Home / Tag Archives: ndryshme (page 3)

Tag Archives: ndryshme

Shqipërisë i duhen filantropë dhe jo bamirës

Nga Ben AndoniNuk dihet sesi ka nisur këto ditë një fushatë për bamirësit në Shqipëri. Mbase nga emisioni televiziv, ku ishte i ftuar kryeministri i vendit Rama dhe një nga biznesmenët më të fuqishëm shqiptarë. Ashtu si ndodh rëndom në vendin tonë, ku nuk ka rregulla loje, ku nuk ka vijimësi modelesh dhe mungon tradita, problemet dhe debatet lindin aty-këtu dhe shuhen ashtu si nisen për t’i lënë radhë asaj që vjen më pas, që bën të njëjtën tollovi e shuhet. Një e tillë ndodhi me atë që po flitet sot për bamirësit dhe varfërinë.Për arsyen që statistikat e shtetit shqiptar, megjithë përmirësimet dhe rregullimet e modaliteteve, çalojnë ende, po i drejtohemi treguesve të nivelit të varfërisë sipas Bankës Botërore (llogaritur deri në Tetor 2017): Gati 20 mijë e 300 persona (0.8 % e popullsisë) bëjnë një jetë në nivele të varfërisë ekstreme me vetëm 1.9 dollarë në ditë. Pothuaj 6.3% e popullsisë Shqiptare (181,225 persona) jeton me vetëm tre dollarë në ditë (vlerësim për vitin 2017). Ndë..

Lexone

I (e) virgjër!

Nga Artan FugaKurrë nuk e kam kuptuar se çfarë lidhje ka vetingu me kontrollin e pasurive të nëpunësve të ndryshëm!Një nëpunës del se pasuritë që ka dhe të ardhurat që ka pasur i koinçidojnë. Dhe thonë : “Doli i pastër”. Si në filmat turq : “Doli e virgjër!”Po a do të thotë ndonjë gjë substanciale kjo?Tregon se ai është:– i pastër moralisht pra nuk ka bërë korrupsion?– ka bërë aq korrupsion sa e ka lejuar që me ato para të marri të mira të konsumueshme, ndërhyrje të kushtueshme mjeksore, dreka, darka, të mira mobiliare, pushime, financime për studime për kalamajtë, etj. pra që nuk lënë gjurmë?– ka treguar burime financiare që janë të sakta, por që askush nuk verifikon dot sasinë e debitit që ka ardhur prej tyre?– ka manipuluar dokumentet në blerjet e ndryshme, apo shitjet, duke shitur me cmime të larta fiktive dhe blerë me çmime të ulta fiktive?– i ka të ardhurat nga korrupsioni në forma likuiditetesh që i mban jashtë rrugëve të kontrollueshme nga bankat etj. ?– i k..

Lexone

Ilir Demalia: Fidel Ylli më mori në telefon dhe më tha se Tom Doshi s’ka fjalë, të qëron. Ja mesazhi im për këta cuba

Ilir Demaliaj pretendon se është kërcënuar nga deputetë Tom Doshi dhe Fidel Ylli, ndërsa shton se gazetari Frrok Çupi, e sjell si model Doshin për shkak të punësimit të djalit të tij.-Keni folur për një rast në vitin 1995, kur jeni kërcënuar nga Tom Doshi dhe Fidel Ylli.E solla në vëmendje këtë jo për të treguar diçka, por se ndodhi ai debat me zt.Frrok Çupi në emisionin e Zhejit dhe u indinjova kur Frrok Çupi na e solli si model Tom Doshin, si model i zgjedhur nga populli. Nëse Frrok Çupi ka interesat e tij me Tom Doshin, për djalin e tij të punësuar, kjo është e drejta e tij.Por si intelektual që pretendon…ne nuk kemi arritur të ngremë një elitë intelektuale. Po të kishim një elitë të fuqishme dhe të pa kompromentuar me të keqen nuk do të ishim në këtë gjendje ku jemi sot, ku e kemi bërë shtetin si shportë karavidhesh. Nuk është ndonjë gjë e re që Tom Doshi më ka vënë revole në kokë mua. Dihet Tom Doshi. Ç’kualitete ka Tom Doshi për të qenë deputet? Ç’kualitete ka Fidel Ylli pë..

