Home / Tag Archives: ndryshme (page 20)

Tag Archives: ndryshme

Fizioterapia pas ishemisë cerebrale

Petrit Drini, fizioterapistNëse ishemia shkakton dëmtime në ato pjesë të trurit të cilat kontrollojnë lëvizjet, ju mund të përjetoni dobësi ose paralizë në njërën anë të trupit dhe probleme me lëvizjet apo kryerjen e aktiviteteve të përditshme. Më poshtë do të shpjegojmë se si fizioterapia mund t’ju ndihmojë për t’u rimëkëmbur dhe çfarë trajtimi duhet të ndiqni.Si ndikon ishemia tek lëvizjet e trupitJu mund të përjetoni dobësim, ose paralizë të muskujve të njërës anë të trupit. Kjo mund tëvështirësoje lëvizjet apo përdorimin e gjymtyrëve. Gjymtyrët tuaj mund të lëvizin në mënyrë tëndryshme kur ju përpiqeni t’i përdorni. Për shembull bërryli mund të lëvizë anash jashtë kur ju përpiqeni të ngrini një objekt.Ana e prekur e trupit mund të ndihet ndryshe. Gjymtyrët mund të ndihen më të rënduar për shkak të dobësisë që e bën të vështirëpër t’i lëvizur ato, ose mund të ndihen si të mpirë. Disa persona mund të kenë ndjesi më të pazakonta të tilla si pickime apo shpime, ndjesi të nxehti..

Lexone

ANALIZA: “AfD-ja dhe antisemitizmi”

Nën masa të forta sigurie po zhvillohet në Berlin një demonstratë e partisë AfD.Demonstrata shoqërohet nga antidemonstrata dhe kritika nga politikanët.Ithtarë të partisë populliste të djathtë AfD të ardhur në Berlin nga lande të ndryshme të Gjermanisë u mblodhën fillimisht përpara stacionit qendror të trenit në Berlin dhe do të mbajnë më pas para Portës së Brandenburgut një miting nën moton “Për Liri dhe Demokraci”. Në të do të flasin edhe liderët e kësaj partie Jërg Meuthen dhe Alexander Gauland.Mijëra demonstrues kundër AfD-sëKrahas mitingut të AfD-së në Berlin po zhvillohen kundërdemonstrata në të cilat po marrin pjesë po ashtu mijëra protestues – nën moton “Stop urrjetjes! Stop AfD-së!”. Kjo kundërdemonstratë organizohet nga shoqatat e refugjatëve, sidikatat, partitë dhe organizatat të tjera.Në demonstratë pritet të marrin pjesë rreth 10.000 vetë. Ndër ta edhe kryetari i të gjelbërve, Robert Habeck, i cili i akuzoi partitë e tjera se janë dorëzuar përpara AfD-së dhe qëndr..

Lexone

“TheNational”: Udhëtim i mrekullueshëm në Bjeshkët e Namuna

Majat e Ballkanit janë një rrugë e gjatë epike, që kalon nëpërmjet kufijëve malorë të Malit të Zi, Shqipërisë dhe Kosovës. Me një distancë prej më shumë se 192 kilometrash ajo gjarpëron përgjatë luginave dhe shtigjeve të larta, duke shfaqur disa prej peizazheve më të mrekullueshëm që ofron ky cep i ashpër dhe i bukur i Europës.Shtegu është hapur nga Agjencia Gjermane për Zhvillim (GIZ) në bashkëpunim me zyrat lokale turistike dhe klubet e ecjeve në mal. Ideja është që të inkurajohet një turizëm i vazhdueshëm në këtë rajon malor (që njihet si Bjeshkët e Namuna) dhe ndihmon që të krijohen të ardhura për popullsinë lokale. Në një numër të vogël vitesh, që nga krijimi i tij, ky shteg ka pasur një rritje të ndjeshme në udhëtarë dhe shumë fshatra kanë hapur bujtina përgjatë rrugës.Kjo rrugë ka shumë hyrje dalje në kufijtë mes këtyre tre vendeve dhe ju nevojitet një leje për të ecur në këtë shteg. Por kjo është e lehtë sepse agjencitë lokale do të merren me dokumentacionin për ju, në këmb..

