Home / Tag Archives: materiale

Tag Archives: materiale

Shkundet jugu i vendit, tërmet 3,1 ballë në Vlorë

Një termet i fuqishëm me maginitudë 3,1 ballë është riregjistruar pak minuta më parë në zonën e Vlorës.Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) epiqendra e tërmetit ka qenë pranë fshatit Beshisht, rreth 12 km nga Vlora.Thellësia e tërmetit ka qenë 26 km.Fatmirësisht nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar. (TemA)

Lexone

Paralajmëron deputeti i PD-së: Do publikojmë përgjime të reja (gati Babalja 1, 2 dhe 3)

Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka paralajmëruar publikimin e përgjimeve të reja.Gjatë mbledhjes së Komisionit të Integrimit deklaroi se deri ditën e shtunë kur do të mbahet protesta, opozita do të publikojë disa materiale se si bëhen trafiqet e drogës.Teksa mbledhja u shoqërua me debate, Spaho la të kuptohet se në selinë blu po pregatiten publikimet “Babalja 1, 2 dhe 3”.DebatiBalla: Nuk ka ndodhur ne bashke vend te be qe ka qene ne kete faze qe jemi ne qe te kete nje opozite si kjoSpaho: Nuk ka pas nje minister te brendshem te lidhur me drogën (Nga PD) Spaho: Si Frroku…Balla: Pusho ti, pusho. Ik e merru me tenderat e ilaceve Spahia: Fol per drogen, fol per Fatmir XhafenBalla: Pusho, kur flas une ketu nuk flet njeri. Per Fatmir Xhafen do flas se po ju godet aty ku ju dhemb me shumeBalla: Ka vetëm një person qe quhet Sali Ram Berisha qe është regjisoriBalla-Bumcit: Te njëjtën procedure qe ndoqe ti per Izet Haxhine qe i dhe garanci shtetit… Spaho: Deri diten..

Lexone

Prodhohen mbathjet që nuk kanë nevojë të lahen për javë të tëra!

Një kompani daneze ka krijuar mbathje që mund të mbahen veshur me javë të tëra, pa qenë nevoja që të lahen.Organic Basics ka përdorur materiale që përdor edhe NASA për këto mbathje. Këto materiale janë antimikrobe dhe thuhet se mund të vrasin 99,9% të baktereveKëto mbathje përshkruhen si “të durueshme, të rehatshme dhe që nuk mbajnë erë”.The post Prodhohen mbathjet që nuk kanë nevojë të lahen për javë të tëra! appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Fushë Krujë, i gjenden 80 kg kanabis dhe armë në banesë

Një person nga Fushë-Kruja është arrestuar nga policia pas kontrolleve në banesën e tij.Bëhet fjalë për 30-vjeçarin me inicialet A.M, i cili mbante në banesë drogë dhe armë zjarri.Gjatë kontrollit të shtëpi, u gjetën dhe sekuestruan në cilësinë e provës materiale, 79 kg e 50 gr, lëndë narkotike e dyshuar e llojit Marijuanë, një armë zjarri, pistoletë TT, me një krehër me 7 fishekë.Ai u dërgua në komisariat për të dhënë shpjegime për këtë rast.18 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

FOTOT: Kapet droge në burgun e Fierit, e kishin fshehur në kuti antidjerse

Një sasi lënde narkotike e dyshuar e llojit kanabis sativa është kapur teksa po tentohej të futej në Institucionin e Vuajtjes së Vendimeve Penale në Fier.Lënda, e paketuar në 13 doza, ishte fshehur brenda një kutie antidjerse dhe ishte dërguar për t’u futur ne burg në rruge postare.Gjatë kontrollit të ushtruar për sende të ndaluara, në pakot postare që mbërrijnë në burg, për të dënuarit dhe paraburgosurit, në pakon e te dënuarit, Kristo Dashnor Dingo, i dënuar për veprën penale, “Vjedhje me dhunë”, në brendësi të një kutie antidjerse, u gjetën të fshehura 13 doza, të dyshuara, lendesh narkotike, të llojit kanabis sativa.Lënda u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, ndërsa për ngjarjen u njoftuan Policia e Shtetit dhe Shërbimi i Kontrollit te Brendshëm në Sistemin e Burgjeve, për kryerjen e veprimeve të mëtejshme procedurale.

Lexone

Pogradec, kapet i dënuari për armëmbajtje pa leje

Një person i shpallur në kërkim, i dënuar me katër vite e gjysmë burg si pjesë e një grupi vrasësish me pagesë, është vënë në prangat e policisë.I arrestuari është Aleksandër Gora, 44 vjeç, banues në fshatin Buçimas, Pogradec.Kapja e tij u bë nga policia e Pogradecit gjatë ditës së sotme, pasi rezulton i dënuar nga Gjykata e Krimeve të Rënda Tiranë.Ndalimi i tij u bë pasi Gjykata e ka dënuar në 30 mars, me 4 vjet, 6 muaj e 25 ditë burg për veprat penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”, “Sigurimi i kushteve dhe mjeteve materiale për të kryer vrasje”, kryer në bashkëpunim.8 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

A e detyruan kosovarin e vrarë në Fushë Krujë, të betohej mbi Kuran?

Pranë vendit ku u gjend makina e djegur në Fushë Krujë, bashkë me trupin e Xhafer Osmanit, është gjendur edhe një Kuran.Shërbimet zjarrfikëse, pasi kanë shuar zjarrin, kanë gjetur një Kuran vetëm tre metra më tutje.Libri i Kuranit ndodhej i padjegur dhe në gjendje të mirë, ndaj policia e ka marrë si provë materiale për të kontrolluar për shenjë gishtash.Hetuesit e konsiderojnë shumë të rëndësishëm gjetjen e Kuranit, për shkak se dyshojnë se autorët e kanë detyruar viktimën të betohet mbi librin e shenjtë dhe në të mund të gjenden shenjat e gishtërinjve të tyre.Dyshimet janë se Osmani ka pasur një lidhje jashtëmartesore në Fushë Krujë dhe mund të jetë detyruar që të betohet mbi Kuran, për të treguar të vërtetën.Pas kësaj, ai është vrarë dhe djegur brenda makinës së tij.(TemA)

Lexone

Njihuni me vendin më ateist në botë

Njihuni me vendin më ateist në botë

Edhe pse është një nga vendet më mirëqenien më të lartë në botë, norvegjezët janë sërish skeptikë për sa i përket besimit në zot. Norvegjia është vendi më ateist në Europë. Rreth 60% e të anketuarve thanë se nuk besonin në Zot. Në këtë shtet njerëzit të mirat materiale ja …

Lexone