Home / Tag Archives: ndryshme (page 4)

Tag Archives: ndryshme

10 faktet që duhet të dini për Fekondimin In-Vitro

Nga Dr. Marsel HaxhiaEmbriolog Klinik Ҫertifikuar nga Shoqata Europiane e Embriologjisë dhe Riprodhimit HumanKlinika e Fertilitetit HygeiaMiliona çifte në të gjithë botën përjetojnë ankth dhe stres të vashdueshëm nga pamundësisa për të konceptuar një fëmijë për një kohë të gjatë. Statistikat tregojnë se 1 në 8 çifte kanë probleme në arritjen e një shtatzanine dhe fenomeni është po aq i pranishëm edhe në Shqipëri. Po vendi ynë në lidhje me Infetilitetin ka patur një këndvështrim krejtësisht të devijuar nga faktet kokëforta të shkencës. Shoqëria e mbyllur dhe maskiliste ja mvishte vazhdimisht si “damkë” gruas këtë problem, ndërkohë që statistikat botërore tregojnë se shkaqet e infertilitetit në 30-50% të çifteve infertile janë po aq mashkullore sa edhe femërore.Me fjalën “INFERTILITET” mjekësia përkufizon pamundësinë për të arritur një shtatzani pas një viti marrëdhëniesh të pambrojtura, kur gruaja është nën 35 vjeç, ose pas 6 muaj kur gruaja është mbi 35 vjeç. Nëse e gjeni veten..

Lexone

Cilat janë vlerat e dëshiruara të kolesterolit në gjak?

Përgjigjet Dr. Anila Rexha, mjeke kardiologe në Qendrën Shëndetësore Nr.3Vlerat normale të kolesterolit në gjak nuk janë aq fikse, sepse për grupmosha të ndryshme ka targete të ndryshme. E mira është, pra ajo që quhet vlerë optimale e kolesterolit në gjak të jetë nën 200 mg/ dl. Mund të konsiderohet normale dhe një vlerë deri në 230 mg/ dl, por sigurisht për ta detajuar apo vlerësuar më korrektësi riskun kardiovaskular individual ne marrim si vlera të rëndësishme edhe kolesterolin e mirë HDL kolesterol dhe kolesterolin e keq LDL. Vlerat e tyre janë gjithashtu shumë të rëndësishme, krahas vlerës së kolesterolit total.Vlera e LDL kolesterol apo kolesterolit jo të mirë është mirë që të jetë nën 130 mg/dl për gjithë popullatën dhe për popullatën e riskuar, që janë pacientët me sëmundje të arterieve koronare, pacientët me diabet, pacientët me sëmundje renale, të moshuarit etj, për këtë kategori norma është mirë që të jetë nën 100 mg/dl. E kundërta ndodh me kolesterolin e mirë apo lipopr..

Lexone

Përdorimi i të “pavarurve”

Nga Artur AjaziPasi përdori hallexhinjtë, pasi përdori minatorët, naftëtarët, fermerët, pasi përdori një pjesë të elektoratit për të mbushur autobuzat e “protestave popollore”, pasi përdori edhe Babalen e Vlorës, duket se PD po përdor sëfundi edhe shoqatat e “pavarura”, madje edhe ish-policët e saj. Keqpërdorimi i ish-policëve të larguar, të liruar apo të shkarkuar me motivacione të ndryshme ligjore nga Policia e Shtetit, keqpërdorimi i atyre që deri dje kanë mbajtur mbi supe grada dhe ofiqe në sektorin më delikat dhe më të rëndësishëm të shtetit, do të thotë se gjithçka në PD po shterron.Dhe kjo duket tek shterrimi ideve, mungesa e platformës opozitare (fakt të cilin e deklaroi dy ditë më parë edhe Dashi aleati Bashës) tek mungesa e aksioneve politike opozitare të cilat janë zëvëndësuar me lojëra luftrash me çuna lagjesh. Duke përdorur “fishekët” e fundit, shoqatat dhe grupimet e vetëkrijuara nga ish-ushtarakë, ish-policë dhe ish-zyrtarë të ish-pushtetit të PD, kjo parti as më shu..

