Home / Tag Archives: mandatit

Tag Archives: mandatit

Opozita sulmon ish-deputetin e LSI-së: Pjesë e hartës mafioze

Opozita ka sulmuar ish-deputetin e LSI-së Spartak Braho, që prej pak ditësh është ligjvënës i Partisë Socialiste.Sipas një harte të publikuar para protestës, Braho është cilësuar nga opozita si pjesë e hartës së familjeve politiko mafioze.Le të kujtojmë që Braho gjatë mandatit të shkuar qeverisës ka qenë një ndër njerëzit më të besuar të ish-liderit të LSI-së Ilir Meta duke i besuar atij sigurinë kombëtare. (TemA)

Lexone

VIDEO: Njihuni me “bishën” e presidentit rus Vladimir Putin, e përdori sot në ceremoni

Presidenti rus Vladimir Putin është betuar sot si president i Rusisë, pas fitores së mandatit të tij të katërt në zgjedhjet e marsit.Për këtë ceremoni Putin ka zgjedhur të inaugurojë limuzinën e tij me të re “Kortezh”.Media ruse “RT” ka publikuar pamje teksa Vladimir Putin bëhej gati për ceremoninë në Kremlin dhe teksa hipi në limuzinën e tij luksoze. (TemA)

Lexone

Fitoi betejën gjyqësore me KLD-në, gjyqtarja Shpresa Beçaj përfiton 42 paga mujore me postin e ri

Gjyqtarja Shpresa Beçaj do të vendoset në postin e gjyqtares pranë Gjykatës së Apelit të Tiranës, pas vendimit që është marrë nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë.Përpara këtij posti, Shpresa ishte në pozicionin e kryetares së Gjykatës së Lartë dhe me mbarimin e mandatit, ajo i kishte kërkuar KLD-së të emërohej gjyqtare pranë Apelit të Tiranës.Pasi kërkesa e saj për këtë vend pune nuk u morr parasysh, gjyqtarja ngriti një padi ndaj KLD-së në Gjykatën Administrative, prej së cilës ka dalë fitimtare në këtë betejë ligjore.Ajo kërkoi shpërblimin e dëmit në vlerën 8.061.624 lekë, duke shtuar edhe dëmin progresiv të çdo dite deri në ekzekutimin e vendimit.Duke u bazuar në këto kërkesa, Apeli i Administratives i ka dhënë disa të drejta gjyqtares Beçaj, e cila pas vendimit të marrë, do të përfitojë 42 paga mujore si gjyqtare në Gjykatën e Apelit Tiranë.The post Fitoi betejën gjyqësore me KLD-në, gjyqtarja Shpresa Beçaj përfiton 42 paga mujore me postin e ri appeared first on Zonë E Lir..

Lexone

Dorëzimi i mandatit, Tahiri në Prokurori javën e ardhshme?

Prokuroria e Krimeve të Rënda do të thërrasë javën e ardhshme Saimir Tahirin për të dëshmuar.Ish ministri i Brendshëm, i cili dorëzoi sot mandatin e deputetit do të pyetet në lidhje me letërporositë e marra nga Italia dhe Greqia.Burime nga prokuroria i kanë thënë medias se: “Do të presim të zyrtarizohet lënia e mandatit. Në raste të nevojës për një masë sigurie ndaj ish-ministrit do t’i drejtohen Gjykatës“.Disa ditë më parë u mor në pyetje truproja e ish-ministrit të Brendshëm. Hetimet për ish-ministrin Tahiri janë zgjatur deri në muajin korrik 2018.3 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

VENDIMI/ Saimir Tahiri dorëzon mandatin e deputetit: Do të përballem si qytetar i lirë më drejtësinë, s’jam palaço si këta që më akuzojnë

Saimir Tahiri ka dorëzuar mandiatin e deputetit.Ish-ministri i Brendshëm, në përfundim të konferencës së tij, ka thënë se ai do të përballet me drejtësinë jo më me mandatin e deputetit.“Unë nuk jam nga ata që fshihen pas mandatit dhe pas imunitetit dhe aq më pak të fshihem pas tyre.Kjo nuk është ndeshja ime e fundit, por e para.Unë nga sot nuk jam më deputet.Do të përballem me këdo, sepse besoj se e vërteta mjafton dhe është më e fortë se çdo tjetër.Unë do të përballem si qytetar i lirë më drejtësinë.Unë sot iu them se unë nuk jam palaço si ata që kanë qeverisur për 25 vite dhe sot bëjnë moral.Unë s’kam nevojë për imunitet për t’u përballur me drejtësinë.Unë nuk jam dorëzuar kurrë dhe as do ta bëj, në një betejë që tashmë nuk e kam timen”, tha Tahiri. (TemA)

Lexone

Braho, Harito apo Hysko? Ikën Tahiri, ja cili është emri i ri që do marrë mandatin e deputetit

Pasi deklaroi dorëheqjen nga mandati i deputetit, Spartak Braho, Mirela Harito dhe Eljo Hysko janë tre emrat që mund ta përfitojnë atë.Ish-deputet i LSI-së Braho mund të rikthehet në parlament pasi ishte i 19-ti në listën e PS-së për Tiranën.Së fundmi ai ka marrë një post tjetër si këshilltar, çfarë mund të sjellë refuzimin e mandatit dhe kalimin tek Hysko.Ndërkohë, vendi i lënë bosh mund të plotësohet edhe nga ish-ministrja e Shtetit për Inovacionin dhe Teknologjinë, Milena Harito pasi përfaqësimin në Parlament të deputetëve të PS-së për Tiranën nuk është zbatuar ligji i detyrueshëm i barazisë gjinore në përfaqësim. (TemA)

Lexone

LAJM I FUNDIT: Saimir Tahiri dorëzon mandatin e deputetit

Saimir Tahiri ka dorëzuar mandiatin e deputetit.Ish-ministri i Brendshëm, në përfundim të konferencës së tij, ka thënë se ai do të përballet me drejtësinë jo më me mandatin e deputetit.“Unë nuk jam nga ata që fshihen pas mandatit dhe pas imunitetit dhe aq më pak të fshihem pas tyre.Kjo nuk është ndeshja ime e fundit, por e para.Unë nga sot nuk jam më deputet.Do të përballem me këdo, sepse besoj se e vërteta mjafton dhe është më e fortë se çdo tjetër.Unë do të përballem si qytetar i lirë më drejtësinë.Unë sot iu them se unë nuk jam palaço si ata që kanë qeverisur për 25 vite dhe sot bëjnë moral.Unë s’kam nevojë për imunitet për t’u përballur me drejtësinë.Unë nuk jam dorëzuar kurrë dhe as do ta bëj, në një betejë që tashmë nuk e kam timen”, tha Tahiri. (TemA)

Lexone

Zgjedhjet lokale, PS pyetësor për “performancën” e kryebashkiakëve

Partia Socialiste po përgatitet për filtrimin e kandidatëve për zgjedhjet lokale të vitit të ardhshëm.Një grup pune i forumeve të PS-së, i përbërë nga Ilir Beqaj, Eglantina Gjermeni, Arben Ahmetaj dhe Evis Kushi, është ngritur përpara një muaji për të analizuar punën e kryetarëve aktualë të bashkive, të cilëve iu është dashur të plotësojnë një formular me 28 pyetje.Pyetjet kanë të bëjnë me performancën e kryetarëve të bashkive dhe kanë lidhje me mënyrën sesi kanë menaxhuar të ardhurat, sa investime kanë kryer, apo sa metra katrorë leje ndërtimi kanë dhënë gjatë mandatit të tyre.Në formular ka pyetje edhe për numrin e pemëve të mbjella, për situatën e furnizimit me ujë dhe numrin e të punësuarve.“Grupi i punës duhej të kishte dalë me një raport, por 7 nga 33 kryetarët socialistë të bashkive nuk kanë kthyer përgjigje”, thuhet në dokumentin e firmosur nga Taluant Balla.Formulari është menduar për kryebashkiakët që duan të rikandidojnë. Sipas ndryshimeve kushtetuese, një person n..

Lexone