Home / Tag Archives: mbledhjen

Tag Archives: mbledhjen

Rama i tërhoqi vërejtje, drejtori i Rrugëve në Gjirokastër paraqet dorëheqjen

Drejtori Rajonal i Shërbimit të Transportit Rrugor Gjirokastër, Dino Selimi ka kërkuar që prej të shtunës dorëheqjenDino Selimi ka dhënë dorëheqjen nga posti që mbante prej 3 vitesh më anë të një letre zyrtare.Sipas burimeve të Ora News, dorëheqja vjen pasi në mbledhjen e zhvilluar me drejtorët rajonalë kryeministri Rama ka thënë se kjo drejtori s’ka funksionuar.

Lexone

Ndërtimet pa leje, 2 mijë pronarë do të kompesohen brenda këtyre ditëve

Rreth 2 mijë pronarë që u është zënë toka nga ndërtimet pa leje do të marrin brenda pak ditësh kompensimet.Shuma e miratuar nga qeveria arrin deri në 3 miliardë lekë dhe përfituesit janë nga i gjithë vendi.Kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame bëri të ditur dje se, “në mbledhjen e Këshillit të Ministrave të mbajtur në Gjirokastër u miratuan 4 vendime qeverie, që evadojnë pjesën më të madhe të këtij stoku të mbartur”.Miratimi i vendimeveKëshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e fundit vendimet për legalizimin e objekteve informale dhe për kompensimin e subjekteve që preken nga kalimi i së drejtës së pronësisë.Vendimi i parë është ai që miraton kalimin e së drejtës së pronësisë në favor të subjekteve përfituese për 1078 (një mijë e shtatëdhjetë e tetë) parcela ndërtimore të objekteve të legalizuara në qarkun Elbasan, qarkun Berat, qarkun Durrës, qarkun Tiranë, qarkun Korçë, qarkun Fier, qarkun Vlorë, qarkun Shkodër, qarkun Gjirokastër dhe qarkun Dibër.Masa e kompensimit financiar p..

Lexone

FOTOT: Buzëqeshje tek opozita, selia blu në “ekstazë” për Xhafajn apo… sondazhin?

Duket se “selia blu” po kalon momente mjaft entuziaste ku figurat e saj kryesore janë shfaqur të buzëqeshur përballë kamerave.Deputetët e Bashës, Aldo Bumçi, Myslim Murrizi, Astrit Veliaj Dashamir Shehi dhe të tjerë, dallohen qartë se ndjehen tepër të motivuar.Edhe ish-kryeministri Sali Berisha është shfaqur duke qeshur në mbledhjen e grupit të Partisë Demokratike.Si duket, denoncimi i fundit i PD-së, ka rikthyer optimizmin e vrarë nga sondazhi gjerman ku Basha konkludonte se ishte sërish përpara humbjes. (TemA)

Lexone

VIDEO/ Ky është droni që fluturon 1 vit pa ndërprerje, pa pasur nevojë për karburant

Një dron spiun me panele solare mund të fluturojë plot një vit pa mirëmbajtje apo karburant dhe ekzistojnë gjasa të mëdha që një ditë mund të përdoret për misionet ushtarake.Droni Aerial Vehicle (UAV) shfrytëzon rrezet e diellit për të vënë në lëvizje motorët gjatë ditës, si dhe i mbush bateritë për operacione që kryhen gjatë natës.E njohur si Phasa-35, ky dron një ditë mund të përdoret për vëzhgime, dhe për mbledhjen e informacioneve duke fluturuar në 21 mijë metra lartësi.Tashmë kanë filluar përgatitjet për prodhimin e parë të këtij droni që do të testohet gjatë vitit të ardhshëm nga gjiganti i mbrojtjes angleze BAE, që merret me prodhimin e këtyre dronëve.Phasa-35 përdor bateri me jetëgjatësi të paparë si dhe panele solare shumë të lehta, që bëjnë që kjo fluturake që fluturoj pa ndërprerë për plot 12 muaj.Këto janë karakteristikat e këtij droni që mund ta ndryshojë rrjedhën e sigurimit të informacionit.Periudha kohore e fluturimit: 12 muaj pa ndërprerëLartësia e flutur..

Lexone

Dolën dështakë para kryeministrit, Rama mban premtimin, “pret kokat” e 3 drejtorëve

Kryeministri Edi Rama ka thirrur në raportim mujor Drejtorët Rajonalë të Punësimit për matur performancën e tyre në Punësimet përmes Zyrave Shtetërore të Punës.Burime për Report TV nga mbledhja me dyer të mbyllura në Kryeministri bëjnë me dije se Rama ka mbajtur “premtimin” dhe ka shkarkuar Drejtorin Rajonal të Punësimit në Elbasan, Oltion Kukunja dhe atë të Delvinës, Skënder Qilimi për performancë të dobët dhe mospërmbushje të objektivave të vendosura nga kreu i qeverisë.Kështu, Elbasani ka punësuar përmes zyrave vetëm 65 persona që nga 110 që ishte objektivi i punësimit për muajin prill. Me 45 punësime me pak se objektivi. Ndërsa drejtori i Punësimit në Delvinë ishte me vetëm tre punësimë nën objektiv, por Rama nuk e ka falur, duke e shkarkuar nga detyra.Kukësi dhe Pogradeci me realizim 200% të objektivit.Ndërkohë Rama ka inkurajuar drejtorët e Kukësit dhe Pogradecin me realizim 200%. Burimet saktësojnë se më herët Rama ka shkarkuar dhe Drejtoren e Degës së Tiranës dhe në mbl..

Lexone

Nuk realizuan objektivin për muaj prill, Rama shkarkon dy drejtorë Rajonalë të Punësimit

Kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra drejtorin Rajonal të Punësimit në Elbasan, Oltion Kukunja dhe atë të Delvinës, Skënder Qilimi për performancë të dobët dhe mospërmbushje të objektivave të vendosura nga kreu i qeverisë.Vendimin mesohet se Rama ua ka komunikuar në mbledhjen që pati me ta për raportim mujor të drejtorëve Rajonalë të Punësimit për matur performancën e tyre në Punësimet përmes Zyrave Shtetërore të Punës.Kështu, Elbasani ka punësuar përmes zyrave vetëm 65 persona që nga 110 që ishte objektivi i punësimit për muajin prill. Me 45 punësime me pak se objektivi.Ndërsa drejtori i Punësimit në Delvinë ishte me vetëm tre punësimë nën objektiv, por kryeministri nuk e ka toleruar, duke e shkarkuar nga detyra.(TemA)

Lexone

Lodra e seksit mbledh informacionin e përdoruesve

Lodra e seksit mbledh informacionin e përdoruesve

Kompania që prodhon lodra seksi të lidhur me internet është akuzuar për mbledhjen e informacionit rreth zakoneve seksuale të përdoruesve të saj. Lovens, me zyrën e saj në Hong Kong, po grumbullon dhe regjistron “të dhënat më intime dhe më të ndjeshme në lidhje me përdoruesit e tij dhe përdorimin …

Lexone

Përse nuk kujtojmë asgjë nga koha kur kemi qenë bebe

Përse nuk kujtojmë asgjë nga koha kur kemi qenë bebe

Pothuajse askush nuk ka kujtime nga fëmijëria shumë e hershme, por kjo nuk ndodh sepse ne nuk jemi në gjendje të mbajmë në trurin tonë edhe kujtime të tilla. Në të vërtetë kjo ndodh sepse në atë moshë truri ynë ende nuk i kishte të maturuara të gjitha funksionet e …

Lexone