Home / Tag Archives: nderkombetar

Tag Archives: nderkombetar

Vendimi i dhimbshëm, sulmuesi mbyll karrierën me Kroacinë!

Pas veteranit Vedran Corluka, që deklaroi tërheqjen nga futbolli ndërkombëtar në javën e kaluar, sot ka qenë radha e Mario Manduzkic për t’i dhënë lamtumirën Kroacisë.Mandzukic, i cili është golashënuesi i dytë më i mirë në historinë e Kroacisë , mbushi 32 vjeç në maj.Në 89 ndeshje me kombëtaren, sulmuesi i Juventus ka shënuar 33 gola, 12 më pak se rekordmeni Davor Suker.Goli i tij më i rëndësishëm ishte padyshim ai në gjysmëfinalen e Kupës së Botës, në kohën shtesë të sfidës ndaj Anglisë. Më pas, Mandzukic shënoi një gol dhe bëri një autogol në finale.15 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Brenda aeroportit të braktisur prej 44 vitesh

Në këtë aeroport, avionët nuk fluturojnë që prej vitit 1974.Bëhet fjalë për aeroportin ndërkombëtar të Nikosias, i cili nuk përdorët që prej më shumë se 40 vitesh, kur një puç ushtarak në Greqi rriti valën e nacionalizmit grek në Qipro duke nxitur kështu edhe ndërhyrjen ushtarake të Turqisë në ishull.Që prej vitit 1974, aeroporti është braktisur, ndërsa të vetit vizitorë janë zogjtë, të cilët e kanë mbuluar zonën me glasa.Ai ndodhet shumë pranë Nikosia në Qipro, por marrëveshja e armëpushimit bëri që të qëllonte në zonën e demilitarizuar dhe kështu nuk mund të përdorët nga asnjëra palë.

Lexone

Trejsi Sejdni, fituesja e “Miss Universe Albania”

Trejsi Sejdini është shpallur fituesja e “Miss Universe Albania 2018”.Pas një gare të fortë që u zhvillua në Pallatin e Kongreseve mes 23 vajzave të përzgjedhura, Trejsi ia doli që në fund të shpallet vajza më e bukur që do të përfaqësojë Shqipërinë në kompeticionin ndërkombëtar të “Miss Universe”.7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ekzekutimi i komisar Cukut, dënohet me 10 vite burg Mikel Shallari

Ekzekutimi i bujshëm i ish-komisarit Artan Cuku ka tashmë të dënuarin e parë dhe ai është vrasësi Mikel Shallari, të cilin Gjykata e Krimeve të Rënda e ka dënuar sot me 10 vite burg.Ky dënim i ulët për Shallarin ka ardhur pasi Gjykata ka pranuar akt-marrëveshjen që e bën atë të penduarin e drejtësisë, duke shmangur automatikisht dënimin me burgim të përjetshëm.Kujtojmë se Mikel Shallari ka rrëfyer për prokurorët e çështjes se porositësi i vrasjes së Cukut është Bledar Jambelli, shtetas i cili është shpallur prej mëse dy muajsh në kërkim ndërkombëtar nga policia.Ndërkohë në kërkim është shpallur edhe shtetasi Krostaq Leci. Vrasja e Artan Cukut, është derivat i një arrestimi të ndodhur në dhjetor të vitit 2012, kur kryekomisari çoi pas hekurave Jambelliun.Asokohe, arrestimi i tij u krye pasi Jambelli akuzohej për vrasjen e Armando Delajt. Bledar Jambelli, i cili njihet edhe me emrin Rikardo Muho është i akuzuar edhe për dy vrasje të tjera të kryera në vitin 2006, por pavarësisht ..

Lexone

‘Masakër’ në Antarktik, gjuetarët japonezë vrasin 122 balena shtatzënë

Gjuetarët japonezë kanë kapur dhe vrarë 122 balena shtatzënë si pjesë e vrojtimit në terren të verës në Antarktidë.Një raport i dërguar në Komisionin Ndërkombëtar të Gjuetisë (IËC) zbulon që gjuetarët kapën gjithsej 333 balena minke.Ekipi u largua nga Japonia në nëntor 2017 për në Oqeanin Jugor dhe u kthye në mars 2018.Japonia thotë se programi i saj për gjueti balenash është për qëllime shkencore, pavarësisht se ekziston një vendim i OKB-së, i marrë në 2014 kundër “kërkimit vdekjeprurës” dhe dënimit të tij.Në një plan të ri hulumtimi të botuar pas vendimit të OKB-së, Japonia tha se ishte “shkencërisht e domosdoshme” për të kuptuar ekosistemin e Antarktidës përmes mbledhjes dhe analizimit të kafshëve.Programi i ri shkencor për kërkimin e balenave në Oqeanin Antarktik (NEËREP-A) dërgoi një raport në IËC, duke dhënë detajet e 333 balenave të kapura, 152 meshkuj dhe 181 femra, gjatë sondazhit të saj të tretë biologjik në terren.Japonia ka shkurtuar kapjen e saj me dy të tretat..

Lexone

Era Istrefi mahnit tifozët e Botërorit: E krahasojnë me Rihanna-n!

