Home / Tag Archives: menjehere (page 5)

Tag Archives: menjehere

Guta, trajtimi i sëmundjes së meshkujve

Bisedoi: Elona TereziuGuta është sëmundja më e shpeshtë inflamatore e artikulacioneve dhe prek kryesisht meshkujt. Njihet ndryshe si mbreti i sëmundjeve ose sëmundja e mbretërve, ndërkohë që dokumenti i parë për këtë patologji vjen nga Egjipti, 2600 vjet para Erës së Re dhe e përshkruan atë si një artrit të gishtit të madh të këmbës.Mund të paraqitet klinikisht në disa forma, por më e shpeshta është ajo me fillimin e një artriti rekurent inflamator, me skuqje, dhimbje të forta, nxehtësi lokale dhe enjte në artikulacionin metatarsophalangeal në bazën e gishtit të madh të këmbës. Ndërkohë që shenja të tjera si temperaturë, dobësia trupore janë më të rralla.Prof. Dr. Argjend Tafaj, mjek reumatolog pranë Qendrës Spitalore Universitare ‘Nënë Tereza’, në një intervistë për gazetën “Shëndet +”, tregon shkaqet e sëmundjes, ku në 80% e rasteve ajo lidhet me faktorë si obeziteti, mbipesha e theksuar trupore, por mund të jetë edhe pasojë e lindur i një deficiti enzimatik të metabolizmit të ..

Lexone

Zbulohet sekreti i udhëtimit të Fevzos në Indi. Dalai Lama i ka kërkuar ikjen në Top Channel

Më në fund Antena zbulon qëllimin e misionit të mistershëm të Fevzos në Indi.Opinioni publik u trondit kur mësoi se taksisti që e kishte pritur me një parrullë “Mirësevjen zoti Fevzo”, gjë që nuk ndodh kurrë në aeroporte.Pas aeroportit, disa murgjër tibetianë e kanë marrë Fevzon në veturë, i kanë lidhur sytë dhe i kanë thënë tani duhet të aktivizosh energjit hyjnore dhe të jesh gati për takimin e madh.Fevzo sapo ka mbyllur sytë, i është shfaqur para imazhi i Dalai Lama-s.-Hë, çfarë po ndodh, e pyetën murgjërit?-Mu shfaq Dalai Lama, iu tha Fevzo.-Në rregull. Tani je gati për takimin e madh, i thanë ata.Dhe pas disa ore, udhëtimi vazhdoi në thellësi të Himalajeve, ku e priste Dalai Lama.Pasi ju ul në gjunjë, Fevzo përkuli kokën, i puthi dorën dhe ndjeu dorën e tij sipër kokës në një distancë disa milimetra, e cila i përçonte energji.-Më thuaj, i tha Fevzo, cila është e ardhmja ime?-Top Channel bir, i tha Dalai Lama.Aty të pret një e ardhme e re.Ke nevojë të ridime..

Lexone

Denoncoi se u dhunua në komisariat, reagon policia

Një 28-vjeçar denoncoi se u dhunua në komisariatin e Pogradecit nga efektivët e policisë.Për këtë rast ka reaguar edhe policia e Pogradecit, duke dhënë detaje të tjera në lidhje me rastin. Policia thotë se 28-vjeçari përpara ambientit të Komisariatit të Policisë Pogradec i është drejtuar me fjalë fyese një punonjësi policie të këtij Komisariati, si dhe ka dëmtuar mjetin privat të tij, duke i thyer aksesorët anësorë. Pas dëmtimit të mjetit ky shtetas është shoqëruar menjëherë në Polici.Sipas policisë, shkak për këtë veprim sipas deklarimit të tij, dyshohet se ka qenë një masë administrative që punonjësi i policisë i kishte vendosur shtetasit I.B, për mos përdorim të rripit të sigurimit gjatë drejtimit të mjetit kohë më parë.SHÇBA ka filluar një proces verifikimi për rastin, përmes një grupi të drejtuar nga Drejtorja e Përgjithshme.5 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

“Më dhunuan se godita makinën e efektivit për gjobën”, reagon policia: Ja e vërteta e ngjarjes në Pogradec

