Home / Tag Archives: ministrise

Tag Archives: ministrise

Hapet shkolla e drejtorëve të spitaleve

Drejtuesit e spitaleve publike në të gjithë vendin do t’i nënshtrohen një kursi intensiv për menaxhim spitalor.Shkolla e drejtorëve nis sot dhe do të vijojë për 5 javë me radhë gjatë fundjavave, ku drejtuesit e spitaleve do të trajnohen për t’u bërë menaxherë më të aftë për mirëadministrimin e burimeve financiare dhe njerëzore.Lektorë të njohur dhe profesionistë të fushës vendas dhe të huaj do të drejtojnë këto kurse intensive.Sipas Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, kursi do të nisë që nga konceptet bazë të menaxhimit “shkolla e drejtorëve”, për të vijuar me menaxhimin e burimeve njerëzore, që nga punësimi por edhe motivimi i duhur i stafit. Një komponent i rëndësishëm do të jetë edhe ai i komunikimit publik dhe menaxhimi i krizave.Shkolla e drejtorëve është realizuar me iniciativën e Ministrisë së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, me mbështetjen e projektit “Shëndet për të Gjithë”.

Lexone

Ilir Demalia tregon sherrin: Tentova të godas me karrige Fidel Yllin, por erdhi Tom Doshi dhe pasi më gjuajti, më vuri pistoletën në kokë

Ilir Demalia deklaroi dy ditë më parë, se vite më parë kishte pasur një sherr me Tom Doshin dhe fidel Yllin.Sot ai ka sqaruar këtë sherr për Panorama, duke dhënë versionin e tij.“Ishte korriku i vitit 1995 dhe unë kisha shkuar në Tiranë, nga New York-u për botimin e librit “Drejt Perëndimit”, një libërth shënimesh si fletore për ngjarjet e janar-korrikut 1990, që më pas u botua i plotë si refleksione, dëshmi, ngjarje në 2015-n me titullin “Guri fundit i dominosë” i ribotuar në 2017.Në faqen 11 të librit, unë shkruaja: “Në këtë kohë Gramozi (Pashko) ishte nga ata “kurajozë” që kishte dhënë intervista te “Zëri Amerikës” në një kohë që dëgjimi i këtij stacioni ishte ilegal. Të ketë pasur visto nga lart?!…Fidel Ylli kishte qenë badigard i Gramozit, kur ky ishte zv/ kryeministër në qeverinë e stabilitetit dhe më pas ishte badigard i Kryeministrit Aleksandër Meksi deri në vitin 1993 kur Meksi e largoi…Fideli kishte hapur një kafe në këtë kohë që quhej “Bar West” në qoshe të “Parkut..

Lexone

Kërpudha helmuese shkakton 11 të vdekur në Iran

Mbi 800 njerëz janë helmuar pasi kanë ngrënë kërpudha të egra toksike në perëndim të Iranit.Një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë tha se, për pasojë, 11 veta kanë humbur jetën, raporton agjencia iraniane e lajmeve Tasnim.Mbi 200 persona janë shtruar në spital, shtoi zyrtari, duke vënë në dukje se nuk ka trajtim efektiv për këtë lloj helmimi.Sipas agjencisë Tasnim, kërpudhat në fjalë rriten të egra në rajonet malore të pjesës perëndimore të Iranit dhe duken shumë të ngjashme me ato të ushqyeshmet.21 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Policia që duam: U prish shteti, kapen për dore burrat e shtetit

Gjatë protestës së PD-së përpara Ministrisë së Mbrojtjes ditën e djeshme, është shkrepur një foto, ku shfaqen dy policë të vendit tonë, të cilët janë kapur dorë për dore.Epo, kjo po që është Policia që duam! Se ç’po ndodh midis tyre apo arsyen që kanë kapur duart, po ua lëmë juve që ta gjykoni vet…The post Policia që duam: U prish shteti, kapen për dore burrat e shtetit appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Pamjet/ Protestuesit qëllojnë me vezë Ministrinë e Brendshme

Mbështetës të PD-së po protestojnë para ministrisë së Brendshme duke kërkuar dorëheqjen e ministrit Fatmir Xhafaj.Protestuesit kanë qëlluar me vezë në drejtim të Ministrise së Brendshme duke brohoritur: “Ik ik”.Mes pankartave ka dhe aty ku shkruhet: “Arresto vëllanë tend”./zoneelire.alThe post Pamjet/ Protestuesit qëllojnë me vezë Ministrinë e Brendshme appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Sali Berisha: Vëllain e Xhafajt e kemi përgjuar me kujdes, por nuk e nxjerrim dëshmitarin se na e vrasin. Video e Metës ishte ndryshe, ndërsa Ngjela më erdhi me çimkë në zyrë

