Home / Tag Archives: maqedonise

Tag Archives: maqedonise

Shkëndija bën “harakiri” me penalltitë, kualifikohet Rozenborgu

Nuk mjaftoi humbja në ndeshjen e parë, por duheshin edhe dy penallti të dështuara në stadiumin nacional të Maqedonisë për të shuar ëndrrën evropiane të Shkëndisë së Tetovës. Skuadra e vetme shqiptare që kishte mbetur në kompeticionet europiane është larguar për të tretin herë radhazi në play-of të Europa league, pa mundur dot të shkojë në grupet e këtij kompeticioni.Skuadra tetovare pasi ishte mundur 3-1 në ndeshjen e parë me Rosenborg është mposhtur edhe në shtëpi në shifrat 0-2.Por për hir të së vërtetës skuadra e Qatip Osmanit e ka hedhur me duart e saj tej kualifikimin, pasi e pati dy herë mundësinë. Në fillim ishte Besart Ibrahimi që gaboi penalltinë në minutën e 20’ të pjesës së parë, duke shpërdoruar kështu një mundësi të artë për ta hapur ndeshjen. Por nuk do të mjaftonte kjo, pasi të njëjtën gjë bënte edhe Izair Emini në minutën e 49’.Pas këtyre dy mundësive të shpërdoruara, Shkëndija dorëzohet dhe lëshon në lojën e saj. Miqtë e Rosenborg do të reagonin duke shënuar dy g..

Lexone

Politikani grek: S’duhet të lejojmë krijimin e ‘Shqipërisë së Madhe’, gjyshja ime arvanitase ishte më greke se grekët…

Gjatë një interviste për televizionin grek ‘Skai’ politikani grek Theodoros Pangalos ka debatuar me ish kryeministrin grek Antonis Samaras duke thënë se shteti helen nuk duhet të lejojë krijimin e një Shqipërie të Madhe dhe një Bullgarie të Madhe në kufijtë e Greqisë.Ai tha se emri i Maqedonisë duhet të ketë vetëm përcaktim gjeografik.“Janë gafa të gjitha lëvizjet, ashtu si gafat që bëjnë sa pretendojnë këtu se janë pasardhës të Grekeve të Lashtë.Aleksandri i Madh nuk ishte Nenë Tereza e Shqiptareve, ishte një gjeneral që vriste e priste për të sunduar.Emri i ri i Maqedonisë të këtë vetëm përcaktim gjeografik, Maqedonia e Epërme ose Maqedonia Veriore”- ka thënë ish zëvendës kryeministri i Greqisë.Pangalos ka theksuar se zgjidhja e çështjes së emrit është e domosdoshme, për të parandaluar krijimin e Shqipërisë se Madhe apo Bullgarisë së Madhe në kufijtë e Greqisë.Se fundi Pangalos i është referuar edhe gjyshes së tij arvanitase shqipfolese që sipas tij është “më shumë greke ..

Lexone

“Ballkani mbetet fuçi baruti”, grekët fillojnë valën e protestave kundër… Maqedonisë

Grekët kanë kundërshtuar ndonjë kompromis të mundshëm në kontestin për emrin që ka shteti i tyre me Maqedoninë, duke thënë se planifikojnë mbajtjen e disa protestave në disa qytete të veri të Greqisë javën e ardhshme.Organizatori, Michalis Patsikas, ka thënë në një konferencë për media më 31 maj se ai pret zhvillimin e protestave më të mëdha në 13 qytete në territorin e Provincës greke të Maqedonisë, që gjendet në kufi me vendin e Ballkanit.Protesta mund të zhvillohen edhe në qytete tjera, ka thënë Patsikas, duke parashikuar se në këto organizime do të marrin pjesë 3 milionë persona.Liderët e Greqisë dhe Maqedonisë kanë thënë këtë javë se janë afër arritjes së marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë.Kundërshtimet nga ana e Greqisë për përdorim e këtij emri nga ana e vendit fqinj ka bllokuar tentimet e Maqedonisë për t’u anëtarësuar në Bashkimin Evropian.Ndonëse liderët e të dyja shteteve është raportuar se janë afër arritjes së marrëveshjes për ndonjërin nga emrat si “Maqed..

