Home / Tag Archives: momentin

Tag Archives: momentin

Baton Haxhiu: Opozita u tregua e pacipë për ditën e publikimit të audio-përgjimit. Kishte 4-6 muaj qe e kishte ate pergjim

Analisti Baton Haxhiu, i ftuar në emisionin “Të Paekspozuarit”, ka deklaruar se Fatmir Xhafaj, nuk duhet të merrte detyrën si ministër i Brendshëm, për shkak të dënim të vëllait të tij në Itali për trafik ndërkombëtar narkotikësh. “Shqipëria është në periudhën e reformës në gjyqësor dhe policisë nëpërmjet vettingut. Përveçse nga Gjykata Kushtetuese dhe nivelet e poshtme, pothuajse të gjitha janë në paralizë për shkak të keq menaxhimit të vettingut. Edhe në polici ekziston procesi i vettingut, që duhet të prekte edhe ministrin Xhafaj. Këtu është morali i punës. Për shkak të Agron Xhafaj, ministri Xhafaj nuk duhet të merrte detyrën”, tha Baton Haxhiu. Sakaq, Haxhiu ka deklaruar se opozita e vendit, e ka përdorur këtë çështje në mënyrë të pacipë, për të penguar integrimin. “Por ekziston një pjesë e tretë që ka të bëjë me opozitën e cila e ka përdorur në mënyrë të pacipë momentin e një dobësie të pushtetit. Në ditën kur po mbahej Samiti i Sofjes, doli një gjë e tillë, që ka qenë në sir..

Lexone

INTERVISTA/ Igli Tare rrëfen karrierën: Oferta e çmendur e Lotitos

Igli Tare është një nga shqiptarët më të suksesshëm në botën e futbollit. Në një rrëfim për “RTSH”, drejtori sportiv i Lacios, tregon për ecurinë e tij dhe arritjen në majat e futbollit. Nga fëmijëria deri te sukseset me Lacion. “Nostalgji pafund për klubin Partizanin, për atë fëmijëri shumë të bukur që kam kaluar. Në atë periudhë gati 8-9 vjeçare që kam pasur mundësi të luaj dhe të punojë me trajnerë si Luki Shaqiri dhe Muç Fagu. Më vonë Starova e Lika. Ka qenë një eksperiencë shumë pozitive që më ka ndihmuar shumë në karrierën time”, thotë Tare i emocionuar. Ju vjen keq për kompleksin që nuk ekziston? “Kanë ndryshuar shumë gjëra, një nga ato që ka ndryshuar është edhe klub sportiv. Nuk duhet të futem te çështjet politike. U mërzita shumë kur e mora vesh lajmin që ambienti i klubit sportiv qe kthyer në qendra banimi”. Transferimi në Itali… “Ka qenë lëvizje e dëshiruar. Për çdo futbollit kampionati italian ka qenë një ëndërr e madhe. Kam ardhur në moshën 27-vjeç. Një emocion i j..

Lexone

Rrëfimi i dhimbshëm i 28 vjeçares që u trafikua 4 herë: Do vriste me sëpatë bashkëjetuesin e fundit

Jeta e Vjollca Shkëmbit, vajzës nga fshati Pojan, nuk gjen paqe. Në vitin 2015 ajo tronditi me rrëfimin e saj se ishte shitur katër herë në Maqedoni dhe ishte dhunuar në të katërta martesat e saj. Shkëmbi, e cila është edhe nënë, denoncoi në atë kohë ata që e përdorën, teksa bëri rrëfimin rrëqethës për jetën e saj të vështirë mes dhunës dhe varfërisë. Mirëpo, duket se jeta e Vjollca Shkëmbit nuk gjen paqe. Në maj të vitit 2017, Vjollca Shkëmbi arrestohet nga Policia, pasi denoncohet nga bashkëjetuesi i ri për vrasje të mbetur në tentativë. Ngjarja ndodhi në fshatin Sheqeras të Maliqit, pas një konflikti për motive të dobëta mes çiftit. Bashkëjetuesi i Vjollcës, Artur Japupi, ka denoncuar se ajo e ka goditur me sëpatë disa herë, edhe kur ishte pa ndjenja. Për këtë arsye, 28-vjeçarja doli ditën e djeshme në Gjykatën e Krimeve të Rënda për akuzën e “vrasjes për shkak të marrëdhënieve familjare mbetur në tentativë”. Shkëmbi ishte e vetme në gjyq, asnjë familjar i saj nuk ishte i pranish..

Lexone

Suedia miraton ligjin e ri, seksi pa pëlqimin konsiderohet përdhunim

Një ligj i ri i miratuar në Suedi, vendos se seksi jokonsensual konsiderohet përdhunim, edhe nëse nuk shoqërohet me kërcënime apo me ushtrim force. Ligji i ri, i cili pritet të hyjë në fuqi më 1 korrik, thotë se një person duhet të japë konsensusin e qartë, verbal apo fizik. Prokurorët nuk do t’u duhet më të provojnë ushtrimin e dhunës, apo nëse viktima e abuzimit është në situatë të pambrojtur, në mënyrë që të hetojnë apo ngrenë akuza për përdhunim. Sipas BBC, aktivistët kanë brohoritur ndryshimin, por kritikët thonë se ligji gjithsesi nuk do të shtojë numrin e dënimeve për përdhunim. Me ligjin e ri, të miratuar në Parlament me 257 vota pro dhe 38 kundër, Suedia iu bashkohet vendeve të tjera europiane si Britania e Madhe dhe Gjermania, ku seksi jokonsensual konsiderohet përdhunim. Por çfarë thotë ligji i ri? Mungesa e dhënies së konsensusit është e mjaftueshme për të konstituuar një krim. Në momentin e propozimit të këtij legjislacioni, qeveria tha se ai duhet të bazohet ekzaktës..

Lexone

Spalletti: Rafinha dhe Cancelo largohen, Icardi vendos vetë

Luciano Spalletti doli në konferencën e paralajmëruar për shtyp në orën 16:00 të ditës së sotme, ku foli mbi shumë aspekte të ndërtimit dhe përforcimit të skuadrës. Trajneri komentoi edhe merkaton, ndërsa tha se Interi që po ndërtohet, do të jetë çdo vit e më i bukur. Cili është komenti juaj për këtë sezon të parë si trajner i Interit? “Falënderoj të gjithë shoqërinë që më dha mundësinë të drejtoj Interin dhe të përjetoj këto emocione të këtij sezoni. Gjithashtu dua të falënderoj të gjithë bashkëpunëtorët dhe futbollistët e mi, që bënë një sezon për t’u mbajtur mend. Kemi pasur momente fantastike, si ndeshjet direkte ndaj Juventusit, Napolit e Romës, por edhe të tjera ku kemi shkëlqyer më pak, por në fund ia dolëm të arrijmë objektivin tonë. Seria A është përforcuar ndjeshëm dhe kjo u pa edhe me garën për një vend në zonën Champions, ku Lazio e meritonte po aq sa ne t’ia dilte. Edhe rikthimi i Ancelottit në Serinë A, është një dëshmi e rritjes së këtij kampionati. Cili ka qenë moment..

Lexone

Vllaznia u kërkon falje tifozëve: Të gjithë përgjegjës… përveç Bashkisë

Ka disa momente kur është më mirë të heshtësh. Këtë nuk e kanë kuptuar në Shkodër, kur në momentin kur po bëhet gjyqi publik ndaj klubit, ndjesa ndaj tifozëve është kthyer në një shfajësim për Bashkinë e qytetit që me siguri do të sjellë edhe më shumë pakënaqësi mes mbështetësve kuqeblu. Një ditë pas rënies nga kategoria të klubit shkodran, nëpërmjet faqes zyrtare nw Facebook është bërë një ndjesë publike ku janë cilësuar të gjithë përgjegjës, përveç Bashkisë, e cila “ka plotësuar të gjitha kërkesat që i kanë shkuar”. DEKLARATA Klubi i Futbollit “Vllaznia” sh.a. eshte sot ne nje moment shume te veshtire. Renia nga Superliga eshte nje lajm qe ka tronditur te gjithe opinionin sportdashes ne Shkoder dhe jashte saj. Fillimisht, e ndjejme detyrim moral qe ne emer te Klubit, ti kerkojme nje ndjese te madhe publike te gjithe sportdashesve shkodrane per kete tronditje qe i kemi shkaktuar. Stafi i KF Vllaznia sh.a., futbollistet dhe stafi teknik, jane pergjegjesit kryesore te renies se ekip..

Lexone

Miratohet ligji plot debate në Suedi: Seksi jokonsensual, konsiderohet përdhunim

Suedia ka miratuar një ligj të ri, sipas të cilit seksi jokonsensual konsiderohet tashmë përdhunim, edhe nëse nuk shoqërohet me kërcënime apo me ushtrim force. Legjislacioni i ri, i cili pritet të hyjë në fuqi më 1 korrik, thotë se një person duhet të japë konsensusin e qartë, verbale apo fizike. Prokurorëve nuk do t’iu duhet më të provojnë ushtrimin e dhunës, apo nëse viktima e abuzimit është në situatë të pambrojtur, në mënyrë që të hetojnë apo ngrejnë akuza për përdhunim. Aktivistët kanë brohoritur ndryshimin, por kritikët thonë se ligji gjithsesi nuk do të shtojë numrin e dënimeve për përdhunim. Me ligjin e ri, të miratuar në Parlament me 257 vota pro dhe 38 kundër, Suedia iu bashkohet vendeve të tjera europiane si Britania e Madhe dhe Gjermania, ku seksi jokonsensual konsiderohet përdhunim. Sipas ligjit, mungesa e dhënies së konsensusit është e mjaftueshme për të konstituuar një krim. Në momentin e propozimit të këtij legjislacioni, qeveria tha se ai duhet të bazohet ekzaktës..

Lexone

Bleona Qereti ‘imiton’ Princin Harry, kjo video do t’ju shkrijë së qeshuri

Këngëtarja e famshme shqiptare, Bleona Qereti, mesa duket është duke përgatitur klipin për këngën e saj më të re. Coming out soon #stay tuned A post shared by Bleona (@bleona) on May 24, 2018 at 4:15am PDT Ajo ka ndarë një video në Instagram, ku duket që po këndon një pjesë nga kënga e saj. Mirëpo, ajo që ka rënë në sy është se teksa Bleona po këndon, rrotull saj vjen një bletë dhe këngëtarja ka reaguar mjaft e frikësuar. Should I keep the on the final edit? #beedrama A post shared by Bleona (@bleona) on May 23, 2018 at 8:11am PDT “Ta mbaj bletën në editimin përfundimtar të klipit?”, ka shkruar Bleona poshtë videos. Nuk dihet ende nëse ajo ka vendosur ta heqi këtë pjesë komike apo jo nga klipi, e cila na kujton momentin kur Princi Harry pickohet nga një bletë gjatë fjalimit të tij në festimet e 70 vjetorit të lindjes së Princit Charles. #idontneedyourlove #musicvideo A post shared by Bleona (@bleona) on May 14, 2018 at 12:33pm PDT The post Bleona Qereti ‘imiton’ Princin Ha..

Lexone

VIDEO +18/ Momenti tronditës: U hodhën për të shpëtuar shokun, mbyten në lum tre të rinj

Ky është momenti tronditës kur tre burra mbyten në një pellg në Rajasthan të Indisë Perëndimore. Chetan Khatik, 28 vjeç, Sudarshan Chandel, 22 vjeç, dhe Radheyshyam Khatik, 27 vjeç, pas një udhëtimi me biçikletë u ndalën për tu freskuar dhe notuar në një lum. Edhe pse të tre ishin notarë të dobët, ata vendosën të futeshin në pellgun e thellë në Gauri Dham Kund. Ata vendosëb një nga telefonat e tyre celularë për të filmuar në anën e pellgut momentin kur ata po argëtoheshin dhe fillimi i videos tre minutëshe tregon se ata spërkaten njëri-tjetrin me ujë. Megjithatë, pasi njëri prej tyre hidhet në pellgun e thellë fillon të mbytet pasi nuk dinte not, dhe menjëherë dy të tjerët hidhen për ta ndihmuar. Së shpejti të tre burrat shihen duke u përpjekur të qëndrojnë mbi ujë por fatkeqësisht ata zhduken një nga një nën ujë. Anëtarët e familjes së tyre respetive kontaktuan policinë pasi të rinjtë nuk ishin kthyer në shtëpi dhe pas një kërkimi policia gjeti burrat e mbytur në pellg. (TemA)

Lexone

Sarri: Nuk e meritoja të likuidohesha duke shikuar TV

Ka mjaftuar vetëm një “cicërimë” në rrjetet sociale e presidentit De Laurentiis, të mërkurën pasdite, për të mbyllur përfundimisht tri vitet e fundit të Sarrit në Napoli. Tri vite plot me duartrokitje kulmuan në rekordin e pikëve në Seria A, por pa ngritur dot në qiell edhe një trofe. “Falënderoj Maurizio Sarri për përkushtimin e tij të paçmuar në futbollin e Napolit, që ngriti peshë qytetin dhe tifozët “azzurri” nëpër botë. Na dhuroi pa fund emocione, duke krijuar një model të të luajturi futboll, që u admirua kudo dhe nga të gjithë. Bravo Maurizio”, – shkroi presidenti në “Twitter”, duke përshëndetur ish-trajnerin. Metoda e zgjedhur nga De Laurentiis për t’i dhënë duart nuk i ka pëlqyer trajnerit Sarri, që ka reaguar po në të njëjtën monedhë: “Unë nuk e meritoja të likuidohesha duke shikuar televizor, nuk mund t’i gëlltis tri vite si asgjë”. Tekniku nënkampion tashmë është nisur për në Toscana e tij, ku do të kalojë disa ditë në det, por me një “smartphone” në dorë. Sarri mbetet n..

Lexone