Home / Tag Archives: nepermjet

Tag Archives: nepermjet

Rekord aplikimesh në ‘The Voice Kids 3’! Nesër sërish audicione në Tiranë

Kjo ishte padyshim një ditë e shumëpritur nga të interesuarit. Përveç aplikimeve të regjistruara në database të ‘The Voice Kids’ ka pasur edhe shumë të tjerë u paraqitën direkt në audicion, ashtu sikundër ishte bërë thirrje edhe nëpërmjet rrjeteve sociale.Pavarësisht kësaj gjithçka rezultoi jashtë parashikimeve, pasi ‘The Voice Kids’ thyen rekord krahasuar me dy edicionet e shkuara.Për shkak të fluksit të aplikantëve, Audicionet e Tiranës për ‘The Voice Kids’ do të vazhdojnë nesër prej orës 11:00, duke ju dhënë kështu mundësi të gjithë atyre që nuk mundën të bënin audicionin sot, të vijnë të provojnë zërin, nesër, në ambientet e studiove të Top Channel.8 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Një shpresë për shërimin e kancerit të gjirit, pacientja me metastaza shërohet plotësisht falë imunoterapisë

Një grua e sëmurë me kancer të gjirit në fazë të avancuar është shëruar plotësisht falë terapisë me qeliza imunitare të vetë pacientes.Limfocitet T të gruas kanë arritur të eliminojnë plotësisht tumorin dhe metastazat, duke ofruar një shans për kurë atje ku terapitë tradicionale kanë dështuar.Terapia është ndjekur nga Steven Rosenberg i Institutit Nacinal të Shëndetit në Bethesda, Maryland, dhe rezultatet janë publikuar në revistën “Nature Medicine”.Pacientja në fjalë nuk ka shenja të tumorit prej 2 vitesh.Kjo është hera e parë që imunoterapia e qelizave T aplikohet me sukses në kancerin e gjirit në fazë të avancuar.Janë dy strategjitë më efikase të luftimit të kancerit përmes imunoterapisë.Njëra bazohet në përdorimin e qelizave imunitare të pacientit direkt në trupin e tij nëpërmjet ilaçeve, ndërsa tjetra në përdorimin direkt të këtyre qelizave.Në rastin e dytë, limfocitet T të pacientit izolohen nga gjaku apo nga tumori dhe më pas onkologët seleksionojnë vetëm qelizat m..

Lexone

Dhuroi gjithë pasurinë pasi zbuloi se vuante nga kanceri, vdes 32-vjeçari milioner

rita ora

Ka ndërruar jetë në moshën 32-vjeçare i riu milioner, i cili dhuroi të gjithë pasurinë e tij për bamirësi pasi u diagnostikua me kancer. Biznesmeni australian Ali Banat njihej për jetën e tij luksoze, megjithatë vendosi t’i përdorë lekët për bamirësi pasi u diagnostikua me kancer 3 vite më parë.Fillimisht mjekët i dhanë vetëm 7 muaj jetë, megjithatë ai arriti të jetojë 2 vite më shumë seç pritej.Aliu, një i ri mysliman nga Sidnei, vendosi të shesë kompaninë dhe shkoi në Afrikë, ku ndërtoi një Teqe, vend i shenjtë për myslimanët, si dhe një shkollë për fëmijët.Ai e kishte vënë pasurinë nëpërmjet një kompanie sigurie dhe elektrike. Në një video të bërë virale në internet, e titulluar “Gifted With Cancer”, Aliu e përshkruante diagnozën e tij si një “dhuratë”, pasi i dha mundësi që të ndryshonte.“Kur zbulon se je i sëmurë dhe nuk je shumë kohë për të jetuar, kjo është gjëja e fundit që do të lësh. Kështu duhet ta jetojmë jetën tonë çdo ditë”.Burimi: Mirror / Shendeti.com.al

Lexone

Lajm i keq për të gjitha çiftet: Snapchat sjell opsionin e ri, privatësia juaj tashmë u ‘thye’

