Home / Tag Archives: maqedonia

Tag Archives: maqedonia

Shpat Kasapi prezanton të dashurën, nuk është shqiptare

Këngëtari nga Maqedonia, Shpat Kasapi, është emër i pëlqyer për publikun. Muaj më parë përmes rrjeteve sociale, ai bëri të ditur se ka filluar një lidhje të re, shkruan lajmi. Mbrëmë, Shpati vendosi të postonte fotografi bashkë me të, duke i thurur edhe disa vargje. Me këtë rast, këngëtari ka …

Lexone

Tuna vesh rrobat e zisë, çka i ndodhi asaj?

Tunën jo rrallë herë e kemi parë të na befasojë me pamjet e saj interesante dhe të ndryshme që u paraqit në skenë. Këngëtarja nga Maqedonia pas lindjes së djalit nuk është shumë aktive në skenë, por ajo ende mbahet mend për paraqitjet skenikë, përcjell ORAinfo.   Ajo në ‘Kënga …

Lexone

Vdekjet nga droga, ku radhitet Shqipëria në Ballkan

Raporti Evropian i Drogave 2017 tregon se Estonia është vendi me numrin më të madh të vdekjeve të shkaktuara nga drogat, për milion banorë në Evropë. Në 103, 82 mbi mesataren e BE-së, Suedia vjen afër me 100 vdekje. Në anën tjetër të shkallës, Portugalia, ku droga u dekriminalizua në …

Lexone

“Vasko Naumovski nuk do të jetë pjesë e bisedimeve për emrin”

“Vasko Naumovski nuk do të jetë pjesë e bisedimeve për emrin”

Negociuesit rreth çështjes së emrit, Vasko Naumovski dhe Adamantios Vasilakis, nuk do të takohen më me ndërmjetësuesin Matthew Nimetz. Bisedimet për emrin do të udhëhiqen nga Ministria e Punëve të Jashtme, në krye me ministrat Nikolla Dimitrov dhe Nikos Kotzias. Në këtë fazë më intenzivisht do të komunikojnë edhe drejtorët …

Lexone

Maqedoni, 49% e qytetarëve duan integrim në BE

Auto Draft

Gjysma e qytetarëve në Maqedoni ose më saktësisht 49% presin që vendi të bëhet anëtar i Bashkimit Evropian deri në vitin 2025 ose më herët. Këtë e tregon barometri më i ri ballkanik, hulumtim statistikor për qëndrimet e popullatës në Maqedoni, Kosovë, Shqipëri, Serbi, Kroaci, Mal të Zi dhe Bosnjë …

Lexone

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Buffon flet kështu për përballjen me Shqipërinë

Pikërisht pak para se t’i japë fund karrierës së tij, Gianluigi Buffon përballet me një ndër sfidat më të mëdha, sepse Italia rrezikon të mos shkojë në Kupën e Botës, një njollë e paharrueshme për të dhe për gjithë Italinë, ndaj edhe Bufon as që guxon ta çojë nëpër mend …

Lexone

Pas shqiptarëve, ja kush është komuniteti më i madh në Maqedoni

Pas shqiptarëve, ja kush është komuniteti më i madh në Maqedoni

Rreth 200,000 bullgarë jetojnë në Maqedoni, të cilët janë pakica etnika më e madhe pas shqiptarëve, thotë deputeti bullgar Angel Xhambaski për mediat bullgare. Me marrëveshjen për fqinjësi të mirë me Maqedoninë, Bullgaria ka fituar të drejtën për t’u kujdesur për të gjithë këta qytetarë që janë në rrezik për …

Lexone