Home / Tag Archives: nderhyrje (page 2)

Tag Archives: nderhyrje

Interi fundos Udinesen, fiton 0-4 në Friuli dhe shpreson për Championsin

Interi mban të gjalla shpresat për një vend në zonën Champions. Skuadra zikaltër, që vinte në javën e 36-të të Serisë A pas humbjes mes polemikash me Juventusin për shkak tëvndimeve të arbitrave, shkatërroi 0-4 në Friuli Udinesen, që dy javë para fundit vë në rrezik serioz mbijetesën.Një ndeshje e dominuar në çdo aspekt nga ekipi i Spallettit, që e gjeti golin e parë që në minutën e 13-të me Ranocchian, pas krosimit të Brozovic.Në fund të pjesës së parë zikaltrit shënuan edhe dy herë të tjera brenda dy minutave me Rafinhan dhe Icardit, duke hipotekuar tri pikët ende pa shkuar në dhomat e zhveshjes për pushimin mes pjesëve.Për Interin u bë edhe më e thjeshtë pas minutës së 49-të, moment kur Fofana u ndëshkua me karton të kuq për një ndërhyrje të rëndë, me kryesorin që u konsultua me Var-in.Goli i rezultatit përfundimtar 4-0 u shënua nga Borja Valero në minutën e 71-të.6 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Kukësi bën detyrën dhe “arratiset” i dyti

Kukësi bën detyrën ndaj Lushnjen edhe pse nuk ishte një takim dhe aq i lehtë. Kuksianët dominuan në pjesën më të madhe të ndeshjes, por Lushnja në krahun tjetër tregoi dhe një herë se nuk lëshon rrugë aspak dhe bën maksimumin e saj në çdo ndeshje. Në një stadium të boshatisur, Lushnja e nisi me pretendime ndeshjen, teksa kishte rezerva për një 11-metërsh që në startin e ndeshje. Mendon i zakonshmi Guri për t’i dhënë avantazhin Kukësit, i cili përfiton nga gabimi i një prej mbrojtësve miq dhe i vetëm me Spahon shënon me një harkim të bukur. Lushnja vendos ekuilibrin teksa në një prej daljeve përpara, Papa ndalet në mënyrë të parregullt nga Hoxha dhe përfiton një 11-metërsh. Pepa tregohet i saktë dhe i çon skuadrat në dhomat e zhveshjes në barazim. Në fraksionin e dytë Kukësi do ishte më agresiv, por do duhej një lëvizje e Peter Pakult që skuadra të merrte avantazhin. Austriaku aktivizoi pas shumë ndeshjesh sulmuesin Balde dhe ky i fundit shënoi pak sekonda më vonë, duke vendosur fatin e..

Lexone

DIREKT/ Balde vjen nga stoli dhe i jep avantazhin Kukësit

♥

Kukësi ka mundësinë që me një fitore ndaj Lushnjes të sigurojë matematikisht pjesëmarrjen në kompeticionet europiane. Kukësi është skuadra më e mirë e momentit në Superiore së bashku me Luftëtarin dhe e ka të palejuar që të gabojë në shtëpi me Lushnjen, e cila ka rënë matematikisht nga Superiorja. Pavarësisht kësaj, myzeqarët e kanë befasuar Kukësin në fazën e dytë duke fituar në “Zeqir Ymeri” me rezultatin 3-1. Po ashtu verdhëjeshilët barazuan me Partizanin javën e shkuar dhe treguan dhe një herë që e vlerësojnë maksimalisht kampionatin.Kukësi 2-1 Lushnja Shënues: Guri 33′, Balde 59’/ Pepa 39′33′ – Koreshi gabon në mbrojtje dhe Guri nuk fal i vetëm me Spahon, duke e kaluar topin mbi portierin mik.39′ – Papa merr një 11-metërsh pas një ndërhyrje të Hoxhës dhe Pepa merr përsipër ekzekuton duke vënë sërish ekuilibrin.http://sportekspres.com/wp-content/uploads/2018/05/WhatsApp-Video-2018-05-05-at-16.38.42.mp4 59′ – Zhderiç harkon nga e djathta, Balde i sapofutur në lojë me kokë go..

