Home / Tag Archives: menjehere (page 30)

Tag Archives: menjehere

Tahiri: Visho Ajazi ushtar i Berishës! Turp që është ambasador në NATO

Në debatin mes Saimir Tahirit dhe analistëve Andi Bushati dhe Armand Shkullaku në emisionin “Të Paekspozuarit” këtë të enjte, doli në pah edhe emri i ish-kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika.Armand Shkullaku: Ti u shkarkove dhe menjëherë sapo ti u shkarkove, dolën në dritë raportet që provonin të gjithë atë që përflitej për trafikun e drogës.Saimir Tahiri: Cilat raporte?Armand Shkullaku: Raportin e Visho Ajazit.Saimir Tahiri: Visho Ajazit, atij ushtarit të Berishës?!Armand Shkullaku: Atij ushtarit të Berishës që sot është ambasadori juaj në NATO.Saimir Tahiri: Turp që është ambasador në NATO.Andi Bushati: Dallimi mes jush dhe Sali Berishës është që ai të vinte kriminelët dhe të vrisnin, ndërsa ju jeni vegël e kriminelëve. Nuk e di kush është më keq, njerëzit të gjykojnë. Unë e përbuz sistemin e Berishës, por ju jeni zarat e kriminelëve.Visho Ajazi-Lika u dorëhoq papritur nga kreu i SHISH në fund të tetorit të vitit të kaluar. Pak ditë pas kësaj dorë..

Lexone

Saimir Tahiri: Visho Ajazi ushtar i Berishës, turp që është ambasador në NATO

Në debatin mes Saimir Tahirit dhe analistëve Andi Bushati dhe Armand Shkullaku në emisionin “Të Paekspozuarit” këtë të enjte, doli në pah edhe emri i ish-kreut të Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika.Armand Shkullaku: Ti u shkarkove dhe menjëherë sapo ti u shkarkove, dolën në dritë raportet që provonin të gjithë atë që përflitej për trafikun e drogës.Saimir Tahiri: Cilat raporte?Armand Shkullaku: Raportin e Visho Ajazit.Saimir Tahiri: Visho Ajazit, atij ushtarit të Berishës?!Armand Shkullaku: Atij ushtarit të Berishës që sot është ambasadori juaj në NATO.Saimir Tahiri: Turp që është ambasador në NATO.Andi Bushati: jeni zarat e kriminelëve.

Lexone

Gruaja vuan nga plagët e djegieve pasi një burrë i hedh supën e nxehtë në fytyrë! Nuk mund ta imagjinon dot arsyen e tij banale

Konsumatorët në një restorant në jug të Tajvanit u tronditën kur një njeri i tërbuar hodhi një tas me supë të nxehtë në fytyrën e një gruaje, pasi flokët e saj të gjata e kishin prekur ate.Incidenti ndodhi më 20 mars në qarkun Chiayi ku 57-vjeçari Huang shkoi për darkë me nje miken e tij, 33-vjeçaren Chen e cila u ul pranë Huang. Kur Chen u kthye për të kontrolluar porosine e saj, flokët e saj të gjatë preken dorën e Huang. Ata pastaj filluan të debatonin dhe shume shpejt lufta mes tyre mori një kthesë të gabuar, kur Huang mori tasin me supen e zier dhe ia hodhi Chen-it ne fytyre.Stafi i restorantit dhe njerezit perreth menjëherë hynë në veprim për të ndaluar Huangin dhe per te qetesuar Chen-in,duke i dhene kube akulli per ti vendosur ne fytyre,derisa te mberrinte ambulanca.Ajo u diagnostikua me djegie të shkallës së parë dhe të dytë në fytyrë dhe qafë. Huang ka kërkuar falje ndaj policise dhe ka shprehur keqardhje të madhe për incidentin. Megjithatë, Chen ka ngritur kohët e fund..

Lexone

Përplasen tre makina në Rinas-Tiranë, 4 të plagosur

Një aksident i rëndë ka ndodhur rreth orës 19:00 të pasdites së sotme në rrugën që lidh aeroportin e Rinasit me Tiranën, në vendin e njohur si kryqëzimi i Bërxullës.Mësohet se tre makina janë përplasur me njëra-tjetrën. Dy prej tyre kanë përfunduar jashtë rrugës, ndërsa njëra është përmbysur.Të plagosurit në këtë aksident masiv janë katër djem dhe një vajzë, ndërsa raportohet se njëri prej tyre ndodhet në gjendje kritike për jetën. Ndërkohë 3 të plagosurit e tjerë kanë pësuar dëmtime të lehta.Shtetasi që ka marrë plagë të rënda quhet Elidon T., 48 vjeç, i cili është transportuar menjëherë me ambulancë në Spitalin e Traumës për të marrë ndihmë mjekësore. Nxjerrja e tij nga automjeti është bërë e mundur vetëm nëpërmjet ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse.Tre automjetet e përfshira në aksident janë tip Volkswagen, dy prej të cilave me targa AA 334 EE dhe AA 154 OK. Nga pamjet e siguruara nga vendngjarja bie në sy fakti se përplasja ka qenë e fortë.Policia, zjarrfikësja dhe ambulan..

Lexone

Zvarritje me listën e barnave të rimbursueshme, vazhdojnë të përfitojnë kompanitë farmaceutike

Kanë kaluar dy javë që nga miratimi i listës së re të barnave në mbledhjen e këshillit të ministrave.Pritej që kjo listë të hynte në fuqi menjëherë, jo vetëm për faktin se farmacitë punuan për dy vjet radhazi me listën e vjetër, atë të vitit 2016, por për faktin se si nga buxheti i shtetit po u paguhen para kot kompanive farmaceutike të cilat po përfitojnë si nga rënia e ndjeshme e kursit te euros ashtu edhe për shkak se po u blihen barnat me shtrenjtë, ndërkohë që çmimi i tyre në 2017 pësoi një rënie të ndjeshme.Për shkak se nuk u miratuar lista e re në 2017 kompanitë përfituan në këtë vit 730 milionë lekë të reja, ndërkohë që vazhdojnë të përfitojnë.Vendimi i datës 20 prill për listën e re të barnave është botuar në fletoren zyrtare në 25 prill ku thuhet se ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në fletoren zyrtare.Top Channel kontaktoi disa farmaci në Tiranë që kanë kontratë me Fondin e Detyrueshme të Kujdesit Shëndetësor për të tregtuar barna me rimbursim, të cilët tha..

Lexone

Asnjëherë mos i hidhni këto paketime. Ato mund t’ju kursejnë shumë para !

Edhe pse nuk mund të jetë menjëherë e dukshme për të gjithë, kuzhina juaj është shpesh pjesa më e lagësht e shtëpisë tuaj. Sa herë që gatuani dhe vloni diçka, krijohet lageshti ne ajer.Kjo lagështi mund të jetë ideale për çdo bimë që mbani në kuzhinë, por kur bëhet fjalë për erëzat tuaja të thata, kjo është dicka e keqe. transmeton 10gjera.comCfarë mund të bëni për këtë? Gjëja e fundit që duhet të bëni është të lëvizni dollapin tuaj të erezave larg.Një nga gjërat më të mira është edhe përdorimi i pakove të xhelit silice.Ju mund t’i gjeni këto pako kudo deri te këpucët dhe çantat,pasi i mbron nga lageshtia .Kjo është një substancë jo-toksike, kështu që nuk duhet të shqetësoheni për këtë duke menduar se mund te jete e demshme per shendetin tuaj.Në vend që t’i hidhni ato, pse të mos i mbani kur jane te dobishme? Hidhini ato në kavanoza ose kapini në kapaket e tyre. Nëse po kuptoni se pakot e xhelit silice po fillojne te punojne në mënyrë efektive, mund të piqni xhelin silice në furrë ..

Lexone

Kukësi bën goditjen e parë, i merr Bylisit një talent

Verilindorët kanë nisur që të mendojnë që tani për sezonin e ardhshëm. Nëse në dalje merkato pritet të jetë e nxehtë, por njëkohësisht dhe fitimprurëse, kampionët në fuqi po mendojnë edhe për përforcimet. Me skuadrën e Kukësit prej pak ditësh është bashkuar dhe Vesel Limaj. Mesfushori nuk luan që nga dhjetori, pasi ka pasur probleme me skuadrën e Bylisit, ku është aktivuar në gjysmën e parë të sezonit. Mesfushori i lindur në Gjermani u bashkua që në janar me skuadrën e Pakult, me austriakun që dha pëlqimin e tij, por gjyqi i parë ,me Bylisin i dha të drejtë ballshiotëve.Lojtari e ndoqi sërish çështjen dhe tani ka marrë ai të drejtë, duke dalë i lirë. Kukësi që kishte shfaqur interes asokohe nuk ka hequr dorë dhe menjëherë i ka ofruar një kontratë. Burime për sigurta për “Sport Ekspres” bëjnë me dije se Limaj do të jetë pjesë e Kukësit për edicionin e ardhshëm, madje ai ka nënshkruar një kontratë që tani, edhe pse nuk është bërë prezantimi zyrtar nga ana e klubit.LIMAJVesel Limaj..

Lexone

Kjo është nuse…! Shikoni çfarë i bën Andrra bashkëshortit të saj, Sinanit

Çifti i dashur i publikut shqiptar shijon prej disa ditësh pushime përrallore Andrra dhe Sinan Hoxha janë në Australi dhe kanë ndarë momente mjaft të ëmbla me fansat. Në një prej postimeve të fundit Andrra ka treguar se është një bashkëshorte shumë e dedikuar.‘Kjo është nuse’ ka shkruar këngëtari në videon e postuar ku duket Andrra të ndihmojë Sinanin të lajë duart me ujin e një çezme të veçantë. Ata u nisën jashtë vendit për pushime menjëherë pasi bukuroshja e këngëtarit festoi ditëlindjen.

Lexone

Gëlltiti instrumentin dentar, të riut i hiqet trupi i huaj nga zorra e hollë

Gëlltitja e trupave të huaj është një fenomen aksidental që ndeshet jo rrallë herë tek fëmijët, të cilët, në pavetëdije, gjatë lojës përcjellin në organizëm sende të ndryshme duke shkaktuar jo pak trauma tek familjarët. Por kur dëgjon se edhe të rriturit mund të bihen pre e këtyre incidenteve, duke rrezikuar seriozisht shëndetin, nuk mund të qëndrosh indiferent ndaj shkaqeve apo shkaktarit.Rasti në fjalë u zbulua gjatë një urgjence mjekësore në spitalin Hygeia , ku një 26 vjeçar, me inicialet B.H. u paraqit për ndihmë. Sipas 26 vjeçarit, çdo gjë kishte ndodhur tek stomatologu, kur gjatë një proçedure gëlltiti pa dashje një instrument edodontik duke rrezikur seriozisht shëndetin e tij, kjo për faktin se ishte drejtuar edhe në struktura të tjera spitalore por askush nuk e kishte marrë përsipër duke rritur kështu ankthin dhe shqetësimin e tij. Sipas pacientit bëhej fjalë për instrumentin “Bruzhdiker”, i cili përdoret për pastrimin e kanalit të nervit të dhëmbit, të cilin ai e kishte gël..

Lexone

Liria e shtypit, Meta bën apel për mbrojtjen e gazetarëve

“Koha kur gazetari dhunohet, kërcënohet e shantazhohet në kryerje të misionit të tij duhet të marrë fund”.Me këtë mesazh ne Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit, presidenti Meta del ne mbeshtetje te plote te reportereve, denon me ashpersi cdo sulm e akt dhune ndaj tyre dhe apelon që autorët e krimeve ndaj përfaqësuesve të medias të vihen menjëherë para drejtësisë.Deklarata e MetesSot në Ditën Ndërkombëtare të Lirisë së Shtypit, shpreh solidarizimin tim të plotë me komunitetin e gazetarëve.Inkurajoj, në veçanti, reporterët e terrenit, të jenë gjithmonë aty ku lajmi ndodh, me guxim, pa u trembur dhe as shantazhuar nga askush.Koha kur gazetari dhunohet, kërcënohet e shantazhohet në kryerje të misionit të tij duhet të marrë fund.Dënoj me ashpërsi të gjitha sulmet dhe çdo akt dhune ndaj gazetarëve e apeloj që autorët e krimeve ndaj përfaqësuesve të medias të vihen menjëherë para drejtësisë.Liria e shtypit është kusht i pazëvendësueshëm për respektimin e të drejtave të njer..

Lexone