Home / Tag Archives: nderkohe

Tag Archives: nderkohe

Kreu blerje përmes “Instagramit” në Tiranë, faqja i bën bllok

Tregu online edhe në Shqipëri tashmë është një realitet, por nga ana tjetër konsumatori është i pambrojtur për cilësinë dhe sigurinë që paraqet ky treg. Faqet në Instagram të cilat ofrojnë produkte të shumta, nuk janë të kontrolluara dhe mashtrojë me produktet që shesin. Rasti i trajtuar mbrëmjen e sotme në Fiks Fare denoncon këtë mashtrim të hapur që behet me konsumatorin shqiptarë dhe askush nuk mban përgjegjësi. Në redaksinë e Fiksi Fare erdhi një denoncim nga një qytetare për një faqe në rrjetin social Instagram, “Beautiful_skin_3”, tregtonte produkte të ashtuquajtura natyrale të përgatitura në mënyrë artizanale. Qytetarja kishte porositur online një krem fytyre dhe një sapun larës. Pasi kishte marrë porosinë qytetarja i kontaktoi përsëri faqen, pasi kremi i kishte shkaktuar irritim në lëkurë, ndërsa sapunin edhe pse kishte paguar 17 mijë lekë në internet mund ta blije me çmimin 2 dollarë. Denoncuesja ishte munduar të kontaktonte sërish me faqen për t’i kërkuar llogari për malli..

Lexone

Paguan 57 mijë lekë produkte, faqja online që ia shiti i bën bllok

Tregu online edhe në Shqipëri tashmë është një realitet, por nga ana tjetër konsumatori është i pambrojtur për cilësinë dhe sigurinë që paraqet ky treg. Faqet në Instagram të cilat ofrojnë produkte të shumta, nuk janë të kontrolluara dhe mashtrojë me produktet që shesin. Rasti i trajtuar mbrëmjen e sotme në Fiks Fare denoncon këtë mashtrim të hapur që behet me konsumatorin shqiptarë dhe askush nuk mban përgjegjësi, Në redaksinë e Fiksi Fare erdhi një denoncim nga një qytetare për një faqe në rrjetin social Instagram, Beautiful_skin_3, tregtonte produkte të ashtuquajtura natyrale të përgatitura në mënyrë artizanale. Qytetarja kishte porositur online një krem fytyre dhe një sapun larës. Pasi kishte marrë porosinë qytetarja i kontaktoi përsëri faqen, pasi kremi i kishte shkaktuar irritim në lëkurë, ndërsa sapunin edhe pse kishte paguar 17 mijë lekë në internet mund ta blije me çmimin 2 dollarë. Denoncuesja ishte munduar të kontaktonte sërish me faqen për t’i kërkuar llogari për mallin që..

Lexone

Anarkistët kërcënojnë Mitsotakis: Do të t’i themi nga afër ato të kemi për të thënë

“Çfarëdo që kemi për t’i thënë Mitsotakis-it, do t’ia themi ballë për ballë, së shpejti”. Ky është kërcënimi i lëshuar nga një grup anarkist në Greqi, Rouvikonas, në drejtim të liderit të opozitës greke. Kërcënimi është bërë nëpërmjet një komenti që lideri i këtij grupi ka lënë në “Facebook”, në postimin e një videoje, me anë të së cilës Mitsotakis dënonte sulmin vandal të Rouvikonas ndaj ndërtesës së Këshillit të Shtetit, të hënën, në Athinë. Lideri i Demokracisë së Re shprehet në video se “askush nuk do të bjerë pre e Ruvikonas spo grupeve të tjera, me të cilat qeveria është mësuar”. Kjo është hera e parë që grupi anarkist vë në shënjestër një figurë politike. Rouvikonas mban autorësinë e disa sulmeve ndaj ambasadave, biznesve private apo institucioneve shtetërore. Në koment, lideri i grupit anarkist e quan Mitsotakis-in një “hibrid me ekstremit të djathtë dhe neoliberalëve”. Po ashtu, ai nuk i kursen akuzat edhe ndaj gjykatave të vendit. “Gjykatësit grekë legjitimojnë uljen e..

