Home / Tag Archives: marreveshjes

Tag Archives: marreveshjes

5 miliardë €! Klubet e Premier League fitojnë të ardhura rekord

Viti i parë i marrëveshjes rekord për të drejtat televizive të Premier League, bashkë me rregullimet financiare që synojnë të parandalojnë që një shumë e madhe parash t’i shkojë agjentëve dhe lojtarëve, i ka transformuar 20 klubet elitare të Anglisë në profit marramendës.Analizat e anglezes The Guardian tregojnë se 17 klube kanë pasur fitime të mëdha, dhe të gjithë bashkë kanë fituar 5 miliardë euro.Gjithë kjo pasuri e madhe për klubet angleze vjen nga shpërndarja më e madhe e të drejtave televizive, e cila ndahet në mënyrë të barabartë për 20 klubet e Premier League, shkruan Telesport.Gjithsesi, janë gjashtë klubet elitare Man United, Man City, Chelsea, Liverpool, Arsenal dhe Tottenham ato që përfitojnë më shumë. Pas tyre është Leicester City, që luajti në Champions League dy sezone më parë dhe fitoi titullin në 2015/16.Marrëveshja e klubeve të Premier League për sa i përket të drejtave televizive është përmirësuar ndjeshëm nga përfshirja e rregullave financiare që limitojnë h..

Lexone

Vrasja e Artan Cukut, Gjykata: Mikel Shallari dënohet me 10 vite burg

Gjykata e Krimeve të Rënda ka dënuar me 10 vite burg Mikel Shallarin i cili ekzekutoi në prill të vitit 2017, ish-komisarin Artan Cuku pranë apartamentit të tij në “Rrugën e Kosovarëve” në TiranëKy vendim erdhi pas marrëveshjes së Shallarit me drejtësinë.Gjykata pranoi kërkesën e prokurorit Henrik Ligori, i cili kërkoi ligjërimin e akt marrëveshjes për të dënuar me 10 vite burg Mikel Shallarin, personi që vrau komisarin Artan Cuku.Mikel Shallari u kthye në bashkëpunëtor të drejtësisë dhe rrëfeu kush ishin porositësit e bashkëpunëtorët e tjErë në këtë ngjarje.Ai pranoi autorësinë e krimit dhe se vrasja e Artan Cukut,ishte porositur nga Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci, për hakmarrje.Gjithashtu Shallari ka pranuar gjithashtu se ishte paguar 3 mijë euro për krimin.Ndërkohë, vijon të jetë në kërkim porositësi i krimit për hakmarrje, Bledar Jambelli, i cili dyshohet se fshihet në Greqi. (TemA)

Lexone

Rama dhe Cipras përqafohen në Davos

Rama dhe Cipras përqafohen në Davos

Ashtu siç pritej kryeministri shqiptar dhe ai i Greqisë kanë nisur një takim në Davos të Zvicrës. Kreu i ekzekutivit shqiptar shpërndau edhe një video nga ky takim duke shkruar se në objektiv është nënshkrimi i dokumentit të Partneritetit Strategjik në Tiranë. “Davos – Me Kryeministrin e Greqisë, Alexis Tsipras, …

Lexone

“Mos bo ashtu” – reagimi i Haradinajt ndaj gjestit të Bahtirit (Video)

Auto Draft

Momente të çuditshme kanë ndodhur në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes mes Kadri Veselit, Ramush Haradinaj e Fatmir Limajt nga koalicioni PAN me Behgjet Pacollin e AKR-së që braktisti LDK-në dhe Alternativën me të cilat ishte në koalicion parazgjedhor. Përpos momentit kur Veseli i thotë sekretarit të AKR-së, Rrahim Pacolli …

Lexone

Versioni zyrtar i propozim ligjit për përdorimin e gjuhëve

Versioni zyrtar i propozim ligjit për përdorimin e gjuhëve

Duke pasur parasysh parimet e vendosura nga Qeveria e RM-së se do të ketë qeverisje transparente dhe qeveri që do të jap llogari para qytetarëve të saj, Ministria e drejtësisë dhe Sekretariati për Implementimin e Marrëveshjes së Ohrit publikojnë tekstin zyrtar të Propozim Ligjit për përdorimin e gjuhëve, i cili …

Lexone

Noizy anulon koncertin në Tetovë, sulmon pronarët e diskos (Foto)

Noizy anulon koncertin në Tetovë, sulmon pronarët e diskos (Foto)

Reperi më i kërkuar shqiptar, Noizy kishte programuar për të performuar në Tetovë. Por vetëm pak orë më parë la njoftuar se ka vendosur ta anulojë këtë koncert. “Kërkoj ndjesë të gjithë fansave në Tetovë për arsye të menaxhimit jo serioz ‘të diskos’ nuk mund të performojmë sonte”, shkroi Noizy …

Lexone

Betimi në Kuvend: Ja çka tha Meta për shqiptarët e Maqedonisë

Seanca e mbledhur këtë të hënë, ashtu siç ishte parashikuar, drejtohej nga Valentina Leskaj, e cila pas betimit ftoi Presidentin e ri të Shqipërisë, Ilir Metën, që të mbajë fjalimin e rastit. “Sot kam nderin t’ju përshëndes me ndjenjën më të lartë përkushtuese dhe do të dëshmoj solemnisht vullnetin tim …

Lexone

Bushati: Është thelluar ndarja etnike në Maqedoni, kujdes nga Rusia – News, Lajme – Vizion Plus

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV Tweets by VizionPlusTV Zyrtarizimi i gjuhës shqipe nuk do të thotë federalizim i vendit, por zbatim i Marrëveshjes së Ohrit. kështu është prehur Ministri i Jashtëm Shqiptar, Ditmir Bushati, në një intervistë për portalin Euroactiv. Bushati tha se Gruevski ka punuar për të thelluar ndarjen etnike në vend.Tani …

Lexone