Home / Tag Archives: momentin (page 4)

Tag Archives: momentin

Masivi shkëmbor bie mbi autobus, plagosen dy vajza në Shëngjin (FOTO)

Kjo e mërkurë ka nisur me një ngjarje të rëndë në Shëngjin, e cila mund të kishte përfunduar edhe në tragjedi. Kështu, raportohet për një autobus të dëmtuar në pjesën e pasme të tij, si pasojë e shkëputjes së një masivi gurësh.Në momentin e goditjes, autobusi ka qenë duke transportuar punonjës të një fabrike peshku dhe dy vajza janë plagosur. Ngjarja ka ndodhur në hyrje të qytetit të Shëngjinit, në vendin e quajtur “Knalla”.“Një masiv shkëmbor është shkëputur nga mali dhe i ka rënë një autobusi me targa AA 971 JZ, me drejtues shtetasin P.P. i cili po kalonte aty në ato momente. Për pasojë janë dëmtuar 2 shtetase, K.D. 21 vjeçe banuese në Zejmen e cila është transportuar për në Qendrën e Traumës në Tiranë, dhe shtetësja B.Z. 23 vjeçe banuese në Tresh, e cila ndodhet në spitalin Rajonal Lezhë nën kujdesin e mjekëve, jashtë rrezikut për jetën”, sqaron policia.1 of 4Pal Paci shoferi i autobusit ka thënë për mediat se të tjerë gurë mund të shkëputen nga kjo pjesë e rrugës duke vënë..

Lexone

Deklarata e fortë e Presidentit të KE: Mendojmë se jemi padron i botës, por harrojmë se…

Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, tha se Evropa duhet të ndalet së dhëni mësime për të gjithë, transmeton Anadolu Agency (AA).Në një fjalim në Forumin e Ditëve të Zhvillimit Evropian 2018, Juncker theksoi se duhet t’i japin fund të menduarit se çdo gjë është në rregull nëse punët shkojnë mirë në Evropë.Ai thotë ecuria e botës për momentin nuk është e mirë.“Si evropianë, ne duhet të ndalojmë së dhëni mësime për të gjithë.Me shtetet e tjera duhet të formojmë partneritetet si të barabartë”, deklaroi Juncker, duke shtuar se Evropa pavarësisht se nuk është zgjidhje për çdo problem, ajo duhet të bëjë pjesën e saj në arenën globale.Juncker edhe më parë ka bërë një deklaratë të tillë duke thënë se, “Evropa po humb fuqinë në skenën botërore. Mendojmë se jemi padroni i botës, por në të vërtetë harrojmë që ne jemi një pjesë e vogël dhe e dobët e universit”.

Lexone

Pitbulli i kafshon të birin tek Pazari i Ri, flet i ati: Të dalim me armë për fëmijët, i zoti i kafshës kishte hallin e qenit

Një fëmijë 8 vjeç është kafshuar nga një qen i racës “Pitbull”, duke marrë plagë në këmbë.Djali ishte duke luajtur në sheshin e Pazarit të Ri bashkë me fëmijë të tjerë, kur është sulmuar nga qeni i egërsuar pa maske mbrojtese .Babai i djalit Marius Spahia rrefen per News 24 se fëmija i tij është tramatizuar.“Ishim tek Pazari i Ri duke luajtur, padashje djali i afrohet qenit, i cili ia kthen me një egërsi të madhe. Qeni ishte i lidhur por nuk kishte maskë mbrojtëse. Djali im bërtiste, policia nuk ishte fare, e çuam direkt në Spital Ushtarak. Djali ka bërë disa vaksina dhe pret të bëjë dhe vaksina të tjera të kushtueshme. Qentë duhet të kenë maskat e veta,” tha i ati.I zoti i qenit jo vetëm nuk ka kërkuar falje sipas babait , as nuk ka dhënë ndihmë, por ka qëndruar indiferent.“Falje nuk kërkoi, as nuk u indinjua të vinte. Si duket pronarët kanë vetë probleme, as nuk e pa se çfarë kishte fëmija im”.Vete 8 vjecari e kujton i friksuar momentin kur u sulmua papritur nga qeni.“P..

Lexone

Marrëveshja bërthamore/ Irani nuk tërhiqet, ka nisur punën për pasurimin e uraniumit

Irani thotë se ka filluar punën për rritjen e kapacitetit të saj të pasurimit të uraniumit, në rast se marrëveshja bërthamore e vitit 2015 me fuqitë botërore bie.Kreu i agjencisë atomike të Iranit u tha gazetarëve se po zhvillonte infrastrukturën për të ndërtuar centrifuga të përparuara në objektin e Natanz.“Nëse ne do të përparonim normalisht, do të duhej gjashtë apo shtatë vjet, por kjo tani do të jetë gati në javët dhe muajt e ardhshëm“, tha ai.Puna do t’i mundësojë Iranit të bëjë më shumë heksafluoride uraniumi, një përbërës kyç në procesin e pasurimit.Salehi tha se kjo ishte në përputhje me udhëzimet e udhëheqësit suprem Ayatollah Khamenei, i cili ka urdhëruar zyrtarët të jenë të përgatitur për të rritur pasurimin nëse marrëveshja bërthamore e njohur si JCPOA bie plotësisht.“Nëse JCPOA bie, ju lutemi kushtoni vëmendje, nëse JCPOA bie, dhe nëse vendosim të mbledhim centrifuga të reja, ne do të mbledhim gjenerata të reja të centrifugave. Megjithatë, për momentin ne lëvizim..

