Home / Tag Archives: ministri (page 4)

Tag Archives: ministri

Irlanda i jep afat 2 javë Britanisë për përcaktim të kufirit

Britania duhet të dorëzojë propozimet e shkruara se si planifikon të vendos kufirin me Irlandën pas Brexitit, në dy javët e ardhshme, ose të përballet me dialog, deklaroi ministri i Jashtëm irlandëz Simon Coveney.Kufiri në mes të pjesës jugore nën Britani të madhe dhe pjesës tjetër të Irlandës do të jetë i vetmi kufi i Britanisë me Bashkimin Evropian, pas daljes nga blloku.Përderisa të dyja palët janë të vendosura të mbajnë kufirin hapur, gjetja e një zgjidhjeje alternative duket e pakuptueshme.Bashkimi Evropian dhe Irlanda insistojnë që tërheqja nga marrëveshja duhet të mbyllet me një pajtim që garanton se veriu i Irlandës do të funksionojë sipas rregullave të Bashkimit Evropian, në qoftë se ne të ardhmen ndonjë pakt i tregtisë nuk do të shfaq nevojën e rikonsiderimit të kufijve.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Ministri kosovar flet për Babalen: Po bëjmë procedurat për azil, jemi të detyruar nga konventat

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bejtush Gashi, ka folur ditën e djeshme për rastin e Albert Veliut, i njohur me nofkën “Babale”, i cili u bë protagonist në përgjimin e vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj.Albert Veliu është ndaluar disa ditë më parë në Kosovë, me të birin e tij dhe ka kërkuar strehim politik atje. Ministri Gashi e ka konfirmuar edhe vetë një gjë të tillë, duke thënë për mediat se Kosova është e detyruar që të ndjekë procedurat e azilit për Veliun, pas kërkesës së tij. “Ka kërkuar azil politik dhe po ndiqen të gjitha procedurat për kërkesën e Veliut. Kosova është e detyruar që të respektojë Konventën Europiane për të Drejtat e Njeriut dhe aktet që lidhen me këtë konventë”, tha ministri kosovar.Kujtojmë se në fillim të javës, Albert Veliu u ndalua në Kosovë nga Policia, përkatësisht në Shtimje, së bashku me të birin e tij. Policia e Kosovës e ndaloi me iniciativën e vet “Dëshmitarin X” dhe më pas njoftoi edhe Prokurorinë e Krimeve të Rënda nëse e kërkonte..

Lexone

Përmbytjet në Dajç, Bushati: Gati një zgjidhje përfundimtare

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati është ndalur këtë herë në Dajç të Shkodrës, për të zhvilluar një bashkëbisedim me banorët, të cilët disa herë janë prekur nga përmbytjet.Në fjalën e tij, ministri Bushati theksoi se qeveria po punon për implementimin e një zgjidhje përfundimtare përsa i përket përmbytjeve në këtë zonë. Ministri Bushati theksoi se është shumë e nevojshme që të komunikohet me banorët për ecurinë e procesit dhe hapat konkretë të ndërhyrjeve.Nga ana e tij, zëvendësministri i Bujqësisë, Dhimo Kote, shtoi se po punohet për pastrimin e Bunës me drag dhe derdhjen në det, çka mendohet se do zgjidhë përmbytjet në këtë zonë.Ndërkaq, zv.ministrja Rakacolli e pranishme në këtë takim tha se “Qendra Shëndetësore në Dajc është një nga më të mira të Shqipërisë”. Ajo shtoi se banorët e kësaj zonë janë shumë të kujdesshëm në kryerjen e check-up.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Përmbytjet në Dajç, Bushati: Do implementohet një zgjidhje përfundimtare

Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati është ndalur këtë herë në Dajç të Shkodrës, për të zhvilluar një bashkëbisedim me banorët, të cilët disa herë janë prekur nga përmbytjet.Në fjalën e tij, ministri Bushati theksoi se qeveria po punon për implementimin e një zgjidhje përfundimtare përsa i përket përmbytjeve në këtë zonë. Ministri Bushati theksoi se është shumë e nevojshme që të komunikohet me banorët për ecurinë e procesit dhe hapat konkretë të ndërhyrjeve.Nga ana e tij, zëvendësministri i Bujqësisë, Dhimo Kote, shtoi se po punohet për pastrimin e Bunës me drag dhe derdhjen në det, çka mendohet se do zgjidhë përmbytjet në këtë zonë.Ndërkaq, zv.ministrja Rakacolli e pranishme në këtë takim tha se “Qendra Shëndetësore në Dajc është një nga më të mira të Shqipërisë”. Ajo shtoi se banorët e kësaj zonë janë shumë të kujdesshëm në kryerjen e check-up.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Përmbytjet në Shkodër, Bushati takim me banorët: Do kemi një zgjidhje përfundimtare

Turi i Llogaridhënies “Puna për Shqipërinë që duam”, në qarkun e Shkodrës u ndal këtë herë në Dajç.Në këtë bashkëbisedim me banorë të zonës ishin drejtuesi politik i qarkut, Ministri Ditmir Bushati, zëvëndësministrja e Shëndetsisë e Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli dhe zv.ministri i Bujqësisë Dhimo Koto.Problematikat e banorëve të zonës së nën-Shkodrës janë përmbytjet, sistemi i kanalizimeve, shëndetësia dhe punësimi.Në fjalën e tij, ministri Bushati theksoi se qeveria po punon për implementimin e një zgjidhje përfundimtare përsa i përket përmbytjeve në këtë zonë.Ministri Bushati theksoi se është shumë e nevojshme që të komunikohet me banorët për ecurinë e procesit dhe hapat konkretë të ndërhyrjeve.Nga ana e tij, zëvëndësministri i Bujqësisë Dhimo Kote shtoi se po punohet për pastrimin e Bunës me drag dhe derdhjen në det, cka mendohet se do zgjidhë përmbytjet në këtë zonë.Qëndra Shëndetsore në Dajc është një nga më të mira të Shqiperisë -vijoi zv.ministrja Rakacolli, ndërsa..

Lexone

Petrit Vasili: Ju tregoj maskarallëqet e Ramës

Lëvizja Socialiste për Integrim u bën thirrje qytetarëve që të mos paguajnë tarifën që pritet të vendoset për rrugën e kombit.Ka qenë kreu i grupit parlamentar Petrit Vasili i cili i fton qytetarët në mosbindje kur të udhëtojnë në këtë segment duke e konsideruar vendimin e shefit të qecerisë një maskarallëk.Ndërkohë, më herët në disa mendia është botuar kontrata e marrëveshjes së koncesionit, datë6.12.2016 “Për ndërtim, përmirësim, shfrytëzim, mirëmbajtje të Autostradës Milot-Morinë” e cila rezulton e firmosur më datën 6.12 2016 nga Sokol Dervishaj, Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, përfaqësues i zgjedhur nga Lëvizja Socialiste për Integrim.Vasili ndër tëtjera shkruan:“Prap do vene takse ne rrugen e Kombit keta? Refuzojeni taksën e rrugës së Kombit.Kryeministri u vetedeklarua fajtor per revolten shume te drejte,qe ndodhi,kur ai vuri taksen ne rrugen e Kombit.Dhjetra kukesiane u arrestuan dhe disa jane akoma ne burg. Kryeministri peng i interesave dhe perfitimeve ..

Lexone

Ahmetaj: Rruga Kashar-Rrogozhinë kthen zonën në nyje të rëndësishme transporti

Ministri i Financave dhe Ekonomisë Arben Ahmetaj ka vijuar takimet në kuadër të Turit të llogaridhënies publike “Puna për Shqipërinë që Duam”, në njësinë Sinaballaj të Bashkisë Rrogozhinë.Në fjalën e tij Ministri Ahmetaj tha se në dy vitet e fundit zona ka marrë investime të konsiderueshme dhe do të vazhdojë të marrë.Ndërsa numri i fermerëve që do të marrin mbështetje financiare nga AZHBR, për herë të parë këtë vit ka arritur në 127 për bashkitë Rrogozhinë e Kavajë, ose rreth 92% e fermerëve që kanë aplikuar.“- Kur erdhëm para dy muaj e gjysmë folëm për investimet dhe mbështetjen në bujqësi dhe janë gati pak më pak se 60 fermerë në gjithë bashkinë e Rrogozhinës që kanë dalë fitues në raundin e parë për mbështetje nga AZHBR, pra subvencion nga shteti. Dhe në të gjithë zonën e Kavajë-Rrogozhinës janë gati 127 fermerë që kanë fituar të drejtën për mbështetje.Besoj që është shumë e rëndësishme edhe për punësimin, edhe për ekonominë.Nuk ka ndodhur ndonjëherë që në zonën e Rrogozhinës të..