Lexone

Emri i Maqedonisë, Zaev: Do të ratifikohet në kuvend dhe me referendum

Emri i Maqedonisë do të ratifikohet në Kuvend dhe do të miratohet me referendum nësë gjatë këtij viti pasi të arrihet marrëveshja me Greqinë.Kryeministri i Maqedonisë deklaroi se dy vendet janë afër marrëveshjes për të zgjidhur konfliktin disa vjeçar midis tyre.Zaev tha se referendumi për çfarëdo zgjidhjeje do të gjendet do të mbahet në shtator apo tetor dhe se parlamentet e të dy vendeve do të duhet të ratifikojnë marrëveshjen paraprakisht.Bisedimet për emrin e Maqedonisë kanë rifilluar pas dështimit të marrëveshjes për emrin Republika Ilidnase e Maqedonisë.Ministri i Jashtëm Grek Nikos Kotzias dhe homologu i tij Maqedonas Nikolla Dimitrov deklaroi se marrëveshja është në fazën përfundimtare.Propozimet në tryezën e dialogut mes Greqisë dhe Maqedonisë nga ndërmjetësi amerikan MatthewNimetz janë Maqedonia e Epërme, Veriore, e Vardarit e Re ose Republika e Maqedonisë.Autoritet presin që zgjidhja të vendoset para samitit të BE-së me 28 qershor. Zgjidhja e emrit të Maqedonisë d..

Lexone

Emri i Maqedonisë, grekët paralajmërojnë protesta në Athinë më 6 qershor

Në më shumë qytete në Greqi janë paralajmëruar protesta për më 6 qershor, kundër bisedimeve për çështjen e emrit. Organizatorët e protestave janë të njejtët që organizuan protesta në Selanik dhe Athinë, por kësaj radhe nuk do të protestohen në këto dy qytete por në disa tjera, të cilat ende nuk janë bërë të ditura, shkruan Nezavisen.Organizatorët e protestave thonë se duan të rikujtojnë qeverinë që populli grek është kundër çdo lëshimi për emrin e Maqedonisë, dhe kërkojnë që të respektohet dëshira e popullit.Siç njoftuan sot, tani më janë në kontakt me qeverisjen lokale të vendeve ku do të mbahen protesta dhe është kërkuar mbështetje nga ana e tyre.Ndërkaq, mijëra grekë në janë protestuan në Selanik dhe në shkurt në Athinë me mesazhin “Maqedonia është greke” duke kundërshtuar kështu negociatat për gjetjen e kompromisit për çështjen e emrit.

Lexone

Ilir Meta: Të duash fqinjin nuk është e lehtë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta tha se vendet ballkanike e kanë vështirë të duan fqinjin.Kjo, referuar këtu ngjarjeve që kanë ndodhur në rajonin tonë në të shkuarën.Deklarata e Metës është bërë gjatë aktivitetit “Mëngjesi i lutjeve”, në të cilin marrin pjesë përfaqësues nga e gjithë Europa.“Si një vend ballkanik e dimë mirë se të duash fqinjin nuk është aq e lehtë, veçanërisht ku luftra dhe tragjedi kanë ndodhur në të shkuarën jo të largët.Në dy dekadad e fundit për fat të mirë është dëshmuar se paragjykimet historike, diferencat fetare etnike dhe kulturore mund të kapërcehen dhe ti hapin rrugë mirëkuptimit dhe bashkëpunimit.Shqipëria është kthyer në një shembull pozitiv në rajon si një vend që ndërton marrëdhënie shumë të mira me fqinjët.Çdo komb në këtë rajon është dikush shumicë e diku pakicë dhe ne të gjithë e kemi mësuar se e vetmja zgjidhje për të jetuar në paqe dhe harmoni është të respektojmë pakicat dhe të jetojmë të gjithë në një shoqëri e cila bazohet në vler..

Lexone

Mëngjesi i lutjeve, Meta: Në Ballkan është e vështirë ta duash fqinjin

Presidenti Ilir Meta në fjalimin e mbajtur me rastin e mëngjesit të lutjeve vlerësoi Shqipërinë si një shembull pozitiv në marrëdhëniet me fqinjët, ndërsa shtoi se ne si vend jemi bekuar me tolerancën fetare. Ai u lut për çështjen që ende kanë mbetur pezull në Ballkan si çështja e emrit të Maqedonisë dhe dialogut mes Kosovës e Serbisë.“Si një vend ballkanik e dimë mirë se të duash fqinjin nuk është aq e lehtë, veçanërisht ku luftëra dhe tragjedi kanë ndodhur në të shkuarën jo të largët.Shqipëria është kthyer në një shembull pozitiv në rajon si një vend që ndërton marrëdhënie shumë të mira me fqinjët. Çdo komb në këtë rajon është dikush shumicë e diku pakicë dhe ne të gjithë e kemi mësuar se e vetmja zgjidhje për të jetuar në paqe dhe harmoni është të respektojmë pakicat dhe të jetojmë të gjithë në një shoqëri e cila bazohet në vlerat më të mira njerëzore dhe europiane.Paqja dhe siguria janë sot evidente në këtë rajon, por ato janë pranë mundësive historike për të qenë të pakthyes..

Lexone

U dënua me 2 vite burg, Gruevski thyen heshtjen: Kokën lartë o maqedonasit e mi krenarë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski ka reaguar pas vendimit të Gjykatës e cila e dënoi me dy vite burg.Në profilin e tij zyrtar në Facebook, Gruevski shkruan se duhet mbajtur kokën lartë, dhe se ky është vendi i qytetarëve.“Kokën lartë maqedonas të mi krenarë dhe qytetarë krenarë të Maqedonisë.Ky është vendi i juaj, ne nuk do të tradhtojmë, dhe se do të jemi krah për krahu me ty, në të gjitha sfidat.Ju jeni forca jonë, ne jemi forca juaj. Po vijnë kohë më të mira.Kokën lartë dhe mos harroni, ky është vendi ynë, ky është vendi i të gjithë juve që jetoni në të, dhe i askujt tjetër.Ju vendosni. Të jetoj Republika e Maqedonisë”, shkruan Gruevski në Facebook. (TemA)

Lexone

Shkëndija kampione e mbyll me fitore, shkatërroi 4-0 Pelisterin

Shkëndija e Tetovës e mbyll në mënyrën më të mirë të mundshme kampionatin në Ligën e Parë të Maqedonisë, duke fituar thellë 4-0 me Pelisterin në stadiumin e Tetovës.Të shpallur matematikisht kampionë të Maqedenisë shumë java para fundit, kuqezinjtë tetovarë për kënaqësinë e tifozë të shumë të pranishëm në stadium dominuan edhe ndaj Pelisterit.Në fund të pjesës së parë takimi u zhblokua nga Alimi, ndërsa sapo nisi fraksioni i dytë dyfishoi Junior.Nuk mund t’i mungonte listës së golashënuesve Ferhan Hasani, që shënua dy herë radhazi në minutat 78 dhe 83 për rezultatin përfundimtar 4-0.

Lexone

Tetova hap shampanjën e titullit, e gjithë shqiptaria feston me Shkëndijën

Tetova vishet kuqezi dhe është gati për festë. Bashkë me Shkëndijën sot do të festojë gjithë shqiptaria, pasi Digitalb nëpërmjet kanaleve të Supersport do të sjellë në shtëpitë tuaja jo vetëm sfidën e fundit të Shkëndijës në këtë sezon të kampionatit maqedonas atë ndaj Pelisterit që do të zhvillohet në orën 16:15 por edhe festën që do të zhvillohet në mbrëmje në qytetin e Tetovës. Sot skuadra e Qatip Osmanit luan simfoninë e fundit në një kampionat që e ka dominuar që nga java e parë duke e fituar me një diferencë të frikshme ndaj rivalëve të përjetshëm të Vardarit të Shkupit të cilët për asnjë moment nuk arritën ta vendosnin në vështirësi Shkëndijën.Kuqezinjtë të udhëhequr nga dyshja fantastike Hasani-Ibraimi por edhe nga lojtarë të tjerë të rëndësishëm si Cuculi, Alimi, Emini, Stenio Junior e Radeski arritën të zhvillonin një sezon thjeshtë perfekt dhe tashmë me meritë do të marrin pjesë në turin e parë kualifikues të Champions League. Sot Shkëndija do të marrë titullin e dytë kamp..

Lexone