Snapchat, një nga rrjetet sociale më të përdorura, ka përditësuar aplikacionin e saj.Para disa kohësh, ajo publikoi Snap Maps, një opsion nëpërmjet të cilit një përdorues mund të shikojë lokacionin e miqve të tij.Tanimë, me përditësimin e ri, ju mund të ndani vendndodhjen tuaj edhe në Chat. E vetmja gjë që duhet të bëni është të mbani dorën mbi emrin e një miku dhe do ju jepen dy mundësi: “Kërkoni vendndodhjen” dhe “Dërgo vendndodhjen time”.Nëpërmjet këtij opsioni, vendi ku ju ndodheni do të jetë më i lehtë për t’u gjurmuar. Mos vallë ky opsion do të sjellë ‘konflikte’ midis çifteve xhelozë? Mbetet për t’u parë…The post Lajm i keq për të gjitha çiftet: Snapchat sjell opsionin e ri, privatësia juaj tashmë u ‘thye’ appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Një bukuroshe si e ëma: Zaimina Vasjari na prezanton vajzën e saj Khloe

Përpara 5 muajsh, këngëtarja bukuroshe Zaimina Vasjari solli në jetë fëmijën e saj të parë, një vajzë me emrin Khloe.Look at the world and smile because without you, life would have been impossible. Happy Women’s Day #Womenspower#fountainoflife#mykhloe Sharing with you Baby Khloe’s first day of lifeA post shared by Zaimina Vasjari (@zaimina_vasjari) on Mar 8, 2018 at 1:07am PSTQë prej asaj kohe, Zaimina ka postuar shpesh foto me vajzën e saj, por pa i zbuluar fytyrën, ashtu siç veprojnë edhe shumë mama të tjera kur e kanë fëmijën e tyre të vogël.Endless Love . Happy weekend ! #mykhloeA post shared by Zaimina Vasjari (@zaimina_vasjari) on Feb 17, 2018 at 4:39am PSTPor së fundmi, këngëtarja seksi ka zbuluar pak fytyrën e ëmbël të vogëlushes së saj, nëpërmjet një fotoje që ka postuar në Instastory.Në foto shihet vajza e saj teksa është në gjumë, që i ka shtrënguar dorën mamasë së saj, Zaiminës.“Shtrëngimi më i bukur në jetë”, ka shkruar Zaimina përkrah fotos, ku shihet ..

Lexone

Kjo është gjuha më e rrallë në botë, vetëm tre njerëz e flasin

“Badeshi” ishte gjuha zyrtare me të cilën komunikonin njerëzit e një fshati të vogël në një zonë të thellë të Pakistanit verior.Por tani me modernizimin e botës, vetëm tre njerëz kanë ngelur që mund ta flasin këtë gjuhë të rrallë, duke e futur atë në listën e gjuhëve të zhdukura.“BBC” ka arritur që të lokalizojë këta tre burra që ende e flasin këtë gjuhë në fshatin Bishigram.Për arsye se nuk ka më njerëz që e kuptojnë atë, këta tre burra komunikojnë më së shumti nëpërmjet gjuhës Pashto.The post Kjo është gjuha më e rrallë në botë, vetëm tre njerëz e flasin appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

VIDEO: Në Holandë shënohet autogoli më spektakolar i historisë

Dordrecht dhe Sparta Rotterdam ishin duke luftuar në ndeshjen e play-off kur Spierings shënon një gol që do të ritransmetohet për shumë vite në vazhdim.Vizitorët e Eredivisie-s morën kryesimin në minutën e 10-të nëpërmjet Loris Brogno, por ai është bërë i pavlefshëm nga shoku u ekipit, i cili dërgoi topin në rrjetën e tij nga një distancë 40 metra.Portieri Roy Kotrsmit nuk ishte i sigurt nëse duhet ta kapte me duar apo jo dhe si pasojë ai u mundua ta godiste me kokë topin, por pa sukses.

Lexone