Lexone

Të shpëtojmë bamirësinë nga publiciteti

Nga Gjergj MetaShkas për këtë shkrim u bë emisioni “Opinion” i para dy ditëve, i udhëhequr nga gazetari Blendi Fevziu, ku ishte i ftuar edhe kryeministri Rama, si një panelist i thjeshtë. Isha i ftuar edhe unë në atë emision dhe nuk shkova, pavarësisht kënaqësisë që kam ndjerë sa herë kam shkuar në atë studio. Duke e ndjekur emisionin, m’u përforcua ideja se kisha bërë zgjedhjen më të mirë për të mos shkuar. Kjo për dy arsye, që më tejkalojnë mua, pasi paneli ishte i denjë për një kauzë fisnike, sikurse është kujdesi ndaj të varfërve. Arsyeja e parë ka të bëjë me raportin e shtrembëruar që po ravijëzohet këto kohët e fundit ndërmjet bamirësisë, si kujdes ndaj nevojtarëve, dhe publicitetit. E dyta ka të bëjë me praninë e kryeminstrit në një format të tillë. Po shpjegohem.Po e nis duke pohuar diçka që mund të tingëllojë disi e ashpër. Ka dy mënyra për t’i fyer të varfërit. Njëra është kur tregohesh indiferent ndaj tyre, e indiferenca vret shumë, dhe e dyta kur u tregon të gjithëve se..

Lexone

Del video, Rita Ora prekje dhe puthje të nxehta me këngëtaren e famshme

Kënga e Rita Orës, ‘Girls’ në bashkëpunim me Charlie XCX, Bebe Rexha dhe Cardi B ka ardhur me një klip muzikor.Një projekt që u komentua gjatë për tematikën është finalizuar nga vajzat që janë përpjekur të sjellin frymë verore me veshjet e tyre.Rita Ora shfaqet në një ambient të mbushur me vajza të ndryshme, ndërsa ka skena erotike ku femrat prekin njëra-tjetrën.Charlie gjendet në një ambient të zi ku i jepet rëndësi imazhit të saj. Ndërsa Bebe Rexha shfaqet me të kuqe për të treguar femrën joshëse dhe seksi.Reperja e famshme Cardi B ka dalë në një imazh të madh ku duket sikur flet me Ritën dhe në fund përfundojnë me puthje.The post Del video, Rita Ora prekje dhe puthje të nxehta me këngëtaren e famshme appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

“Rally Albania” premton spektakël në sheshin “Nënë Tereza”

Rreth 180 sportistë nga 15 vende të ndryshme të botës do të garojnë nga data 9-16 qershor në edicionin e 14-të të garës më të vjetër në Ballkan “Rally Albania”.Pjesë e trofeut mesdhetar “Mediterranean Rally Raid Trophy”, i cili përfshin garat e tre shteteve Marok-Greqi-Shqipëri, në “Rally Albania”, sportistët do të konkurrojnë mes tyre në 4 kategori Moto, Quad, Car, Ssv.Itinerari me gjatësi prej rreth 2000 km do të përshkruaj Shqipërinë Outdoor, për 7 ditë nga veriu në jug, duke startuar në Tiranë dhe duke prekur pothuajse të gjitha pasuritë natyrore dhe turistike vendase.Ceremonia e hapjes do të bëhet më datë 9 qershor ora 20:00-23:00 ku të gjithë qytetarët e Tiranës do të përballen me plot surpriza të bukura, ndërkohë që gara do të nisë të nesërmen në sheshin “Nënë Tereza” në orën 10:00.Më 16 qershor do të bëhet edhe ceremonia e ndarjes së çmimeve. Këtë vit do të ketë dhe një hapësirë dedikuar fansave të Motoçiklizmit që do të ngrihet në qendër të sheshit “Nënë Tereza”.Aty ..

