Home / Tag Archives: maqedonise

Tag Archives: maqedonise

Të terrorizuar, të poshtëruar…Çfarë po ndodh me artistët shqiptarë!?!

Të terrorizuar, të poshtëruar...Çfarë po ndodh me artistët shqiptarë!?!

Artistet Iliriana Basha, Olta Daku, Eni Jani dhe Anila Bisha rrëfejnë se Teatri Kombëtar është shtëpia e tyre. Iliriana Loxha Basha, kostumografe dhe skenografe, vendos t’u bashkohet artistëve, të cilët njëzëri kundërshtojnë vendimet e Ministrisë së Kulturës për godinën e Teatrit Kombëtar dhe për shtojcat në projektligjin “Për artin dhe …

Lexone

Arrihet marrëveshja me Greqinë – ky është emri i ri i Maqedonisë

Është arritur më në fund marrëveshja e emrit të Maqedonisë pas dialogëve të njëpasnjëshëm mes dy qeverive, asaj greke dhe asaj te Fyromit. Mediat greke shkruajnë se pas mbylljes së marrëveshjet emri i ri i Maqedonisë do të jetë ‘Republika gorna Makedonija’ që do të thotë ‘Republika Maqedonia e Epërme’. …

Lexone

Tirana i përgjigjet Moskës: Keqkuptuat komentet e Ramës

Tirana i përgjigjet Moskës: Keqkuptuat komentet e Ramës

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme i është përgjigjur me dy mesazhe në Twitter reagimit të Rusisë ndaj deklaratave të kryeministrit të Shqiprisë, Edi Rama mbi ligjin për gjuhën shqipe në Maqedoni, duke shprehur keqardhje ndaj Moskës. Kjo e fundit shprehu shqetësim dhe akuzoi Ramën se po vijon të …

Lexone

Ziadin Sela kërkon bashkimin e komunave shqiptare në Maqedoni

Ziadin Sela kërkon bashkimin e komunave shqiptare në Maqedoni

Ziadin Sela vazhdon me ide inovative dhe risi në politikën e shqiptarëve të Maqedonisë dhe të gjitha këto risi kanë për qëllim bashkimin e votës shqiptare. Në zgjedhjet e kaluara kryetari i Aleancës për Shqiptarët shtroj iden e tryezës së përbashkët të partive shqiptare, e cila edhe u realizua pas …

Lexone

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Pikërisht pak para se t’i japë fund karrierës së tij, Gianluigi Buffon përballet me një ndër sfidat më të mëdha, sepse Italia rrezikon të mos shkojë në Kupën e Botës, një njollë e paharrueshme për të dhe për gjithë Italinë, ndaj edhe Bufon as që guxon ta çojë nëpër mend …

Lexone

Veseli kërcënon Spanjën dhe Italinë

Veseli kërcënon Spanjën dhe Italinë

Frederic Veseli, mbrojtësi i Shqipërisë, nuk i trembet dy kundërshtarëve të radhës, Spanjës dhe Italisë Mbrojtësi i Empolit, Frederic Veseli u ka bërë me dije Spanjës dhe Italisë se do të kërkojnë maksimumin në përballjen ndaj tyre, me 6 dhe 9 tetor, në kuadër të Botërorir ‘Rusia 2018’. “Ne do …

Lexone