioislame.com ***************************************************************** Shikues i/e nderuar! Nëse e keni gjetur këtë material të dobishëm, ju lutemi që ta shpërndani sa të keni mundësi nëpër webfaqet tuaja, nëpër profilet dhe faqet tuaja …

Lexone