Home / Tag Archives: ndryshme

Tag Archives: ndryshme

Kreu blerje përmes “Instagramit” në Tiranë, faqja i bën bllok

Tregu online edhe në Shqipëri tashmë është një realitet, por nga ana tjetër konsumatori është i pambrojtur për cilësinë dhe sigurinë që paraqet ky treg. Faqet në Instagram të cilat ofrojnë produkte të shumta, nuk janë të kontrolluara dhe mashtrojë me produktet që shesin. Rasti i trajtuar mbrëmjen e sotme në Fiks Fare denoncon këtë mashtrim të hapur që behet me konsumatorin shqiptarë dhe askush nuk mban përgjegjësi. Në redaksinë e Fiksi Fare erdhi një denoncim nga një qytetare për një faqe në rrjetin social Instagram, “Beautiful_skin_3”, tregtonte produkte të ashtuquajtura natyrale të përgatitura në mënyrë artizanale. Qytetarja kishte porositur online një krem fytyre dhe një sapun larës. Pasi kishte marrë porosinë qytetarja i kontaktoi përsëri faqen, pasi kremi i kishte shkaktuar irritim në lëkurë, ndërsa sapunin edhe pse kishte paguar 17 mijë lekë në internet mund ta blije me çmimin 2 dollarë. Denoncuesja ishte munduar të kontaktonte sërish me faqen për t’i kërkuar llogari për malli..

Lexone

Rovena Dilo harron që e ka mikrofonin hapur, ofendon Ermal Mamaqin në emision

Pak ditë më parë të ftuara tek emisioni i Ermal Mamaqit ishin katër këngëtaret e famshme shqiptare, Irma Libohova, Rovena Dilo, Eneda Tarifa dhe Besa Kokëdhima. Ato u ftuan nga drejtuesi i emisionit për eventin e tyre “Divas show”, që këngëtaret mbajtën në Pallatin e Kongreseve dhe teksa flisnin për projektin e tyre, Mamaqi u bëri edhe një lojë duke u bërë pyetje të ndryshme. Por duket se njëra prej këngëtareve ka ofenduar moderatorin, edhe pse ishin në të njëjtën studio. Kjo është kapur nga emisioni “Fun Day” në INTV. Ermali: “Kush nga juve? Ju lutem goca, mos ma shkatërroni lojën!” Eneda: “Jo jo, do mundohemi të jemi sa më serioze!” Ndërkohë dëgjohet edhe Rovena, e cila shprehet kështu me zë të ulët: Po, po do e shkaterrojmë, sa injorant! Pa e patur mendjen, Ermali vazhdon me pyetjen, nga video duket se Mamaqi nuk e ka dëgjuar diçka të tillë ndaj dhe ka vijuar normalisht programin. Në fakt e habitshme është nëse ka ndodhur kështu, sepse nuk mund të presësh kurrsesi nga i ftuari ..

Lexone

Merkato: Një “ushtri” me futbollistë janë pa kontratë!!!

Që nga data 1 qershor mund të firmosin me klube të ndryshme nga ata që luajtën deri tani. Që nga fillimi i muajit të ardhshëm do të jenë të lirë të vazhdojë karrierën ku të duan dhe janë futbollistë tërheqës për një pjesë të madhe ekipesh. Po flasim për “ushtrinë” e futbollistëve që nuk kanë kontratë dhe në verë mund të transferohen “gratis”. Do të gjejmë disa emra shumë të rëndësishëm, disa prej tyre janë edhe “të bujshëm”. Rikthim në të kaluarën? – Pas shtatë vitesh dhe shtatë titujve të fituar me Juventus, Lichtsteiner vendosi të largohet nga “Zonja e Vjetër” dhe një listë e madhe pretendentësh ka nisur të kërkojë shërbimet e zviceranit. Orët e fundit është përfolur edhe për një rikthim të bujshëm te Lazio… Historia e City – Pas 230 ndeshjeve me fanellën e Manchester City, Yaya Toure i ka thënë lamtumirë klubit ku shkroi historinë. Mendohet se janë të shumta ekipet që e duan, edhe jashtë Europës. Të gjithë tërhiqen nga “kosto zero”. Nga 40 milionë në zero – Luke Shaw u ble nga So..