Lexone

Pakti bërthamor, Irani po rrit kapacitetet e pasurimit të uraniumit

Irani thotë se ka filluar punën për rritjen e kapacitetit të saj të pasurimit të uraniumit dhe ky është hapi i parë për t’i treguar BE-së se armë bërthamore do të ndërtohen, në rast se pakti i vitit 2015 rrëzohet.Kreu i agjencisë atomike të Iranit u tha gazetarëve se po zhvillonte infrastrukturën për të ndërtuar centrifuga të përparuara në objektin e zhvillimit bërthamor të Natanz. Agjencia thotë se zyrtarisht po njofton agjencinë bërthamore të Kombeve të Bashkuara për lëvizjen me një letër.Kreu i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit, Ali Akbar Salehi, u tha gazetarëve të martën se ishin duke u përgatitur për të ndërtuar centrifuga të reja.“Nëse ne do të përparonim normalisht, do të duhej gjashtë apo shtatë vjet, por kjo tani do të jetë gati në javët dhe muajt e ardhshëm”, tha ai.Puna do t’i mundësojë Iranit të bëjë më shumë heksafluoride uraniumi – një përbërës kyç në procesin e pasurimit. Salehi tha se kjo ishte në përputhje me udhëzimet e udhëheqësit suprem Ayatollah K..

Lexone

Deklarata tronditëse e shqiptarit që vrau të atin: “Më kishte përdhunuar, e qëllova nga afër në kokë…”

Një ngjarje e rëndë ndodhi më 27 maj në një prej ishujve të Greqisë, ku një shqiptar i moshës 26-vjeçare qëlloi disa herë me çifte dhe la të vdekur në vend, të atin, i cili dyshohet se ka abuzuar seksualisht me të dhe me motrat e vëllezërit e tij të tjerë.I riu ka treguar në një rrëfim prej 6 orësh para gjykatës dhe prokurorëve, se fillimisht i ati dhunonte të ëmën dhe kjo ishte një ndër arsyet e divorcit mes tyre. Gjithashtu, ai është shprehur konfuz në momentin që është pyetur në lidhje me përdhunimin nga 70-vjeçari, kur autori i ngjarjes ishte i ri.Djali ka thënë:“Rrihte mamanë time dhe ajo u divorcua me të 16 vite më parë, kur unë isha 10 vjeç. Vinte në dhomën time kur flija dhe… nuk më kujtohet më shumë, mos më pyesni prapë për këtë temë. Kur vdiq në tetor 2010 gruaja e tretë rumune, unë shkoja shpesh dhe shikoja motrën dhe vëllain tim nga babai. U trondita një ditë kur mësova se motra ime 9-vjeçare ankohej se ndiente dhimbje në organet e saj gjenitale. Dhe pastaj mendova se..

Lexone

VIDEO: Pak centimetra larg vdekjes

Ky është momentin kur një burrë i shpëton vetëm për pak centimetra aksidentit.Në pamjet filmike do të shikoni burrin e cili po kalonte rrugën dhe një makina i kalon aq afër sa i heq dhe këpucën.Fatmirësisht ai nuk pësoi lëndime. (TemA)

Lexone

VIDEO tronditëse: Ishin ndarë kohët e fundit, ish- i dashuri vret vajzën në oborrin e konviktit

Ky është momentin tronditës kur një djalë vret me pistoletë ish të dashurën e tij jashtë në oborrin e konviktit të Universitetit ku vajza studionte.Ngjarja shokuese ndodhi mëngjesin e 4 qershorit në Bangkok, Tajlandë.Ata të dy njiheshin prej 5 vitesh, por ishin ndarë kohët e fundit.Vajza, Natchareeya Thaprajit, 21 vjeçe refuzonte të bashkohej me Pukkapong Chittarom, 24 vjeç. (TemA)

Lexone

Vlorë, gjenden çanta me 700 kg kanabis në breg të detit

Policia e Vlorës ka gjetur rreth 700 kg kanabis në gjirin e Bristanit, në Karaburun.Dyshohet se lënda narkotike për momentin ishte braktisur nga trafikantët pranë depove të Valanidhit, por ata kanë pasur për qëllim ta dërgonin drejt Italisë.Hashashi ishte i ndarë në disa çanta, të cilat ishin fshehur në breg të detit. Blutë e Vlorës po vijojnë me operacionin, duke bërë krehjen e zonës për të bërë të mundur gjetjen e mjetit lundrues, me të cilin do të transportohej droga.Mësohet se ende s’ka persona të arrestuar në këtë operacion antidrogë ku janë përfshirë edhe efektivë të Delta Forcë.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VIDEO/ Momenti tronditës: 16 vjeçari godet me çekiç kokës bashkëmoshatarin e tij

Ky është momenti tronditës kur një adoleshent sulmon bashkëmoshatarin e tij me çekiç në stacionin e autobusit.Kamerat e sigurisë kanë filmuar momentin kur 16-vjeçari i cili po priste autobusin në stacionin Poplar Park në Londër, sulmon me çekan bashkëmoshatarin e tij.Agresori fillon ta godasë pa mëshirë të riun, ndërsa ai mundohej të ikte për t’i shpëtuar goditjeve të vazhdueshme në kokë.Si pasojë e këtij sulmi, adoleshenti është dërguar me urgjencë në spital pasi kishte marrë disa goditje në kokë. (TemA)

Lexone