Home / Tag Archives: menjehere

Tag Archives: menjehere

Shkodër, përplasen 3 automjete ndërron jetë 62-vjeçari, plagosen 2 gra

Foto ilustruese Një aksident me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e dy të tjerëve ëshë shënuar pasditen e sotme në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në Kryebushat, ku tre automjete janë përplasur mes tyre. Për pasojë ka humbur jetën shtetasi Ludovik Malota 62 vjeç,i cili drejtonte Mjetin tip ‘Benz’ me targa AA 802 JA. “Me datë 24.05.2018 rreth orës 17:45 jemi njoftuar se në aksin rrugor Shkodër- Lezhë në vendin e quajtur krye-Bushat ka ndodhur një aksident. Menjëherë kanë shkuar shërbimet e policisë ku kanë konstatuar se mjetet tip Benz Me targë AA 802 JA, mjeti tip Peugeot me targë AA 019 FF dhe mjeti tip Opel me targë AA 332 EK janë përplasur, ku për pasojë ka ndërruar jetë drejtuesi i mjetit tip Benz shtetasi L. M. 62 vjeç, pasi ka mbërritur në Spitalin Rajonal Shkodër”, sqaron policia. Si pasojë e aksidentit janë dëmtuar dy pasagjeret e mjetit “Benz”, shtetaset D. M. 57 vjeçe dhe K. M. 25 vjeçe të cilat ndodhen në Spitalin Rajonal Shkodër nën kujdesin e mjekëve. Sipas policis..

Lexone

Harrohet dosja “CEZ”, zvarritet gjyqi për mashtrim me 5 mln euro

Dy ish drejtuesit e CEZ në Shqipëri, Josef Heisek dhe Jan Ivan, duket se janë braktisur në gjykatën e Tiranës. Procesi gjyqësor ndaj tyre për akzuen e mashtrimit me pasoja të rënda, është bllokuar që nga muaji shkurt i këtij viti. Pasi një herë mungon avokati dhe një herë përfaqësuesi i prokurorisë. Prej shtatë seancash, gjyqtari çështjes Sokol Tona ka qenë i detyruar të konstatojë mungesën e palëve dhe të japë datën e re për seancën e radhës, pa patur mundësi që të zhvillojë një proces normal gjykimi. Dhe gjithë këto shtyrje pa ndonjë arsye ligjore. Bllokimi i këtij gjykimi erdhi menjëherë pasi prokurorja Antoneta Sevdari dorëzoi në gjykatë të gjitha provat ndaj ish drejtuesve të CEZ-it. Referuar këtyre provave, rezultojnë se ato janë thuajse të njëjta me ato prova me të cilat në muajin tetor të vitit të kaluar gjykata e Tiranës dënoi me 11 vite burgim ish administratorin e DIA-s, Kastriot Ismailaj. Sipas këtyre provave, dy ish drejtuesit e CEZ në bashkëpunim me Kastriot Ismailajn..

Lexone

“Supergrabitja”: CEZ harrohet në gjykatë, zvarritet gjyqi për mashtrim me 5 milionë euro

Dy ish drejtuesit e CEZ në Shqipëri, Josef Heisek dhe Jan Ivan, duket se janë braktisur në gjykatën e Tiranës. Procesi gjyqësor ndaj tyre për akzuen e mashtrimit me pasoja të rënda, është bllokuar që nga muaji shkurt i këtij viti. Pasi një herë mungon avokati dhe një herë përfaqësuesi i prokurorisë. Prej shtatë seancash, gjyqtari çështjes Sokol Tona ka qenë i detyruar të konstatojë mungesën e palëve dhe të japë datën e re për seancën e radhës, pa patur mundësi që të zhvillojë një proces normal gjykimi. Dhe gjithë këto shtyrje pa ndonjë arsye ligjore. Bllokimi i këtij gjykimi erdhi menjëherë pasi prokurorja Antoneta Sevdari dorëzoi në gjykatë të gjitha provat ndaj ish drejtuesve të CEZ-it. Referuar këtyre provave, rezultojnë se ato janë thuajse të njëjta me ato prova me të cilat në muajin tetor të vitit të kaluar gjykata e Tiranës dënoi me 11 vite burgim ish administratorin e DIA-s, Kastriot Ismailaj. Sipas këtyre provave, dy ish drejtuesit e CEZ në bashkëpunim me Kastriot Ismaila..