Lexone

Shërbimi sekret britanik kërkon të rekrutoj më shumë gra për MI6

Shërbimi sekret britanik do të lançojë reklamën e parë për rekrutime në televizionin kombëtar, në përpjekje për të nxitur më shumë gra dhe minoritete etnike t’i bashkohen MI6-s. Zyrtarët e inteligjencës do të ndihmonin në gjetjen e agjentëve të rinj sekretë dhe kontrollin e informacionit të mbledhur. Helmimi i një ish-spiuni rus dhe e bija e tij në Salisbury rezultoi në një rritje të aplikacioneve. Por ata duan të zgjerojnë shtrirjen e tyre dhe thonë se duan njerëz që “sfidojnë status quo-në”. Shifrat më të fundit zyrtare nga marsi i vitit 2016 treguan 24.1% të stafit të lartë dhe 37.8% të personelit jo të lartë ishin gra. Nuk kishte as anëtarë britanikë, të zinj, aziatikë dhe minoritet etnik (BAME) midis radhëve të lartë dhe ata përbënin vetëm 6.8 për qind të stafit jo të lartë. Reklamimi, i cili do të shfaqet në një pushim gjatë Channel 4 News rreth orës 19:30 BST, fillon me një imazh të një peshkaqen – stereotipisht një përshkrim i të “keqes” në filmat James Bond. Por më vonë..

Lexone

Rritja e çmimit të pronave në Tepelenë, më shumë kontrata shit-blerjeje

Flora dhe Xhelili administrojnë një njësi të vogël me mallra të ndryshme prej 20 vitesh. Ata thonë se çmimi i një apartamenti në Tepelenë është më i lartë se pak vite më parë por sipas tyre në Tepelenë ka shumë pak shit-blerje të pronave. Një tjetër banor thotë se mjedisi i ndryshuar e ka përmirësuar jetën. Një shtëpi që dikur shitej për 1.6 apo 2 milionë lekë në qendër të Tepelenës kushton të paktën 3 milionë. Dy ditë më parë kryeministri Rama tha nga Tepelena se vlera e pronave ishte rritur ndjeshëm për shkak të ndërhyrjeve në infrastrukturë por vlerësuesit privatë të pronave flasin për një rritje të lehtë të vlerës së pasurive duke nisur me rritjen zyrtare të çmimit të referencës për to në Tepelenë që prej vitit 2015 megjithatë jashtë kamerave ekspertët lokalë thonë se çmimet reale nuk reflektohen në dokumente zyrtare apo kontrata shit-blerjeje për shkak të tendencës së fshehjes së detyrimeve që rrjedhin prej tyre. Zyra e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme për Tepelenën bën ..

Lexone

Vogëlushi 10 vjeçar zbulon defektin tek Instagrami, shpërblehet me mijëra dollarë

Një djalosh 10 vjeçar me emrin Jani nga Finlanda, ka arritur që të zbulojë një defekt në rrjetin social aq të përdorur, Instagram. Pavarësisht se nuk ka një llogari në këtë aplikacion, Jani u shpërblye me 10.000 mijë dollarë sepse arriti që të zbulonte një problem në rrjet, nëpërmjet të cilit ai mund të fshinte çdo lloj përdoruesi në Instagram. “Mund të eliminoja cilindo përdorues, edhe vetë Justin Bieber”, u shpreh ai në një intervistë të dhënë për revistën finlandeze “Iltalehti”. Pasi e zbuloi këtë defekt, Jani dhe familjarët e tij kanë njoftuar Facebook-un nëpërmjet një email-i. Ai e ka vërtetuar zbulimin e tij duke fshirë një koment në Facebook të bërë nga një profil që e kishte hapur për të provuar këtë problem. Meqë ndihmoi të zbulohej ky problem, Jani mori shpërblimin e merituar, duke u bërë kështu personi më i vogël ndërmjet 800 kërkuesve që kanë gjetur probleme të ndryshme të tilla. The post Vogëlushi 10 vjeçar zbulon defektin tek Instagrami, shpërblehet me mijëra dollarë..