Lexone

“Rally Albania”, 180 sportistë nga 15 vende të ndryshme vijnë në Tiranë. Spektakël në sheshin “Nënë Tereza”

Tirana po kthehet në një vatër të aktiviteteve sportive. Pas suksesit të maratonës dhe garës me biçkleta, një tjetër event i madh sportiv do të organizhet në kryeqytetin shqiptar që pritet të gjenerojë më tej edhe ekonominë.Rreth 180 sportistë nga 15 vende të ndryshme të botës do të garojnë nga data 9-16 qershor në edicionin e 14-të të garës më të vjetër në Ballkan “Rally Albania”.Pjesë e trofeut mesdhetar “Mediterranean Rally Raid Trophy”, i cili përfshin garat e tre shteteve Marok-Greqi-Shqipëri, në “Rally Albania”, sportistët do të konkurrojnë mes tyre në 4 kategori Moto, Quad, Car, Ssv.Itinerari me gjatësi prej rreth 2000 km do të përshkruaj Shqipërinë Outdoor, për 7 ditë nga veriu në jug, duke startuar në Tiranë dhe duke prekur pothuajse të gjitha pasuritë natyrore dhe turistike vendase.Ceremonia e hapjes do të bëhet më datë 9 qershor ora 20:00-23:00 ku të gjithë qyetarët e Tiranës do të përballen me plot surpriza të bukura, ndërkohë që gara do të nisë të nesërmen në shesh..

Lexone

Integrimi, ministri gjerman i ndez “dritën jeshile” Shqipërisë: Është atrium i shtëpisë evropiane, ka ndërmarrë reformë të thellë në drejtësi

Nga Michael Roth, Ministër Shteti për Evropën pranë Ministrisë së Jashtme FederaleKomisioni i Bashkimit Evropian rekomandoi më 17 prill çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.Tani është e rëndësishme të merren vendime të mençura duke mbajtur në konsideratë faktorë gjeopolotikë dhe strategjikë sikurse edhe interesat tona ekonomike dhe ato të sigurisë. Por për se bëhet fjalë? Çfarë është në lojë?Me këtë rajon nuk na lidh vetëm afërsia gjeografike, por edhe marrëdhënie të larmishme historike, kulturore dhe ekonomike. Ne jemi të interesuar në mënyrë esenciale që Ballkanin Perëndimor ta ankorojmë fort në Evropë e ta bëjmë rezistent – si kundër faktorëve destabilizues brenda vendit ashtu edhe ndaj ndikimeve të dëmshme së jashtmi.Ballkani ka qenë gjithnjë në fokusin e sferave të ndryshme të interesave. Bashkimi Evropian duhet të bëhet më i dukshëm në rajon si dhe të shfrytëzojë më fort ndikimin dhe mundësitë e tij të formësimit. ..

Lexone

Integrimi, ministri gjerman i shtetit për Evropën i ndez “dritën jeshile” Shqipërisë: Është atrium i shtëpisë evropiane, ka ndërmarrë reformë të thellë e të pashembullt në drejtësi

Nga Michael Roth, Ministër Shteti për Evropën pranë Ministrisë së Jashtme FederaleKomisioni i Bashkimit Evropian rekomandoi më 17 prill çeljen e bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Ish-Republikën Jugosllave të Maqedonisë.Tani është e rëndësishme të merren vendime të mençura duke mbajtur në konsideratë faktorë gjeopolotikë dhe strategjikë sikurse edhe interesat tona ekonomike dhe ato të sigurisë. Por për se bëhet fjalë? Çfarë është në lojë?Me këtë rajon nuk na lidh vetëm afërsia gjeografike, por edhe marrëdhënie të larmishme historike, kulturore dhe ekonomike. Ne jemi të interesuar në mënyrë esenciale që Ballkanin Perëndimor ta ankorojmë fort në Evropë e ta bëjmë rezistent – si kundër faktorëve destabilizues brenda vendit ashtu edhe ndaj ndikimeve të dëmshme së jashtmi.Ballkani ka qenë gjithnjë në fokusin e sferave të ndryshme të interesave. Bashkimi Evropian duhet të bëhet më i dukshëm në rajon si dhe të shfrytëzojë më fort ndikimin dhe mundësitë e tij të formësimit. ..

Lexone