Lexone

DIREKT/ Lushnja befason Kukësin, ekuilibër në “Zeqir Ymeri”

Kukësi ka mundësinë që me një fitore ndaj Lushnjes të sigurojë matematikisht pjesëmarrjen në kompeticionet europiane. Kukësi është skuadra më e mirë e momentit në Superiore së bashku me Luftëtarin dhe e ka të palejuar që të gabojë në shtëpi me Lushnjen, e cila ka rënë matematikisht nga Superiorja. Pavarësisht kësaj, myzeqarët e kanë befasuar Kukësin në fazën e dytë duke fituar në “Zeqir Ymeri” me rezultatin 3-1. Po ashtu verdhëjeshilët barazuan me Partizanin javën e shkuar dhe treguan dhe një herë që e vlerësojnë maksimalisht kampionatin.Kukësi 1-1 Lushnja Shënues: Guri 33’/ Pepa 39′33′ – Koreshi gabon në mbrojtje dhe Guri nuk fal i vetëm me Spahon, duke e kaluar topin mbi portierin mik.39′ – Papa merr një 11-metërsh pas një ndërhyrje të Hoxhës dhe Pepa merr përsipër ekzekuton duke vënë sërish ekuilibrin.http://sportekspres.com/wp-content/uploads/2018/05/WhatsApp-Video-2018-05-05-at-16.38.42.mp4 Kukësi: Frashëri, Zhderiç, Hoxha, Musolli, Rrumbullaku, Idrizi, Dzaria, Imami, Shko..

Lexone

DIREKT/ Lushnja befason Kukësin dhe barazon rezultatin

Kukësi ka mundësinë që me një fitore ndaj Lushnjes të sigurojë matematikisht pjesëmarrjen në kompeticionet europiane. Kukësi është skuadra më e mirë e momentit në Superiore së bashku me Luftëtarin dhe e ka të palejuar që të gabojë në shtëpi me Lushnjen, e cila ka rënë matematikisht nga Superiorja. Pavarësisht kësaj, myzeqarët e kanë befasuar Kukësin në fazën e dytë duke fituar në “Zeqir Ymeri” me rezultatin 3-1. Po ashtu verdhëjeshilët barazuan me Partizanin javën e shkuar dhe treguan dhe një herë që e vlerësojnë maksimalisht kampionatin.Kukësi 1-1 Lushnja Shënues: Guri 33’/ Pepa 39′33′ – Korehsi gabon në mbrojtje dhe Guri nuk fal i vetëm me Spahon, duke e kalaur topin mbi portierin mik.39′ – Pepa merr një 11-metërsh pas një ndërhyrje të Hoxhës dhe e ekzekuton po vetë duke u treguar i saktë.Kukësi: Frashëri, Zhderiç, Hoxha, Musolli, Rrumbullaku, Idrizi, Dzaria, Imami, Shkodra, Ethemi, Guri. Trajner: Peter Pakult. Të gatshëm: Koliçi, Peposhi, Joti, Balde, Sadiku, Koldashi, Bytyç..

Lexone

Presidenti i Romës revoltohet: Pa VAR nuk vazhdohet!

Arbitrimi i ndeshjes Roma-Liverpul ka krijuar po aq polemika sa ai i Real Madrid-Bajern dhe pas ndeshjes së djeshme edhe presidenti i Romës Xhejms Palota shpërtheu në akuza: “Së pari, i bëj komplimente Liverpulit për finalen. Së dyti, është e qartë për të gjithë që tashmë VAR është i domosdoshëm në Champions.“I keni parë të gjithë pamjet, e kuptuam të gjithë çfarë po ndodhte, përveç arbitrit. E kam fjalën për pozicionin jashtë loje që iu dha Xhekos, si dhe për faullin neto në gjuajtjen e El Sharauit. Më pas pati edhe një ndërhyrje ndaj Shik. Nëse jepej penallti për ndalimin e topit të gjuajtur nga El Sharaui, kishte edhe karton të kuq. E di që është e vështirë të bësh arbitrin, por nuk vazhdohet pa ndihmën e teknologjisë, sepse përndryshe bëhen figura të shëmtuara si ajo e sotmja dhe bëhemi të gjithë qesharakë”.

Lexone

Rrjet i ri ujësjellësi në rrugën “Kongresi i Manastirit” dhe “Sulejman Pasha”

1 of 3Një linjë e re furnizimi me ujë po përfundon në rrugën “Kongresi i Manastirit”. Mjetet e rënda të Bashkisë po punojnë me intensitet për shtrimin e linjës e cila për shkak të amortizimit ndër vite, kishte sjellë shqetësime për qytetarët.Paralelisht po vazhdon investimi në rrjetin e ri të ujësjellësit në rrugën “Sulejman Pasha” mbrapa Piacës. Ky rrjet u ndërtua me kujdes dhe shumë shpejt nga grupet e punës së UKT. Linjat e reja po i japin cilësi dhe volum të madh rrjetit shpërndarës duke përmirësuar gjithnjë e më shumë shërbimin ndaj qytetarëve.Bashkia e Tiranës po vazhdon planin për të kryer investime dhe ndërhyrje në çdo zone të kryeqytetit, ku krahas zgjerimit të rrjetit të shpërndarjes, po punohet edhe për zëvendësimin e rrjetit të amortizuar.1 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Legjenda zikaltër del kundër rrymës: “Juventusi nuk vodhi asgjë”

