Home / Tag Archives: menjehere (page 10)

Tag Archives: menjehere

“Gropa e zezë” tek Energjia, KLSH padit penalisht kreun e ERE: Humbin 9 mln euro

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka çuar për ndjekje penale kryetarin e Entit Rregullator të Energjisë Elektrike, Petrit Ahmetin, duke e akuzuar se i ka shkaktuar një dëm prej 9 milionë euro buxhetit të Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare dhe buxhetit të shtetit.Sipas kallëzimit, ky është një dëm që rrjedh nga mosrakordimi i bilancit energjetik të vendit, pra mospërputhjes së sasive të energjisë që është prodhuar dhe marrë nga importi me atë që është konsumuar faktikisht, që në termin teknik njihen si disbalanca.Sipas KLSH, Enti Rregullator prej vitesh nuk miraton bazën e nevojshme ligjore që përcakton mënyrën se si rakordohet energjia që hidhet në rrjet me konsumin faktik, si dhe mënyrën se si bëhet kompesimi kur ka mospërputhje.Kjo sipas KLSH, ka çuar në mosmarrëveshje të mëdha mes dy kompanive publike të energjisë, KESH-it dhe operatorit të transmetimit si dhe në krijimin e një dëmi të madh ekonomik për qytetarët, i cili vazhdon të rritet.Dëmi ekonomik, që KLSH i ka ngarkuar ..

Lexone

Gazetari kosovar shpërthen keq ndaj Armando Dukës: Na keni trajtuar si …

Gazetari Berat Buzhala, kryeredaktor i Gazeta Express në Kosovë, ka reaguar menjëherë pas fitores së thellë 3-0 të Kosovës ndaj Shqipërisë. Ai sulmon presidentin Duka për trajtimin që i ka bërë sipas tij Kosovës në këto vitet e fundit, derisa Kosova u pranua në FIFA.“Qe 15 vjet Armando Duka na ka trajtu si argat te shatit. Hajde prashitni e shkoni …. nanen. Masnej e lujke edhe far bastore. Na jemi Brazil babo” – shkruan Buzhala në Facebook.The post Gazetari kosovar shpërthen keq ndaj Armando Dukës: Na keni trajtuar si … appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Prapaskenat e bllokimit të Kodit të Sjelljes, deputetët sërish jashtë kontrollit

Kodi i Sjelljes së Deputetëve, i miratuar pas një presioni trevjeçar të Brukselit, nuk do të zbatohet as për këtë sesion parlamentar. Teksa mbledhjet e seancave plenare dhe të komisioneve parlamentare janë kthyer arenë konfrontimesh, akuzash, fyerjesh dhe denigrimesh, zbatimi i Kodit të Sjelljes së Deputetëve është shtyrë edhe për tre muaj.Kuvendi i Shqipërisë, në datën 5.4.2018, miratoi vetëm me votat e shumicës parlamentare, Kodin e Sjelljes së Deputetëve. Gjatë mbledhjeve të fundit të seancave plenare dhe komisioneve parlamentare janë shkelur më shumë se gjysma e neneve të Kodit Etik, çka konfirmon mungesën e zbatimit dhe të veprimit të tij. Vendimi për miratimin e Kodit të Sjelljes hyri në fuqi menjëherë, pra që në datën 5.4.2018, por Kodi nuk po gjen zbatim në praktikë, për shkak të mungesës së një udhëzimi të detajuar për normat e sjelljes në Kuvend.Për hartimin e këtij udhëzimi është ngarkuar Byroja e Kuvendit, e cila do të kujdeset për zbatimin e Kodit të Sjelljes së Depute..

