Home / Tag Archives: mesatarisht

Tag Archives: mesatarisht

Vritet merimanga më e vjetër në botë, s’do ta besoni kush e vrau

Merimanga më e vjetër në botë është zhdukur në moshën 43-vjeçare.Merimanga femër, Gai villosus, nga familja idiopidae, nuk u vra nga dora e njeriut por nga thumbi i një grenze.Kjo merimangë u zbulua në vitin 1974 nga Barbara York Main, gjatë një studimi të vrimave në rajonin e Wheatbelt.Ajo jeton mesatarisht nga pesë deri në njëzet vjet dhe ky rast është mjaft i rrallë.Shpesh, ajo është e kërcënuar nga ngrohja globale dhe shpyllëzimi dhe mund të gjendet në kopshtet e brendshme, të paktën në Australi.

Lexone

Ndryshim i papritur i motit: Shi dhe rënie temperaturash

Fundjava vazhdon me mot të ngrohtë dhe pjesërisht vranët, mundësi për reshje lokale.Temperaturat mbesin mbi vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 11 deri në 12 gradë celsius, ndërsa maksimalet nga 26 deri në 27 gradë celsius.29.04 – Mot më i ngrohtë, pjesërisht vranët.30.04-1.05 – Mot më i ngrohtë, pjesërisht i vranët. Të hënën pasdite priten reshje lokale shiu dhe bubullima, e të martën paraqiten mundësi për reshje lokale shiu.2.05 – Mot më i ngrohtë, pjesërisht i vranët. Pasdite priten reshje lokale shiu dhe bubullima. Sipas Prishtina Weather, do të fryjë erë mesatare dhe mesatarisht e fuqishme nga juglindja 5-12m/s.Shtypja atmosferike, do të luhatet rreth vlerave normale.

Lexone