Policia e Pogradecit ka reaguar lidhur me ngjarjen ku një i ri ka denoncuar efektivët për dhunë gjatë shoqërimit në komisariat.Sqarohet se shtetasi Ilir Bega është shoqëruar pasi goditi me shkelma makinen e policit.28 vjecari tha per mediat: Me dhunuan gjate shoqerimit dhe qendrimit ne Komisariatin e Pogradecit.Ndërkohë nga ana tjetër policia njofton:“Në datë 04.06.2018, rreth orës 06:40, përpara ambjentit të Komisariatit të Policisë Pogradec, shtetasi I.B, i është drejtuar me fjalë fyese një punonjësi policie të këtij Komisariati, si dhe ka dëmtuar mjetin privat të tij, duke i thyer aksesorët anësorë.Pas dëmtimit të mjetit ky shtetas është shoqëruar menjëherë në Polici.Shkak për këtë veprim sipas kallëzimit të tij, dyshohet se ka qenë një masë administrative që punonjës i policisë i kishte vendosur shtetasit I.B, për mos përdorim të rripit të sigurimit gjatë drejtimit të mjetit kohë më parë.Shtetasi I.B. pas marrjes së deklaratës së tij ku shprehet se nuk ka pretendime n..

Lexone

I sëmurë me kancer? Zbulohet e vërteta pas pamjes si ‘kufomë’ të Johnny Depp

Disa fotografi të fundit të aktorit Johnny Depp vunë në alarm të gjithë fansat e tij, të cilët menjëherë menduan se ai ishte prekur nga një sëmundje e rëndë.Aktori u shfaq mjaft i zbehtë dhe me disa kile minus gjatë turit me bandën e tij muzikore “The Hollywood Vampires” në Rusi dhe Gjermani, duke i lënë të gjithë të dyshonin se shëndeti i tij ishte përkeqësuar.Por, më në fund, burime pranë Johnny Depp kanë bërë të ditur arsyen e vërtetë se pse aktori është shfaqur në këtë gjendje të mjerueshme.Sipas tyre, aktori ka humbur shumë peshë pasi po përgatitet që të luajë rolin e një pacienti të sëmurë me kancer në filmin që titullohet “Richard Says Goodbye”.Xhirimet për këtë film do të nisin shumë shpejt dhe Johnny ka mbajtur një dietë të caktuar që t’i përshtatet sa më shumë karakterit të personazhit që do të luajë në film.Kjo nuk është hera e parë që Depp transformohet komplet për një rol në një film; Ai njihet si aktori që ndërmerr sfida të papara për t’u shndërruar komplet në p..

Lexone

Zyrtare, Milos Kostiç firmos me Luftëtarin

Pritej zyrtarizimi që erdhi me firmosjen e kontratës dhe u shoqërua me shtrëngim duarsh. Milos Kostic është trajneri i ri i Luftëtarit.Slloveni 46-vjeçar hodhi firmën në marrëveshjen që e lidh për tre vjet me klubin në Gjirokastër, ndërsa më pas pozoi me presidentin e skuadrës, Grigor Tavo.Kreu i bluzinjve ishte bindur prej kohësh për t’ia besuar Kostic projektin Luftëtari dhe ambiciet janë të mëdha.Mes kushteve të kontratës të firmosur ndërmjet palëve, skuadra ka si objektiv që të mos zbresë më poshtë se vendi i tretë, në të cilin e mbylli kampionatin në edicionin që përfundoi.Në çdo sezon objektivi i vendosur për trajnerin slloven është pjesëmarrja në kupat e Europës, ndërsa për të ruajtur synimet në kontratë ekziston edhe një klauzolë që në rast se objektivi nuk realizohet marrëveshja mund të prishet pa rënduar arkat e klubit.Ide të qarta për Luftëtarin, që me Kostic në krye synon të mbetet protagonist në Kategorinë Superiore.Trajneri, që ka një të kaluar të rëndësishme në..

Lexone

Komplimentoi një vajzë nga publiku, moderatori i njohur përfundon me sy të nxirë

Adi Krasta është një nga moderatorët më të njohur dhe më të dashur për publikun shqiptar.Pas nje renie ne dyshemene e skenes…A post shared by Adi Krasta (@adi_krasta) on Apr 24, 2018 at 1:47am PDTDitën e djeshme, ai ka rikujtuar një episod aspak të zakonshëm nga emisioni “12 vallëzime pa një të shtunë”, të cilin e moderonte në vitet ’90.Në një foto të publikuar në profilin e tij në Instagram, shikojmë moderatorin në një moshë të re dhe me një sy të nxirë.A post shared by Adi Krasta (@adi_krasta) on Jun 4, 2018 at 4:50am PDTKjo foto është bërë pasi Krasta u godit nga partneri i një goce të publikut, të cilën moderatori e kishte komplimentuar një puntatë më parë në emision. Atëherë, ky veprim i Adit u cilësua si mjaft i guximshëm për kohën, pasi nuk ishte bërë asnjëherë.Pasi u godit nga partneri i vajzës, të gjithë në puntatën e ardhshme prisnin që moderatori të fliste për ngjarjen, por ai vazhdoi spektaklin njësoj si më parë, duke mos e përmendur fare atë gjë.Në foton q..

