Home / Tag Archives: mengjesin

Tag Archives: mengjesin

FOTOT: Kush është 31-vjeçari që vrau 19-vjeçaren në Tiranë dhe më pas qëlloi dhe veten

Ky është Xhaferr Mata, 31-vjeçari që mëngjesin e sotëm vrau 19-vjeçaren Xhuljeta Cuni dhe më pas qëlloi veten me një plumb në kokë.Mësohet se i riu ishte nga Kalimashi i Kukësit dhe jetonte në Tiranë.Ai kishte mbaruar studimet në Universitetin Politeknik të Tiranës për inxhinier mekanik dhe jetonte prej vitesh në kryeqytet.Dyshohet se ai kishte një lidhje me vajzën, por nuk dihen arsyet që e çuan atë drejt vrasjes.Në media është publikuar edhe një foto e viktimës me 31-vjeçarin, çka tregon se ata kanë qenë të lidhur, por dyshimet janë se 19-vjeçarja nuk ka dashur ta vazhdonte më lidhjen.Ajo është qëlluar me plumb në kokë nga Mata, ndërkohë që në momentin e vrasjes ka qenë me një shoqe tjetër.(TemA)

Lexone

VIDEO tronditëse: Ishin ndarë kohët e fundit, ish- i dashuri vret vajzën në oborrin e konviktit

Ky është momentin tronditës kur një djalë vret me pistoletë ish të dashurën e tij jashtë në oborrin e konviktit të Universitetit ku vajza studionte.Ngjarja shokuese ndodhi mëngjesin e 4 qershorit në Bangkok, Tajlandë.Ata të dy njiheshin prej 5 vitesh, por ishin ndarë kohët e fundit.Vajza, Natchareeya Thaprajit, 21 vjeçe refuzonte të bashkohej me Pukkapong Chittarom, 24 vjeç. (TemA)

Lexone

Pëllumb Kulla: Më e neveritshme akoma është të mos dish as të shtiresh

Publicisti dhe shkrimtari Pellumb Kulla ka reaguar ashper rreth hipokrizise se drejtuesve te opozites pas protestes se djeshme, kur vallzonin ne Hotel Plaza.Ja cfare shkruan:“Askujt nuk ia merrte mendja.Mengjesi kaloi me ngrysjen e zemëruar, kurse kur dita u ngrys në “Mëngjesin e Lutjeve” ia kthyen me të lutur!Shtirja njerëzore është e neveritshme. Por më e neveritshme akoma është të mos dish as të shtiresh. Vallë nuk dijnë këta njerëz të shtiren të edukuar (siç nuk janë!), të shtiren si të revoltuar (siç nuk janë!)?! Nuk arrijnë ta zgjasin dot edhe ca orë më shumë hipokrizinë?! Nuk dijnë të fshehin përbuzjen ndaj të zhgënjyerve?!Gjëndja është dëshpëruese…”

Lexone

Shkundet jugu i vendit, tërmet 3.7 ballë në Vlorë

Një tërmet ka goditur jugperëndimin e vendit mëngjesin e sotëm.Tërmeti me magnitutë 3.7 ballë i shkallës Rihter është regjistruar 14 km nga Orikumi.Sipas Qendrës Sizmologjike Europiane, lëkundjet me magnitudë 3.7 ballë janë lokalizuar në një thellësi vetëm 2 kilometra.Nuk ka të dhëna për të lënduar apo dëme materiale.Ndërkohë gjatë ditës së shtunë janë regjistruar 5 tërmete të tjera, nga jugu në veri. Këto tërmete kanë qenë me magnitudë nga 2.3-2.6 ballë. (TemA)

Lexone

Shpërthim me tritol në Tiranë, plagosen rëndë burrë e grua. Emrat, dyshohet për motive pronësie

Një shpërthim me eksploziv ka tronditur Tiranën mëngjesin e sotëm.Shpërthimi ka ndodhur në orët e para të mëngjesit në një banesë private në Mëzez, e për pasojë janë dëmtuar rëndë dy bashkëshortë.Nga bluzat e bardha mësohet se burrë e grua ndodhen në gjendje të rëndë në spital.Kryefamiljarët e plagosur janë Lulezim Selfo 48 vjeç dhe Lirie Selfo 40 vjeçe, të cilët po marrin mjekim në spital.Policia dyshon se kemi të bëjme me konflikt pronësie

Lexone

Izraeli akuzon Iranin për sulme me raketa

Ushtria e Izraelit tha se forcat iraniane kanë hedhur raketa në pozicionet e saj në Lartësitë e pushtuara Golan. Ajo tha se rreth 20 raketa janë hedhur nga Garda Revolucionare e Iranit, mëngjesin e sotëm dhe se disa prej tyre janë parandaluar.Ditë më parë, Izraeli ka thënë se ka vënë re aktivitete të parregullta të forcave iraniane në rajon.Izraeli i ka vënë trupat në Lartësitë Golan në gatishmëri të lartë dhe ka kërkuar nga civilët të gjejnë strehim.Forca e Mbrojtjes e Izraelit deklaroi se ka qëlluar dhjetëra objekte iraniane me sulme ajrore.Agjencia siriane e lajmeve Sana tha se raketat izraelite janë rrëzuar në jug të Homsit, por shtoi se një depo e armëve dhe një instalim radari janë goditur.10 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

SODA E BUKES eliminon dhjamin e barkut, kofshës, krahëve dhe shpinës: MENYRA e vetme që të funksionojë është nëse e përgatitni KESHTU…

Bikarbonat sodiumi ose SODA E BUKES- lehtësisht mund të themi se ky përbërës është substanca me perfitime te shumefishta, jo toksike dhe jashtëzakonisht të dobishme. A e dini se veshkat dhe pankreasi juaj në fakt krijojnë vete substancën e bikarbonatit të sodiumit?E pra, veshkat dhe pankreasit e krijojnë këtë substancë me qëllim që të kontrollojnë aciditetin e gjakut tonë, sepse gjaku acid është shkaku dhe arsyeja kryesore për inflamacion dhe sëmundje kronike.1.Pergatitja e sodes se bukes me lëng limoni ose leng rrushi!-1 lugë çaji sode buke.-1/2 filxhan me ujë.– Lëng limoni ose leng rrushi.Perdorimi:Shtoni sode buke në një gotë me ujë! Përzijeni deri sa te tretet, dhe pastaj shtoni limon ose lëng leng rrushi. Duhet ta pini atë në mëngjes, menjëherë pasi të zgjoheni! Pas 20 minutash, duhet të hani mëngjesin tuaj.2. Pergatitja e sodes se bukes dhe uthull molle;-1/2 lugë çaji sode buke-2 lugë uthull molle-1 filxhan me ujëPerdorimi:Përzijeni soden e bukes dhe uth..

Lexone

Rama –Cipras takohen sot në Davos

Rama –Cipras takohen sot në Davos

Mëngjesin e sotëm kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dhe ai i Greqisë, Aleksis Tsipras do të takohen në Davos. Mësohet se takimi mes tyre do të mbahet në orën 09:45. Ky takim vjen pak ditë pas maratonës 3 ditore në Korçë mes ministrave të Jashtëm, Ditmir Bushati dhe Nikos Kocias. …

Lexone