Lexone

Aktori tregon “damarin shqiptar”: Trump, mos guxo të hysh në restorantet e mia, do të nxjerr jashtë

Aktori i njohur me origjinë shqiptare Robert De Niro nuk ka pasur asnjëherë simpati për presidentin Donald Trump. Por një deklaratë e fundit e tij ka shkuar më larg se kaq. Në një intervistë për tabloidin “Daily Mail”, aktori 74-vjeçar, që ka në pronësi zinxhirin japonez të restoranteve “Nobu” ka bërë një paralajmërim të ashpër. “Nëse Trump hyn në ndonjë prej restoranteve të e mia, do të shoqërohet menjëherë jashtë”- tha De Niro. Por antipatia e tij nuk përfundon këtu dhe shkon më tej teksa Robert De Niro tregon “damarin shqiptar” . “Nëse do hynte në një restorant ndërsa unë jam aty, do të ikja menjëherë”, ka thënë ai. (TemA)

Lexone

VIDEO/ Aksidenti i frikshëm: Shoferi fluturon disa metra në ajër, përfundon në… çatinë e një shtëpie

Ky është momenti tronditës kur një hajdut përplaset me makinën që kishte vjedhur pasi po e ndiqte policia. Në pamjet filmike do të shikoni se si makina rrokulliset dhe shoferi fluturon në ajër nga dritarja e përfundon në çatinë e një shtëpie. Ai pësoi vetëm plagë të lehta dhe u arrestua më pas menjëherë nga policia. Aksidenti i frikshëm ndodhi në Parana të Brazilit. (TemA)

Lexone

VIDEO +18/ Momenti tronditës: U hodhën për të shpëtuar shokun, mbyten në lum tre të rinj

Ky është momenti tronditës kur tre burra mbyten në një pellg në Rajasthan të Indisë Perëndimore. Chetan Khatik, 28 vjeç, Sudarshan Chandel, 22 vjeç, dhe Radheyshyam Khatik, 27 vjeç, pas një udhëtimi me biçikletë u ndalën për tu freskuar dhe notuar në një lum. Edhe pse të tre ishin notarë të dobët, ata vendosën të futeshin në pellgun e thellë në Gauri Dham Kund. Ata vendosëb një nga telefonat e tyre celularë për të filmuar në anën e pellgut momentin kur ata po argëtoheshin dhe fillimi i videos tre minutëshe tregon se ata spërkaten njëri-tjetrin me ujë. Megjithatë, pasi njëri prej tyre hidhet në pellgun e thellë fillon të mbytet pasi nuk dinte not, dhe menjëherë dy të tjerët hidhen për ta ndihmuar. Së shpejti të tre burrat shihen duke u përpjekur të qëndrojnë mbi ujë por fatkeqësisht ata zhduken një nga një nën ujë. Anëtarët e familjes së tyre respetive kontaktuan policinë pasi të rinjtë nuk ishin kthyer në shtëpi dhe pas një kërkimi policia gjeti burrat e mbytur në pellg. (TemA)

Lexone

Rusia kërcënon punonjësit e administratës: Mos shkoni për pushime në Shqipëri

Foto e propagandës ruse kundër turizmit në Shqipëri Nëpunësit e administratës ruse do ta kenë të ndaluar që të vizitojnë vendin tonë gjatë këtij sezoni turistik. Lajmin e ka raportuar ditën e sotme një prej portaleve më të rëndësishme turistikë në Federatën Ruse, e quajtur “TourDom” ose “Shtëpia e Tureve” (tourdom.ru). Zyrtarisht, një vendim i tillë është justifikuar me faktin që vendi ynë, në unison me vendet e tjera të BE-së dhe me vendet anëtare të NATO-s, ka shpallur sanksione ekonomike kundër Rusisë. Pavarësisht kësaj, masa e marrë nga Moska zyrtare nuk ka shënjestruar njësoj të gjithë vendet e BE-së dhe të NATO-s, duke goditur në mënyrë selektive Shqipërinë dhe disa vende të tjera. Zyrtarët e shtetit të cilët vendosin të udhëtojnë për pushime në Shqipëri, do të shkarkohen nga puna. “Zyrtarët dhe parlamentarët janë të ftuar të braktisin udhëtimet turistike në vendet që kanë u janë bashkuar sanksioneve kundër Federatës ruse. Shumë nëpunës civilë tashmë planifikojnë pushimet ..