Sali Berisha ka qenë i ftuar nga Eni Vasili, për të folur mbi video-përgjimin e publikuar nga PD, për vëllain e ministrit Fatmir Xhafaj.Sali Berisha ka qenë i ftuar nga Eni Vasili, për të folur mbi video-përgjimin e publikuar nga PD, për vëllain e ministrit Fatmir Xhafaj.Berisha thotë se video është autentike, por nuk e nxjerrin njeriun që e ka bërë atë, se mund ta vrasin.Berisha ndërkohë ka marrë në mbrojtje Ilir Metën, duke thënë se video e tij ishte e manipuluar, dhe thotë se edhe atij i ka vendos çimkë Spartak Ngjela.Në dijeninë tuaj a është material autentik?Absolut, ai është Agron Xhafaj, i regjistruar me kujdes të plotë. Tregon se ai meritonte 100 herë atë regjistrim, Tregon se emërimi i Xhafës ministrisë, kishte një qëllim trashëgimin e kodit të drogës. Edi Rama donte të kalonte kodin e drogës, nga Tahiri te Fatziu.Pse nuk ka prova bindëse?Burimi nuk nxirret, opozita nuk ka forca për të mbrojtur dëshmitarin. Nuk mundtë luaj me jetë njerëzit.Ka pasur video përgji..

Lexone

Kundërpërgjigjet Izraeli, dëbon konsullin turk në Jerusalem

Paraditen e sotme Turqia dëboi ambasadorin izraelit në Turqi, Eitan Naeh, pas masakrës së pashembullt që ndodhi në Gaza në momentin që në Jeruzalem inaugurohej ambasada e Shteteve të Bashkuara.Gjatë pasdites është përgjigjur edhe Izraeli duke thirrur konsulli turk në Jerusalem në Ministrinë e Jashtme izraelite për t’i kërkuar që “të kthehej në shtëpi për një periudhë kohore për konsultime”. Kjo u njoftua nga zëdhënësi i ministrisë në Jerusalem, Emmanuel Nahshon.15 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Mister origjina e insulinës që vjen në Shqipëri për diabetikët

Një nga tre ilaçet jetikë për diabetikët që hyjnë në Shqipëri përmes Ministrisë së Shëndetësisë, nuk ka barcode.Ky është një shqetësim më vete për të sëmurët me diabet.Për këtë problematikë, të cilën nën heshtje e pranojnë edhe stafet mjekësore, institucioni përgjegjës nuk jep asnjë përgjigje, shkruan tvKlan.Ministria e Shëndetësisë nuk i jep përgjigje shqetësimit që Shoqata e Diabetikëve ka ngritur për këtë çështje.Insulina ka një kosto prej 5200 lekësh në farmaci, por prej vitesh ajo ofrohet me rimbursim nga qeveria.

Lexone

Ishte bllokuar prej dhjetorit, hapet pas 4 muajsh rruga në Theth (Foto)

Forcat e Armatosura zhbllokuan pas tre javësh punë aksin prej 22 km nga Boga në Theth. Trashësia e borës, sipas njoftimit të Ministrisë së Mbrojtjes në disa pjesë të rrugës arrin deri në 5 m.1 of 3Aksi Bogë-Theth ishte i bllokuar që prej muajit dhjetor, ndërsa hapja e rrugës ishte e pamundur më herët për shkak të rrezikut të krijimit të ortekëve. Tashmë rruga është zhbllokuar dhe lëvizja mund të kryhet problem.4 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Fantastike: Urime sapo erdhi ky Lajm shumë i mirë për të gjithë ata që kanë patent shofer në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri

Fantastike: Urime sapo erdhi ky Lajm shumë i mirë për të gjithë ata që kanë patent shofer në Maqedoni, Kosovë dhe Shqipëri.Me datën 15 janar u nënshkrua kontrata në mes të Ministrisë së Infrastrukturës dhe kompanisë përfituese “PBC” shpk.Në këtë kontratë parashihet kalimi i mbajtjës së provimit teorik për patent shofer nga forma manuale e deri tanishme, në atë elektronike, tani do të ketë edhe ndryshim të moshës për paraqitjen e lejes, po ashtu edhe për ata që duan ta paraqesin lejen për patent shofer, çmimi do të jetë shumë më i ulët, ja sa do të jetë

Lexone