Home / Tag Archives: marreveshja

Tag Archives: marreveshja

FOTOT: Brenda aeroportit të braktisur prej 44 vitesh

Në këtë aeroport, avionët nuk fluturojnë që prej vitit 1974.Bëhet fjalë për aeroportin ndërkombëtar të Nikosias, i cili nuk përdorët që prej më shumë se 40 vitesh, kur një puç ushtarak në Greqi rriti valën e nacionalizmit grek në Qipro duke nxitur kështu edhe ndërhyrjen ushtarake të Turqisë në ishull.Që prej vitit 1974, aeroporti është braktisur, ndërsa të vetit vizitorë janë zogjtë, të cilët e kanë mbuluar zonën me glasa.Ai ndodhet shumë pranë Nikosia në Qipro, por marrëveshja e armëpushimit bëri që të qëllonte në zonën e demilitarizuar dhe kështu nuk mund të përdorët nga asnjëra palë.

Lexone

Irlanda i jep 2 javë afat Britanisë për përcaktim të kufirit

Irlanda i ka dhënë Britanisë dy javë kohë për të dorëzuar propozimet e shkruara se si planifikon të vendosë kufirin me të pas Brexit-it. Në të kundërt, do të përballet me dialog, tha ministri i Jashtëm irlandez, Simon Coveney.Kufiri mes të pjesës jugore nën Britani të madhe dhe pjesës tjetër të Irlandës do të jetë i vetmi kufi i Britanisë me Bashkimin Evropian, pas daljes nga blloku.Bashkimi Evropian dhe Irlanda insistojnë që tërheqja nga marrëveshja duhet të mbyllet me një pajtim që garanton se veriu i Irlandës do të funksionojë sipas rregullave të Bashkimit Evropian, në qoftë se ne të ardhmen ndonjë pakt i tregtisë nuk do të shfaqë nevojën e rikonsiderimit të kufijve.(TemA TV)

Lexone

Nuk arrihet marrëveshja mes UEFA-s dhe Milanit, kuqezinjtë rrezikojnë përjashtimin nga Europa!

Nga Nyoni i Zvicrës vjen një tjetër goditje e rëndë për Milanin.UEFA i ka thënë jo akordit me klubin kuqezi për të hyrë në parametrat e fair-play-it financiar pasi plani që u ka paraqitur Fassone nuk i ka bindur drejtuesit e UEFA-s që merren këtë cështje të cilët 15 dhjetorin e kaluar kishin refuzuar të nënshkruanin një marrëveshje me Milanin.Tashmë klubi kuqezi duhet të vuajë pasojat teksa deri në 15 qershor UEFA do të marrë një vendim.Milani rrezikon një gjobë të majme dhe një paralajmërim por drejtuesit e klubit milanez i druhen më të keqes që do të ishte një bllokim i merkatos ose një përjashtim i mundshëm nga edicioni i ardhshëm i Europa League.

Lexone

11 humbje rresht, Udineze largon trajnerin Odo dhe punëson dy ish-juventinë

Nga një ish-milanist te dy ish-juventinë: Udinese ka vendosur të bëjë revolucionin e radhës, për të evituar katastrofën, sepse 11 humbje rresht janë shumë dhe rrezikohet seriozisht mbijetesa.Masimo Odo e nisi shumë mirë, mori disa fitore rresht, por pastaj erdhi rekordi negativ dhe humbja ndaj Krotones fundjavën e shkuar ishte fatale, siç pritej.Vendin e Odos e merr Igor Tudor, ish-mbrojtës i Juventusit. Kroati ka drejtuar Hajdukun e Splitit, PAOK-un, Karabuksporin dhe Gallatasarajin. Në fakt, Tudor nuk ishte zgjedhje e parë, sepse Edi Reja dhe Françesko Guidolin refuzuan, Andrea Mandorlini firmosi për Kremonezen, ndërsa me Andrea Stramaçonin nuk u arrit dot marrëveshja financiare.Zëvendëstrajner i Udinezes do të jetë Mark Juliano, i cili dështoi tek Partizani, por i jepet një shans në Serinë A, edhe pse jo si trajner i parë.A warm welcome to our new coach Igor Tudor!We’ll have live updates from his first press conference as Udinese boss in a few minutes’ time! #BenvenutoIgor..

Lexone

Roma në gjyq, si mund të shitet Salah aq lirë?

Dita pas Liverpul-Roma 5-2 ka si kryefjalë vetëm emrin e Mohamed Salah, yllit egjiptian që vendosi sfidën, me dy gola dhe dy asiste. Faraoni ishte i Romës deri verën e shkuar, por klubi verdhekuq ia shiti Liverpulit për një shifër që në këtë moment ngjan qesharake, 30 milionë euro plus bonuse. Kjo ka bërë që tifozët e Romës të kritikojnë ashpër klubin, që u nxitua verën e shkuar, edhe pse realisht Roma dëshironte të shiste lojtarë të tjerë, por për Salah u arrit shpejt marrëveshja dhe drejtori sportiv Monçi shpjegon pse u shit.“Është e vërtetë, e shita Salah lirë, por isha i detyruar për shkak të presionit nga UEFA, në lidhje me Fair Play financiar. Duhej ta shisnim brenda 30 qershorit për të regjistruar arkëtimin në bilancin e sezonit të shkuar, përndryshe nuk do të ishim fare në kupat e Europës këtë sezon”, ka shpjeguar Monçi, për të justifikuar çmimin e sulmuesit.Në fakt, me bonuse çmimi i Salah shkon goxha më lart: “Llogaritë tona ishin nën kontrollin e rreptë të UEFA-s dhe kur..

Lexone

U kry! Nainggolan tregon ku do të luaj sezonin e ri

Në merkaton e janarit u fol shumë për një largim të mundshëm të tij nga Roma me destinacion të ri Kinën e largët. Por në fund marrëveshja me Guangzhou Evergrande nuk u arrit dhe Radja Nainggolan qëndroi te verdhekuqtë. Mesfushori belg në një intervistë zbuloi se është shumë i lumtur …

Lexone

Çmenduria s’ka kufi .! Ja ekipi i ri i Mouras

Tottenham mbetet në bisedime me PSG-në mbi nënshkrimin e futbollistit, Lucas Moura, raportojnë Daily Telegraph përcjell ORAinfo. Spurs janë të vendosur të nënshkruajnë me  brazilianin në janar, por marrëveshja ende duhet të përfundojë. Të dy klubet mbeten në bisedime, me Spursin e vetëdijshëm se ata kanë deri të mërkurën të …

Lexone

De Virj i çmend të gjithë..! Ja ku po transferohet ai..!

Një javë më parë, dukej se të gjitha ekipet  kishin arritur në një marrëveshje me Stefan de Vrij, por ai ende nuk ka nënshkruar në letër  një kontratë të re me Lazion. Gjithçka ishte gati për t’u nënshkruar, por ende nuk ka pasur konfirmim se qendra e Holandës do të …

Lexone

Lajm i madh për Milanin, bëhet me sponsor të ri

Milan pritet që shumë shpejt të bëhet me sponsor të ri, shkruan ORAinfo. Klubi italian Milan do ta ketë Puma-n si partner të ri teknik. Sipas La Reppublica, marrëveshja me Puma do të jetë më e shkurtër dhe më pak fitimprurëse, por është gjithnjë e më afër për t’u bërë …

Lexone

Ja si ndryshon formacioni i Arsenalit me transferimin e Aubas dhe Mkhitaryanit

Arsenali është shumë afër që ta transferoj Aubameyangun dhe Mkhitaryanin. Klubi londinez ka arritur marrëveshje me lojtarët, ndërsa mbetet vetëm marrëveshja me skuadrat e lojtarëve. Arsenali me transferimin e Aubameyangut dhe Mkhitaryanit, do të shndërrohej në një skuadër që do të ishte rrezik për çdo kundërshtar, duke ditur aftësitë e …

Lexone