Lexone

Emily Ratajokwski tregon gjithçka! (Foto)

Nudo në pasqyrë dhe lakuriq në divan në dy foto me ngjyra plot sensualitet për “Vanity Fair”. Për imazhet e zeza dhe të bardha, efekti është i njëjtë për Emily Ratajkowskin. I bukur, provokues dhe feminist, modeli ka ide të qarta: “Sot ajo që dua të më tregoj në çdo moment është mënyra ime për të vendosur”, rrëfen ajo revistën. Ndërkohë, 17.7 milionë ndjekës në Instagram mbeten të shikojnë.Pa telefonin celular nuk mund të qëndrojë, por nuk është e fiksuar pas ‘like’-eve, pasi ka ndarë një foto me fansat.Dhe nuk ka rëndësi se brenda pak orësh ky imazh do të mbledhë miliona klikime. Ajo drejton një lloj biznesi në rrjetet sociale. “Ajo që unë publikoj në Instagram është jeta ime, këto janë gjëra që kam bërë në situata të ndryshme.” Në një moment kuptova se rrjetet sociale ishin një mjet që mund të përdorja për të punuar. Evolucioni ishte gradual, natyral, organik”.Publikimi i një fotoje “është një mënyrë për të hyrë në kontakt me fansat e mi, por është edhe arsyeja pse më thërrasin..

Lexone

Ankoheni vazhdimisht për jetën tuaj? Sapo t’i shikoni këto foto, do të kuptoni se jeni me fat!

Secili prej nesh ka momentet e veta kur mërzitet dhe vë në pikëpyetje nëse po bën gjënë e duhur në jetë.Mirëpo, në botë ka njerëz që gjenden në situata më të vështira se ç’mund të imagjinojmë ne ndonjëherë.Në mes të luftës, urisë, skamjes dhe të ftohtit, fotot më poshtë janë shkëputur nga fotografë, të cilët kanë kapur momentet më të veçanta nga situata të ndryshme të jetës së këtyre njerëzve.Shfletoni galerinë e mëposhtme për të kuptuar trishtimin, lumturinë, luftën dhe vuajtjen që mbizotëron në planetin Tokë!Një djalë shpëton motrën e tij nga gërmadhat në Siri Një Geisha në Japoni Një vajzë yazidi me armë për t’u mbrojtur nga ISIS Një grua dhe vajza e saj, sulmuar me acid nga burri, babai Vakti i një familjeje në Siberi Vajza që mbijetoi 11 dite në pyjet siberiane Disa djem albinë të verbër në një shkollë në Bengal, Indi Pasagjerët në autobus përpiqen të ndihmojë një grua që tentoi vetëvrasjen Bebja 3 javësh albin duke fjetur me kushëririn e tij në Kinshasa, Congo Një djalë i..

Lexone

Titujt bombastikë dhe “pazari” me të vërtetën

Nga Edmond ArizajTragjike! Katastrofë! E paparë! Çfarë po ndodh? Ja çfarë ndodhi!Nuk do ta imagjinoni…mos e bëni këtë veprim…ja kush është…çfarë i tha…Janë vetëm pak, shumë pak nga titujt “bombastikë” dhe me gjysëm foto të portaleve shqiptare.Që të informohesh tamam, duhet të klikosh.Në 85 përqind të rasteve, nuk ka lidhje titulli me shkrimin brenda.Thjesht je klikimi i radhës.Janë shumë të rralla portalet që sillen si media, apo gazeta elektronike.Shumica dërrmuese luajnë enigmatiken, por kjo nuk do të ishte keq, sikur në brendësi të mos luanin gënjeshtaren.Pra me pak fjalë, tallje dhe shfrytëzim i besimit të publikut.A nuk ju kujton kjo fatin e gazetave print?Kur titujt vetëm bombastikë, pa asnjë të vërtetë brenda, i zunë vendin titullit të lajmit?Sa do zgjasi kjo hileja e kuriozitetit te madh?Unë besoj se jo përherë do ketë parti, politikanë, apo ndonjë biznesmen që do paguajë (nuk po them gjoba, sa lehtë thuhet kjo fjalë) për mbajtjen e portaleve.Besimi ..