Prej ditësh në Itali flitet për Inter-Juve dhe vendimet e arbitrit që kanë shkaktuar shumë polemika, mbi të gjitha për faktin se për ndërhyrje të ngjashme nuk u zbatua i njëjti kriter.Gjithsesi, jo të gjithë interistët akuzojnë arbitrin. Një legjendë zikaltër, Sandro Macola, tregohet i matur dhe e merr me shumë qetësi atë humbje, duke u ndalur më shumë të gabimet e Interit dhe trajnerit të vet: “Humbja e Interit nuk erdhi si pasojë e arbitrimit. E nisëm mbarë, por nuk fund nuk mund të bëhej asgjë dhe nuk ishte faji i arbitrit. Juventusi fitoi pa vjedhur asgjë, kartoni i kuq për Vesinon ishte i drejtë”.“Nuk e kuptoj ndërrimin e Ikardit, për mua është një lojtar që nuk e hiqja kurrë. Të isha unë, do i jepja ndonjë grusht Ikardit që të kthehej në fushë dhe do hiqja Perishiçin”, thotë Macola për RadioRai1.Edhe një kuriozitet: “Kur Kristiano Ronaldo ishte 17 vjeç, e pashë të luante te Sportingu dhe i thashë Masimo Moratit që duhej blerë. Ai më dha OK, por duhej paguar dhe duhej pritur..

Lexone

Transformohet “Komuna e Parisit”, kjo është pamja e re e rrugëve në këtë lagjie/ Foto

Disa rrugë në zonën e “Komunës së Parisit” i janë nënshtruar rikonstruktimit nga Bashkia Tiranë, pasi u hap mundësia për ndërhyrje me përfundimin e segmentit të Unazës nga Kopshti Botanik deri tek Shkolla Teknologjike.Kështu, i janë nënshtruar restaurimit disa prej rrugëve më problematike të Njësisë 5, që ishin kthyer në një shqetësim të vazhdueshëm për banorët e kësaj zone. Të tilla kanë qenë rruga “Robert Zhvarc”, rruga “Prokop Mima” dhe një pjesë e rrugës “Medar Shtylla”, të cilat tashmë janë të rikonstruktuara.Përveç asfaltimit dhe shtrimit të trotuareve, në këto rrugë janë kryer të gjitha punimet nëntokësore, duke përfshirë kanalizimet, shtrirjen e rrjetave të internetit dhe telefonisë, që garantojnë jetëgjatësinë e investimeve të kryera.The post Transformohet “Komuna e Parisit”, kjo është pamja e re e rrugëve në këtë lagjie/ Foto appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Pakult: E uroj Skënderbeun për titullin, Kalen e nxorra pasi nuk ishte në ditën e tij

Trajneri i Kukësit dhe një herë gjen rastin për “Supersport” që të urojë korçarët për titullin edhe pse nuk e kanë marrë matematikisht. Po ashtu, tekniku austriak komenton dhe rastin e penalltisë dhe zëvendësimin e Kalesë.Arritët që t’i prishnit festën Skënderbeut…Dua ta uroj trajnerin Daja dhe klubin Skënderbeu për titullin që kanë fituar, edhe pse ende nuk e kanë marrë matematikisht. Po ashtu komplimentoj dhe skuadrën time që bëri një ndeshje të mirë ndaj një skuadre të fortë si Skënderbeu. Nuk do isha i kënaqur nëse do më ofronin 1 pikë, por ne arritëm që të fitojmë ndaj e uroj skuadrën time për këtë ndeshje që arritëm të fitonim.Zëvendësim i Kalesë ishte zgjedhje taktike apo ndonjë shqetësim fizik?Kelën e ndryshova për arsye taktike, pasi nuk u soll siç doja unë gjatë ndeshjes. Nuk ishte në formën e tij më të mirë ndaj bëra një zëvendësim taktik.Rasti i penalltisë…Nuk kam dëshirë të flas për arbitrat. Tani e them sërish që është hera e dytë, pas një ndeshje në Laç ku nu..

Lexone