Home / Tag Archives: maksimale

Tag Archives: maksimale

Moti për ditën e sotme, e shtunë 9 qershor

Dita e sotme do të shoqërohet me kohë të vranët dhe me shira të përgjithshëm.Gjatë ditës së shtunë, temperaturat maksimale do të arrijnë në 26 gradë celsius, duke u ulur me 13 gradë./zoneelire.al/The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 9 qershor appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Bëhuni gati për plazh, ja sa do shënojë termometri nesër

Sinoptikanët bëjnë me dije se gjatë ditës së nesërme pritet të kemi një rritje të ndjeshme të temperaturave.Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) gjatë ditës së nesërme në vendet e ulëta temperaturat pritet të arrijë deri në 39 °C.RESHJETNesër (e premte, dt.08) pritet të ketë reshje të dobëta, kryesisht në Veri (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).TEMPERATURATNesër (e premte, dt.08) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:në bregdet: 20 / 35 °Cnë vendet e ulëta: 18 / 39 °Cnë vendet malore: 15 / 31 °CERANesër (e premte, dt.08) ajo do të fryjë mesatare deri e fortë, sidomos në bregdet dhe në terrenet e larta malore, ku do të arrijë shpejtësinë deri në 40km/orë. (TemA)

Lexone

Nuk është në Karaibe. “Playa Del Este” në Qerret, hap sezonin me një fejesë

Pamjet fantastike i përkasin “Playa Del Este”, plazhit më trendi të Qerretit, i cili sot hapi sezozin veror.Dy të rinj, Ninna dhe Besi vendosën të bëjnë aty ceremoninë e fejesës së tyre, duke u bërë kështu dhe promotorë të hapjes së sezonit të ri turistik.Playa Del Este është një nga plazhet më trendi që përdorin pushuesit nga Tirana në Qerret.Larg ndërtimeve dhe zhurmës së plazheve publike, me dy ndëtesa prej drri që shërbejnë si restorant dhe klub, dhe pastërti maksimale, ai është kthyer prej disa vitesh në destinacionin më të pëlqyer të Tiranës në bregdet.

Lexone

Moti për ditën e sotme, e shtunë 2 Qershor

Ditën e sotme temperaturat maksimale do të jenë 29 gradë celsius dhe ato minimale 17 gradë.Ndërkohë që gjatë ditës do të ketë reshje në zonat malore, ndërsa në bregdet nuk do të ketë shira.The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 2 Qershor appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Moti për ditën e sotme, e shtunë 19 maj

Sot pritet që në orët e paradites të ketë reshje të dobëta në të gjithë vendin.Sot temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:në bregdet: 15 / 26 °C; në vendet e ulëta: 14 / 25 °C; në vendet malore: 10 / 22 °C.Era pritet të fryjë e lehtë deri mesatare në bregdet.The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 19 maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

E shtuna nis me diell, por shirat nuk mungojnë

Mëngjesi i të shtunës është plot me diell, por gjatë ditës priten shtim të vranësirave, dhe në disa zona do të ketë dhe shira lokalë.Sipas parashikimeve, reshje të dobëta priten në Fier, Berat, Vlorë e Gjirokastër, ndërsa temperaturat maksimale në vendet e ulëta do të arrijnë deri në 28 gradë Celcius, 26 në bregdet dhe 22 në vendet malore.12 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti për ditën e sotme, e shtunë 12 Maj 2018

Sot (e shtunë dt.12) priten reshje të dobëta në të gjithë territorin, por ato priten të jenë lokalisht mesatare në qarqet Fier, Berat, Vlorë dhe Gjirokastër.TEMPERATURATSipas IGJEUM: Sot temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:Në bregdet: 16 / 26 °C; Në vendet e ulëta: 14 / 28 °C; Në vendet malore: 9 / 22 °C.ERASot, era (e shtunë dt.12) pritet të fryjë e lehtë.The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 12 Maj 2018 appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Makinat rikthehen në Europë, ka optimizëm te Ferrari

Formula One F1 – Japanese Grand Prix 2017 – Suzuka Circuit, Japan – October 7, 2017. Ferrari’s Sebastian Vettel of Germany speaks to media after qualifying. REUTERS/Toru Hanai Më në fund, Formula 1 do të kthehet në Europë, ku gara e Montmelos në Spanjë do të jetë e para sezonale në kontinentin e vjetër. Te skuderia Ferrari mbizotëron optimizmi, sepse pas 4 garave të para, ‘kukëkuqja’ kryeson renditjen për makina, ndërsa piloti kryesor, Sebastian Vettel është vetëm 4 pikë pas kampionit në fuqi, Lewis Hamilton.Dy fitoret në garat e Australisë dhe Bahreinit, por edhe paraqitjet në Kinë e Azerbajxhan kanë treguar se Ferrari i këtij sezoni është ndërtuar në baza të mira dhe ata premtojnë për një kampionat të mirë. Një paraqitje e mirë edhe në Spanjë, pista e testeve dimërorë, do të tregonte më shumë besim për italianët. Pas garës në Baku është folur për një keqardhje të pikëve të lëna në dy garat e fundit, por për Vettel këto janë pjesë të sezonit.“Ka ende shumë gara dhe është e kotë që..

Lexone

Surprizon moti: Priten shtrëngata, ja zonat më të rezikuara

Ditët me diall ja kanë lënë vendin atyre me shi duke zbutur temperaturat.Mësohet se sotkthjellime e vranësira do te dominojnë të gjithë vendin duke sjellë shira të shpeshtë gjatë pjesës më të madhe të ditës.Sasi më të konsiderueshme priten gjatë mesditës dhe pasdites, ndërsa mbrëmja përmirëson përkohësisht motin në pjesën më të madhe të vendit.Priten reshje në të gjithë territorin. Në qarqet Lezhë, Elbasan dhe Berat, priten reshje mesatare, por lokalisht deri intensive, ndërsa në qarqet e tjera priten reshje të dobëta, por lokalisht deri mesatare.Në shumicën e qarqeve reshjet do të jenë të shoqëruara edhe me shtrëngata.Temperaturat:Temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes, por kryesisht gjatë mesditës në zonat qendrore dhe jugore.Temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:në bregdet: 14 / 20 °Cnë vendet e ulëta: 12 / 21 °Cnë vendet malore: 10 / 21 °CEraEra pritet të fryjë e lehtë, ndërsa në bregdet deri mesatare.Sipas Meteoalb, era do të ..

Lexone

FOTOT: Del në treg “Exige Sport 410”, 117 000 euro për “rrufenë” e autostradave

Sapo ka dalë në treg e ashtëquajtura “rrufe e autostradave”.Këtu bëhet fjalë për Exige Sport 410, që i bashkohet Exige Sport 350 dhe Cup 430 të cilat janë konsideruar si makina tepër të shpejta.Specialistët kanë parashikuar që ky mjet të arrijë nga 0 në 100 km/h për 3,4 sekonda.Ndërkohë ka një shpejtësi maksimale prej 290 km/h.Deri më tani çmimi i kësaj makine fantastike është menduar të shkojë 117 000 euro. (TemA)

Lexone