Home / Tag Archives: ndeshjen (page 5)

Tag Archives: ndeshjen

Kosova revoltohet me Brukselin, bojkoton tryezën e bisedimeve me Serbinë

Avni Arifi, kryenegociatori i Kosovës në bisedimet e ndërmjetësuara nga BE-ja me BeogradinKosova s’do të marrë më pjesë në bisedimet e udhëhequra nga BE-ja në Bruksel me Serbinë derisa Beogradi të ketë zbatuar plotësisht të gjashtë marrëveshjet, thuhet në një email të siguruar nga BIRN.Nga Jeta XharraNë një email dërguar në Shërbimit të Veprimit të Jashtëm Europian më 25 maj, Avni Arifi, i cili ka udhëhequr delegacionin e Kosovës në bisedimet e drejtuara nga BE-ja që nga janari, tha se Prishtina nuk do të marrë pjesë në bisedimet e normalizimit derisa Serbia të zbatojë plotësisht gjashtë marrëveshje që janë lënë pezull.Në email, të cilin BIRN e ka siguruar, Arifi tha se Kosova pret që Serbia të zbatojë marrëveshjen për energjinë, lirinë e lëvizjes, njohjen reciproke të diplomave universitare, Menaxhimin e Integruar të Kufirit, IBM, përfaqësimin rajonal të Kosovës dhe hapjen e urës në qytetin e ndarë të Mitrovicës në Kosovën veriore.“Ne do të marrim pjesë në ftesën tuaj pasi t..

Lexone

Vokrri: Kosova nuk do të luajë me Iranin, jemi rritur si ekip por s’duhet të jemi euforikë

Faza përgatitore e Kosovës në Zvicër tani në qershor do të mbyllet pa miqësore të tjera përveç asaj me Shqipërinë. Pas dështimit të ndeshjes ndaj Bregut të Fildishtë, ka dështuar edhe plani i zhvillimit të miqësores me Iranin, të cilën e ka konfirmuar vetë presidenti i Kosovës, Fadil Vokrri për “SuperSport”.“Ndeshja ndaj Iranit nuk do të zhvillohet. Kjo për faktin e thjeshtë se ata dëshironin që ndeshja të luhej në Stamboll, pa praninë e tifozëve. Këto kushte nuk u pranuan nga ana jonë”, deklaroi Vokrri.Euforia, e tepruar: Kosova ka bërë një ndeshje shumë të mirë kolektive. Mendoj se është thjesht miqësore, dhe nuk duhet ekzagjeruar, edhe pse Kosova zhvilloi një ndeshje të mrekullueshme. Shqipëria nuk ishte ndoshta në ditën e saj më të mirë, por në futboll ka edhe befasi. Për mua dhe për ekipin tim nuk është ndonjë befasi e jashtëzakonshme, sepse kemi lojtarë shumë cilësorë. Kemi punuar në vazhdimësi dhe besoj se në eliminatoret e ardhshme do të jemi më lart. Kosova ishte nivel më..

Lexone

Statistikat: Pësojmë gjithmonë gol, Panuçi na kthen në epokën e Kuzhes

Mungesa e rezultateve dhe futbollit sulmues të premtuar nuk është shqetësimi i vetëm për trajnerin Kristian Panuçi.Për Shqipërinë tani është bërë normalitet të pësojë gola nën drejtimin e trajnerit italian, duke na kthyer shumë vite prapa në historinë e kuqezinjve.Kësisoj, kuqezinjtë kanë regjistruar ndeshjen e 6 radhazi në të cilën pësojnë të paktën një gol (Maqedoni, Spanjë, Itali, Turqi, Norvegji, Kosovë), duke bërë që përveç debutimit me Lihtenshtejnin (fitore 2-0), Shqipëria të ketë pësuar gol në çdo sfidë tjetër nën drejtimin e trajnerit italian.Një bilanc që flet për një total prej 11 golash të pësuar në vetëm 6 ndeshje. Një shifër e frikshme kur mendon se në eliminatoret e Euro 2016, Shqipëria mbylli grupin me vetëm 5 gola të pësuar.Një seri e tillë ndeshjesh duke pësuar gol ishte harruar nën drejtimin e Xhani De Biazit.Ndaj për të gjetur 6 ndeshje radhazi kur portieri i kombëtares shqiptare ka nxjerrë topin nga rrjeta duhet të kthehemi në periudhën kur atë e drejtont..

Lexone

“Leku te leku shkon”, Noizy hedh skedinë për ndeshjen Shqipëri-Kosovë, fiton shumën marramendëse

Mesa duket, Noizy nuk është vetëm i talentuar në fushën muzikore, por ai paska fat edhe në skedina.Ditën e djeshme ka qenë ndeshja miqësore midis Shqipërisë dhe Kosovës, ku fitimtare ka dalë Kosova me rezultatin 3 me 0.Përpara se të fillonte ndeshja, edhe reperi si shumë të tjerë, ka hedhur një skedinë, në favor të Kosovës. Ai ka hedhur shumën 200 mijë lekë dhe ka fituar prej saj 1 milion e 600 mijë lekë, një shumë goxha e madhe kjo.“Leku te leku shkon… Goo Kosove se kena ngel keq sonte. Sna jep as Baçi lek mo”, ka shkruar Noizy në një foto në Instastory ku publikonte skedinën.Ndërsa në një video tjetër pasi kishte dalë rezultati, Noizy mbante një tufë parash në vesh sikur ishin celular, duke thënë se ai kishte fituar, por Varrosi jo.“Alo… Varrosi humbi po fitova unë s’ka gjo”, thotë Noizy duke qeshur.The post “Leku te leku shkon”, Noizy hedh skedinë për ndeshjen Shqipëri-Kosovë, fiton shumën marramendëse appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Panucci: Me Kosovën kemi vuajtur më shumë se ndaj Italisë dhe Spanjës

Shqipëria ka zhgënjyer totalisht në miqësoren me Kosovën. Lojtarët kuqezinj dukeshin sikur ishin futur me zor në fushën e lojës, ndërsa mungonte tërësisht organizimi.Në situata të tilla, kur edhe miqësorja pararendëse me Norvegjinë tregoi të njëjtat shenja, me të drejtë ka vend për alarm.Me të drejtë ngrihet pyetja: Çfarë po ndodh?!Trajneri është ai që merr përgjegjësitë kryesore në futboll dhe Cristian Panucci e bëri këtë gjë mbas disfatës 3-0 me Kosovën, por a ka kohë për të vijuar në këtë rrugë pa krye, kur eliminatoret fillojnë në shtator?Panucci, duke folur për mikrofonin e “Supersport”, dha këtë intervistë.Prisnit një reagim pas Norvegjisë, por nuk e morët. Cilat ishin arsyet e humbjes me Kosovën?Arsyet e kësaj humbjeje janë se nuk kemi luajtur, nuk kemi vrapuar dhe nuk kemi vënë zemrën në fushë. Nuk kemi treguar asgjë dhe unë marr të gjitha përgjegjësitë. Të gjitha kritikat e botës janë shumë të drejta.A kemi kohë për të ndryshuar deri në shtator?Duhet të rrimë t..

Lexone

Panucci: Kritika të drejta, pasi sot ishim zero! S’do ketë më paraqitje të tilla

Cristian Panucci u shfaq mjaft i nervozuar pas humbjes së Shqipërisë me Kosovën, duke pranuar se ishte një dështim që djeg shumë. Ai theksoi se skuadra nuk shfaqi asnjë nga cilësitë që e karakterizojnë, ndërsa pranoi se duhet të ndryshojë shumë, për të ‘ndezur zjarrin’ e reagimit te skuadra.Prisnit një reagim pas Norvegjisë, por nuk e morët. Cilat ishin arsyet e humbjes sot? Arsyet e kësaj humbjeje janë se nuk kemi luajtur, nuk kemi vrapuar dhe nuk kemi vënë zemrën në fushë. Nuk kemi treguar asgjë sot dhe unë marr të gjitha përgjegjësitë. Sot të gjitha kritikat e botës janë shumë të drejta.Kemi kohë për të ndryshuar deri në Shtator? Duhet të rrimë të gjithë të qetë, por edhe të shqetësohemi për të mos shkatërruar sot. Kemi vuajtur sot, më shumë se kundër Italisë dhe Spanjës, ndaj duhet të administrojmë këtë moment.Shqipëria eksperimentale, apo e vërteta? Unë shpresoj që të mos jetë e vërteta, sepse unë realisht e kërkova që të mos e karikoj shumë skuadrën. Nuk doja të shtynim shu..

Lexone

E pabesueshme, spastron me forcë zonën dhe… shënon

Ishte minuta e katërt shtesë në ndeshjen e javës së 19-të të kampionatit irlandez mes St. Patricks dhe Cork City-t, me skuadrën mike që po mundohej të ruante me çdo kusht avantazhin 1-2.Vendasit fitojnë një goditje këndi dhe, për të shfrytëzuar këtë mundësi të fundit, u shfaq në zonë edhe portieri i tyre.Mirëpo ndodhi e pabesueshmja. Mbrojtësi i Cork City-t, Kieran Adlier, që kishte shënuar edhe golin e parë të sfidës me 11-metërsh, spastron me sa fuqi kishte zonën, për të larguar rrezikun, por topi i drejtohet portës kundërshtare, që kishte mbetur pa portier dhe ledhaton rrjetën. Nuk ka më kohë, ndeshje mbyllet 1-3 për Cork City-n.29 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Suarez premton të mos kafshojë më: Jam tjetër njeri tani

Sulmuesi i Uruguajit Luis Suarez thotë se ndihet më i pjekur tani dhe është gati për të dhënë më të mirën në Kupën e Botës 2018, duke lënë në harresë problemet që ka shfaqur në dy Botërorët e fundit.Në turneun e vitit 2010 ai kapi me dashje topin me dorë në vijën fatale të portës në ndeshjen kundër Ganës dhë gëzoi si i çmendur kur ganezët e humbën penalltinë. Ndërsa katër vjet më vonë u dënua për katër muaj dhe 9 ndeshje me kombëtaren pasi kafshoi në krah mbrojtësin e Italisë Giorgo Chiellini gjatë ndeshjes në grupe mes dy skuadrave.Botërori rus do të jetë i treti për 31-vjeçarin dhe ai thotë se i ka lënë pas sjelljet e pahijshme por gjithsesi premtoi se nuk ka hequr dorë nga stili luftarak i lojës që e karakterizon.“Çdo lojtar ëndërron që të luajë dhe të fitojë Kupën e Botës. Botërorët 2010 dhe 2014 janë të harruar tashmë. Kam pritshmëri të tjera, në skuadër ka lojtarë të tjerë dhe ka ndjesi të tjera që të shtyjnë përpara. Ndeshjet janë shumë kërkuese dhe unë jam pjekur shumë”, ..

Lexone

Skënderbeu fitoi të dy trofetë, ja çfarë thotë rregullorja e FSHF-së për Superkupën

Për herë të parë në historinë e tij, Skënderbeu arriti të shpallet kampion i Shqipërisë dhe njëkohësisht të fitojë edhe Kupën e Shqipërisë, pasi dje në mbrëmje mundi Laçin. Po çfarë ndodh në këtë rast me Superkupën, kur të dy trofetë i ka fituar i njëjti ekip?Rregullorja parashikon që trofeu i Superkupës të diskutohet mes ekipit që i ka fituar të dy trofetë, në këtë rast Skënderbeut, dhe finalistit të Kupës së Shqipërisë, pra Laçit.Kështu, më 12 gusht, kur është parashikuar të luhet ndeshja e Superkupës, Laçi ka rastin të marrë hak për humbjen e djeshme.Ja çfarë thotë rregullorja:Neni 102 Superkupa e ShqipërisëSuperkupa e Shqipërisë do të luhet midis skuadrës kampione të Kampionatit Kombëtar të Kategorisë Superiore dhe skuadrës fituese të Kupës së Shqipërisë 2017-2018. Ndeshja finale e Superkupës do të zhvillohet 1 (një) javë përpara fillimit të sezonit futbollistik 2018-2019 në një stadiumin që do të përcaktohet nga FSHF. Në rast se një skuadër brenda një sezoni, shpallet Ka..

Lexone

“Të përdorën president, të përdorën!”

Nga Erjon BraçeTë perdoren president, te perdoren!Jane mjeshtra ne kete leme; Lajne gjithnje produktin e Sistemi kriminal ne futboll, me nje “te madh”!I nderuar President, kete here ju perdoren ju! Per te gjithe ne qe e ndjekim pasionin, pa asnje diskutim qe kjo eshte e rende!Po me pyesni c’eshte ky SISTEM?!Po mundohem tua spjegoj; Eshte ai qe ka krijuar presidenti i FSHF, te cilin e egzekuton ky “sekretari” i tij-ne foto majtas, e permes te cilit-SISTEMIT, percaktohet para e gjate gares, kush del kampion, kush fiton kupen e Republikes, kush luan ne Evrope e kush bie nga Superliga.Duhet te ishin gara te drejta e te ndershme, te dyja-ajo e Superliges dhe ajo e Kupes; Pa me te voglin diskutim qe Presidenti i Republikes mund ta nderonte dhe reklamonte nje gare te tille.Por a e pate dje ndeshjen ne fund te se ciles ju dhate medaljet dhe kupen?Ishte paravendosur dhe u vendos ne fushe nga arbitrat e SISTEMIT!! Nje skandal i pare gjeresisht ne garat e ketij SISTEMI!!Ishte f..

Lexone