Lexone

Bastisja e paprecedentë e Prokurorisë së Durrësit dyshohet se u krye nga krimi i organizuar

Dosje të zhdukura, fletë hetimi të grisura përtokë dhe dëmtimi i kamerave të sigurisë ishte gjithçka mbeti pas grabitjes së paprecedentë të Prokurorisë së Durrësit, ndërkohë që hetuesit thonë se autorët “e dinin mirë se çfarë po kërkonin”. Nga Lindita Çela Dosje të zhdukura si dhe dhjetra fletë hetimi të grisura më dysh e të flakura përtokë u konstatuan nga oficerët e policisë gjyqësore mëngjesin e së enjtes, pas sinjalizimit për bastisjen e paprecedentë të Prokurorisë së Durrësit. Në mesditë, hetuesit e çështjes-të ndihmuar edhe nga të dërguar të Prokurorisë së Përgjithshme ende nuk kishin përfunduar inventarin e dosjeve të zhdukura nga zyra e prokurorit të Task-Forcës Afrim Shehu dhe e oficerit të policisë gjyqësore që bashkëpunon me të. “Duket se kanë punuar për një kohë të gjatë aty. Kanë marrë materialet që u duheshin dhe ato që i kanë quajtur të pavlera i kishin grisur dhe lënë në tokë,” tha për BIRN një pjestar i grupit të hetimit në kushtet e anonimitetit. Në një njoftim p..

Lexone

Mbyllet tenderi i protestuesve

Nga Artur Ajazi Mungesa e funksionimit të degëve në rrethe, e ka detyruar Partinë Demokratike të Lulzim Bashës, të hapë “tender” për të gjetur me çdo mënyrë njerëzit e protestës së “madhe”. Pavarsisht se Lulzimi i ka mbledhur me urgjencë 1 javë përpara ata që ai i quan “kryetarët e degëve në rrethe” (por që në fakt ata janë thjesht numra atje) duket se situata nuk e kanaq as Ervinin dhe as Enkeledin. Ata i kanë transmetuar shpesh në celularë kryetarëve të degëve (edhe pas takimit zyrtar në selinë e partisë) porositë dhe merakun e shefit të madh, duke u kujtuar atyre “ kujdes mbushni autobuzët, na duhen njerëz”. Por në fakt paralajmërimi i protestës së Partisë Demokratike të Lulzim Bashës, duket më tepër si një testim që kryetari kërkonte, dhe po kërkon ti bëjë gatishmërisë së “bazës” së partisë, duke synuar tek gjetja e personave “të duhur” dhe jo tek ish-zyrtarë dhe ish-drejtues të qeverisjes 8 vjeçare. Fjalë të dala nga selia blu, thonë se “kryetari ka shpallur tender të hapur, dhe..

Lexone

ANALIZA: Korridor i ri tranzit për refugjatët dhe muri i Malit të Zi në kufi me Shqipërinë

Pas bllokimit të korridorëve ballkanike të refugjatëve dhe migrantëve, UNHCR-ja njofton për rihapjen e një korridori të ri përmes Bosnjës. Temperaturat janë duke u ngritur në Evropë dhe refugjatët kanë marrë rrugën nga jugu në drejtim të veriut. Kjo pritej. Prandaj masat u morën për bllokimin e korridorëve të lëvizjes, atij kryesorit Greqi, Maqedoni, Serbi, Hungari. Ndërkohë është rihapur një korridor tjetër. Nga Greqia refugjatët marrin rrugën për në Shqipëri, Mal të Zi, Bosnjë e Kroaci për të mbërritur kështu në Evropë. Tremijë vetë kanë përfunduar në Bosnjë katër muajt e parë të këtij viti nga 10 mijët, që kanë mbërritur gjithsej në Greqi, një nga vendet e para pritëse krah Spanjës, Italisë dhe Bullgarisë. Sidomos në muajin prill është rritur numri i refugjatëve që kanë hyrë në Bosnjë, dhe shumë prej tyre janë vendosur fillimisht nëpër parqe, rrugë deri sa të puqen me asistencën e specializuar. Thirrje për respekt dhe dinjitet Javën e fundit ka pasur lajme për incidente dhe keq..

Lexone

Aksioni Lul-Monikë: Sa shqiptarë e duan largimin e Fatmir Xhafajt?