Lexone

Nënstacionin i ri elektrik në Himarë, Gjiknuri: Investimi i përgjigjet edhe zhvillimeve të pritshme turistike

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri ishte në Bashkinë e Himarës ku inspektoi punimet e fundit nga Operatori i Sistemit të Transmetimit për ndërtimin e nënstacionit të ri elektrik 110/35/20 kV.“Këtu jemi në një nga investimet më serioze që janë bërë vitet e fundit në energjetike në gjithë zonën e bregut. Ndryshimi këtu është thelbësor, pasi mjafton që qytetarët të kujtojnë disa vite para, furnizimi me energji në këtë zonë ka qenë problematik. Këto probleme nuk ekzistojnë më por ne po i paraprijmë zhvillimeve të pritshme turistike për gjithë zonën e bregut”, u shpreh ministri Gjiknuri.Administratori i Operatorit të Sistemit të Transmetimit Klodian Gradeci tha se investimi është pjesë e bashkëpunimit shqiptaro-gjerman, falë mbështetjes me kredi të butë nga banka kfË.Duke sqaruar se financimi ka nisur që me ndërtimin e Unazës së Jugut 110 kv, Gradeci sqaroi se “faza e fundit ishin dy nënstacionet, ai i Orikumit dhe Himarës me vlerën 6.3 milion euro. Investimi gar..

Lexone

Irlanda i jep 2 javë afat Britanisë për përcaktim të kufirit

Irlanda i ka dhënë Britanisë dy javë kohë për të dorëzuar propozimet e shkruara se si planifikon të vendosë kufirin me të pas Brexit-it. Në të kundërt, do të përballet me dialog, tha ministri i Jashtëm irlandez, Simon Coveney.Kufiri mes të pjesës jugore nën Britani të madhe dhe pjesës tjetër të Irlandës do të jetë i vetmi kufi i Britanisë me Bashkimin Evropian, pas daljes nga blloku.Bashkimi Evropian dhe Irlanda insistojnë që tërheqja nga marrëveshja duhet të mbyllet me një pajtim që garanton se veriu i Irlandës do të funksionojë sipas rregullave të Bashkimit Evropian, në qoftë se ne të ardhmen ndonjë pakt i tregtisë nuk do të shfaqë nevojën e rikonsiderimit të kufijve.(TemA TV)

Lexone

Lufta tregtare BE-SHBA, ministrat e G7-ës kritikojnë ashpër tarifat e importit

Sekretari Amerikan i Thesarit, Steve Mnuchin u përball me kritika të ashpra të ministrave të financave të vendeve të G7-ës, në lidhje me vendosjen e tarifave të reja nga Amerika, për importet e çelikut dhe aluminit.Bruno La Maire, ministri francez i financave, i zemëruar paralajmëroi se lufta tregtare mund të fillojë brenda pak ditësh.Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Tregtisë Wilbur Ross u takua me zëvendëskryeministrin kinez Liu He në Pekin për të zbutur tensionet tregtare.Nga ana tjetër, presidenti Donald Trump, nëpërmjet një postimi në Twitter vijon të këmbëngulë se SHBA-të kanë qenë të mashtruara në këtë tregti.Ai shprehu bindjen se tarifat e çelikut do të mbrojnë prodhuesit e çelikut në SHBA, të cilat ai thotë janë jetësore për sigurinë kombëtare. Z. Trump gjithashtu është ankuar për pengesat që firmat amerikane përballen në Evropë dhe gjetkë.3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone