Home / Tag Archives: nderkohe (page 20)

Tag Archives: nderkohe

Kamza prezanton kampionin e botës Pietro Vierchowod në krye të klubit

Kamza ka zyrtarizuar Pietro Vierchowod si trajnerin e ri për sezonin sportiv 2018-2019. Nëpërmjet një komunikate për shtyp në faqen zyrtare Kamza njofton se drejtuesit e klubit kanë gjetur marrëveshjen me trajnerin italian, i cili sot nënshkroi edhe kontratën me presidentin Naim Qarri, ndërsa prezent ishte edhe kryetari i bashkisë Xhelal Mziu.59-vjeçari që ka fituar edhe Kampionatin Botëror me Italinë në vitin 1982, rikthehet në drejtim pas një mungese disa vjeçare. Edhe pse ai fitoi Kupën e Botës, mbrojtësi nuk luajti asnjë ndeshje me “axurrët” në atë Botëror për shkak dëmtimi.KARRIERA SI TRAJNER – Puna si trajner ka nisur në krye të Catania-s në dhjetor të vitit 2001, por qëndroi deri në prill aty, para ndeshjes të ‘play-off’ që zhvilloi skuadra italiane në Serie C1. Më pas mori drejtimin e Fiorentina Viola, por nuk zgjati shumë eksperienca e tij me vjollcët. E shkurtër edhe aventura me Triestina në Serie B në vitin 2005. Për t’iu rikthyer sërish trajningut duhej pritur viti 2014..

Lexone

Bashkim Fino denoncon skandalin: Partia Demokratike po ushtron presion ndaj Gjykatës për të vepruar pro Armando Dukës

Bashkim Fino ka denoncuar një tjetër skandal që po ndodh me gjyqin e tij ndaj FSHF-së.Pasi Gjyqtarja Marinela Osmani Nuni vendosi të mos rregjistrojë Asambleja Zgjedhore e FSHF për shkak se nuk siguronte dot ligjshmërinë e anëtarëve që votuan, në mënyrë skandaloze është kërkuar largimi i saj.Përmes një reagimi Bashkim Fino ka denoncuar se Partia Demokratike ka ndërhyrë për të bërë presion tek funksionarë të lartë të Gjykatës qe te veprojne pro Dukes.Fino thekson se ka pasur tentativa për manipulim shorti nga ana e Kryetares së Gjykatës, Enkeledi Hajro.Kjo sipas tij është një militante e deklaruar e Partisë Demokratike, ndërkohë që ka qenë edhe shefe kabineti e Flamur Nokës dhe Eduart Halimit.ReagimAshtu si pata premtuar, vazhdoj me seriozitet luftën kundër padrejtësive dhe manipulimeve në futboll. Tashmë dihet që Asambleja Zgjedhore e FSHF nuk u regjistrua nga Gjykata, pasi Federata nuk siguronte dot ligjshmërinë e anëtarëve që votuan. Një vendim i marrë në përputhje të plo..

Lexone

Komisioneri Publik: Dorëheqja e Adriatik Llallës nuk është “formalisht e ligjshme”

Kolegji i Apelimit dëgjoi pretendimet e palëve në seancën e dytë të procesit kundër pushimit prej KPK-së të vetingut ndaj ish-Prokurorit të Përgjithshëm. Komisioneri Publik pretendoi gjatë seancës se Llalla ka ende status të magjistrit, ndërsa avokati tha se dorëheqja ishte shprehje vullneti dhe s’mund të mohohej.Nga Vladimir KarajKolegji i Posaçëm i Apelimit zhvilloi të enjten seancën dëgjimore me palët, në procesin e ngritur nga Komisioneri Publik i cili kërkon prishje të vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe rifillim të vetingut ndaj ish-Prokurorit të Përgjithshëm Adriatik Llalla.Seanca filloi me shqyrtimin e prokurës së lëshuar nga Llalla për avokatin Sokol Hazizaj. Sipas saj Llalla, ndaj të cilit ka një hetim nga Prokuroria e Krimeve të Rënda për pastrim parash, më 28 maj ndodhej në Turqi – prej nga ishte lëshuar edhe dokumenti. Prokura u gjet e vlefshme nga trupa me pesë gjykatës e KPA-së e cila kryesohej nga Sokol Çomo, ndërkohë pas kësaj u dëgjuan pretendi..

