Home / Tag Archives: momentin (page 10)

Tag Archives: momentin

Italia pret në konfuzion formimin e një qeverie

Italia po pret sot, në konfuzion, formimin e një qeverie të Carlo Cottarellit, ndërkohë që hipoteza për një ekzekutiv populist është rishfaqur dhe tregjet financiare por përpiqen të rikthehen në normalitet.Cottarelli, një ish-funksionar i lartë i Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), është rikthyer në mëngjes në Pallatin e Kuirinales, selia e presidencës, për një takim të shkurtër jozyrtar me presidentin Sergio Mattarella, para se të kthehej në Parlament për bisedime të tjera, shkruan ata.Mediat italiane kanë hedhur shumë hipoteza që prej shtyrjes pa shpjegime të njoftimit për formimin e ekipit të tij qeveritar, që pritej dje.Asnjë prej partive të mëdha nuk parashikon për momentin të votëbesojë qeverinë e re, madje dhe Partia Demokrate parashikon të abstenojë qeverinë Cottarelli nëse formohet. ,Dje, media italiane përmendi përpjekjet e të gjitha kampeve për një rikthim në zgjedhje që prej 29 korrikut, për t’i lënë kohë maxhorancës së ardhshme për të hartuar dhe miratuar buxhetin 2..

Lexone

Arrestohen shqiptarët në Spanjë, vodhën shtëpinë e yllit të Barcelonës

Policia katalanase ka vënë në pranga një grup kriminal të cilët kishin kryer më shumë se 30 vjedhje ndërtesash në Barcelonë, përfshi dhe shtëpinë e yllit të futbollit Luis Suarez.Tetë prej tyre janë shqiptarë, thotë El Pais, dhe ishin pjesë e një grupi që rekrutonin patriotët e tyre duke i strehuar dhe në këmbim u kërkonin të vidhnin shtëpi. Agjentët ranë në gjurmët e grupit të shqiptarëve që në tetor, dhe mësohet se ata vidhnin shtëpi të shtrenjta larg qendrave të qytetit dhe për këtë përdornin makina të vjedhura, ose ecnin në këmbë për orë të tëra, e prisnin në pyll momentin e duhur, thotë El Pais.Sipas policisë, grupi i kapur konsiderohen hajdutë të specializuar pasi merrnin masa paraprakisht dhe zgjidhnin me kujdes “prenë” e tyre.Në janar të këtij viti ata vodhën shtëpinë e futbollistit të Barcelonës Luis Suarez, duke hyrë në vilën e tij në Castelldefels, pa e ditur në fakt se ajo ishte shtëpia e futbollistit, thotë El Pais, duke vjedhur një sasi bizhuterish me vlerë.30 maj..

Lexone

Nga futbolli, Bujari kalon tek politika: Ambasada e SHBA nuk flet pa pasur prova

Bujar Nishani një ditë pasi ka bërë analizën e Kombëtares së futbollit dhe e ka cilësuar trajnerin Panuçi si sharlatan, sot ka kaluar të analizojë lirimin e Saimir Tahirit.Ja çfarë shkruan Nishani:“Ambasada e SHBA në Tiranë paralajmëroj dhe denoncoj një ditë përpara gjyqit të ish Ministrit të Brendshëm se kërcënime, shantazhe dhe rryshfete, po përdoreshin për ta liruar nga arresti ish-ministrin.Ky denoncim i Ambasadës u verifikua ekzaktësisht pas nje seance flesh të gjykatësve në veting.Të gjithë shqiptarët normalë nuk është se kishin ndonjë dyshim në atë denoncim të Ambasadës, pasi Qeveria e SHBA është qeveria mike më e angazhuar në luftën kundër krimit të organizuar në Shqipëri.Institucionet ligjzbatuese të SHBA janë institucionet më të afta dhe më të specializuara në hetimin e trafikut të drogave dhe grupeve të trafikantëve.Për më tepër kjo Ambasadë nuk flet pa patur prova serioze.Natyrisht prova që nuk i merr nga laboratori imagjinar i Kryeministrit të Shqipërisë.Po..

Lexone

Çfarë mund të bëj për të hequr gurët në tëmth?

Kam probleme me mamanë time. Mosha e saj është 83 vjeçe. Nga një vizitë në eko na doli se është me gurë në tëmth. Ka dhimbje dhe për momentin po përdor ilaçe qetësuese. Ju lutem a mund të na ndihmoni se çfarë duhet të bëjë për t’i hequr ato?Përgjigjet Nevila Lengu, mjeke gastrohepatologe në poliklinikën e Specialiteteve Nr.1, Tiranë.Nëse zonja është konstatuar me gurë në tëmth duhet të kryejë disa ekzaminime që përjashtojnë infeksionin bashkëshoqërues; gurët në kanalin koledok dhe dëmtimin e pankreasit. Për sa i përket trajtimit definitiv është kolecistektomia. Rasti duhet diskutuar midis gastrohepatologut dhe kirurgut për arsye të moshës dhe patologjive bashkëshoqëruese që zonja mund të ketë. Trajtimi simptomatik: omeprasol 20 mg 2 herë në ditë 30 minuta para ngrënies; gismotal 200 mg 3 herë 1 tb para ngrënies dhe në rast dhimbjesh të moderuara deri të forta supozitor voltaren 100 mg për rektum.

Lexone

Receta e Trump për kaos në Lindjen e Mesme

Tërheqja e SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit dhe rinovimi i sanksioneve vetëm sa i shton kaosin rajonit dhe vë në buzë të greminës rendin në Lindjen e Mesme dhe më gjerë, argumenton Joshka Fisher.Nga Joschka FischerVendimi i presidentit amerikan Donald Trump më herët këtë muaj për të tërhequr SHBA nga marrëveshja bërthamore e Iranit dhe kalimi në një politikë të rinovimit të sanksioneve dhe përballjes, do ta bëjë të ardhmen e Lindjes së Mesme edhe më të pasigurt. Shenjat e këtyre javëve nuk kanë qenë inkurajuese.Vendimi i Trump nuk mund të justifikohet nga ndonjë shkelje e marrëveshjes nga ana e Iranit. Është në fakt, një rikthim i politikës së vjetër shumë të pasuksesshme amerikane të përballjes me Iranin. Dallimi i vetëm këtë herë është se administrata e Trump duket e vendosur të shkojë buzë luftës – dhe më tej – për të arritur çfarë do.Nëse administrata ka ndonjë plan të mbajë në kontroll programin bërthamor të Iranit në mungesë të marrëveshjes bërthamore, atëherë po ..

Lexone

Ballkani me monedhë të përbashkët: “Balkanium”, kriptovaluta që synon revolucionarizimin

“Balkanium” është kriptovaluta më e re në qarkullim në rrjet dhe ka për synim që të revolucionarizojë sistemin e pagesave dhe ekonominë në Ballkan.Krijuesit e kësaj kripotvalute të re synojnë kështu që në një të ardhme të përdoret masivisht nga vendet e rajonit, mes të cilave edhe Shqipëria, e pse jo të bëhet monedhë e përbashkët.Gjithsesi, kjo mbetet ambicia afat-gjatë.Për momentin, synimi kryesor është që të krijohet një rrjet dyqanesh dhe sipërmarrësish që do ta përdorin Balkanium si mjet pagese dhe ti ofrojnë ulje çmimesh klientëve, shkruan Scan.Ndër të tjera, synohet që kriptovalutra më e re t`i vijë në ndihmë edhe turistëve të shumtë që tërheq rajoni.Aktualisht, rajoni ofron një sërë monedhash të ndryshme, duke e bërë të vështirë për turistët që vizitojnë vendet në tur.Një monedhë e përbashkët në formën e kriptovalutës do t`i vinte në ndihmë turistëve dhe turizmit në rajon në tërësi.

Lexone

A do të martohen Alban Skënderaj dhe Miriami? Këngëtarja jep lajmin e shumëpritur

Ditën e djeshme, këngëtarja bukuroshe Miriam Cani, ka qenë e ftuar në emisionin “Në kurthin e Piter Pan”, ku ka rrëfyer disa detaje mjaft interesante mbi jetën e saj private.Miriami ka treguar për momentin e lumtur ku lindi vajza e saj, Ameli, si edhe ka rrëfyer planet për martesë me partnerin e saj, Alban Skënderaj.E pyetur nga fëmijët nëse ajo do të bënte dasmë me këngëtarin, Miriam ka pranuar se e kanë në plan diçka të tillë.“Besoj se po. Kemi 11 vite bashkë dhe vazhdojmë të themi besoj se po”, ka treguar ajo duke qeshur.“Pastaj lindëm, pastaj themi kur të rritet dhe pak Ameli. Një ditë do të ndodhi, kjo është e sigurt”, rrëfeu ajo.The post A do të martohen Alban Skënderaj dhe Miriami? Këngëtarja jep lajmin e shumëpritur appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

