Home / Tag Archives: mjaftueshem

Tag Archives: mjaftueshem

Fli këtë fundjavë – do të jetosh më gjatë

Të kalosh fundjavën në shtrat shpeshherë na mërzit, pasi mendojmë se fundjava është për të dalë me miqtë, me të afërmit, për t’u argëtuar. Na ndodh shpesh që gjatë javës nuk arrijmë të “ngopemi” me gjumë, pasi ngrihemi shpejt dhe nuk flemë më shumë se 5 apo 6 orë. Nga një studim i kryer, është vërejtur se personat e moshës 65 vjeç që flenë më pak se 6 orë gjatë gjithë javës, vdesin më të rinj në krahasim me ata që flenë 6 orë apo më tepër. Megjithatë, edhe nëse nuk keni kohë të flini mjaftueshëm gjatë javës, ka ende shpresë. I njëjti studim tregoi se nëse orët e humbura të gjumit i zëvendësoni në fundjavë, është njësoj sikur të keni fjetur çdo ditë mjaftueshëm.Ky studim u bazua në të dhënat që u mblodhën nga 38.000 persona në Suedi, ku u ndoq nga afër stili i tyre i jetesës për 13 vite dhe u përdor regjistri i vdekjeve. Ekspertët arritën në përfundimin se personat që flinin 5 orë ose më pak gjatë javës, kishin rrezik më të lartë vdekshmërie nga ata që flinin 6 orë apo më shumë.Pra,..

Lexone

Pse planetët janë të rrumbullakët? Shpjegimi, sipas NASA-s

Tetë planetet e sistemit tonë diellor ndryshojnë shumë nga njëri-tjetri në shumë mënyra. Janë të përmasave të ndryshme, në distancë të ndryshme nga Dielli, disa janë të vegjël dhe shkëmborë të tjerët të mëdhenj dhe gazozë. Por të gjithë janë të rrumbullakët. Cila është arsyeja? Pse nuk ka forma të tjera si kub, piramida apo e disqe?Planetët formohen kur materialet në hapsirë përplasen së bashku. Pas një farë kohe kur ka mjaftueshëm material krijohet graviteti; forca që mban gjërat të lidhura. Kur një planet në formim e sipër është mjaft i madh ai fillon e pastron rrugën rreth yllit që orbiton, përdor gravitetin për të kapur pjesë të hapsirës.Një planet ushtron gravitet në të gjitha anët. Graviteti tërheq nga qendra drejt anëve si rrezet e një rrote biçiklete. Kjo bën që forma e përgjithshme e një planeti të jetë sferë, e cila është një rreth tridimensional.Disa planete janë të rrumbullakët, disa të tjerë janë akoma më të rrumbullakët se të tjerët. Mërkuri dhe Venusi janë ata që j..

Lexone

Anemi? Kalohet me këto ushqime

Rezultate imazhesh për netta barzilai

Përgatiti: Blertina KokaSpinaqi mund të mos ju japë superfuqi si Popaji, megjithatë, kjo perime me gjethe jeshile, ashtu si edhe ushqimet e tjera me përmbajtje të lartë në hekur, mund t’ju ndihmojnë të luftoni aneminë e shkaktuar si pasojë e mungesës së hekurit.Kjo formë e anemisë çon në rënie të numrit të qelizave të kuqe të gjakut si pasojë e mangësisë së hekurit. Pa pasur mjaftueshëm hekur, trupi nuk mund të prodhojë mjaftueshëm hemoglobinë, një substancë në qelizat e kuqe të gjakut që e bën të pamundur kalimin e oksigjenit në indet e trupit. Si pasojë, ju mund të ndiheni të dobët, të lodhur dhe të acaruar gjatë gjithë kohës.Rreth 20% e femra, 50% e grave shtatzëna dhe 3% e meshkujve nuk kanë mjaftueshëm hekur në trup. Zgjidhja, në disa raste, është të konsumoni më shumë ushqime të pasura në hekur.Ja cilat janë disa nga ushqimet më të pasura me hekur:

Lexone

Dehidratimi, pasojat e rënda në vaginë

“Pi më shumë ujë” është ndoshta një nga këshillat më të zakonshme shëndetësore. Në gamën e gjerë të përfitimeve të konsumimit të ujit, përfshihen edhe përmirësimi i lëkurës, forcimi i sistemit imunitar dhe shtimi i energjive.Nëse përmirësimi i lëkurës dhe shtimi i energjive nuk ju motivon që të pini më shumë ujë, ja një tjetër arsye përse duhet të rrisni sasinë e ujit: Është i mirë për vaginën. Realisht!Një vaginë e shëndetshme ka nevojë për të njëjtin përkushtim higjienik si me çdo pjesë tjetër të trupit, apo siç kujdesemi për fytyrën.Moskonsumimi i ujit mjaftueshëm çon në zhvillimin e tharjes vaginale. E njëjta gjë ndodh edhe me pjesën brenda vaginës: Nëse pini mjaftueshëm ujë, vagina do të jetë e mirë-lubrifikuar.Nëse vagina është e dehidratuar, do të keni djegie, kruajtje ose zhvillim të infeksionit. Infeksionet bakteriale dhe mykotike shfaqen si pasojë e prishjes së balancës së pehashit, shkaktuar nga lëkura e dehidratuar brenda dhe jashtë vaginës.Burimi: Glamour / Shend..

Lexone

Mendoni se jeni i zgjuar? Nëse u përgjigjeni saktë këtyre pyetjeve, atëherë jeni një gjeni!

Për njerëzit inteligjentë, disa kuice janë shumë të lehta për t’u gjetur zgjidhjen.Mëposhtë keni 5 pyetje të thjeshta të cilat sfidojnë mendjen tuaj. Përpiquni të gjeni përgjigjen e tyre dhe më pas, shkoni në fund të artikullit për të kontrolluar nëse u jeni përgjigjur saktë apo jo.Pyetja 1:Si mund të jetë një xhep pantallonash i zbrazët dhe ende të ketë diçka në të?Pyetja 2:Një burrë ka lindur brenda në1995. Sot ai është 33 vjeç. Si është e mundur kjo gjë?Pyetje 3:Në 1990, një person është 15 vjeç . Në vitin 1995 , i njëjti person është 10 vjeç. Si është e mundur kjo gjë?Pyetje 4:Mamaja ime është një kimiste, ndërsa babai im një matematicient. Ata më vendosën pseudonimin Iron59. Kush është emri im i vërtet?Pyetja 5:Je i mbyllur në një bodrum me ushqim dhe ujë të mjaftueshëm për tre ditë. Aty ndodhen 3 dyer. Dera e parë të çon në një dhomë me zjarr; Dera e dytë të çon tek një ari polar dhe këlyshi i tij dhe dera e tretë të dërgon në një liqen ku ndodhet një krokod..

Lexone

Nuk mjafton fitorja 5-1 në Korçë, Vllaznia bie për herë të parë nga Kategoria

Vllaznia fitoi 5-1 në Korçë ndaj Skënderbeut kampion, por kjo fitore e thellë nuk mjaftoi dhe tashmë shkodranët do të luajnë në Kategorinë e parë.Kamza arriti të merrte 3 pikët e mbijetesës në kryeqytet ndaj Partizanit me një gol të shënuar nga Rezi.Ndërkohë, në Korçë, Vllaznia arriti të shënojë dy gola në pjesën e parë dhe 3 në të dytët, të cilët ishin të mjaftueshëm për mbijetesën nëse Kamza do të barazonte me Partizanin, por kjo gjë nuk ndodhi në “Selman Stërmasi”.23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ky test i thjeshtë zbulon shumë për shëndetin tuaj

Trupi ka nevojë për hidratim të vazhdueshëm.Dehidratimi ndodh atëherë kur trupi juaj humbet më shumë lëngje seç merrni. Kur përmbajtja normale e ujit të trupit reduktohet, ajo shkakton çekuilibrim të mineraleve (kripërave dhe sheqerit) në trup.Dehidratimi i shkakton trupit disa probleme të brendshme e të jashtme, të cilat manifestohen me simptoma të qarta.Në videon e mëposhtme mund të gjeni një test të thjeshtë që tregon nëse po vuani nga dehidratimi.Tërhiqni lëkurën e njërës dorë, mbajeni për 3 sekonda dhe më pas e lëshoni. Nëse lëkura nuk është elastike, do të thotë se jeni të dehidratuar dhe duhet të konsumoni menjëherë ujë.Nëse nuk është mjaftueshëm e butë, lëkura humbet elasticitetin dhe bëhet më e thatë.Disa nga shenjat e tjera që paralajmërojnë se jeni të dehidratuar janë: tharje dhe erë e keqe nga goja, shikimi i turbullt, dhimbja e muskujve, luhatjet e humorit, ngjyra e errët e urinës etj.