Lexone

Trajneri i rekordeve, pikante nga karriera e Ançelotit

Palmaresi i trofeve të Carlo Ancelottit, trajnerit të sapoemëruar të Napolit, është për t’u patur zili, ndoshta asnjë trajner në botë nuk ka fituar kaq shumë sa 58-vjeçari italian. Është speclialist i Championsit, ka fituar ku ka shkuar, por në Itali e ka një “mace të zezë”. Le të zbulojmë disa shifra pikante të karrierës së tij si trajner. E nisim nga një e dhënë e thjeshtë: ka fituar 59% të takimeve, 607 ndeshje nga 1027 të drejtuara. Është i vetmi që ka fituar titullin kampion në katër nga pesë kampionatet më të rëndësishme në Europë (Itali, Angli, Francë dhe Spanjë). Ancelotti dhe Bob Pailsy janë dy trajnerët e vetëm që e kanë fituar tri herë Championsin/Kupën e Kampionëve. Në epokën e 3 pikëve për fitore, Ancelotti ka regjistruar mesataren më të lartë të pikëve për ndeshje në krye të Milanit, 1.97. Si trajnër në Serinë A, Ancelotti nuk ka humbur kurrë përballë Cagliarit dhe Torinos. Përqindjen më të ulët të fitoreve mes skuadrave të sezonit të ardhshëm të Serisë A e ka kundër..

Lexone

Kejvina Kthella pa makeup, nuk do ta besoni si duket ajo krejt natyrale

Kejvina Kthella është një nga vajzat më të komentuara të showbiz-it shqiptar, e cila vazhdimisht i përditëson ndjekësit e saj me foto e video të ndryshme nga jeta e saj. A post shared by Kejvina Kthella (@kejvina_kthella) on May 23, 2018 at 1:38pm PDT Në fotot që poston në Instagram, Kejvina shfaqet gjithmonë në formë perfekte, e lyer dhe e rregulluar deri në maksimum. Mua: @ela.pera A post shared by Kejvina Kthella (@kejvina_kthella) on May 24, 2018 at 5:52am PDT Mirëpo, në një foto të fundit të postuar nga vet bukuroshja, ajo ka vendosur që të shfaqet pa makeup. Siç mund ta dalloni, velina shfaqet e pa lyer, duke u treguar të gjithëve pamjen e saj natyrale. The post Kejvina Kthella pa makeup, nuk do ta besoni si duket ajo krejt natyrale appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Irani nxjerr kushte për të mbetur në marrëveshjen bërthamore

Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane “janë larg kompromisit” për një marrëveshje të re bërthamore me Iranin, tha ministri i Jashtëm gjermane, Heiko Maas. “Jemi larg kompromisit, jemi në dy rrugë krejtësisht të ndryshme”, tha ai, pas takimit në Uashington me Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Pompeo, këtë javë, paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara do të godasin Iranin me “sanksionet më të fuqishme në histori” nëse ai nuk pajtohet t’i frenojë më shumë aktivitetet e tij bërthamore, t’i japë fund programit me raketa balistike dhe të ndalojë ndërhyrjet ushtarake në Siri dhe në Jemen. Por, udhëheqësi suprem i Iranit, Ajatollah Ali Khamenei, i kundërshtoi fuqishëm kërkesat e SHBA-së dhe tha se tri vendet evropiane, që kanë nënshkruar marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, duhet të refuzojnë të negociojnë me Uashingtonin për marrëveshje të re. Khamenei, në një deklaratë të publikuar në ueb-faqen e tij, tha se Britania, Franca dhe Gjermania duhet të zotohen se nuk do të kërkojn..

Lexone

Protesta, morali politik dhe vota e lirë qëndrojnë bashkë

Nga Artur Rroshi Të protestosh për moralin politik disa njerëzve dhe qeverisë ju duket jashtë logjike. Në fakt në fokusin tim morali politik e ka origjinën tek zgjedhjet e lira,tek vota e lirë. Që të kemi zgjedhje të lira duhet më parë të kemi një sistem zgjedhor që garanton një garë të lirë për të gjitha partitë politike përfshirë ato që krijohen rishtas. Kur kemi një kod zgjedhor të tillë vota e lirë e qytetarëve drejtohet tek kandidati apo partia politike që ka reputacion më të lartë në komunitet,pra prevalon morali politik i përfaqësuesve të partive politike. Pra zgjedhjet e lira,vota e lire vendos një raport thelbësor morali midis qytetarit që ka votuar dhe politikanit që ka marrë votën. Kur politikani prish raportin moral me qytetarin bie nga sistemi politik sepse nuk votohet më dhe ruajtja e këtij raporti i intereson edhe partise politike sepse humbet një mandat. Pse qeveria sot nuk kujdeset për këtë raport moral me qytetarin ? Sepse sot kemi një sistem bipolar autokratik..

Lexone