Lexone

“Gatitu para gjenerales”, njihuni me zonjën e “hekurt” të ushtrisë

Në moshën 22-vjeçare u bë pjesëtare e UÇK-së, në moshën 44-vjeçare mori gradën gjenerale e FSK-së: Sivjet Irfete Spahiu u bë gruaja e parë në Kosovë me gradën më të lartë ushtarake. Në një bisedë ajo flet për karrierën, jetën e saj dhe të ardhmen e FSK-së.Nga Adelina AhmetiUdhëheqësi i Njësitit të rreshtuar të Forcës së Sigurisë kujdeset që gjithçka të jetë në vijë të rregullt para se aty të parakalojë gjeneralja, Ifete Spahiu.Është një mëngjes i zakonshëm i fillim javës dhe Irfete Spahiu kryen obligimet rutinë duke pranuar raportet dhe duke shpërndarë detyrat, në krye të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj. Marrëdhënia e saj e punës deri pak muaj më parë ishte më rutinore se tani kur ajo numëron pak muaj që kur u ngrit në gradën e gjeneralit duke u bërë gruaja e parë në këtë pozitë. Juristja që veshi uniformën së pari si pjesëtare e Ushtrisë Çlirimtare, për të vazhduar me Trupat Mbrojtëse dhe më vonë me Forcën e Sigurisë, në një intervistë për KALLXO.com, rrëfen për ..

Lexone

Tirana oaz për turistët, shumë të huaj vizitojnë kryeqytetin

E diela në Tiranë është e diela e turistëve, të cilët sfidojnë temperaturat e nxehta për të vizituar atraksionet e kryeqytetit. E ndërsa qytetarët e Tiranës për fundjavë i janë drejtuar plazheve apo fshatrave përreth, për turistët e huaj kryeqyteti ofron mundësi të ndryshme për të kaluar ditën.Bashkëjetesa fetare është për t’u marrë në konsideratë për një grup turistësh italianë që dalin nga mesha e së dielës në katedralen ortodokse, ‘Ngjallja e Krishtit’.“Është hera e 8 që vij në Shqipëri, na pëlqen shumë natyra, pjesa e detit është shumë e bukur, na pëlqen ushqim dhe për ne italianët natyrisht që është me leverdi. Këtu në Tiranë duam të shkojmë te xhamia, por sot është e mbyllur, tani po ikim te katedralja katolike”, thotë një italian.Pas italianëve, në Kadetrale futen një grup turistësh grekë. Kalojmë drejt sheshit Skënderbej. Një turiste holandeze rikthehet në Shqipëri pas 34 vitesh dhe bën diferencën me periudhën e komunizmit.“Kam qenë këtu në 1984-ën. Ka shumë të reja, ka..

Lexone

Gazeta holandeze: Tirana më modernia në Ballkan (Foto)

“Tirana është kthyer në qytetin më modern në Ballkan”, është vlerësimi i gazetës më të madhe në Holandë “De Telegraaf”, e cila i ka kushtuar një artikull të gjatë kryeqytetit shqiptar. Tirana ka zënë sërish faqet e mediave ndërkombëtare, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj.Pas gazetës së njohur britanike ‘The Guardian’, prestigjozes amerikane “Lonely planet”, “Vogue” etj, “De Telegraaf” shkruan se teksa shëtit nëpër qytet të bëjnë përshtypje ndërtesat e lyera me ngjyra dhe atmosfera e relaksuar në kafenetë dhe restorantet trendi. Por, pjesa më e jashtëzakonshme, sipas gazetës së njohur në Holandë, është tregu i rinovuar, Pazari i Ri.“Me panelet e tij industriale dhe i rrethuar me pallate që janë lyer me ngjyra të ndezura dhe motive autentike shqiptare, ai është vërtet shumë i bukur dhe një pikë takimi për banorët”, shkruan “De Telegraaf”, e cila evidenton mes të tjerave se “qytetarët e lavdërojnë krye..

Lexone

Rey Manaj: Panuçi më ka thënë fjalë të mira, mungesa në Kombëtare për shumë arsye

Pas një periudhe të gjatë jashtë Kombëtares, Rey Manaj është grumbulluar sërish nga përfaqësuesja kuqezi.Në konferencën për shtyp, sulmuesi i talentuar është shprehur: “Fillimi i ri është nga shtatori që do të përgatitemi për kualifikueset e Europianit. Këto dy ndeshje janë të rëndësishme. Cdo lojtar kërkon të fitojë dhe ndaj duam të fitojmë si ndaj Kosovës ashtu edhe ndaj Ukrainës.Granada? Ishte zgjedhja e duhur, sepse kishte ekip të mirë. Patëm vështirësi në javët e fundit, pas ndërrimit të trajnerëve. Shpresojmë të hyjmë në play-off për të hyrë më pas në La Liga.Ofertat? E kam mendjen te Kombëtarja dhe kur të mbaroj këto ndeshje do të flas me menaxherin dhe do të zgjedhim gjëra më të mira.Panuçi? Kam folur dje para stërvitjes dhe ka folur edhe menaxheri im para grumbullimit. Trajneri më tha fjalë të mira. Ndihem shumë mirë.Kampionati spanjoll? La Liga thuhet se ka vetëm Barcelonën dhe Real Madrid, por nuk është kështu.Goli i parë me Kombëtaren? Po shënova kundër Kosovës,..