Lexone

Vajza regjistroi fshehurazi gjyshen e saj. Askush nuk e imagjinonte se çfarë po ndodhte me të vërtetë në atë shtëpi me fëmijët e gjorë!

Gogoli poshtë krevatit, kllouni i keq, merimangat ose shtrigat … Gjerat qe shumica prej nesh i kishin frikë gjate fëmijërisë. Ata ishin te tmerrshem në atë kohë, por me inkurajim dhe përvojë mësojmë t’i përballojmë ata dhe të fitojmë shumë guxim. Një vajzë shtatëvjeçare nga Oklahoma, kishte frikë se ishin reale. Ata ishin të gjithë të përqëndruar në një krijesë të veshur me të zezë, fytyra e mbuluar me një maskë: një magjistare me emrin Nelda. Ajo do të shfaqej natën dhe do ta kapte vajzën me kthetrat e saj të gjelbra. Nelda me të vërtetë ka ekzistuar. Ajo e rrahu vajzën me një kamxhik, e lidhi atë dhe e torturoi. Ndërsa vajza po flinte, magjistarja erdhi dhe ia preu flokët. Me sa duket edhe me ndihmën e një djalli te quajtur Coogro. Vajza dhe vëllezërit e motrat e saj perjetuan ankthet e tyre më të këqija ditë pas diteFakti i tmerrshëm ishte se Nelda ishte gjyshja 51-vjeçare e vajzës, Gjeneva Robinson. Djalli ishte i dashuri i saj shumë i ri, Joshua Granger.Pasi u kapën dhe u dergua..

Lexone

Na torturoi, por tani e mësuam! Si ta mbani të freskët sallatën jeshile deri në 10 ditë

Nënat na kanë mësuar që sallata jeshile duhet të merret në sasi të pakëta, pasi prishet po të lahet dhe të qëndrojë në frigorifer.Por ka disa mënyrë që kjo të mos ndodhë dhe ne të mos mbetemi cdo here tek dyqani i fruta perimeve.Ja se çfarë duhet të bëni:1.Përdorni një tas për sallatëNjë mënyrë e mirë janë tasat për sallatën jeshile të cilët kanë brenda një kosh si kullesë të inkorporuar brenda tasit me kapak. Sapo ta lani, futeni sallatën në këtë tas dhe lijeni të kullojë. Më pas futeni në frigorifer. Përderisa sallata rri në koshin e kësaj mbajtëseje, fletët jeshile janë rreth 2 cm larg fundit të mbajtëses duke lejuar lagështirën të largohet nga fletët. Kjo nuk i lejon të kalben.2. Qese plastikeNëse nuk keni një tas të këtillë të posaçëm për sallatën jeshile, thjesht merrni një qese plastike për frigorifer, të madhe mjaftueshëm për të futur gjethet jeshile. Mbështilleni me letër kuzhine, lani dhe thani gjethet jeshile, futini brenda dhe mbylljani pjesën e sipërme. Futeni ..

Lexone

Tek Bajerni i druhen gjyqtarit turk!

Caktimi i turkut Xhenejt Çakër për të vënë drejtësi në takimin mes Realit të Madridit dhe Bajernit të Mynihut nuk është pritur shumë mirë në Mynih. Ndaj në kampin bavarez kanë lëshuar sinjale të qarta në adresë të gjyqtarit Çakër.Trajneri Jup Hajnkes dhe kapiteni Tomas Myler duke folur në konferencën për shtyp para ndeshjes kundër Realit kanë theksuar rëndësinë që mund të ketë gjyqtari. “Unë pres që gjyqtari të jetë objektiv në vendimet e tij, i drejtë, i paanshëm dhe korrekt. Cilido qoftë rezultati i takimit, dëshiroj që ai të vendoset nga 22 lojtarët në fushë dhe jo ng gjyqtari”- ka komentuar Hajnkes. Në një linjë me trajnerin ka qenë dhe kapiteni Tomas Myler.Sigurisht që ngjarjet e një sezoni më parë në Madrid nuk janë harruar ende. Ndaj mbizotëron dhe njëfarë ankthi në radhët e bavarezëve. “Ne jemi të përqendruar tek ndeshja. Nuk duam të vëmë nën presion gjyqtarin, sepse ata kanë mjaftueshëm presion nisur nga rëndësia e takimit.E gjithë bota e ka parë vjet se jemi eliminuar m..

Lexone