Home / Tag Archives: mbeshtetur

Tag Archives: mbeshtetur

Patriarku, një mik i Putinit! Ja kush është drejtuesi i kishës ruse

Emri laik i patriarkut të Moskës dhe të gjithë Rusisë është Vladimir Mikhailovich Gundyayev, emër ky i lakuar shpesh nga mediat për kontraditat që ai ka krijuar.Kirili lindi në nëntor 1946 në një familje fetare dhe në të njëzetat u angazhua në jetën e kishës, duke ngjitur shkallët e hierarkisë së saj, por vetëm pas viteve ‘90 do të bëhej i njohur.Fillimisht Kirili shërbeu si arqipeshkv dhe më vonë si Metropolit i Smolenskut dhe Kalinigradit, e si kryetar i departamentit të kishës ortodokse për lidhjet e kishës me jashtë.Në këtë post Kirili shkaktoi edhe polemikat e para, pasi mori nofkën “Metropoliti i duhanit” dhe u akuzua nga mediat se kishte fituar miliona duke shfrytëzuar të drejtën që ju dha kishës për të importuar cigare pa taksa në vitet ‘90.Kirili u përball ashpër me krahun konservator të Kishës ortodokse ruse që e akuzuan se po afrohej me kishën katolike, megjithatë në 2016-n ai u bë patriarku i parë i kishës ruse që u takua me një papë, pikërisht me Papën Françesku...

Lexone

Dueli mbijetesës, Kamza vë tre autobuzë në dispozicion të tifozave

Kamza do të përballet nesër në një sfidë direkte për mbijetesën kundër Teutës në Niko Dovana.Një takim i rëndësishëm për skuadrën e drejtuar nga Julian Ahmataj që do të synojnë që të marrin pikë nga kjo transfertë mjaft e vështirë.Për të bërë të mundur këtë klubi ka menduar që në këtë transfertë të ketë me vete dhe tifozët për të dhënë mbështetjen e tyre.Përmes një njoftimi në faqen zyrtare klubi i Kamzës bën me dije se ka vënë në dispozicion tre autobuzë për tifozët që të udhëtojnë falas drejt qytetit bregdetar për të mbështetur skuadrën e tyre në këtë momente të vështira.Si Kamza ashtu dhe Teuta janë dy nga ekipet që rrezikojnë seriozisht rënien në Kategorinë e Parë.

Lexone

Bushati: Është thelluar ndarja etnike në Maqedoni, kujdes nga Rusia – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Zyrtarizimi i gjuhës shqipe nuk do të thotë federalizim i vendit, por zbatim i Marrëveshjes së Ohrit. kështu është prehur Ministri i Jashtëm Shqiptar, Ditmir Bushati, në një intervistë për portalin Euroactiv. Bushati tha se Gruevski ka punuar për të thelluar ndarjen etnike në vend.Tani …

Lexone

Filmi ”Perballimi” collection F.K

Prodhim i kinostudios ”Shqipëria e Re” 1976 Regjizor: Viktor Gjika Skenarist: Teodor Laço Operator: Leonel Konomi Kompozitor: Thoma Gaqi Me aktorët: Bujar Lako, Sandër Prosi, Petrika Gjezi, Pandi Ridhi, Kadri Roshi, Jani Riza, Thimi Filipi, Stavri Shkurti, Agim Qirjaqi, Minella Borova, Mihal Stefa, Antoneta Papapavli, Dhimitër Traçe, Vangjel Grabocka, Sotiraq …

Lexone