Home / Tag Archives: ndryshem

Tag Archives: ndryshem

FOTOT: Ja modelet më të çuditshme të flokëve në Botërorët e ndryshëm

Në vitet e fundit, futbollistët po kujdesen më shumë për “Look”-un e tyre dhe shpesh herë kanë qenë në qendër të kritikave, duke u akuzuar se nuk po i japin rëndësi fushës së blertë, por më shumë po shohin jashtë saj.Në fakt, dëshira për të pasur një model flokësh të veçantë, ka ekzistuar ndër vite, pasi futbollistë të caktuar, shpesh herë kanë tentuar që të jenë një shembull për të rinjtë.Të gjithë e mbajmë mend trekëndëshin e balukeve të famshme të Ronaldo Fenomenit, apo edhe bishtin e Roberto Baxhios.Më poshtë, po iu tregojmë disa nga modelet më të çuditshme të flokëve.

Lexone

VIDEO: Dalin pamjet nga vrasja e dyfishtë në “Don Bosko”, momenti kur 31-vjeçari qëllon ish të dashurën

Këto janë momentet kur Xhafer Mata sapo ka qëlluar me pistoletë Xhuljeta Çunin, një vajzë 19 – vjeçare që jetonte në zonën e ‘Don Boskos’ në Tiranë.Është ora 08.20 minuta. Në këto pamje të siguruara nga Tv Klan shihet se si 31 – vjeçari nga Kukësi, me profesion inxhinier, që mban veshur një bluzë të kuqe, lëshon pistoletën në trotuar, pasi e ka qëlluar dy herë të renë, që gjendet e shtrirë në trotuarin e rrugës “Eshref Frashëri”, pak metra larg tij.Disa sekonda më pas ai rrethohet nga policia, në anën tjetër të rrugës. Thirrjeve për t’u dorëzuar iu përgjigj duke qëlluar veten me një plumb në kokë. U dërgua në spital, por disa minuta më vonë ndërroi jetë.Disa dëshmitarë thanë se Xhafer Mata ia preu rrugën Xhuljeta Çunit dhe më pas debatoi me të. Debati mësohet se kishte lindur nga fakti ata ishin ndarë prej pak muajsh.“Më ndave nga familja, më ndave nga fëmija. Më ndave nga njerëzit e mi, më shkatërrove jetën. Pse ma bëre këtë”?Kështu mësohet t’i jetë drejtuar Xhafer Mata, ish..

Lexone

Municionet e paplasura, Xhaçka: Brenda vitit 2019, asnjë zonë e rrezikshme në Shqipëri

Për më shumë se 20 vite, hotspoti i Suçit në Burrel ka qenë një prej pikave më të rrezikshme për shkak të municioneve të paplasura.Efektivët e Kompanisë së Asgjesimit të Municioneve (EOD- Explosive Ordnance Disposal) të Komandës Mbështetëse në Forcat e Armatosura, për më shumë se 1 muaj bënë të mundur pastrimin e plotë të zonës.Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka gjatë takimit me efektivët e EOD në terren, deklaroi se tashmë i kthehen komunitetit 84 mijë metra katrorë të çertifikuar, të pastër dhe të sigurt.“Janë rreth 84 mijë metra katrorë që i kthehen komunitetit që tanimë janë të çertifikuara, të pastra dhe të sigurta.Efektivët tanë kanë rreth 1 muaj që punojnë këtu. Ka qenë një zonë goxha e pasigurt dhe paraqiste rrezikshmëri të lartë për shkak të municioneve të paplasura qysh prej vitit ’97.Bashkë me hot spotin e Selicës që gjykojmë që ndoshta pas 5 muajve do ta mbarojmë edhe atë, i kemi kthyer komunitetit gjatë gjithë kësaj periudhe 17 hot spote, mijëra metra katrorë t..

Lexone

Hormonet që shkaktojnë shtim në peshë – por ka një mënyrë shpëtimi

Shtimi në peshë shpesh lidhet me tejngopjen, kur në fakt janë edhe hormonet që mund të çojnë në shtim të kileve. Ndërkohë që shtimi në peshë është i lehtë, humbja nuk është edhe aq.Faktorë të ndryshëm, si stresi, mosha, gjenet, zgjedhjet jo të duhura të mënyrës së jetesës etj, mund të shkaktojnë çrregullim hormonal, duke çuar kështu në shtim në peshë.Më poshtë do të gjeni 6 hormonet që shkaktojnë çrregullim të hormoneve në trup dhe si t’i mbani ato në kontroll për të parandaluar shtimin në peshë.

Lexone

Më në fund: Njihuni me emojit më të reja që do të shfaqen në celularin tuaj këtë javë!

Gjenerata jonë është një përdoruese e rregullt e smartphone-ve dhe rrjeteve sociale, ku bashkë me to, vijnë edhe emoji-t e ndryshëm, që ndonjëherë flasin më shumë se fjalët.Ato gjejnë përdorin gati në çdo bisedë që bëjmë dhe tashmë, koleksionit të tyre do t’i shtohen edhe 157 emoji të reja.Më në fund, do të vihen në dispozicion emoji fytyrash që tregojnë se kemi shumë ftohtë, si edhe figura superheronjsh dhe të personazheve negativë.Përsa i përket ushqimeve, pjesë e emojive do të bëhen edhe mango apo cupcake. Një numër emoji-sh të tjera do të vihen në dispozicionin tuaj nga Apple në fund të kësaj jave, duke filluar që nga 4 qershori.The post Më në fund: Njihuni me emojit më të reja që do të shfaqen në celularin tuaj këtë javë! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Bitumi që ndot Vorën, kompania vazhdon punën me leje të pezulluar