Lexone

Vjehrri i kërkonte paratë në moment për vajzën që ia shiti për 20 mijë dollarë, dhëndri e lë 15 minuta pasi ishte martuar

Një dhëndër u nda nga nusja e tij vetëm 15 minuta pas ceremonisë së dasmës, dhe kjo pasi pasi ai “u ndje i ofenduar” nga babai i saj për çmimin e kërkuar. Burri pranoi ti paguante vjehrrit të tij 20 mijë paund për dasmën në Dubai, por i moshuari ishte i paduruar të merrte paratë. Anëtarët e familjes dhe miqtë shoqëruan çiftin në zyrën e gjyqtarit Sharia për të dëshmuar se kontrata e martesës ishte firmosur. Dhëndri i kishte paguar 10 mijë dollarë në moment, siç dhe ishte rënë dakord, dhe pjesën tjetër pas festës pasi u largua nga ndërtesa e Gjykatës, raporton Gulf News. Por, babai i donte paratë sa më shpejt, sapo të niste nënshkrimi, dhe pse dhëndri nuk i kishte paratë me vete. Ai i tha se i duhen pesë minuta sa të shkonte te makina e parkuar jashtë dhe të merrte pjesën e mbetur të çmimit të nuses. Por në vend ta lejonte të shkonte, vjehrri këmbëngulte të paguante aty në moment, ose të dërgonte ndonjë mik a të afërm të merrte paratë. Por dhëndri u ndje i fyer nga kjo kërkesë dhe ..

Lexone

DETAJET/ Si u bastis natën Prokuroria e Durrësit, ja nga u futën autorët. Eshtë vjedhur dhe serveri qëndror…

Bastisje gjatë natës në Prokurorinë e Durrësit. Persona ende të paidentifikuar kanë hyrë gjatë natës në zyrat e prokurorëve dhe kanë marrë prej andej materiale të ndryshme. Burime nga grupi hetimit thone se autoret kane hyre nepermjet deres kryesore dhe me pas dyert e brendshme jane hapur nepermjet kartes. Krahas dosjeve dhe dokumentacioneve dyshohet te jete vjedhur serveri qendror. Nderkohe qe nje dyshim i pare ishte se autori ose autoret te kete hyre nga pjesa e pasme e prokurorise. Dritaret e banjes se katit te dyte nga pas jane te hapura dhe pa kangjella, gje qe e ka bere me te lehte futjen brenda. Autoret kane hipur mbi kabinen elektrike qe ndodhet ngjitur ne prokurorine(pas saj dhe jane futur brenda. Nuk ka ende detaje për materialet që kanë mundur të vidhen, ndërkohë që policia ka nisur menjëherë hetimin për zbardhjen e grabitjes dhe identifikimin e autorëve. Eshte urdheruar qe te mos hyje askush brenda pasi prish vendin e proves. Pas kesaj, njoftohet se do te behet inv..

Lexone

Bastiset gjatë natës Prokuroria Durrës, vidhen materiale të prokurorëve. Ngjarjen e denoncoi pastruesja…

Bastisje gjatë natës në Prokurorinë e Durrësit. Persona ende të paidentifikuar kanë hyrë gjatë natës në zyrat e prokurorëve dhe kanë marrë prej andej materiale të ndryshme, raporton “Panorama”. Nuk ka ende detaje për materialet që kanë mundur të vidhen, ndërkohë që policia ka nisur menjëherë hetimin për zbardhjen e grabitjes dhe identifikimin e autorëve. Eshte urdheruar qe te mos hyje askush brenda pasi prish vendin e proves. Pas kesaj, njoftohet se do te behet inventari per te pare se cfare saktesisht kane synuar grabitesit. Ndërkohë po keqyren kamerat e sigurisë dhe po merren shenjat e gishterinjve për të bërë të mundur identifikimin e autorëve. Vjedhja eshte konstatuar nga pastruesja, e cila ka gjetur qe ne oret e para te mengjesit kur nisi punen, dyert e demtuara te prokurorise. Kujtojmë se kjo është herë e dytë në një hark kohor të shkurtër që ndodh diçka e tillë në këtë qytet, pasi pak më parë u vodh posta sekrete e prokurorisë.

Lexone