Home / Tag Archives: mesdites

Tag Archives: mesdites

Lëkundet Vlora, tërmet me magnitudë 3.1

Një tërmet 3.1 ballë ka lëkundur Selenicën e Vlorës në orët e mesditës, lëkundje që janë ndjerë dhe në qytetin bregdetar.Sipas EMSC, tërmeti ka qenë me magnitudë 3.1 dhe thellësi 2 km. Epiqendra ka qenë 9 km në perëndim të Selenicës dhe 11 km në veri të Vlorës. Aktualisht nuk raportohet për dëme materiale.6 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti për ditën e sotme, e dielë 3 qershor

Sot pritet të ketë reshje të dobëta në një pjesë të qarqeve dhe lokalisht të dobëta në pjesën tjetër.Sipas IGJEUM: Reshjet priten kryesisht në pjesët kodrinore-malore të qarqeve, gjatë orëve të mesditës. Në zona shumë të kufizuara reshjet mund të jenë në formë shtrëngate.The post Moti për ditën e sotme, e dielë 3 qershor appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Plagosen 2 minatorë në Bulqizë

Dy minatorë kanë mbetur të plagosur ditën e sotme në minierën e Bulqizës. Ngjarja është shënuar rreth mesditës, në nivelin 17 të kësaj miniere.Minatorët, identiteti i të cilëve ende nuk dihet kanë marrë plagë të rënda dhe janë duke u transportuar me helikopter drejt spitalit të traumës në Tiranë. Ende nuk dihen rrethanat e aksidentit të radhës në minierë…29 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti për ditën e sotme, e dielë 27 maj

Sipas “Meteoalb”, e diela mbetet me kthjellime e vranësira të lehta gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Lindore, e cila rrezikohet nga shira të dobët gjatë orëve të pasdites.Dita e dielë sjell rritje të lehtë të vlerave termike gjatë mëngjesit dhe mesditës, duke bërë që ekstremalet të luhaten nga 12 deri mbi 32°C.The post Moti për ditën e sotme, e dielë 27 maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Moti për ditën e sotme, e shtunë 26 Maj

Sipas “Meteoalb”, e shtuna mbetet me kthjellime e vranësira të lehta gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Lindore, e cila rrezikohet nga shira të dobët gjatë orëve të pasdites.Dita e shtunë sjell rritje të lehtë të vlerave termike gjatë mëngjesit dhe mesditës, duke bërë që ekstremalet të luhaten nga 12 deri mbi 32°C.The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 26 Maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

‘Çmendet’ moti në Maj! Ja cfarë na pret këtë muaj

Pas ditëve përvëluese të Prillit, Maji duket se do të ndryshojë tërësisht kushtet e motit. Sinoptikanët thonë se temperaturat ekstreme të ditëve që lamë pas, nuk do të përsëriten.“Ka patur një rritje të temperaturave gjatë ditës së hënë. Dita e martë dhe e mërkurë, por deri në mesditën e së enjtes mbetet me temperatura relativisht të larta kryesisht në orët e mesditës, ndërsa nga e premtja dhe duke përfshirë dhe fundjavën, pritet një rënie me 2-3 gradë e temperaturave”.Sinoptikanët kanë parashikuar se Maji do të rikthejë reshjet e shit, të cilat do të na shoqërojnë deri në mesin e muajit.“Ajo çfarë vihet re është prezenca e vranësirave dhe e shirave të paktën deri nga data 12-13 Maj. Presim që shirat të jenë prezentë herë pas here”.Për sërish për sinoptikanët muaji Maj, konsiderohet i ngrohtë dhe me temperatura pak mbi normalen

Lexone

VIDEO/ ‘Çmendet’ moti në Maj! Ja çfarë na pret këtë muaj

Pas ditëve përvëluese të Prillit, Maji duket se do të ndryshojë tërësisht kushtet e motit. Sinoptikanët thonë se temperaturat ekstreme të ditëve që lamë pas, nuk do të përsëriten.“Ka patur një rritje të temperaturave gjatë ditës së hënë. Dita e martë dhe e mërkurë, por deri në mesditën e së enjtes mbetet me temperatura relativisht të larta kryesisht në orët e mesditës, ndërsa nga e premtja dhe duke përfshirë dhe fundjavën, pritet një rënie me 2-3 gradë e temperaturave”.Sinoptikanët kanë parashikuar se Maji do të rikthejë reshjet e shit, të cilat do të na shoqërojnë deri në mesin e muajit.“Ajo çfarë vihet re është prezenca e vranësirave dhe e shirave të paktën deri nga data 12-13 Maj. Presim që shirat të jenë prezentë herë pas here”.Për sërish për sinoptikanët muaji Maj, konsiderohet i ngrohtë dhe me temperatura pak mbi normalen. /

Lexone