Home / Tag Archives: ndihmojne

Tag Archives: ndihmojne

Ushqimet e duhura për shëndetin e tiroides

Ushqimet që ndihmojnë në mirëfunksionimin e tiroides. Shfletoni galerinë…Produktet e detitPeshku, gocat e detit, karkalecat janë burime të mira të jodit. Ju keni nevojë për jod për një tiroide të shëndetshme, megjithatë duhet të shmangni ushqimet e pasura me shumë jod, si algat e detit.

Lexone

Era e keqe e trupit: Mësoni çfarë e shkakton dhe si ta eliminoni

Blertina KokaEra e keqe e trupit nuk vjen vetëm nga sqetullat: mund të kundërmojë çdo pjesë e trupit ku ka gjëndra të djersës dhe gjëndra dhjamore – si skalp, organet gjenitale, këmbët, madje edhe tek thithkat. Era e keqe nuk vjen nga djersa, por zhvillohet kur bakteret fillojnë të përhapen në djersë.Larja çdo ditë, ndryshimi i rrobave dhe përdorimi i deodorantëve mund të ndihmojnë në këtë rast, megjithatë ka persona që djersitin më tepër seç duhet (hiperhidroza) si pasojë e sëmundjeve që ata vuajnë (si diabeti).Zbuloni disa mënyra shumë efikase për të eliminuar erën e keqe nga trupi. Shfletoni galerinë..

Lexone

Kosi, ushqimi që duhet konsumuar çdo ditë

Kosi është ushqimi që mjekët këshillojnë të konsumohet çdo ditë, pasi ai ka vlera dhe elementë ushqyes të lartë. Kosi është i rekomandueshëm gjithashtu nga dietologët, pasi studimet kanë treguar se nëse e konsumoni kosin para çdo vakti, do të keni rezultate të mira në humbjen e peshës.Kosi ndihmon në humbjen e kilogramëve pa e dëmtuar shëndetin dhe pa kosto. Ai përmban proteina dhe probiotik që ndihmojnë në tretje. Këto janë dhe përbërësit më të nevojshëm gjatë një diete.Kosi ndihmon në uljen e presionit të gjakut, në parandalimin e artritit dhe në shëndetin e mirë të dhëmbëve.Specialistë të dietologjisë kanë zbuluar se kosi është një ndihmës i mirë në luftën kundër gripit apo ftohjes.Kosin duke e kombinuar me fruta mund ta konsideroni dhe ta konsumoni si një vakt më vete. Përdorni fruta të shumëllojshme në mënyrë që të merrni të gjitha vlerat ushqyese./ Shendeti.com.al

Lexone

Anemi? Kalohet me këto ushqime

Rezultate imazhesh për netta barzilai

Përgatiti: Blertina KokaSpinaqi mund të mos ju japë superfuqi si Popaji, megjithatë, kjo perime me gjethe jeshile, ashtu si edhe ushqimet e tjera me përmbajtje të lartë në hekur, mund t’ju ndihmojnë të luftoni aneminë e shkaktuar si pasojë e mungesës së hekurit.Kjo formë e anemisë çon në rënie të numrit të qelizave të kuqe të gjakut si pasojë e mangësisë së hekurit. Pa pasur mjaftueshëm hekur, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm hemoglobinë, një substancë në qelizat e kuqe të gjakut që e bën të pamundur kalimin e oksigjenit në indet e trupit. Si pasojë, ju mund të ndiheni të dobët, të lodhur dhe të acaruar gjatë gjithë kohës.Rreth 20% e femra, 50% e grave shtatzëna dhe 3% e meshkujve nuk kanë mjaftueshëm hekur në trup. Zgjidhja, në disa raste, është të konsumoni më shumë ushqime të pasura në hekur.Ja cilat janë disa nga ushqimet më të pasura me hekur:

Lexone

Disa mënyra shumë efikase se si të eliminoni pikat e zeza në fytyrë

Edhe pse gjenden zakonisht në fytyrë, pikat e zeza janë njolla që mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit. Mund të duken si njolla të papastra në lëkurë, kur në fakt janë më shumë se aq. Ato duken të zeza si pasojë e oksidimit, një proces që ndodh kur poret fillojnë të mbyllen si pasojë e ekspozimit në ajrin e ndotur.Më poshtë do të gjeni 3 maska natyrale se si të eliminoni pikat e zeza në fytyrë.Përdorni maskën me të bardhën e vezës: Hiqni të verdhën nga 2 vezët dhe aplikoni të bardhën në fytyrë sa të formojë një shtresë të hollë. Lëreni maskën deri sa të thahet. Më pas aplikoni shtresën e dytë të të bardhës së vezës. Lëreni maskën në fytyrë për 20 minuta. Më pask e lani fytyrën me ujë të vakët. Të bardhat e vezëve ndihmojnë në tendosjen e poreve dhe tërheqjen e çdo papastërtie, duke zbutur lëkurën dhe hequr njollat e zeza.Përdorni mjaltë dhe kanellë: Përzieni gjysmë lugë çaji kanellë me 1 lugë gjelle mjaltë. Aplikojeni maskën në fytyrë duke e fërkuar me lëvizje rrethore. Ndërkoh..

Lexone

Fatja shpjegon ahengun dhe kengen “Per para i bej te gjitha”

Pas zhurmës që bëri Ahengu I Fates shoqëruar me këngën greke “Për para I bëj të gjitha” sot ka pasur një reagim të ashpër të Fates në mbrojte të Ahengut dhe shpjegimin e tij se ai jo cdo gjë e bën për para.“Të dashur miq!Ka pasur një histeri kundër meje përse jam filmuar duke kërcyer në një Aheng nën tingujt e këngës greke “Për para I bëj të gjitha” kënduar nga një këngëtare shqiptare.Dua t’iu informoj se të gjithë ata që shpifin për mua janë njerëz të cilët i shqetëson karakteri im I lart human dhe shpirti im I madh bamirës.Unë jam shembulli se si asgjë nuk bëj për para, por për bamirësi.Ajo që më akuzojnë mua më së shumti është tragjedia e Gërdecit. Këta njerëz janë të pafytyrë. Janë të njëjtët njerëz që më thonë se unë këtë e bëra si nder për Zenin, tani më thonë “për para I bën të gjitha”. Tani ndajeni mendjen a e bëra për Zenin a për para?Se po ta bëja për para e jo për Zenin, sot do isha tretur në burg e sdo më vinte njeri të më sillte as cigare.Por fakti që e bëra ..

Lexone

Ky është misteri që fshehin ëndrrat tona

Ëndrrat janë imazhe që shohim gjatë gjumit të natës dhe thuhet se transmetojnë emocionet e përjetuara gjatë ditës. Ata nuk kontrollohen nga truri ynë, por më poshtë mund të mësoni kuptimin e fshehtë që mbartin dhe interpretimin e tyre:Kutitë (zhgënjimi, fshehtësia dhe misteri)Të ëndërroni një kuti tregon se jeni duke u përpjekur për të zbuluar disa sekrete. Nëse kutia është bosh, kjo do të thotë se do të zhgënjeheni për diçka, ndërsa është me sende do të thotë që shumë shpejt duhet të prisni lajmë të reja ose do të zbuloni sekrete.Rënia (shqetësimi, humbja e kontrollit dhe rreziku)Kjo ndjenjë e pakëndshme do të thotë që po humbni kontrollin dhe se keni frikë nga dështimi.Në publik pa rroba (Pranimi, Vlerësimi dhe Cënueshmëria)Kjo do të thotë që ju jeni të pambrojtur dhe të prirur për të pranuar gjëra që thonë të tjerët për ju. Punoni më shumë me veten dhe vetëvlerësimin.Ngjyra jeshile (Pasion, Dashuri)Duke parë ngjyrën e gjelbër në ëndrrat tuaja do të thotë që jeni të l..

Lexone

Ju mungon dëshira për seks? Ne ju tregojmë 5 ushqimet që ju risin dëshirën

“Nëse keni vështirësi për të arritur orgazmën ose thjesht doni të rrisni dëshirën seksuale, mund ta bëni shumë mirë këtë me ushqime”, shpjegon Dr. Laurie Steelsmith, autore e librit “Great Sex, Naturally” (Seks i mrekullueshëm, natyrshëm), shkruan shije. Ajo ka zbuluar për “New York Post” se kush janë ushqimet që na duhen për një dëshirë seksuale më të madhe dhe rrjedhimisht për një jetë intime më të lumtur.ShegaNëse Viagra do të ishte frut, do të ishte shegë. “Shega ndihmon venat e gjakut dhe qarkullimin, si te meshkujt, ashtu edhe te femrat. Kjo do të thotë një qarkullim gjaku më i mirë tek organet seksuale dhe rrjedhimisht, orgazma më të kënaqshme”, tregon Dr. Steelsmith.BrokoliKy perim është një rregullues i shkëlqyer i estrogjenit. Një nivel i lartë estrogjeni do të thotë një libido e fortë, sipas doktoreshës.Farat e kungullitNëse nuk i preferoni, gjeni një mënyrë për t’i konsumuar pasi rregullojnë gjërat poshtë çarçafit. “Përmbajnë L-triptofan, një prekursor i seroton..

Lexone

Dieta që po ju rrezikon nga diabeti

Nëse jeni fans i dietave agjëruese, duhet ta lexoni këtë. Të rrish çdo ditë për orë të tëra pa konsumuar asgjë mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2, paralajmërojnë ekspertët. Dietat si ajo 5:2, ku ku pesë ditë hahet normalisht dhe 2 ditë kufizohen në mënyrë ekstreme kaloritë, kanë fituar shumë popullaritet vitet e fundit me pretendimin se ndihmojnë në rënien në peshë.Por, të dhëna të reja nga Shoqata Evropiane e Endokrinologjisë sugjerojnë se mund të dëmtojë pankreasin dhe çrregullojë nivelet e insulinës në trup, hormoni përgjegjës për rregullimin e sheqerit në gjak. Ekspertët nga Universiteti Sao Paulo në Brazil kanë hulumtuar mbi efektet e agjërimit çdo ditë tek minjtë për një periudhë 3-mujore.“Ky është studimi i parë që tregon se, pavarësisht rënies në peshë, dietat e përhershme agjëruese mund të dëmtojnë pankreasin dhe ndikojnë në funksionimin e insulinës edhe tek njerëzit e shëndetshëm, duke çuar kështu në zhvillimin e diabetit dhe gjendjeve të tjera shë..

Lexone

“Skllavëri moderne, në zemër të Europës”

Nuk duhet t’iu largohesh shumë institucioneve europiane për të zbuluar se në çfarë kushtesh punojnë realisht emigrantët.Në stacionin “Arts-Loi Metro” të Brukselit, Mohammed, një emigrant maroken pa dokumente të rregullta qëndrimi, ka punuar me muaj të tërë për rinovimin e tij dhe nuk ishte aspak e lehtë.“Na thërrisnin neve kur puna bëhej e papërballueshme për të tjerët”, tregon ai për “Euronews”.“Një herë punova 3 turne 8-orëshe rresht, që do të thotë 24 orë pa pushim. Ekziston gjithmonë rreziku që të pushohesh, e kjo do të thotë se duhet të vazhdosh e të punosh pa bërë zë.Ne jetojmë në frikë. Frika është pjesë e jetës sonë të përditshme”, rrëfen ai.Raporti i fundit i Këshillit të Europës tregon se trafikimi i qenieve njerëzore me qëllim shfrytëzimin e krahut të punës është në rritje dhe viktimat janë shpeshherë emigrantë pa dokumente, apo grupe të cënueshme që jetojnë në pasiguri ekonomike.Ajo që duket si mundësi e mirë punësimi mund të kthehet në një ferr të vërtetë, sipa..

Lexone