Sipas lejes së Mjedisit, të miratuar më datë 15 gusht të vitit 2016 me firmën e ministrit të Mjedisit të asaj kohe, Lefter Koka dhe ish drejtorit të agjencisë së lejeve, Julian Beqiraj, aktiviteti është në pronësi të personit juridik: Salillari Sh.p.k., me person përgjegjës: Pëllumb Salillari.Në lejen mjedisore, thuhet se objekti i instalimit është: Përzierja e çimentos dhe grumbullimi i betonit. Veprimtari që përfshijnë ngrohjen por jo distilimin e katranit ose bitumit në lidhje me ndonjë veprimtari prodhimi.Por, banorët që jetojnë aty pranë, në rrugën e vjetër Vorë-Marikaj dhe që shohin nga afër aktivitetin e kësaj fabrike flasin për një realitet tjetër, të ndryshëm nga ai që parashikon leja mjedisore.Prej 4 vitesh kemi shku jemi anku disa here, dmth ka shku deri në atë pikën ku s’ka më, unë jam i pari që mund të rrezikoj jetën, më mirë unë se fëmijët e mi që hajnë helm çdo ditë. kanë qejf fëmijët me dal me lujt jashtë, nuk mund ti nxjerr jashtë se bëhet ambienti i ndotur si mj..

Lexone

Virgjil Muçi fiton çmimin “Kadare 2018”

Virgjil Muçi është fituesi i çmimit “Kadare 2018”, i cili jepet çdo vit nga Instituti Europian Pashko në bashkëpunim me Universitetin Europian të Tiranës.Muçi u vlerësua me veprën në dorëshkrim “Piramida e shpirtrave” me motivacionin “Për mënyrën sesi ndërton përmes gjuhës rrugëtimin jetësor.Një grotesk ndaj banalitetit, i cili kërkon të zbehë njerëzoren, të shenjtën, duke e zëvendësuar me përshtatjen e pafundme”. Virgjil Muçi u lind në Tiranë më 18 gusht 1956. Veprimtaria e tij letrare e artistike është tejet e gjerë dhe e larmishme.Autor i mëse 10 librave që rrokin një krijimtari që zë fill me prozën e shkurtër e të gjatë, për të vijuar më pas me poezinë, kinematografinë dhe së fundi, edhe në lëmin e kritikës letrare.Kontributi i tij është i ndjeshëm edhe në fushën e përkthimit me rreth 13 tituj nga gjuhë dhe autorë të ndryshëm, si: Sontag, Lindgren, Bukowski, Albahari, Kagan, Edgar, Rothschild, Dickens, Christie, Candito, Salleo etj.Gjithashtu ai është aktiv edhe në shtypi..

Lexone

FBI: Hakerat ruse kanë sulmuar mijëra kompjuterë në gjithë botën

FBI ka paralajmëruar të premten se hakerat rusë kanë sulmuar qindra e mijëra kompjuterë shtëpish dhe zyrash, nga të cilët kanë marrë informacione të ndryshme përreth globit.Autoritetet në SHBA u kanë kërkuar pronarëve të firmave të ndryshme që të ristartojnë kompjuterët dhe të marrin përditësimet e reja për të qenë të mbrojtur.Paralajmërimi është pasuar edhe nga një urdhër gjykate që i jepte dritën jeshile FBI-së që të sekuestronte një uebsajt që hakerat po planifikonin ta përdornin për të udhëzuar ruterat e lidhur me kompjuterë të ndryshëm përreth globit Pajisje të prekura nga këta hakera janë evidentuar në më tepër se 50 shtete, shkruan Reuters.26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Francë, aktorja akuzon regjisorin e njohur për përdhunim (Foto)

Regjisori Luc Besson është akuzuar për përdhunim nga aktorja 27-vjeçare Sand Ban Roy, e cila të premten ka denoncuar kineastin në policinë e Parisit. I riu i ka treguar agjentëve se e ka takuar 59-vjeçarin Besson në një hotel dhe më pas ka humbur koshiencën pasi kishte pirë një çaj: pas rizgjimit, e ka kuptuar se ka qenë viktimë e dhunës seksuale. Por regjisori, përmes avokatit të tij ka mohuar gjithçka.Sipas denoncimit të aktores (e cila ka pasur role të vogla në filma të ndryshëm të Besson), dhuna ka ndodhur mbrëmjen e së enjtes gjatë një takimit në hotelin “Bristol”, pranë Champs-Élysées.Por sipas avokatit të regjisorit, “Luc Besson është dëshpëruar kur ka mësuar këtë lajm. Ai përgënjeshtron në mënyrë kategorike akuzat se ka droguar gruan dhe se e ka përdhunuar” dhe k shtuar “se nuk do t’i bënte kurrë sjellje të tilla” ndaj 27-vjeçares.Regjisori, i njohur për drejtimin e filmave si Le Grand Bleu, Léon, Nikita e “Elementi i pestë”, është kthyer në Los Anxheles ku jeton.1 of ..

Lexone

Tiranë, tre persona grabisin kasafortën e një supermarketi

Foto ilustruese Një grabitje ka ndodhur mesditën e sotme në kryeqytet. Mësohet se një supermarket në rrugën “Medar Shtylla” është grabitur nga tre persona, të cilët kanë thyer xhamin dhe kanë marrë kasafortën, ku ndodheshin paratë e xhiros ditore.Përveç kasafortës, grabitësit kanë marrë edhe mallra të ndryshëm në supermarket.Policia po punon për identifikimin dhe kapjen e tyre.18 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone