Home / Tag Archives: ministri

Tag Archives: ministri

Berisha: Blendi Klosin e përzunë nga takimi

Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar në një shënim në rrjetet sociale faktin se ministri i Mjedisit është përzënë nga një takim. Blendi Klosi është përzënë nga një takim në Tiranë ku do të diskutohej për inceneratorët, thuhet ne mesazhin e bere publik nga ish-kryeministri. “ I Ftuar Blendi Klosi i cili iku me vrap pasi nuk përballoi dot thëniet, dhe kryetari i Bashkisë Fier jo prezent. Mediat nuk kane shfaqur asgjë dhe kjo është e tmerrshme pasi ka te beje me te ardhmen e Shqipërisë dhe fëmijëve tanë’, thuhet me masazhin e bërë publik nga ish-kryeministri Berisha. Ja çfarë shkruan ish-kryeministri Sali Berisha: Blendi Klosin e përzënë nga takimi! Lexoni mesazhin e qytetarit dixhital. sb “Pershendetje Dr,dje ne Tirana Internacional Hotel eshte mbajtur Konference me diskutimin lidhur me Inceneratoret qe duan te ndertohen.Eksperte te huaj, shoqeri civile, banore te Fierit dhe gazetare prezent.I Ftuar Blendi Klosi i cili iku me vrap pasi nuk perballoi dot theniet, dhe kryetari i..

Lexone

Sherr dhe tek ligjet, Manja: Nuk dua të dëgjoj Babalen këtu. Alibeaj: Mos dëgjo as Agronin

Komisioni i Ligjeve është përfshirë nga debate mes deputeteve, Enkelejd Alibeaj dhe Ulsi Manja. Alibeaj ka kërkuar që ministri të jap dorëheqjen pasi sipas tij është i lidhur me krimin, ndërsa Manja tha se nuk ka ardhur që të dëgjoj Babalen në komision. Debati i zhvilluar sot: Alibeaj: Nuk ka moment më të mirë sot , në prani edhe të Avokatit të Popullit, të diskutojmë. Sot kur të gjithë e kanë të qartë si drita e diellit, sot nuk e bëtë si kolegët tuaj të tjerë që bojkotuat Komisionin. Kjo është një meritë e vogël e juaja. Manja: Kemi çështje për të diskutuar Alibeaj: Unë ju falënderova për prezencën tuaj këtu. Nuk keni gisht apo nuk e bëni do që ti thirrje ti flisni ndërgjegjes suaj, i thërrisni ndërgjegjes politikë, se ka dhe socialiste të thjeshtë që nuk e kanë shkuar në mend që drejtuesit e tyre të ishin kapo të krimit. Manja: Mos ua qaj hallin socialistëve, se i përfaqëson krahu këtej. Alibeaj: Nuk bëhet sot drejtësi, kur Ministri i Brendshëm, drejtpërdrejtë i përfshirë në ..

Lexone

Deputeti Braho: Përgjimi i PD manipulim i pastër, mungon pjesa bruto. Jam marrë me regjistrimet e Dritan Priftit dhe…

Për Spartak Brahon audio-përgjimi i publikuar nga Partia Demokratike me të cilin pretendon se vëllai i Ministrit të Brendshëm drejtion një linje trafiku të drogës, është i gjithi një manipulim i pastër. Spartak Braho: Çështja është në hetim nga Prokuroria.Tërë këto janë broçkulla. Deputetët e PD vetëm aktrojnë, më vjen keq se janë juristë. Nuk ka më të lig se juristi i politizuar. Ata që inçizojnë janë të tëra skandale. Rama ka të drejtë, është manipulim i pastër. Jam marrë me regjistrimet e Dritan Priftit. Çanta ishte një simbol.Nuk ka material origjinal, që nga momenti që nuk është origjinale, është e manipuluar.Mënyra si është marrë, si e shpjegojnë ata e filmoi këtu, u transmetua këtu. Pjesa bruto mungon, absolutisht nuk e kanë. Në emisionin “Debati në Channel One” të gazetarit Roland Qafoku, Braho tha se ky është një skenar i PD-së por sipas tij qeveria rrëzohet me votë. Spartak Braho: Është një skenar i tërë. Më vjen shumë keq që PD, veçanërisht këta deputetët që i pri..

Lexone

Përpjekje për të mbijetuar deri më 26 maj!

Nga Mero Baze Opozita po përpiqet të qëndrojë gjithnjë e më larg “de jure” nga skenat e inskenuara në një kasetë mes personazhit të famshëm “Babale” dhe vëllait të Fatmir Xhafajt, duke shpresuar se mund ta mbajë fabulën gjallë deri më 26 maj, duke ndërruar prezantuesit e saj. Historia nisi duke pasur si prezantues tre deputetë të PD, pastaj vazhdoi duke pasur prezantues Lulzim Bashën, i cili mendoi se e gjeti veten më në fund si lider opozite, duke imituar skenarin maqedonas. Pastaj kur provat shkuan në Prokurori, filloi sprapsja dhe nxorën në skenë një gazetar, i cili po ashtu nuk mori përsipër përgjimin. Dhe në fund fabulën po e vazhdon një emision televiziv që shfaqet “part time”. Kjo histori prej një jave ka vetëm një vazhdim, dhe ai vazhdim duhet të vijë nga Prokuroria dhe gjykatat. Nëse Prokuroria çertifikon një vepër penale, qoftë për Xhafajn, qoftë për “Babalet”, ata duhet të përballen me pasojat e saj juridike dhe politike. Skenari për ta mbajtur gjallë deri më 26 maj, ës..

Lexone

Edi Rama: Pse nuk e shkarkoj Fatmir Xhafajn. “Babalen” e njeh gjithë Vlora, si mund ta marr unë seriozisht

Kryeministri Edi Rama shprehet i vendosur të mos e largojë ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj . Në një intervistë dhënë për gazetaren e Mirela Milori në Gjirokastër, Rama tha se ministri nuk mban përgjegjësi morale për vëllain e tij. “Shkarkim për arsye morale? Jetojmë në një sistem ku nga mosha 18 vjeç, “secili berr varet nga këmbët e veta” dhe askush nuk mund të implikohet një vëlla se ka një vëlla. Në pozicionin e kryeministrit nuk mund të bëj vlerësime bazuar në pretendime. Unë vendimet i marrë në bazë të fakteve. Kur kam bërë zgjedhjen e Xhafës si ministër të Brendshëm unë e kam ditur këtë fakt. Akuza ka pasur që në vitin 2002. Kam kërkuar me urgjencë nga një agjenci e specializuar të di të vërtetën e audiopërgjimit. Nëse do të kishte të dhëna për këtë që “një vëlla është aktiv në këtë aktivitet” e bën të pamundur që vëllai të jetë ministër”, tha Rama. Lidhur me video-përgjimin, Rama tha: “Eshtë e kotë të insistoj në këtë, sepse në fund të fundit, kjo është fjala e n..

Lexone

Përpjekje për të mbijetuar deri më 26 Maj

Mero Baze Opozita po përpiqet të qëndroj gjithnjë e më larg “de jure” nga skenat e inskenuara në një kasetë mes personazhit të famshëm “Babale” dhe vëllait të Fatmir Xhafaj, duke shpresuar se mund ta mbaj fabulën gjallë deri më 26 maj duke ndërruar prezantuesit e saj. Historia nisi duke pasur si prezantues tre deputetë të PD, pastaj vazhdoi duke pasur prezantues Lulzim Bashën I cili mendoi se e gjeti veten më në fund si lider opozite, duke imituar skenarin maqedonas. Pastaj kur provat shkuan në prokurori filloi sprapsja dhe nxorrën në skenë një gazetar, I cili po ashtu nuk mori pësipër përgjimin. Dhe në fund fabulën po e vazhdon një emison televiziv që shfaqet “part time”. Kjo histori prej një jave ka vetëm një vazhdim dhe ai vazhdim duhet të vij nga prokuroria dhe gjykatat. Nëse prokuroria çertifikon një vepër penale, qoftë për Xhafaj qoftë për “babalet”, ata duhet të përballen me pasojat e saj juridike dhe politike. Skenari për ta mbajtur gjallë deri më 26 maj, është një skenar ..

Lexone

Taksa e pronës do të shtyhet, ja kur pritet të paguhet nga qytetarët

Qytetarët do ta paguajnë taksën e re të pronës duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm. Edhe pse ishte parashikuar të hynte në fuqi që nga muaji i kaluar, qeveria ka vendosur që ta shtyjë zbatimin e taksës së re me kërkesë të bashkive. “Periudha deri në janar të 2019 është lënë si periudhë tranzitore, që i lejon njësive vendore që të përgatiten mirë, në mënyrë që në 1 janar 2019, të gjitha njësitë vendore të aplikojnë taksën e pronës në bazë të vlerës”, deklaroi ministri i Financave, Arben Ahmetaj. Prej vitesh,taksa e pronës në Sqipëri është paguar si tarifë fikse mbi sipërfaqen. Por,me formulën e re ajo llogaritet sa 0.05% e vlerës së pronës. Sipas qeverisë, kjo formulë bën një shpërndarje më të drejtë të barrës fiskale. “Kjo nuk është një taksë e re, nuk është taksë që është rritur, përkundrazi, në shumë kategori është ulur, është bërë më transparente, bazuar te vlera. Do t’i japë më shumë mundësi tatimpaguesve që të dinë se çfarë dhe për çfarë janë duke paguar dhe do t’i j..

Lexone

Përgjimi, Alibeaj: S’do lejoj që procesi të merret peng nga Rama dhe Xhafaj

Deputeti demokrat Enkelejd Alibeaj ka dëshmuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Pas daljes nga prokuroria ai tha për mediat se nuk do të lejojë që procesi penal të merret peng nga kryeministri Edi Rama dhe ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj. Më tej Alibeaj theksoi se duhet të vinin për të dëshmuar në Prokurori persona të tjerë. “Meqënëse Kodi i Procedurës Penale i ndryshuar dhe parashikon dhe mundësinë që dhe përfaqësues të viktimave kanë të drejtë të marrin pozitë procedurale, brenda procedimit penal, ndryshimet e fundit të Kodit të Procedurës Penale, unë shfrytëzova këtë lloj mundësie, qoftë dhe në statusin e deputetit, përfaqësues i publikut, viktima e madhe e fenomenit kriminal të trafikimit të narkotikëve dhe bëra kërkesë që që sot e në vazhdim jam përfaqësues i këtij viktimave të këtij fenomeni kriminal. Unë kam të drejtë të kërkoj thirrje dëshmitarësh, këqyrje, bërje aktesh, akte të tjera hetimore si një mundësi që procesi penal të mos merret peng nga Rama dhe Xhafaj. Nëse ..

Lexone

Paralajmërimi i Klosit: Kush hedh mbetje inerte ne vende te palicencuara i hiqet leja e ndërtimit

Masa të ashpra deri në heqjen e lejes së ndërtimit për të gjitha subjektet ndërtimore që hedhin mbetjet inerte në venddepozitime të palicensuara. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi dhe nënkryetari i Bashkisë së Tiranës, Arbjan Mazniku, inspektuan sot situatën e mbetjeve inerte në liqenin e Kodër- Mëzez, që është kthyer në një vendgrumbullim mbetjesh dhe intertesh nga subjekte të palicensuara duke dëmtuar florën dhe faunën e kësaj zone. Ministri i Turizmit dhe i Mjedisit, Blendi Klosi, e cilësoi të papranueshme situatën e hedhjes së mbetjeve inerte, ndërsa bëri të ditur se mbi 30 subjekte ndërtuese janë penalizuar me gjoba dhe pezullime nga Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit për hedhje të mbetjeve inerte jashtë vendepozitimeve të licensuara nga bashkia. “Situata që ka kjo sipërmarrje ka sot me mjedisin është krejtësisht e papranueshme pasi drejtuesit e këtij biznesi do të duhet të trajtojnë mbetjet në venddepozitimet e licensuara nga bashkia dhe jo natyra të jetë venddepoz..

Lexone

Klosi: Heqje të lejes së ndërtimit për çdo subjekt që shkel ligjin

Nga liqeni në Kodër Mëzez ku prej vitesh janë grumbulluar mbetje inerte në mënyrë të paligjshme ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi bëri të ditur se mbi 30 subjekte ndërtuese janë penalizuar me gjoba dhe pezullime nga Inspektoriati Shtetëror i Mjedisit për hedhje të mbetjeve inerte jashtë vendepozitimeve të licensuara nga bashkia. “Inspektoriati i Mjedisit së bashku me inspektoriatin e bashkisë kanë penalizuar mbi 30 subjekte të cilët janë kapur në shkelje të ligjit, por kjo është një masë e pamjaftueshme. Do të vazhdojmë me masa më të ashpra duke shkuar deri në heqjen e lejes për ndërtim të këtyre subjekteve pasi nuk mund të tolerojmë që mjedisi të trajtohet si mall pa zot”, deklaroi Klosi. Duke e vlerësuar të papranueshëm trajtimin e natyrës si një mall pa zot, kreu i Turizmit dhe Mjedisit theksoi se forca e ligjit do të jetë e ashpër për këdo subjekt të madh apo të vogël, të njohur apo të panjohur që nuk respekton ligjin për gjenerimin, transportin dhe depozitimin e mbet..

Lexone