Home / Tag Archives: momentin (page 3)

Tag Archives: momentin

Projektohet një transferim i bujshëm për Shaqirin

Liverpool ka bërë një lëvizje surprizë për të marrë Xherdan Shaqirin, pas rënies së Stoke në Championship.Sulmuesi mund të transferohet në “Anfield Road” vetëm për 15 milionë euro, sepse aq është klauzola për prishjen e kontratës së zviceranit, me gjak shqiptar, me Stoke.Jurgen Klopp kërkon ta ketë 26-vjeçari si një “pjesë këmbimi të vlefshme” në momentin që dikush nga treshja Firmino-Salah-Mane do të ketë nevojë për pushim.Ai mund të luajë në të dy krahët e sulmit dhe pasi do ta monitorojë në Botëror, Liverpool do të nisë bisedimet për blerjen e futbollisti që në karrierën e tij ka luajtur edhe me Inter e Bayern Munich.Kundërshtari kryesor i Liverpool për të marrë Shaqirin është pikërisht rivali i qyetit, Everton, që i garanton atij një fanellë si titullar, teksa shuma për të paguar është e njëjtë, 15 milionë euro, dhe Stoke nuk mund të pretendojë qoftë dhe një qindarkë më shumë për lojtarin që e bleu për 25 milionë euro dy vjet më parë.

Lexone

Berat, makina del nga rruga, plagoset 40-vjeçari

Një aksident ndodhi pasdites e sotme në aksin rrugor Berat-Urë Vajgurore, ku një mjet tip Benz doli nga rruga. Policia sqaron se mjeti drejtohej nga 55 vjeçari me iniciale H.H, banues në Kuçovë, i cili ka humbur kontrollonin në momentin e ngjarjes.Për pasojë, është dëmtuar pasagjeri shtetasi A.K, 40 vjeç, i cili është transportuar me ambulancë në Spitalin Rajonal Berat, në gjendje të pa stabilizuar për jetën.Grupi hetimor po punon për zbardhjen e plotë të shkaqeve.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Qeveria miraton vendimin, hapen 500 vende pune në shtet

Qeveria ka miratuar sot vendimin për hapjen e 500 vendeve të reja pune me kontratë të përkohshme.Punonjësit do të jenë pjesë e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura.Gjithashtu në vendimin e miratuar sot thuhet se kohëzgjatja do të jetë për dy muajt e verës, korrik dhe gusht si dhe punonjësit do të përfitojnë pagë minimale, të përcaktuar sipas legjislacionit në fuqi.V E N D I MPËRMIRATIMIN E NUMRIT TË PUNONJËSVE ME KONTRATË TË PËRKOHSHME, PËR SEZONIN E VERËS 2018, NË AGJENCINË KOMBËTARE TË ZONAVE TË MBROJTURA, PRANË MINISTRISË SË TURIZMIT DHE MJEDISITNë mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të neneve 18, pika 2, dhe 18/1, të ligjit nr.7961, datë 12.7.1995, “Kodi i Punës i Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar, të nenit 5, të ligjit nr.9936, datë 26.6.2008, “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar, dhe të nenit 13, të ligjit nr.109/2017, “Për buxhetin e vitit 2018”, me propozimin e ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, Këshilli i Mi..

Lexone

Barcelona shënjestron Salah, mund të jetë egjiptiani supergoditja!

Mohamad Salah mund të jetë përfocimi kryesor i Barcelonës në merkaton e verës. Sipas të përditshmes spanjolle “AS” klubi katalanas e konsideorn egjiptianin si alternativën kyresore nëse negociatat për afrimin e Antoine Griezmann nuk do të shkonin në mënyrën e duhur.“AS” raporton se sulmuesi i është ofruar drejtuesve blaugrana, më konkretisht pjestarë të zyrës që menaxhon të drejtat e 25-vjeçarit kanë dhënë të gjithë gatishmërine tyre për të mbyllur me sukses bisedimet që tashmë kanë nisur. Madje mësohet se gjatë periudhës së fundit ka pasur takime të shpeshta mes zyrtarëve të Barcelonës dhe disa prej njerëzve të besueshëm të lojtarit.Pa diskutim që nuk do të jetë një rrugë pa pengesa, pasi përveç akordit me futbollistin duhet gjetur marrëveshja me Liverpoolin. Të kuqtë nuk ulen në bisedime nëse në tryezë nuk janë të paktën 100 milionë euro, megjithatë nuk e konsiderojnë të pashitshëm egjiptianin, aq sa e kanë menduar edhe zëvendësuesin e tij që është Nabil Fekir i Lionit.Mohamed ..

Lexone

VIDEO: Grabitësve u dështon vjedhja e bizhuterive luksoze, momenti i pabesueshëm kur ndalen nga kalimtarët

Këto pamje të pabesueshme tregojnë momentin kur disa londinezë u bënë bashkë për të ndaluar një bandë të armatosur me thika e çekiçë pasi vodhën disa bizhuteri luksoze në kryeqytetin anglez.Katër kalimtarët heroikë shihen teksa vrapojnë tek personat e armatosur duke bërë që një prej grabitësve të braktisë motorin e tij përpara se të kapnin të dyshuarin tjetër.Një tjetër kalimtar shihet teksa vrapon drejt kriminelëve për t’i ndaluar ata të kryerin vjedhjen në dyqanin me ora zviceriane.Ata u bënë barrikadë për kriminelët deri në pritje të policisë.Tre prej hajdutëve arritën të largohen, por kalimtarët mundën të shtrinin një tjetër grabitës në tokë derisa u arrestua nga policia. (TemA)

Lexone

Eksod te Luftëtari, drejt largimit nga Gjirokastra edhe 4 futbollistë të tjerë

Luftëtari është një nga ekipet shqiptare që do të marrë pjesë në Kupat e Europës dhe drejtuesit e tij po përpiqen ta riorganizojnë sa më shpejt grupin e futbollistëve, pasi kanë sjellë në stol trajnerin slloven Milosh Kostiç.Katër të larguarit direkt pas mbylljes së sezonit, Bregu, Abazaj, Athanasopulos dhe Toledo u pasuan nga kapiteni Orjad Beqiri, i cili dy ditë më parë shpalli “divorcin” me ekipin gjirokastrit. Por largimet vazhdojnë.Lojtarët me aktivizim të paktë si Minga, Lamçe, braziliani Aurelio dhe Janku, janë të larguar nga Luftëtari, edhe pse nuk ka ndonjë njoftim zyrtar nga klubi.Gjirokastritët kanë “hyrë në ujë” dhe u duhen përforcime me urgjencë, por për to do të vendosë trajneri i ri. Nesër Luftëtari nis punën në terren dhe pritet të ketë emra të rinj.Luftëtarit i duhen patjetër afrime në sulm dhe në mbrojtje, por edhe një portier tjetër, pasi për momentin ka vetëm Ruçin.

Lexone

 Presidenti i Qipros kapet mat duke parë Eleni Foureiren nga të pasmet

Eleni Foureira, këngëtarja me origjinë shqiptare, mori një famë ndërkombëtare pasi përfaqësoi Qipron në festivalin e Eurovisionit me këngën “Fuego”, duke dalë e dyta.Vetëm dy ditë më parë, Presidenti i Qipros, Nikos Anastasiades, e ftoi këngëtaren dhe ekipin e saj në Pallatin Presidencial, ku e vlerësoi me një dekoratë mirënjohje për përfaqësimin e denjë që i bëri Qipros në këtë festival ndërkombëtar.The honor is all mine! Thank you Mr President @nicosanastasiades Thank you #Cyprus @alexpmusic_A post shared by Eleni Foureira (@foureira) on Jun 4, 2018 at 3:44am PDTPor, ajo çfarë nuk u vu re në ato momente, ishte shikimi epik që Presidenti i vendit i ka bërë të pasmeve të Elenit në momentin kur ajo është kthyer për të takuar personat e tjerë në dhomë.Kaq është dashur dhe kjo foto e shkrepur gjatë këtij momenti, është kthyer në virale në mediat greke dhe jo vetëm.Epo nuk ka faj Presidenti që Eleni ka një trup bombastik…The post Presidenti i Qipros kapet mat duke parë Eleni..

Lexone

Momenti tronditës/ Gruaja i kërkon divorcin, burri nevrikoset keq; ajo që bën të lë pa fjalë!

Kamerat kane kapur momentin e frikshem, teksa nje burre ka tentuar të shtypë me makinë gruan e tij, pasi ajo i kishte kerkuar divorcin.Ngjarja ka ndodhur ne Khabarovsk, Rusi, kur bashkeshortet jane filmuar teksa debatonin brenda makines.Gruaja i tha se donte të ndaheshin dhe me pas doli nga makina, por burri u revoltua dhe iu sul me makine ta shtypte. Gruaja manovroi dhe përfundoi e përplasur në trotuar, qytetarët i kanë ardhur në ndihmë.The post Momenti tronditës/ Gruaja i kërkon divorcin, burri nevrikoset keq; ajo që bën të lë pa fjalë! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

E rëndë/ 8 vjeçari kafshohet nga Pitbulli tek “Pazari i Ri”

Një fëmijë 8 vjeç është kafshuar nga një qen i racës “Pitbull” duke marrë plagë në këmbë, teksa po luante në sheshin e Pazarit të Ri bashkë me fëmijë të tjerë.Babai i djalit, Marius Spahia, rrëfeu për News 24 se fëmija i tij është traumatizuar nga sulmi i qenit, pa maskë mbrojtëse.Ai tregon se djalin e dërgoi në Spitalin Ushtarak dhe tani do të bëjë vaksina të kushtueshme.“Ishim tek Pazari i Ri duke luajtur, padashje djali i afrohet qenit, i cili ia kthen me një egërsi të madhe. Qeni ishte i lidhur por nuk kishte maskë mbrojtëse. Djali im bërtiste, policia nuk ishte fare, e çuam direkt në Spital Ushtarak. Djali ka bërë disa vaksina dhe pret të bëjë dhe vaksina të tjera të kushtueshme. Qentë duhet të kenë maskat e veta,” – tha i ati.Marius Spahia tregon se i zoti i qenit qëndroi tërësisht indiferent ndaj kësaj ngjarje të rëndë.“Falje nuk kërkoi, as nuk u indinjua të vinte. Si duket pronarët kanë vetë probleme, as nuk e pa se çfarë kishte fëmija im”.Vete 8-vjecari e kujton i ..

Lexone

E vërteta e hidhur e pushimeve të palimituara

Një leje pushimesh e pafundme por e paguar, tingëllon fantastike, por kompanitë që ofrojnë këtë mundësi mund të kenë një arsye, frytet e së cilave do të jetën të mëvonshme.Kur të shkoni me pushime këtë vit, rezervoni pak kohë për tu menduar për punëtorët që kanë leje pushimesh të pakufizuara.Megjithëse mund të tingëllojë si parajsë zotërimi i një leje të pafundme dhe të paguar, në realitet nuk ka shumë gjasa që ju ta kaloni gjysmën e vitit në një plazh të largët.Pushimet Bottomless (të pa kufizuara) u shfaqën së pari në mesin e viteve ’90, me IBM si pararendës. Firmat e tjera të teknologjisë në Silicon Valley, si vendi i punës Glassdoor, rrjeti i biznesit LinkedIn dhe shërbimi i transmetimit Netflix, i ndoqën këto pasoja, dhe tani pushimet e pakufizuara po përhapen në vendet e punës britanike.Grupi Virgin i Richard Branson prezantoi këtë politikë në vitin 2014 dhe kompanitë e teknologjisë si Songkick, firmat e PR si Golin dhe agjensitë e marketingut të tilla si Visualsoft gjith..

Lexone