Lexone

Marku i pezulloi nga detyra, çifti i prokurorëve apelojnë vendimin

Prokurorët Rovena Gashi dhe Dritan Gina kanë apeluar në Kolegjin e posaçëm të Apelimit vendimin për pezullimin e tyre nga detyra i marrë pak ditë më parë nga ana e kryeprokurores së përkohshme Arta Marku.Rovena Gashi dhe Dritan Gina, u pezulluan nga detyra 2 javë më parë me urdhër të kryeprokurores Arta Marku pasi akuzohen për fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë.Letra e plotëTë nderuar përfaqësues të medias!Unë, Rovena Gashi, prokurore (e pezulluar) në Prokurorinë e Përgjithshme, Ju informoj se:Në datë 14.05.2018, ashtu si edhe Ju, jam njoftuar për pezullimin nga detyra, me urdhër të Prokurorit të Përgjithshëm të Përkohshëm.Si arsye për këtë urdhër ka shërbyer një hetim i zhvilluar nga Prokuroria e Rrethit Gjyqësor Durrës ndaj personit tim dhe bashkëshortit tim, Dritan Gina, gjithashtu prokuror.Në fakt, bëhet fjalë për një hetim, për të cilin unë as jam njoftuar zyrtarisht kur ka filluar dhe as nuk jam njoftuar ende edhe sot që të ketë përfunduar. Këto veprime përbëjnë sh..

Lexone

“Krahu i djathtë” i Adriatik Llallës reagon 17 ditë pas pezullimit: Kemi të drejtat tona, Arta Marku po hakmerret. Ja hetimi për fshehje pasurie

E ashtëquajtura “krahu i djathtë” i Adriatik Llallës ka reaguar lidhur me pezullimin nga detyra si pasojë e hetimeve të nisura ndaj saj.Ish-prokurorja Rovena Gashi, ka dalë sot në një deklaratë për mediat ku shprehet se nuk ka asnjë hetim ndaj saj pasi ajo nuk ka dijeni.Largimin e saj nga vendi i punës Gashi e quan hakmarrje të kryeprokurores Arta Marku pasi sipas saj s’ka hetim për fshehje pasurie.“Edhe më parë media është njohur me vendimet që Arta Marku ka marrë në kundërshtim me ligjin ndaj meje dhe bashkëshortit tim. Veprime që nisën me largimin tim nga detyra e Drejtorit për Marrëdhëniet Juriksionale me Jashtë dhe Dekriminalizimit, nisjen e procedimit penal për hetimin e pasurisë dhe aktin e radhës, pezullimin nga detyra”, shton ajo.LETRA E PLOTËTë nderuar përfaqësues të medias!Unë, Rovena Gashi, prokurore (e pezulluar) në Prokurorinë e Përgjithshme, Ju informoj se:Në datë 14.05.2018, ashtu si edhe Ju, jam njoftuar për pezullimin nga detyra, me urdhër të Prokurorit ..

Lexone

Pronat, paditen zyrtarë dhe ish zyrtarë të Bashkisë së Elbasanit

Rreth 12 zyrtarë të ZRPP së Elbasanit janë kapur nga Kontrolli i Lartë i Shtetit, dhe janë kallëzuar në Prokurori.KLSH njoftoi se ata kanë kryer regjistrime të pasurive në objekte arkeologjike pa dokumentacionin e duhur ligjor, me dokumente të parregullta AMTP për sipërfaqen prej 156 309 m2, kanë bërë ndryshime zëri kadastral nga liqen, rrugë kullotë në truall për sipërfaqe 27175 m2, regjistrim pasuri shtetërore(të privatizuar), pa dokumentacionin ligjor, mos kufizime prona të paligjshme me vendim gjykate e KVTPP Elbasan për sipërfaqe 49447 m2, si dhe kanë shmangur procedurat ligjore për arkëtimin e vlerës 257 milion lekë të ardhura këto të munguara për buxhetin.Kështu, janë kallëzuar në prokurori shtatë ish regjistrues, katër specialistë dhe një ish spcialist të zyrës vendore të regjistrimit të pasurive të paluajtshme Elbasan.NJOFTIMI I PLOTE I KLSHKontrolli i Lartë i Shtetit, në zbatim të programit të auditimit nr. 1314/1, datë 20.12.2017, ka audituar Zyrën Vendore të Regjist..