Lexone

Gara për “Këpucën e Artë” në Rusi…

Lionel Messi – ArgjentinaShumë tifozë neutralë urojnë që ky të jetë Botërori i Leo Messi. Sulmuesi i Barcelonës është në kushtet ideale, sepse e gjithë loja e Argjentinës bazohet te ai. Një “Këpucë e Artë” do t’i shkonte shumë koleksionit të “Topave të Artë” që numri 10 ka në shtëpi, dhe ndoshta kjo arritje do t’ia çonte në gjashtë numrin e çmimeve individuale.Cristiano Ronaldo – Portugali“CR7” është dukur sikur të ishte në pikat e fundit të energjisë së tij në dy veprimtaritë e fundit madhore kur ka luajtur, por këtë herë situata duket ndryshe sepse ai e kapi formën ideale vetëm në pjesën e dytë të sezonit. Ai ndihet shumë mirë kur luan me Portugalinë dhe ka partnerin ideal në sulmin e kombëtares, të preferuarin e tij, Andre Silva.Neymar – BrazilDëmtimi i tij në fund të shkurtit ishte një goditje e madhe për fatet e sezonit të Paris SG, por Brazili duket se nuk do ta ketë këtë problem, sepse vetëm 10 ditë para fillimit të botërori, Neymar shënoi në miqësoren kundër Kroacisë,..

Lexone

VIDEO: Kamerieri hero i shpëton jetën dy policëve

Ky momenti kur një kamerier i shpëton jetën dy policëve që kishin mbetur të bllokuar brenda veturës e cila ishte përmbysur në një anë.Riyad El-Hassani, 24-vjeç, nxori shëndoshë e mirë policët që ishin rrokullisur me makinën në Limehouse në pjesën lindore të Londrës.Në pamjet filmike dëgjohet një djalë i ri duke bërtitur: “Hero, dikush ka nevojë për ty”, dhe aty i riu menjëherë vrapoi për t’i shpëtuar dy policët.Një video amatore shfaq El-Hassanin duke u ngjitur mbi veturën e rrokullisur, të cilën mezi e hap dhe i nxjerr jashtë policët.Ndërkohë vetëm dy javë më parë Riyad El-Hassani kishte shpëtuar jetën e një burri tjetër pasi për pak do ta shtypte treni. (TemA)

Lexone

Është hall apo qejf të jesh gruaja e kryeministrit Rama? Ja si përgjigjet Linda Rama

Ne naten finale te “Në Kurthin e Piter Pan”, të ftuar kanë qenë dy personazhe shumë speciale. Mbrëmja u çel me Ermal Metën, këngëtarin me origjinë shqiptare që na ka bërë të ndihemi shumë krenar, për ta mbyllur këtë sezon me Linda Ramën, e cila ka mbajtur një profil shumë të ulët publik, edhe pse është bashkëshortja e kryeministrit, Edi Rama. Ajo iu është përgjigjur të gjitha pyetjeve të përgatitura nga fëmijët, të cilët jane përpjekur që ta fusin në “kurth”, zonjen Rama, ndonëse ajo e kaloi me sukses këtë “konferencë” përpara gazetarëve të vegjël, shumë profesionist. “Është hall apo qejf të jesh gruaja e kryeministrit Edi Rama”, ishte pyetja e parë që iu bë, për të cilën ajo iu përgjigj menjëherë, duke treguar se nuk është aspak “hall”, por është shumë me përgjegjësi.“Hall nuk është, është e sigurt se kryeministrin e zgjedh populli për të drejtuar vendin dhe është vlerësimi madh. Është peshë shumë e madhe çdo ditë dhe natë, por kur sheh gjërat e mira që bëhen, ia vlen ta mbash këtë ..

Lexone