Nga Eduard Zaloshnja Partitë opozitare u kanë bërë thirrje shqiptarëve të dalin të shtunën në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”, për të kërkuar largimin e Fatmir Xhafajt nga detyra e ministrit të Brendshëm. Po sa shqiptarë e duan largimin e Xhafajt? Nuk është bërë ndonjë sondazh, ku atyre t’u jetë bërë drejtpërdrejt kjo pyetje, por unë zhvillova një sondazh ditët e fundit (në serinë e sondazheve që bëj për një revistë që botohet këtu në anglisht), në të cilin i pyeta të anketuarit mbi opinionin që kishin për punën e ministrit Xhafaj. Përgjigjet e kësaj pyetjeje mund të na shërbejnë për të kuptuar sesa shqiptarë në moshë madhore e duan largimin e tij. Rreth 1/3 e të anketuarve kishin opinion negativ për punën e ministrit Xhafaj, ndërsa 2/3-tat kishin opinion pozitiv, ose neutral (49% pozitiv dhe 19% neutral). Kampioni i sondazhit (1188 të anketuar mbi 18 vjeç) ishte në rang kombëtar dhe i përfaqësonte mirë 2.1 milionë banorët në moshë madhore të Shqipërisë. Duke ekstrapoluar nga rezul..

Lexone

Asani: Partizani më përmirësoi, kam oferta nga jashtë

Një ndër afrimet më të bujshme te Partizani në merkaton e verës, ishte Jasir Asani i cili shumë shpejtë arriti të fitonte zemrat e tifozëve të kuq. Me paraqitjet e tij, Asani u bë pjesë e padiskutueshme e formacionit bazë, duke pasur një rol të rëndësishëm në skuadër, ku me golat dhe asistet e tij ka ndihmuar Partizanin për të arritur fitore. Në një intervistë për “VIP Sport”, Asani ka folur në lidhje me aventurën e tij te “demat e kuq”, duke pranuar se Partizani e ka rritur si futbollist, por njëkohësisht tregon se për të ka oferta nga jashtë. Ai ka uruar lojtarët e Superiores që arritën Kombëtaren, ndërkohë që ka komentuar edhe gjyqtarët. Erdhët në Superiore nga Maqedonia! Çfarë ka ndryshe kampionati shqiptar? Niveli në Maqedoni është pak më i ulët se këtu. Shqipëria në futboll ka shkuar shumë para si në infrastrukturë, ashtu edhe në marketing. Fushat, tifozët reklamat gjithçka janë më mirë se në Maqedoni. Përfunduat ne vendin e pestë në renditje. A mund të quhet një sezon i dës..

Lexone

Korrupsioni me rrugët, lirohet ish-drejtori i ARRSH Andi Toma

Ish-drejtori i Përgjithshëm i ARRSH-së, Andi Toma është liruar nga Gjykata e Apelit në Durrës. Toma që ka drejtuar ARRSH nga 2008 deri në 2013 akuzohej për abuzim me fondin e rrugës Elbasan-Gjinar. Ai ishte i akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Shpërdorimit të detyrës”. Prokuroria artikulonte pak muaj më parë për Tomën, se nga hetimet e kryera ka rezultuar se ka kryer veprime dhe mosveprimeve të kundërligjshme, që kanë sjellë si pasojë shpërdorimin e fondeve publike të dhëna nga buxheti i shtetit për Sistemim dhe asfaltim te rrugës Elbasan-Gjinar, ndërkohë që ndërtimi nuk është realizuar. 24 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kosova publikon listën për ndeshjen ndaj Shqipërisë, 1 përfaqësues nga Superiorja

Përfaqësuesja e Kosovës do të luajë dy ndeshje miqësore, ku fillimisht përballë do të ketë Shqipërinë dhe më pas do të luajë ndaj Bregut të Fildishtë. Trajneri zviceran i Kosovës, Shalandes ka bërë publike listën me futbollistët e grumbulluar për këto dy ndeshje miqësore, ku bie në sy fakti se vetëm Fidan Aliti është përfaqësues nga Kategoria Superiore. Mbrojtësi aktivizohet me kampionët e Skënderbeut, ndërkohë që më parë kanë qenë pjesë e listës edhe Besar Musolli nga Kukësi e Bajram Jashanica nga Skënderbeu, por që ky i fundit është i dëmtuar. Mungesë tjetër është ajo e Valon Berishës, i cili ka pësuar një dëmtim dhe nuk mund të jetë i gatshëm për këto dy ndeshje. Ja lista e plotë: Portierë: Samir Ujkani (Kremonese), Bledar Hajdini (Trepça 89), Faton Maloku (Feronikeli) Mbrojtës: Amir Rrahmani (Dinamo Zagreb), Ardian Ismajli (Hajduk Split) Fidan Aliti (Skënderbeu), Ardin Dallku (Vorskla Poltava) Mërgim Vojvoda (Royal Eksel), Jetmir Krasniqi (Lugano), Arbenit Xhemajli (Neuçatel X..

Lexone