Kjo javë ka qenë ndër me te suksesshmet për yllin shqiptar, Era Istrefi. Ajo ‘shpërtheu’ në tregun ndërkombëtar me HIT-in “Bon bon” dhe tanimë për pak bën 600 milion klikime. Për herë të parë një këngë shqip ka arritur këtë shifër, ndërsa nga shqiptaret është Dua Lipa ajo që ka 1 bilion shikime.Por të dyja vajzat po ia dalin me sukes. Së fundmi, Era saop na tregoi se fytyra e saj dhe emri u shfaqën në Times Square në New York. Madje, kënga në bashkëpunim me Will Smith dhe Nicky Jam arriti të renditej e #4-ta në YouTube Trendings dhe tani ka mbi 5 milion shikime vetëm në një ditë nga publikimi.Me siguri edhe ju e mbani mend se ishin fansat e Rihanna-s, ata që bënë të mundur që kënga të bëhej virale edhe pse në fakt më shumë ishte fati i këngëtares. Por ç’është e vërteta shumë të huaj mendonin se ishte Rihanna, ajo që këndonte në gjuhë të huaj dhe më pas u njohën me Erën si këngëtare. Kjo gjë ka ndodhur edhe me këngën “Live it up”. Më poshtë do mund të shihni disa nga statuset e shum..

Lexone

Lezhë, arrestohet i shpalluri në kërkim nga drejtësia italiane

Një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar, për llogari të drejtësisë italiane, është vënë në prangat e policisë së Lezhës.Altin Doshi, 31 vjeç, banues në Lezhë, u lokalizua dhe arrestua, pasditen e kësaj të premteje. I riu lezhjan, është dënuar në shtetin fqinj me 5 vite burg.Më konkretisht Gjykata e Romës, në muajin mars, e ka shpallur fajtor për veprën penale “Vjedhje me dhunë”. Arrestimi i Doshit është provizor, me qëllim ekstradimin e tij drejt shtetit italian.26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Opozita në protestë, Xhafaj shkon në zyrën e tij: Qetësi!

Opozita e bashkuar synon të masë edhe një herë forcat sot, një protestë të thirrur prej disa ditësh ku do të kërkohet largimi i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, pas audiopërgjimit ku pretendohet se implikohet vëllai i tij në trafik ndërkombëtar droge.Ministria e Brendshme është e gjitha në gatishmëri të plotë ditën e sotme me mijëra forca policie të angazhuar në rrugët ku pritet të kalojnë protestuesit e thirrur nga PD e LSI. Kështu që edhe për vetë kreun e këtij dikasteri Fatmir Xhafaj kjo e sotme është një ditë e zakonshme pune.Xhafaj është parë të hyjë në zyrën e tij tek Ministria e Brendshme rreth orës 09:30, duke preferuar të mos japë asnjë koment pas pyetjeve të shumta të gazetarëve.I pyetur nga gazetarët nëse kishte ndonjë mesazh për qytetarët, ai tha vetëm: ”Qetësi”!26 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Vrau para 20 vjetësh, ekstradohet nga Britania 49-vjeçari nga Fieri

Një person i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i dënuar për vrasje, është ekstraduar nga Anglia drejt vendit tonë.Ai është Shpëtim Bushaj, 49 vjeç, lindur në Fier, i cili pritet të vuajë 20 vite burg.Pasditen e djeshme ai u ekstradua nga Londra, drejt aeroportit të Rinasit, ku iu dorëzua autoriteteve shqiptare.Bushaj është shpallur në kërkim ndërkombëtar pasi Gjykata e Fierit, në 14 mars 2001, e ka dënuar me 20 vite burg, për veprat penale “Vrasje me dashje” dhe “Armëmbajtje pa leje”.Shpëtim Bushaj akuzohet se më 13 mars të vitit 1998, rreth orës 23:00 në qytetin e Patosit, ka vrarë për motive të dobëta me automatik shtetasin G.M.Si rezultat i bashkëpunimit të Interpol Tirana me Interpol Manchesterin/ Mbretëri e Bashkuar, u bë i mundur arrestimi i tij në Angli, duke u finalizuar me ekstradimin e tij drejt vendit tonë.25 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Krimi i Organizuar Ndërkombëtar”, Arta Marku dhe Ardian Veliu takim me Prokurorin e Përgjithshëm të SHBA

Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku dhe Drejtori i Policisë së Shtetit Ardian Veliu, janë takuar me Prokurorin e Përgjithshëm të Shteteve të Bashkuara Jeff Sessions dhe homologët e tyre nga rajoni.Gjatë një seminari mbi Krimin e Organizuar Ndërkombëtar në Zagreb, ata kanë shkëmbyer ide dhe përvoja.Ndërkohë, seminari u organizua nga Programi i Ndihmës Tranuese për Investigimin e Krimit Ndërkombëtar (ICITAP) dhe Programi për Trajnim dhe Ndihmë Zhvillimi për Prokurorë Jashtë Vendit të Departamentit të Drejtësisë së Shteteve të Bashkuara. (TemA)

Lexone