DOSSIER: Të pathënat e kryeqytetit nga koha kur Tirana ishte… mëhallë

Nga Raimonda Shundi (Dervishi)Tirana paqësore dhe e pasur me dashuri kishte personazhet e vetë popullorë që ende sot kanë eko-n e tyre urbane. Kaluar goje më gojë, sy më sy dhe sot ata tingëllojnë kaq autentikë sa nuk i shpëton dot shprehjen “ ah .. poooo!!!”.Flasim shpesh për histori trimash, herojsh apo edhe luftërash të fituara e të humbura. Diskutojmë për familje të mëdha të tradhëtuara apo besëmbajtura, për financues që ende i dedikojmë një vend lavdërues për historinë e Tiranës sonë tjerrëse.Orëndreqës, rrobaqepës, ndërtues (me qerpic), bakerzhij, samarxhij, kepucarë mjeshtra, argjendarë. Por janë edhe ato legjendat urbane të rrefyera apo të para nga brezi i 60-70-80 vjeçarëve të sotëm.Personazhe të cilët për kohën ishin si turpi i Tiranës sojlie (fisme). Por, një qytet ka nevojën e nxjerjes nga arkivat jo vetëm të historive trimëruese, por edhe atyre histori e personazhe të cilat bënë një qytet atë që atëherë ishte, dhe që sot është.Sot kemi kaq shumë informacione dhe ..

Lexone

E dashura e Bobo Vierit shpërthen me bikini (Foto)

Në fillim pishina milaneze, pastaj lamtumira (për momentin). Costanza Caracciolo e Christian Vieri kaluan një pasdite “seksi” dhe me “bomba uji”; pastaj ajo shkon në Liguria për plazh dhe ai fluturon në Nju Jork. (për punë duket).Në rrjetet sociale ajo ka publikuar fotot “sensitive”, por kur fotografohet në Portofino, Caracciolo” tregon linja pak të dyshimta…1 of 12Shakaja në pishinëAta që kanë bërë shaka me ish-futbollistin, kanë qenë miqtë e tij, Davide Bombardini dhe Davide Lippi, të cilët, ndërsa Vieri pushonte nën shezlong, i hedhin ujë përsipër. Videoja është xhirua nga e dashura e ish-futbollistit, e cila shfaqet pranë pishinës në bikini.Forma “të dyshimta” në PortofinoPor pak orë më pas, rrugët mes të dyve ndagen: Vieri fluturon drejt SHBA-ve, Caracciolo shkon në Portofino për të bërë disa foto sensuale në det. Por fotografët nuk kanë qëndruar duarkryq… I gjithë trupi i saj ka kaluar në “blic”-et e aparateve.1 of 1329 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

DETAJET: Babai i fëmijës që u var në ballkon u vonua pasi… po luante “Pokemon Go”

Jeta e 4 vjeçarit, i cili ishte varur në ballkonin e katit të katërt dhe rrezikonte të binte nga momenti në moment, u shpëtua falë gjestit heroik të djaloshit nga Mali i cili u kacavjerr nga ballkoni në ballkon, 4 kate që ta kapte.“Ai është një hero i vërtetë” tha gjyshja për Mamoudou Gassama.Babai, i cili e la djalin e tij 4 vjeçar të vetëm në shtëpi dhe u largua të blinte, do të përballet me akuzën e dështimit për tu përkujdesur për fëmijën e tij- thanë reporterët.Gassama fitoi nënshtetësinë franceze. Vetë presidenti, Emmanuel Macron, e falenderoi personalisht dhe i dha atij Medaljen e Kurajos si dhe i ofroi të punonte si zjarrfikës.Çfarë donte fëmija në ballkon?I vogli kishte tre javë që ishte larguar nga Reunion ku rrinte e ëma që të jetonte me të atin në Paris, ku ky i fundit punonte. Mamaja e tij dhe fëmija i dytë i çiftit do shkonin në qershor.Babai jetonte në katin e gjashtë të një ndërtese në veri të Parisit. Djali ka rënë dy kate dhe në një moment duket se ka arri..

Lexone