Home / Tag Archives: megjithate

Tag Archives: megjithate

S’do të ketë as Vuçiç, as Serbi: Ora e ankthit dhe e teorive të komplotit në Beograd

Ndonëse tashmë disa herë, madje edhe nga vetë ambasadori i ShBA-ve në Beograd Kyle Scott është përgënjeshtruar lajmi se Perëndimi ka një plan të gatshëm për marrëveshjen e Serbisë dhe Kosovës, shtypi serb vazhdon spekulime nga më të habitshmet se çfarë përmban ky plan. Se ç’është propagandë për t’u mobilizuar kundër Perëndimit e çka e vërtetë – tash për tash është vështirë të kuptohet. Nga Dush Gashi Një pjesë e shtypit serb vazhdon ta marrë si të mirëqenë lajmin se Perëndimi ka një plan të përgatitur në tërësi se si do të arrihet marrëveshje ndërmjet Kosovës e Serbisë, ndonëse ekzistimi i tij tashmë është përgënjeshtruar disa herë, madje edhe nga vetë ambasadori ShBA-ve në Beograd, Kyle Scott. Megjithatë, mediat vazhdojnë me spekulime të habitshme se çfarë përmban ky plan. Se ç’është propagandë për t’u mobilizuar kundër Perëndimit e çka e vërtetë – tash për tash është vështirë të kuptohet. Vetë kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ndërkaq, gjatë samitit të BE-së me vendet e Ballkan..

Lexone

Serbia, Turqia dhe Rusia – kambanat e alarmit për Evropën

Nga Arbana Xharra & Alon Ben-Meir New York, 22. maj – Gjersa BE përpiqet të rris ndikimin në Ballkan, Rusia dhe Turqia kanë përforcuar zellshëm lidhjet e tyre në rajon. Intensifikimi i i interesit të BE-së për pjesën e saj jugore u provokua nga frika për rritjen e shtuar të ndikimit të Moskës në Ballkan. Edhepse aleati më besnik dhe i afërt i Rusisë mbetet Serbia, nuk është fuqia e vetme me histori të gjatë në Ballkan: Turqia është poashtu njëra nga fuqitë e kategorisë së rëndë që fiton përkrahjen e zyrtarëve të korruptuar të Gadishullit. Ashtu si Rusia edhe Turqia hynë në projekte të mëdha me rëndësi kombëtare të këtyre vende, me synimin që të ketë ndikimin sa më të madh ekonomik e politik në tregun financiar. Erdogani, për të demonstruar angazhimin e tij ndaj Serbisë, në një konferencë shtypi, të mbajtur me 7 maj në Ankara, në prezencë të kryetarit serb Aleksandër Vučić tha: «Objektivi ynë për vitin 2018 është 2 miliardë, për më gjatë 5 miliardë dollarë. Ndër projektet më të mëdha..

Lexone

Ngurtësia nuk na ndihmon, për të përballuar kaosin e jetës

Eshtë e kollajtë të kuptosh përse absolutizmi mund të na bëjë të palumtur: sa më e ngurtë të jetë harta jonë e botës – si janë gjërat, si duhet të jenë, kur duhet të jemi të fortë, si duhet të trajtojmë të tjerët – aq më shumë mundësi ka që të mos përkojë me kaosin e realitetit. Gjë që na bën të kuptojmë shumë gjëra jo vetëm mbi depresionin, por edhe mbi situatën aktuale politike, e dominuar nga personazhe që duken absolutisht të sigurtë në vetvete Nga Oliver Burkeman Këto kohë, një gjë që pothuajse për të gjithë duket absolutisht e sigurt – e di, është pak kontradiktore – është se është e gabuar të jesh absolutist. Të pretendosh diçka nga bota dhe pastaj të zemërohesh nëse nuk përmbush në mënyrë të përsosur kërkesat tona: kjo nuk është një mënyrë për të jetuar të lumtur. Ashtu sikurse nuk është që të shohësh gjithçka në bardhë e zi, ose të refuzosh miqësinë e kujtdo që nuk ndan pikë për pikë, pikëpamjet tona. Absolutizmi nuk është i shëndetshëm edhe kur është kthyer nga vetja jo..

Lexone

ANALIZA: Po sikur regjimi i Venezuelës të vazhdojë së ekzistuari?

Venezuela po përjeton një katastrofë pa precedent në historinë e Amerikës Latine. Megjithëse nuk është në luftë dhe kontrollon një nga rezervat më të mëdha të naftës në botë, shumica dërrmuese e më shumë se 30 milionë njerëzve thonë se nuk janë në gjendje të marrin ushqim të mjaftueshëm. Shumica gjithashtu nuk kanë qasje të besueshme në ujë dhe energji elektrike. Furnizimet e barnave bazë u zhdukën shumë kohë më parë. Inflacioni ka arritur 14,000 për qind – po, po lexoni drejtë – dhe Caracas dhe qytete të tjera janë kthyer në zona të tmerrshme të paligjshmërisë, me disa nga normat më të larta të vrasjeve në Tokë. Njerëzit po ikin nga vendi në masën 5,000 në ditë, duke prodhuar rrjedhën më të madhe të refugjatëve në historinë e Hemisferës Perëndimore. Autori i kësaj fatkeqësie, regjimi i themeluar nga Hugo Chavez dhe i udhëhequr nga Nicolás Maduro, po refuzon ashpër të pranojë ndihmën humanitare. Për vite ajo ka hedhur poshtë masat më themelore për të stabilizuar ekonominë. Në vitin..

Lexone

Pse u ndave nga gruaja e parë? Fëmijët vënë në siklet Alban Dudushin

Fëmijët e Piter Panit janë vërtet të paparashikueshëm, madje edhe në rastet kur të rriturit do të tregoheshin pak më të kujdesshëm. Sonte, përballë fëmijëve të Piter Panit ishte Alban Dudushi, i cili, si të gjithë të ftuarit e tjerë, nuk e pati aspak të lehtë të përballej me pyetjet e njëpasnjëshme dhe të sikletshme të tyre. Baba për herë të dytë prej një viti, Albani rrëfeu se lindjen e Kroit e përjetoi edhe një herë nga e para, edhe pse kishte kujtuar se do të mbante mend se ç’ndodhte që nga lindja e vajzës. Megjithatë, dyfish i lumtur për lindjen e të birit, Albani tha se edhe viti i tij i parë i ka shijuar shumë, shkruan revista class. Por fëmijët nuk i lanë me kaq provokimet. Kishin gjetur informacion edhe për ish-bashkëshorten e Albanit. Pyetjes pse është ndarë nga ajo, Albani, i zënë ngushtë, iu përgjigj me shumë diplomaci: “Ashtu si ju tani që mund të pëlqeni ndonjë gocë, kur je i ri të pëlqen shumë diçka, por më vonë kjo ndryshon. Unë me graun time të parë u deshëm shumë dhe..

Lexone

Eh… Ambrozia

Nga Bardhyl Ermini “Kemi një ministër që është në arrest për trafik droge dhe një tjetër që akuzohet se i ka krijuar mundësi te vellait… A nuk keni njeri tjetër për ministër të Brëndshëm që nuk ka njerëz të lidhur me drogën?”. Kjo është në esencë pyetja dhe “sugjerimi” i bërë nga gazetarja e re Ambrozia, kryeministrit, në konferencën e tij të shtypit, e cila e ka “gozhduar” atë e njëkohësisht ka ngazëllyer aq shumë një pjesë të mirë të medjas e të analistëve tanë. Kjo pyetje, për mendimin tim është tepër e rëndë, apo më mirë antidemokratike. Pavarësisht nga forma, në përmbajtje ajo nuk e mer aspak parasysh faktin e “prezumimit te pafajësisë”, e kalon këtë proçes të rëndësishëm si pa gjë të keq, duke shkelur në mënyrën më flagrante të drejtat më elementare të njeriut, pavarësisht se kush është e ç’pozitë shoqërore apo zyrtare mban. Në rastin e dy personazheve të përfolur, Tahiri e Xhafa, jemi të ngopur deri në fyt me akuzat, për të cilat opozita nuk ka kursyer kërkënd. Kështu që kjo..

Lexone

Shkon për të gjetur prostitutë, burri 70 vjeç shokohet kur i del para nusja e djalit: Nuk do ta besoni ç’ndodh më pas!

Kot nuk thonë se gënjeshtra i ka këmbët e shkurtra! Një burrë 70 vjeçar nga Italia është përballur me të vërtetën e hidhur, kur kishte kërkuar një takim intim me një prostitutë. Pasi kishte bërë kërkesën, në derën e tij u shfaq punonjësja e seksit, e cila ishte e fejuara e djalit të tij! Kur ata kanë parë njëri-tjetrin, kanë shtangur në vend, por nga sikleti janë përshëndetur bashkë. Më pas gjërat janë përkeqësuar, kur 70 vjeçari i ka thënë të birit të vet mbi punën e vërtet të së fejuarës së tij, e cila pretendonte se punonte kamariere. Megjithatë, djalit nuk i ka ardhur aspak mirë dhe pas një sherri me babanë e vet, i riu e ka denoncuar atë për ushtrim dhune. Ndërkohë, e vetmja që ka shpëtuar paq nga e gjithë kjo situatë ka qenë e fejuara, e cila është me origjinë nga Amerika e Jugut. The post Shkon për të gjetur prostitutë, burri 70 vjeç shokohet kur i del para nusja e djalit: Nuk do ta besoni ç’ndodh më pas! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Rivalët e skuadrave mbarëshqiptare në kupat e Europës

Me Shqipërinë të konfirmuar që do të prezantohet në kupat e Europës me tetë skuadra nga të gjitha trevat, është momenti të studiohen kundërshtarët e tyre të mundshëm. Në Champions League, e para që e nis aventurën është FC Drita. Arsyeja është se duke qenë në pjesëmarrjen e parë në arenën ndërkombëtare, kampionët e rinj të Kosovës kanë koeficient 0 dhe do të luajnë prej turit paraeliminator. Raundi është i lehtë në dukje, ndërsa rival do të jetë një ndërmjet Santa Colomas nga Andorra dhe Lincoln Red IMPS nga Gjibraltari. CHAMPIONS LEAGUE, RIVALËT TURI PARA-ELIMINATOR SANTA COLOMA (ANDORRË) LINCOLN RED IMPS (GJIBRALTAR) FC DRITA (KOSOVË) LA FIORITA/ FOLGORE (SAN MARINO) Në turin e parë të Champions rrezikohet një derbi shqiptar. Pavarësisht nëse Skënderbeu kampion merr dritën jeshile nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv për të luajtur në Europë, apo nëse në vendin e tyre do të jetë Kukësi, ekipi që përfaqëson Shqipërinë pozicionohet në vazon e favoritëve. Nga vazo e dytë ekipet më..

Lexone

“SHBA mund ta bëjë Serbinë si Palestina, nëse nuk pranon Kosovën”

Media serbe me financim rus “Sputnik” ka shkruajtur se “SHBA-të mund ta bëjnë Serbinë si Palestina nëse Beogradi nuk e pranon planin e Perëndimit për Kosovën”. Në shkrim citohet ish kryeredaktorja e gazetës serbe “Politika”, Liljana Smajlovic, e cila vlerësohet në Serbi si një njohëse e mirë e politikës së jashtme amerikane. Ajo shprehet se Washingtoni nuk do i vendosë sanksione formale Serbisë, dhe se nuk do të ketë ndonjë sulm të ri ushtarak mbi vendin, gjithmonë nëse pranohet plani i Perëndimit. “Nuk besoj se do ketë çfarëdolloj sanksionesh, nëse deri në fund të vitit e pranon zgjidhjen për Kosovën, e cila i shkon për shtat Washingtonit dhe Brukselit. Megjithatë, ajo çfarë ndodhi me zhvendosjen e ambasadës së SHBA-së në Jeruzalem është ushtrim demonstrues, se çfarë të ndodh nëse kundërshton ndonjë interes të rëndësishëm të fuqive perëndimore”, ka thënë Smajlovic. Sipas shkrimit të “Sputnik”, Serbia duhet të mbështesë përmes organizatës Civilna Zastita atë që kjo gazetë quan veto..

Lexone

Rreziku nga kanceri i lëkurës: Hygeia konstaton 5 raste në 400 vizita falas

Nga 400 punonjës të UKT dhe Mirëmbajtjes së Bashkisë Tiranë të kontrolluar falas nga Spitali Hygeia, 5 prej tyre janë diagnostikuar me melanomë, 4 dyshohet se vuajnë nga kjo sëmundje dhe 4 të tjerë janë diagnostikuar me karcinoma bazoqelizore. Spitali Hygeia Tiranë ka ndërmarrë një nismë në bashkëpunim me Bashkinë Tiranë për t’u ofruar kontroll falas të nishaneve me dermatoskopin FotoFinder, për të gjithë punonjësit e Ujësjellës Kanalizime Tiranë dhe Drejtorisë Nr.2 “Mirëmbajtja e rrugëve – sinjalistikës dhe ndriçimit publik”, të cilët janë punonjës terreni dhe si të tillë janë më të ekspozuar ndaj diellit, që njihet edhe si një ndër faktorët që ndikon në shfaqjen e Melanomës. Këto kontrolle u ofruan në ambientet e këtyre dy Institucioneve, ndërkohë për të gjithë punonjësit e tjerë që nuk patën mundësi të ishin prezent atë ditë, Spitali Hygeia ofroi kupona falas. Kjo nismë, është në vijim të fushatës që Spitali Hygeia ka ndërmarrë për ndërgjegjësimin dhe informimin e popullatës mbi M..

Lexone