Home / Tag Archives: lundronin

Tag Archives: lundronin

FOTOT historike: Pushtimi i Aleatëve, 74 vite më pas

Këto foto historike që tregojnë zbarkimin e forcave aleate në plazhet e Francës vijnë për herë të parë me ngjyra, ndërsa bota përkujton 74 vjetorin e pushtimit të “D-Day”.Më tepër se 150 mijë trupa zbarkuan në 5 plazhe të Francës më 6 qershor të 1944-s dhe 1,4 milionë trupa në vijimësi iu bashkuan operacionit ushtarak që çliroi Francën dhe mposhtën Gjermaninë naziste të Adolf Hitlerit.Forcat aleate mblodhën një armatë masive me anijeve që lundronin për në bregdet, ndërkohë që aeroplanët binin bomba dhe ushtarë me parashutë pas vijave të armikut.Fotot origjinale bardhë e zi u ngjyrosën me kujdes nga Royston Leonard, 55 vjeç, nga Cardiff. (TemA)

Lexone