Lexone

Disa mënyra shumë efikase se si të eliminoni pikat e zeza në fytyrë

Edhe pse gjenden zakonisht në fytyrë, pikat e zeza janë njolla që mund të shfaqen në çdo pjesë të trupit. Mund të duken si njolla të papastra në lëkurë, kur në fakt janë më shumë se aq. Ato duken të zeza si pasojë e oksidimit, një proces që ndodh kur poret fillojnë të mbyllen si pasojë e ekspozimit në ajrin e ndotur.Më poshtë do të gjeni 3 maska natyrale se si të eliminoni pikat e zeza në fytyrë.Përdorni maskën me të bardhën e vezës: Hiqni të verdhën nga 2 vezët dhe aplikoni të bardhën në fytyrë sa të formojë një shtresë të hollë. Lëreni maskën deri sa të thahet. Më pas aplikoni shtresën e dytë të të bardhës së vezës. Lëreni maskën në fytyrë për 20 minuta. Më pask e lani fytyrën me ujë të vakët. Të bardhat e vezëve ndihmojnë në tendosjen e poreve dhe tërheqjen e çdo papastërtie, duke zbutur lëkurën dhe hequr njollat e zeza.Përdorni mjaltë dhe kanellë: Përzieni gjysmë lugë çaji kanellë me 1 lugë gjelle mjaltë. Aplikojeni maskën në fytyrë duke e fërkuar me lëvizje rrethore. Ndërkoh..

Lexone

Nuk pritej! Zinedine Zidane largohet nga Real Madrid

Pas tre sukseseve radhazi në Champions League, Zinedine Zidane duket se do t’i japë fund karrierës së tij në drejtimin e “galaktikëve”.Trajneri i Real Madrid ka thirrur një konferencë urgjente për shtyp, po rpa dhënë arsye. Ndërkohë që sipas burimeve të mediave spanjolle, Zidan pritet të komunikojë ndërprerjen e kontratës.The post Nuk pritej! Zinedine Zidane largohet nga Real Madrid appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

E pabesueshme/ Ky është liqeni i çudirave që rinon njerëzit për 3 ditë dhe ndodhet në Shqipëri

Në Lenie të Gramshit ekziston një liqen i cili është bërë i njohur për qindra njerëz nga Shqipëria dhe jashtë shtetit, pasi shëron shumë sëmundje dhe të bën si të ri për tre ditë.Një pus uji që buron nga thellësia, përbëhet nga një ujë i cili ka një temperaturë që shkon në 24 gradë, ndërkohë që temperatura e mjedisit është 35 gradë.Poshtë këtij pusi, ndodhet “Liqeni i zi”, i cili ka një sipërfaqe shumë më të madhe se sa pusi nga ku del uji. Burimi frekuentohet më shumë nga qytetarët e çdo grupmoshe për aftësitë e tij kuruese dhe jo liqeni.Kur vjen sezoni veror, liqeni është në pikun e frekuentimit të tij. Njerëzit improvizojnë vetë kasolle, ndërsa më tej ndodhet një hotel me 30 shtretër. Dikush ngre disa çadra ushtrie dhe i jep me qira. Një çadër e ka çmimin 7000 lekë të vjetra për një natë.Megjithatë e gjithë vëmendja është e përqëndruar në pusin nga ku buron uji. Ai qëndron përherë i mbushur plot me njerëz të cilët, për shkak të vendit të ngushtë, qëndrojnë ngjitur mes tyre. ..

Lexone

I shkaktuan 257 mln lekë dëm shtetit, KLSH kallëzon në prokurori 12 ish-zyrtarë të Hipotekës në Elbasan

Kontrolli i Lartë i Shtetit, ka kallëzuar në prokurori 12 ish zyrtarë të Hipotekës, në Elbasan pasi gjatë ushtrimit të detyrë kanë kryer disa shkelje.Konkretisht janë kallëzuar në prokurori shtatë ish regjistrues, katër specialistë dhe një ish specialist të zyrës vendore të regjistrimit të pasurive të paluajtshme Elbasan.Sipas KLSH, ata kanë kryer regjistrime të pasurive në objekte arkeologjike pa dokumentacionin e duhur ligjor, me dokumente të parregullta AMTP për sipërfaqen prej 156309 m2, ndryshime zëri kadastral nga liqen, rrugë kullotë në truall për sipërfaqe 27175 m2, regjistrim pasuri shtetërore (të privatizuar), pa dokumentacionin ligjor, mos kufizime prona të paligjshme me vendim gjykate e KVTPP Elbasan për sipërfaqe 49447 m2, si dhe kanë shmangur procedurat ligjore për arkëtimin e vlerës 257 milion lekë të ardhura këto të munguara për buxhetin.Raporti i plotë i KLSHKontrolli i Lartë i Shtetit, në zbatim të programit të auditimit nr. 1314/1, datë 20.12.2017, ka auditua..

Lexone