Home / Tag Archives: ministri (page 30)

Tag Archives: ministri

Haradinaj në Rahovec në të njëjtën kohë me Gjuriqin

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik të Serbisë, Mladen Sharçeviq dhe drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën, Marko Gjuriq do të vijnë sot në Kosovë ku do të vizitojnë gjimnazin, institucionet parashkollore në Hoçë të Madhe dhe Rahovec. Në orën 13:00 ata do të qëndrojnë në Rahovec, …

Lexone

Hoti: 46 mijë vende pune janë hapur gjatë qeverisjes Mustafa

Kryetari i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, (LDK), Avdullah Hoti ka thënë se gjatë kohës sa ka qenë në qeverisje lideri i tij partiak, Isa Mustafa është rritur numri i punëtorëve. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Hoti ka shkruar se gjatë periudhës janar 2016 …

Lexone

Mysafiri i Pacollit rrëzohet te varri i Rugovës (Video)

Ministri i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli gjatë vizitës së tij te varri i ish-presidentit, Ibrahim Rugovës ka qenë i shoqëruar edhe nga një zyrtar i huaj, por ky i fundit ka rrëshqitur në akull dhe është rrëzuar. Mysafiri special i Pacollit është rrëzuar pak para se të mbërrijë te varri …

Lexone

Ndërron jetë Paul Bocase, babai i kuzhinës franceze

Ndërron jetë Paul Bocase, babai i kuzhinës franceze

Në moshën 91-vjeçar ka ndërruar jetë dy netë më parë, në moshën 91 vjec, Paul Bocase. Ai ka ndërruar jetë në hanin e tij në Collonges-au-Mont-d’Or afër Lionit. Paul Bocase konsiderohej nga të gjithë në Francë si ‘papa” i kuzhinës franceze. Atij sot i kanë bërë homazhe të gjithë personalitetet …

Lexone

Përfundon ‘ngujimi’ treditor mes Bushatit dhe Kotzias në Korçë

Përfundon ‘ngujimi’ treditor mes Bushatit dhe Kotzias në Korçë

Ka përfunduar takimi treditor mes Ministrit të Jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushati dhe Ministrit të Jashtëm të Greqisë Nikos Kotzias. Takimi mes tyre nis ditën e premte në Korçë, ku palët u mblodhën në një hotel dhe për dre ditë kanë diskuar mes tyre çështjet të lëna pezull me Greqisë …

Lexone

Marrëveshja e detit, Rama – Tsipras takohen në prill

Marrëveshja e detit, Rama – Tsipras takohen në prill

Ka nisur sot në Korçë takimi i dytë i bisedimeve mes Bushatit dhe Kotzias që synon t’i japë fund një mori me problematikash mes dy vendeve fqinje. Ndërkohë mësohet se kryeministri Tsipras i ka kërkuar Kotzias që të kthehet nga Korça me një marrëveshje të dakortësuar gati për t’u firmosur …

Lexone

Pas rënies së regjimit VMRO-BDI do të bien edhe përmendoret kontroverse

Pas rënies së regjimit VMRO-BDI do të bien edhe përmendoret kontroverse

Kryeministri Zoran Zaev, paralajmëroi se përmendorja e parë e projektit “Shkupi 2014” e cila do të dislokohet pas revizionit profesional në Ministrin e kulturës, do të jetë përmendorja e Andon Janev- Qoseto e vendosur para pallatit ë gjykatës, transmeton gazeta LAJM. Në mitingun e djeshëm në Qendër, Zaev tha se …

Lexone

Turqia: Ndihemi të tradhtuar nga Bashkimi Evropian

Turqia: Ndihemi të tradhtuar nga Bashkimi Evropian

Turqia ndjen se udhëheqësit e Bashkimit Evropian e kanë tradhtuar, me arsyetimin se negociatat për pranim të Turqisë në BE duhet të pezullohen, por Ankaraja vazhdon të shpresojë se vendi do t’i bashkohet bllokut, tha ministri turk për Çështjet Evropiane, Omer Çelik, raporton Reuters. Pas një shkëmbimi të ashpër fjalësh …

Lexone