Lexone

Efekti Ancelotti, asnjë nuk dëshiron të lërë Napolin

Aurelio De Laurentiis bëri një lëvizje mjaft të zgjuar, duke zgjedhur Carlo Ancelottin si pasues të Maurizzio Sarrit, i cili vendosi të lërë Napolin në fund të sezonit.Emërimi në krye të napolitanëve, i një trajneri me mjaft eksperiencë në arenën ndërkombëtare dhe nga ata me më shumë tituj të fituar, ka bërë që në ambientin e të kaltërve të rikthehet entuziazmi.Pas një tjetër sezoni pa trofe dhe me largimin e Sarrit, të shumtë ishin ata që vinin bast për një shpërbërje të napolitanëve dhe largim të shumë yjeve të skuadrës. Por nuk ndodhi kështu, pasi Ancelotti riktheu menjëherë entuziazmin.I pari që bëri prapakthehu ishte kapiteni Marek Hamsik, që pak ditë më parë doli publikisht dhe kërkoi largimin, duke synuar një tjetër eksperiencë. “Kam folur me Ancelottin dhe kemi vendosur që të qëndroj. Është një trajner i shkëlqyer dhe mezi pres të fillojmë përgatitjen nën urdhrat e tij”, tha Hamsik.Në të njëjtën linjë ishte edhe belgu Dries Mertens, i cili ka qenë nga më të kërkuarit në..

Lexone

Mbyllet miqësorja Shqipëri-Kosovë me rezultatin 0-3. Të gjithë golat dhe rastet e ndeshjes me VIDEO

Shqipëri-Kosovë është miqësorja vllazërore që do të luhet në Zyrih të Zvicrës.Një takim miqësor që do t’i vlejë të dy trajnerëve për të parë nga afër gjëndjen e lojtarëve në prag të sfidave të Ligës së Kombeve që do të startojnë në muajin shtator.Më poshtë do të keni mundësi të ndiqni me VIDEO rastet më të mira të kësaj ndeshje. (TemA)Formacionet zyrtare.Shqipëria: Berisha, Hysaj, Gjimshiti, Veseli, Lika, Ramadani, Qaka, Ndoj, Roshi, Guri, CikalleshiKosova: Ujkani, Vojvoda, Ismajli, Rrahmani, Aliti, Halimi, Shala, Rashica, Avdijaj, Zeneli, MuriqiMinuta 80′, Abazaj depërton mirë brenda zonës, por gjuatja e tij është pa rrezikshmëri për portierin UjkaniGOL! Vjen menjëherë goli i tretë për Kosovën me Zhergovën që trefishoi rezultatin përballë ShqipërisëMinuta 65′, Zhergova i afrohet shumë pranë golit të tretë për Kosovën duke goditur në mënyrë perfekte nga distanca, por ndalet mrekullisht nga BerishaGOL! Kosova ka kaluar sërish në epërsi me të njëjtin autor Arbër Zenelin..

Lexone

VIDEO/ Direkt miqësorja Shqipëri-Kosovë. Pjesa e dytë, rezultati 0-3

Shqipëri-Kosovë është miqësorja vllazërore që do të luhet në Zyrih të Zvicrës.Një takim miqësor që do t’i vlejë të dy trajnerëve për të parë nga afër gjëndjen e lojtarëve në prag të sfidave të Ligës së Kombeve që do të startojnë në muajin shtator.Më poshtë do të keni mundësi të ndiqni me VIDEO rastet më të mira të kësaj ndeshje. (TemA)Formacionet zyrtare.Shqipëria: Berisha, Hysaj, Gjimshiti, Veseli, Lika, Ramadani, Qaka, Ndoj, Roshi, Guri, CikalleshiKosova: Ujkani, Vojvoda, Ismajli, Rrahmani, Aliti, Halimi, Shala, Rashica, Avdijaj, Zeneli, MuriqiGOL! Vjen menjëherë goli i tretë për Kosovën me Zhergovën që trefishoi rezultatin përballë ShqipërisëMinuta 65′, Zhergova i afrohet shumë pranë golit të tretë për Kosovën duke goditur në mënyrë perfekte nga distanca, por ndalet mrekullisht nga BerishaGOL! Kosova ka kaluar sërish në epërsi me të njëjtin autor Arbër Zenelin që shënoi një gol mjaft të bukurGOL! Kosova ka kaluar në avantazh përballë Shqipërisë me anë të Arbër Zene..

Lexone

Babalja “zbërthehet” në Kosovë: Dua azil këtu, në Shqipëri do më vrasin

Autoritet në Prishtinë kanë marrë në pyetje “Bashkëpunëtorin X” të PD, Albert Veliun 24 orë pasi ai kërkoi azil në Kosovë. Një burim nga Ministria e Punëve të Brendshme të Kosovës që shqyrton kërkesat për azil i tregoi Report TV atë çfarë ka deklaruar Albert Veliu.“Kam frikë për jetën. Nëse me ktheni në Shqipëri do të më vrasin”.Albert Veliu kërkon azil.Ky ka qenë deklarimi Albert Veliut që përbën edhe bazën e kërkesës për azil. Së bashku me të birin ai është duke u mbajtur në qendrën e azil kërkuesve.Drejtoria për Migrim dhe të Huaj në Policinë e Kosovës është duke shqyrtuar kërkesën për azil të Albert Veliut, nëse ajo është në përputhje me nenin 5 të ligjit “Për azilin në republikën e Kosovës ku thuhet se: “Republika e Kosovës mund t’ju japë mbrojtjen e përkohshme personave që duhen mbrojtur, për aq kohë sa ata i ekspozohen një rreziku të përgjithshëm të rëndë”.Ligji për azilin në Kosovë parashikon që aplikantit për azil, t’i jepet një përgjigje gjashtë muaj që nga dita e par..

Lexone

VIDEO: “Bombë në bord”, pasagjerët hidhen nga krahu i avionit në pistë, dhjetra të plagosur

Një alarm për bombë ka bërë që pasagjerët e një avioni të hidhen nga krahu i tij në pistë.Në pamjet filmike do të shikoni pasagjerët e tmerruar që hidhen menjëherë pasi hapet dera e emergjencës.Të paktën dhjetë vetë u plagosën, shumica thyen këmbët dhe morën plagë në kokë pasi u hodhën nga krahu i avionit.Paniku shpërtheu në avion Boeing 737 kur një burrë tha se një bombë ishte në bord.Fatmirësisht alarmi për bombë ishte fals dhe 26-vjeçari, Frantinus Nirigi i cili përhapi panikun u arrestua nga policia.Ngjarja ndodhi në aeroportim Supadio në qytetin Pontianak në Indonezi. (TemA)

Lexone

FOTO/ Lajthitja kap kulmin: Deputeti pozon krah kushërirës, Berisha ja ngarkon si dashnore

Gjatë turit të llogaridhënies në Tepelenë, deputeti socialist Blendi Çuçi është takuar me kushërirën e tij Eni Çuçi dhe ka biseduar për disa momente me të.Takimi është fotografuar nga të pranishmit dhe ka përfunduar në inbox-in e Sali Berishës.Ky i fundit e ka publikuar menjëherë pa më të voglin verifikim duke ja ngarkuar si të dashur.“Kesaj i thone Llogaridhenie alla ……!Lexoni mesazhin dhe shikoni foton e qytetari dixhital. sb“Doktor pershendetje keta deputetet e rilindjes mir po e zhvatin kete popull po po i ndajn e nga grate, sot ne tepelen blendi çuçi”, shkruan Berisha në Facebook për deputetin dhe kushërirën e tij. (TemA)

Lexone

Sulm me armë në Belgjikë, autori thirri “Allahu Ekbar” para se të vriste dy oficerë policie

Dy oficerë policie dhe dy kalimtarë u qëlluan me armë zjarri gjatë një sulmi në Liege, Belgjikë. Sulmuesi u qëllua për vdekje pasi mori peng një grua në shkollën e mesme të zonës, bëjnë të ditur mediat belge.Sipas belges RTBF, në sulm kanë mbetur të plagosur edhe dy persona të tjerë.Sipas gazetës “La Libre”, sulmi ndodhi rreth orës 10:30 në Café des Augustins. Më pas, autori u largua në drejtim të shkollës së mesme “Waha”, ku mori peng një grua.Policia ndërhyri menjëherë dhe ekzekutoi autorin. Dyshimet e para janë për një sulm terrorist. Ka raportime se autori është dëgjuar të thërrasë “Allahu Akbar”.Liezhi ka qenë edhe në të shkuarën vend ku kanë ndodhur vrasje në masë.Në dhjetor 2011, Nordine Amrani hapi zjarr në tregun e Krishtlindjeve në sheshin “Saint-Lambert”, duke vrarë 6 persona e lënë të plagosur 125 të tjerë. Më pas, ai u vetëvra. (TemA TV)

Lexone