Home / Tag Archives: maqedoni

Tag Archives: maqedoni

Pse po mbahet sekret vendndodhja e Presidentit Hashim Thaçi?

Askush në Presidencë s’ka folur se ku është sot Hashim Thaçi. Vetëm kanë konfirmuar se nesër do të jetë në Kosovë për ta takuar Presidentin slloven, Borut Pahor. Burime të Express kanë thënë se Presidenti ndodhet në Bruksel, duke folur për ndarjen e Kosovës. Hashim Thaçi, sipas burimeve të Gazetës …

Lexone

Babai e braktis në sallën e operacionit… shqiptarja tregon mes lotësh: Nuk punoj dot, jam e sëmurë(Video)

Emisioni “Shiptarët për shqiptarët” udhëtoi në trojet shqiptare në Maqedoni. Gostivari ishte destinacioni i radhës. Rrugicat e këtij vendi  kanë parë e dëgjuar histori të bukura, të gëzueshme ashtu sikurse kanë parë edhe lot trishtimi, vuajtje e dhimbje. Në këtë shtëpizë të vogël, banon Zinep Iseini. Ajo ështe një vajzë …

Lexone

Arrihet marrëveshja me Greqinë – ky është emri i ri i Maqedonisë

Është arritur më në fund marrëveshja e emrit të Maqedonisë pas dialogëve të njëpasnjëshëm mes dy qeverive, asaj greke dhe asaj te Fyromit. Mediat greke shkruajnë se pas mbylljes së marrëveshjet emri i ri i Maqedonisë do të jetë ‘Republika gorna Makedonija’ që do të thotë ‘Republika Maqedonia e Epërme’. …

Lexone

Gjithçka që duhet të dini për rastin tragjik në Tetovë

Gjithçka që duhet të dini për rastin tragjik në Tetovë

Mbrëmë rreth orës 05:00 ka ndodhur një zjarr që ka kapluar një shtëpi në rrugën ”Goce Dellçev” dhe si pasojë, kanë pësuar edhe dyshtëpitë fqinje. Në shtëpinë e familjes Zylbeari zjarri ka marrë jetën e katër fëmijëve të mitur 6, 9, 12, 14 vjeç dhe nënës së tyre F.Z (39 …

Lexone

Remitancat e emigrantëve…. nga cili shtet merr më shumë para Shqipëria

Remitancat e emigrantëve.... nga cili shtet merr më shumë para Shqipëria

Pew Reserarch Center, një njësi kërkimore me qendër në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka publikuar hartën globale të remitancave për vitin 2016, ku përfshihet edhe Shqipëria. Sipas raportit, rreth 1 miliardë dollarë remitanca u dërguan në Shqipëri në shtetet e tjera në vitin 2016. Remitancat, sqaron raporti, janë fonde, …

Lexone

Tirana i përgjigjet Moskës: Keqkuptuat komentet e Ramës

Tirana i përgjigjet Moskës: Keqkuptuat komentet e Ramës

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme i është përgjigjur me dy mesazhe në Twitter reagimit të Rusisë ndaj deklaratave të kryeministrit të Shqiprisë, Edi Rama mbi ligjin për gjuhën shqipe në Maqedoni, duke shprehur keqardhje ndaj Moskës. Kjo e fundit shprehu shqetësim dhe akuzoi Ramën se po vijon të …

Lexone