Lexone

Këto truke do t’ju shpëtojnë jetën nga situatat më të komplikuara

Nëse ndiheni ndonjëherë të pashpresë në një situatë të ndryshme dhe mendoni se nuk ka zgjidhje, shikoni këto truke më poshtë e memorizojini ato pasi do t’ju vijnë në ndihmë në një moment të caktuar.E dinit se goma e pastron shumë mirë kamerën e telefonit tuaj?Letrat ngjitëse e pastrojnë shumë mirë tastierën tuajKy karton i përbërë nga këto valvula e shpërndan më mirë ajrin e kondicionerit në zyrë“Pishina lokale nuk na lejon që të sjellim alkool, ndaj unë marr me vete ujë”Të gjithëve na ngatërrohen me njëri-tjetrin kabllot, por e dinit se kutitë e letrave të tualetit janë shumë të mira për ta zgjidhur këtë problem?Nëse nuk keni më këllëf jastëku, mund të përdorni bluzat në vend të tyreA e dinit se mund të ndërtoni një elektrik të lezetshëm me një shishe uji dhe një elektrik dore?Sanduiçat më të mirë përbëhen nga dy copa pice të bashkuara së bashkuNëse shampoja apo larësi juaj i duarve rrjedh, mbështilleni atë me një llastikPër të vërtetuar nëse bateritë në pultin tua..

Lexone

Negociatat “vulosen” për pak ditë, Hahn: BE të eksportojë qëndrueshmëri

Teksa për pak ditë pritet dhe vendimi për çeljen e negociatave, në qarqet e BE-së qarkullojnë mendime të ndryshme nëse është apo jo koha për të hedhur këtë hap me vende si Shqipëria dhe Maqedonia.Por në një intervistë të fundit, eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn këmbëngul ën faktin se BE duhet të eksportojë qëndrueshmëri dhe se zgjidhja më e mirë për vendet e Ballkanit Perëndimor është rruga e integrimit.“Një qetësi e qëndrueshme dhe stabilitet në Ballkanin Perëndimor është e mundur vetëm përmes integrimit në BE! Eksportimi i qëndrueshmërisë në vend të importimit të paqëndrueshmërisë është në interesin më të mirë të BE. Perspektiva e BE-së për këto vende është çelësi për qëndrueshmëri, siguri dhe prosperitet në kontinent. Projekti i 1989, për ribashkimin e kontinentit, nuk do të jetë i plotë pa qytetarët e këtyre vendeve”, ka thënë Hahn për WDR Europa Forum.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Brenda ditëlindjes luksoze të Armina Mevlanit (Foto)

Blogerja e famshme shqiptare, Armina Mevlani, ka festuar ditën e djeshme ditëlindjen e saj në një festë madhështore, e rrethuar nga i dashuri i zemrës dhe miqtë e saj.Në disa foto e video të postuara nga Armina në Instastory, ajo na ka sjellë disa detaje nga festa e ditëlindjes së saj. Për këtë ditë, blogerja kishte zgjedhur të vishte një fustan të kuq të ngushtë pas trupit e të shkurtër dhe flokët i kishte bërë me onde.Në video të ndryshme, Armina ndau me ndjekësit e saj momente teksa frynte qirinjtë e tortës, dhuratat e pafundme dhe lulet shumëngjyrëshe, si edhe një kërcim sensual bachata.Po ashtu, ajo postoi edhe një foto me Shkëlzen Berishën, ku çifti shihesh afër njëri-tjetrit dhe më të dashuruar se kurrë. “Adoleshentët”, ka shkruar Armina përbri kësaj fotoje me të fejuarin e saj.The post Brenda ditëlindjes luksoze të Armina Mevlanit (Foto) appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Kjo femër i kërkon seks, ish-banori i BB zbulon mesazhet private

Ish-banori i Big Brother 4, Algen Nikolla, që pas daljes nga shtëpia e famshme, ka mbajtur një qëndrim privat, duke u shkëputur nga bota mediatike.Shpeshherë ai i mban të përditësuar ndjekësit e tij me postime të ndryshme në profilin e tij në Instagram, duke shpërndarë ndodhi nga jeta e tij e përditshme.Së fundmi, Nikolla nëpërmjet një postimi në Instastory, ka denoncuar një vajzë, e cila i ka ofruar marrëdhënie seksuale dhe i kërkon që ta kontaktojë në email, në rast se dëshiron të ketë pranë tij femra të bukura eskorta.Ai ka bërë publike pjesë nga kjo bisedë, ku dikush i shkruan “Përshëndetje. Je i interesuar për femra eskortë në Tiranë? Për më shumë kontaktoni…”, ndërsa përbri fotos, Nikolla ka shkruar “Më duket se kanë akses në TIMs”.Kujtojmë se Algen Nikolla është në një marrëdhënie.The post Kjo femër i kërkon seks, ish-banori i BB zbulon mesazhet private appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone