Home / Tag Archives: manchester

Tag Archives: manchester

Dështoi në merkato, Manchester United kërkon drejtor sportiv

Jose Mourinho nuk mbeti aspak i kënaqur me merkaton e realizuar nga Manchester United këtë verë, që i vuri në dispozicion vetëm dy futbollistë të rinj, shumë pak për një skuadër që synon trofe.Gjithsesi tashmë merkato është mbyllur dhe portugezi do të duhet të kënaqet me organikën në dispozicion dhe të tentojë të marrë më të mirën.Nga ana tjetër, klubi anglez është vënë në lëvizje për të afruar një Drejtor Sportiv, që të mbulojë merkaton e skuadrës dhe të punojë për të përforcuar organikën.Emrat që janë vënë në shënjestër, janë Mario Monchi i Romës, Fabio Paratichi i Juventusit dhe ish portieri i “djajve të kuq”, Edwin Van der Sar, që aktualisht mbulon të njëjtin pozicion te Ajaxi.14 gusht 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Agjenti i Yaya Toure parashikon “mallkimin afrikan” për Pep Guardiola-n

Dmitri Seluk, agjenti i Yaya Toure, ka parashikuar se një “mallkim afrikan” do ta ndalojë trajnerin e Manchester City-t Pep Guardiola për të fituar Champions League.Deklaratat vijnë pas komenteve të ish-mesfushorit të City-t Yaya Toure, i cili është shprehur për France Football se Guardiola shpeshherë ka probleme me lojtarët afrikanë.Shluk dhe Guardiola njihen si armiq prej vitesh tashmë, që kur lojtari nga Bregu i Fildishtë ishte te Barcelona.Të martën, Seluk është shprehur për Sport24 se Guardiola është një njeri i pavlerë përpara se të bënte parashikimin:“Mënyra se si ai është sjellë kundrejt Toure, një legjendë e klubit, duke gjetur pretekste nga më të ndryshmet për të mos e aktivizuar… Ai ka vendosur gjithë Afrikën kundër tij shumë tifozë afrikanë i kanë kthyer shpinën City-t.“Dhe jam i sigurt se shumë njerëz që merren me magji të zezë nuk do ta lejojnë Guardiola-n të fitojë Champions League në të ardhmen. Do të jetë si një mallkim afrikan për Guardiola-n.“Koha do të t..

Lexone

Bild: 5 arsyet pse Low la jashtë Botërorit sulmuesin Sane  

Gazeta gjermane Bild ka publikuar 5 arsyet pse Joachim Low nuk grumbulloi për Botërorin “Rusi 2018” sulmuesin Leroy Sane.Lënia jashtë listës së 23 lojtarëve të përfaqësueses gjermane të lojtarit të Manchester City habiti dashamirësit e Gjermanisë, pasi bëhet fjalë për një nga futbollistët më të talentuar në qarkullim.Por, Bild ka zbuluar pse Low mori këtë vendim.1.Rendiment i ulët me Gjermaninë (12 ndeshje, asnjë gol dhe 1 asist)Shumë pak përfshirje në ekipin kombëtar Mungesë pjekurie Vuri përpara Kupës së Konfederatave një operacion hunde Ftohtësi me tifozët gjermanë

Lexone

Rekorde dhe “legjionarë”, kuriozitete nga 32 skuadrat e Botërorit

Gjithsej 32 skuadra, 736 lojtarë pjesëmarrës në “Rusi 2018”. Mungojnë vetëm pak ditë nga starti i Botërorit dhe trajnerët e të gjitha skuadrave kanë dorëzuar në FIFA listat përfundimtare. Tashmë mund të bëhet edhe një bilanc, duke nxjerrë në pah disa të dhëna mjaft interesante.– Nga 736 lojtarë pjesëmarrës në Botëror, 124 vijnë nga kampionatet angleze. La Liga përfaqësohet me 81 elementë, Bundesliga me 67, ndërsa Seria A ka dërguar në Rusi vetëm 58 futbollistë.– Të 23 futbollistët e grumbulluar nga Anglia luajnë në Premier League, një rast i veçantë mes 32 skuadrave pjesëmarrëse.– Lojtari më i vjetër që do të jetë në Botëror mbetet portieri legjendar i Egjiptit, El Hadary, që është 45 vjeç, ndërsa më i vogli në moshë vjen nga Australia. Bëhet fjalë për Daniel Arzanin, që ka lindur në vitin 1999.– Trajneri më i vjetër është Tabarez i Uruguajit, plot 71-vjeç. Më i riu, Aliou Cissé i Senegalit, 42 vjeç.– Manchester City, ekipi kampion në Premier League, është më i përfaqësuari n..

Lexone

Kuriozitete nga Botërori, Premier League dhe Manchester City më të përfaqësuarit

32 skuadra, 736 lojtarë pjesëmarrës në “Rusi 2018”. Mungojnë vetëm pak ditë nga starti i Botërorit dhe trajnerët e të gjitha skuadrave kanë dorëzuar në FIFA listat përfundimtare.Tashmë mund të bëhet edhe një bilanc, duke nxjerrë në pah disa të dhëna mjaft interesante.– Nga 736 lojtarë pjesëmarrës në Botëror, 124 vijnë nga kampionatet angleze. La Liga përfaqësohet me 81 elementë, Bundesliga me 67, ndërsa Seria A ka dërguar në Rusi vetëm 58 futbollistë.– Të 23 futbollistët e grumbulluar nga Anglia luajnë në Premier League, një rast i veçantë mes 32 skuadrave pjesëmarrëse.– Lojtari më i vjetër që do të jetë në Botëror mbetet portieri legjendar i Egjiptit, El Hadary, që është 45 vjeç, ndërsa më i vogli në moshë vjen nga Australia. Bëhet fjalë për Daniel Arzanin, që ka lindur në vitin 1999.– Trajneri më i vjetër është Tabarez i Uruguajit, plot 71-vjeç. Më i riu, Aliou Cissé i Senegalit, 42 vjeç.– Manchester City, ekipi kampion në Premier League, është më i përfaqësuari në Botëro..

Lexone

Ish-futbollisti i Barcelonës dhe Sitit, akuza të forta ndaj Guardiolas: Është hakmarrës dhe racist me afrikanët

Duke folur për edicionin e ri të France Football, Yaya Toure ka bërë akuza të rënda drejt trajnerit të Manchester City-t, Pep Guardiola.Gjatë intervistës, Toure ka kërkuar të prishë mitin e Pep Guardiola-s. Ai beson se e ka bërë të vuajë duke e turpëruar.“Dukej sikur ai ishte xheloz, pasi më shihte si rival… sikur po i merrja qendrën e vëmendjes.Ai më ka trajtuar shumë keq. Me të vërtetë mendoni se do të ishte sjellë kështu me Iniesta-n?Në një pikë kam pyetur veten mos është për shkak të ngjyrës së lëkurës.Nuk jam i pari, edhe lojtarë të tjerë të Barça-s e kanë bërë këtë pyetje.Mbase ne afrikanët nuk trajtohemi njësoj nga njerëz të caktuar.Kur sheh se ai ka pasur probleme me lojtarët afrikanë kudo që ka qenë, krijoj dyshimet e mia.Ai është shumë inteligjent për t’u kapur. Ai nuk do ta pranonte kurrë.Por premtoj se ditën që ai do të fusë në fushë pesë afrikanë, do t’i dërgoj një tortë.Përveç kësaj, Pep kërkon të dominojë dhe të ketë lojtarë që i binden duke i puthu..

Lexone

Botërori, Gjermania lë në shtëpi yllin e Mançester Sitit

Ylli Manchester City, Leroy Sane, është bërë jam sensacional, sepse ka mbetur jashtë kombëtares së Gjermanisë për Kupën e Botës së kësaj vere. Sulmuesi 22-vjeçar nuk ka arritur të mbetet pjesë e listës prej 23 lojtarësh, që do të udhëtojnë drejt Rusisë, pasi trajneri Joachim Low ka zgjedhur të pëlqyerit e tij, Julian Draxler dhe Sebastian Rudy, para tij.Sane kishte qenë në formë të shkëlqyer në sezonin 2017-2018, por kjo nuk ia mjaftuar që të etë pjesë e “Die Mannschaft” në turneun madhor të kësaj vere. Gjermania ka dështuar të fitojë një ndeshje miqësore, që shërbeu si testi gjeneral para Botërorit të Rusisë. Ajo u mund 2-1 në Austri, ndaj kombëtares së këtij vendi.Raportet në Gjermani kanë zbuluar se Sane nuk arriti të mbetej pjesë e skuadrës kombëtare për shkak të formës së tij të dobët ndërkombëtare. Low ka thënë se ka mbetur i zhgënjyer nga lojtari i Manchester City, pasi ai ka dështuar të përsërisë formën e klubit në kombëtaren e vendit të tij. Sezonin e fundit, Sane shënoi 1..

Lexone

Një vit nga sulmi terrorist në Urën e Londrës, May: Të fortë kundër terrorizmit

Kryeministrja e Britanisë, Theresa May, tha se Britania do të qëndrojë fuqishëm kundër terrorizmit, në përvjetorin e sulmit me veturë dhe thikë në Urën e Londrës.Tetë persona u vranë dhe së paku 50 janë plagosur kur tre sulmues vrapuan drejtë kalimtarëve në urë dhe sulmuan njerëzit.Ky sulm ndodhi dy javë pas eksplodimit në një koncert në Manchester, që la të vrarë 22 persona.Shumë qytetarë, politikanë dhe punonjës të emergjencave po marrin pjesë në një meshë të së dielës në një katedrale afër Urës së Londrës.Shteti do të mbajë një minutë heshtje në 4:30 pasdite. Kryeministrja May ka nderuar ata që ndërhynë në parandalim të sulmit duke përfshirë Ignacio Echeverria, spanjolli që sulmoi sulmuesit dhe vdiq në sulm.(rel)

Lexone

Partnerja e De Geas uron ardhjen e qershorit me foto plot ngjyra

Partnerja e portierit të Manchester United dhe përfaqësueses së Spanjës, Edurne e nis qershorin me disa foto sensuale në Instagram. Këngëtarja dhe prezantuesja ka thuajse një milion ndjekës në këtë rrjet social, kështu që çdo postim i saj bëhet viral brenda pak minutash.Artistja spanjolle duket shumë e lumtur në krah të portierit 27-vjeçar, që në çdo sesion merkatoje diskutohet për një kalim të mundshëm në radhët e Realit të Madridit.1 of 42 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone