Home / Tag Archives: ministrise (page 2)

Tag Archives: ministrise

Irak, burg përjetë për dhjetëra gra të bashkuara me ISIS-in

Gjykata Penale në Bagdad ka dënuar me burgim të përjetshëm 19 gra ruse pas akuzave se të njëjtat i janë bashkuar grupit militant, Shteti Islamik (IS).Kjo gjykatë ka ndëshkuar me këtë dënim edhe gjashtë gra nga Azerbajxhani dhe katër nga Taxhikistani.Identiteti i grave ende nuk është bërë i ditur.Shumica e të pandehurave i kanë thënë gjykatës se ato janë dërguar nga Turqia në Irak kundër dëshirës së tyre.Më herët gjatë këtij muaji, zëdhënësja e ministrisë së Jashtme Ruse, Maria Zakharova, ka thënë se mes 50 dhe 70 është numri i grave “rusisht-folëse” që gjenden në burgjet e Bagdadit, së bashku me më shumë se 100 fëmijë.Zakharova ka thënë se ambsadës nuk i është lejuar qasja te këto gra dhe se identiteti i tyre mund të bëhej i ditur vetëm pasi të përfundojë procesi gjyësor.Në muajin shkurt, Iraku i ka kthyer Rusisë 27 gra së bashku me fëmijët e tyre, pasi ishte vërtetuar se ato ishin mashtruar për t’iu bashkuar IS-it.29 prill 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Maqedonia refuzon ndihmat nga Kosova – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Maqedonia nuk ka pranuar ofertën për ndihmë të Kosovës, e cila kishte shprehur gatishmërinë për të dërguar trupa të forcës së sigurisë për të ndihmuar rajonin e Tetovës në përballimin e emergjencës së shkaktuar nga përmbytjet. Forcat e sigurisë dhe njësitet e posaçme mund të …

Lexone

Shoqata turke qëndron pas “çerdhes fetare – BLETA”

Pas çerdhes së fëmijëve “Bleta” që ofron mësime fetare për fëmijët e moshës 3 deri në 5 vjeç qëndron një shoqatë humanitare me prejardhje nga Turqia. Në çerdhen “Bleta” fëmijët edukohen në frymë fetare që nga mosha 3 vjeçare. Në fotot dhe videot e publikuara në Facebook shihen fëmijë teksa …

Lexone