Lexone

FOTOT/ Gazeta më e madhe në Holandë: Tirana më modernja në Ballkan

“Tirana është kthyer në qytetin më modern në Ballkan”, është vlerësimi i gazetës më të madhe në Holandë “De Telegraaf”, e cila i ka kushtuar një artikull të gjatë kryeqytetit shqiptar. Tirana ka zënë sërish faqet e mediave ndërkombëtare, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj.Pas gazetës së njohur britanike ‘The Guardian’, prestigjozes amerikane “Lonely planet”, “Vogue” etj, “De Telegraaf” shkruan se teksa shëtit nëpër qytet të bëjnë përshtypje ndërtesat e lyera me ngjyra dhe atmosfera e relaksuar në kafenetë dhe restorantet trendi. Por, pjesa më e jashtëzakonshme, sipas gazetës së njohur në Holandë, është tregu i rinovuar, Pazari i Ri.“Me panelet e tij industriale dhe i rrethuar me pallate që janë lyer me ngjyra të ndezura dhe motive autentike shqiptare, ai është vërtet shumë i bukur dhe një pikë takimi për banorët”, shkruan “De Telegraaf”, e cila evidenton mes të tjerave se “qytetarët e lavdërojnë krye..

Lexone

Gazeta holandeze: Tirana më modernia në Ballkan

“Tirana është kthyer në qytetin më modern në Ballkan”, është vlerësimi i gazetës më të madhe në Holandë “De Telegraaf”, e cila i ka kushtuar një artikull të gjatë kryeqytetit shqiptar. Tirana ka zënë sërish faqet e mediave ndërkombëtare, të cilat po i japin një vëmendje të madhe transformimit që ka pësuar kryeqyteti nën drejtimin e kryebashkiakut Veliaj.Pas gazetës së njohur britanike ‘The Guardian’, prestigjozes amerikane “Lonely planet”, “Vogue” etj, “De Telegraaf” shkruan se teksa shëtit nëpër qytet të bëjnë përshtypje ndërtesat e lyera me ngjyra dhe atmosfera e relaksuar në kafenetë dhe restorantet trendi. Por, pjesa më e jashtëzakonshme, sipas gazetës së njohur në Holandë, është tregu i rinovuar, Pazari i Ri.“Me panelet e tij industriale dhe i rrethuar me pallate që janë lyer me ngjyra të ndezura dhe motive autentike shqiptare, ai është vërtet shumë i bukur dhe një pikë takimi për banorët”, shkruan “De Telegraaf”, e cila evidenton mes të tjerave se “qytetarët e lavdërojnë krye..

Lexone

ANALIZA: “Kasmi në krye të detyrës si gazetar apo si drejtues protestash?”

Nga Carlo BollinoPlagosja – e lehtë, fatmirësisht – e kryeredaktorit të “Rilindjes Demokratike”, Bledi Kasmi, gjatë protestës së organizuar dje nga opozita, e shtyu menjëherë Partinë Demokratike të dalë duke thirrur për skandalin e një gazetari të plagosur. Shumë analistë u angazhuan për të analizuar, figurë pas figure, pamjet e transmetuara nga televizionet dhe, në mënyrë të veçantë, videon e Report TV, i vetmi televizion që filmoi nga afër plagosjen e Kasmit.Por analiza e gazetarëve shkoi në drejtim të gabuar: të gjithë, në fakt, u përqendruan për të kuptuar nëse Kasmi ishte goditur nga një shkop gome i Policisë (siç ndodhi realisht) apo nga një gur që lëshoi një tjetër protestues, ndërkohë që pak ishin ata, të cilët u ndalën për të evidentuar se çfarë ishte duke bërë Kasmi në atë çast, kur u godit nga polici.Ndryshe nga sa u përpoq propaganda e PD të bindte opinionin, në fakt, kryeredaktori i RD nuk u plagos “në krye të detyrës si gazetar”, por në “krye të detyrës” si demonstr..

Lexone