Home / Tag Archives: levizjes

Tag Archives: levizjes

VIDEO: Erdhi momenti, si të përdorni Mobike, biçikletën më “cool” në Tiranë

Biçikletat “Mobike” ka disa ditë që xhirojnë nëpër rrugët e Tiranës, por sot pasdite do të nisin zyrtarisht të bëhen pjesë e pandashme e lëvizjes sonë nëpër qytet.Me siguri ua kane zënë sytë dyrrotakët portokalli Mobike, biçikleta inteligjente e cila përdoret me një aplikacion dhe mund ta parkosh kudo në qytet, por gjithmonë duke mos penguar trotuarin apo rrugën.Mobike prezatohet sot pasdite ne sheshin “Skënderbej”.Por si funksionojnë biçikletat Mobike?Për të përdorur biçikletat pa stacion duhet të shkarkoni aplikacionin “Mobike” në celularin tuaj. Regjistrohuni me numrin tuaj të telefonit dhe zgjidhni në hartë biçikletën më të afërt. Më pas, me anë të telefonit, bëni skanimin e “barcode” të biçikletës dhe nga ky moment mund ta përdorni atë në qytetin e Tiranës.Pasi përfundoni udhëtimin tuaj, mjafton ta mbyllni sërish atë me kyçin që ndodhet në rrotën e pasme dhe parkojeni në një vend të sigurt, që nuk pengon lëvizjen.Përdorimi i biçikletave është një mënyrë fantastike jo v..

Lexone

LSI më mirë me Metën apo me Kryemadhin? Flet ish-ministrja: Është mirë që i kemi provuar të dy…

Brenda Lëvizjes Socialiste për Integrim ka debat nëse kjo forcë politike po drejtohet më mirë tani nga zonja Monika Kryemadhi, apo më herët kur ishte Ilir Meta.Në studion e emisionit “Politika Online” të gazetares Marsela Karapanço ka folur ish-ministrja Klajda Gjosha.Ajo ka thënë se largimin nga LSI e shikon si fundin e karrierës së saj politike.E sa i përket pyetjes se cili nga të dy, Monika apo Meta është më i mirë në drejtimin e partisë, zonja Gjosha ka dhënë këtë përgjigje:“Janë të dy të jashtëzakonshëm në mënyrën e vetë.Zoti Meta ka qenë më shumë institucional edhe me komunikimin me gjithë drejtuesit e tjerë.Zonja Kryemadhi është shumë herë më popullore, shumë herë më e hapur për bashkëpunim.Debati në LSI është shumë herë më i hapur le të themi.Kur një parti politike drejtohet nga një grua, përgjegjësia është e jashtëzakonshme dhe vetë partia merr një rrjedhë tjetër, që ndoshta burrat mund ta kenë pak më të vështirë për tu mësuar, por për ne gratë është një ko..

Lexone

Surprizon deputeti shqiptar, kërkon Kanunin brenda Kodit Penal

Deputeti Lëvizjes Vetëvendosje, Adem Mikullovci, ka deklaruar sot se në Kodin Penal, duhet të futet edhe Kanuni.Mikullovci e ka argumentuar qëndrimin e tij, duke u shprehur se Kodit Penal duhet t’i vijë “erë” shqip.“Nuk më pëlqeu fort, se nuk po i vjen erë shqip këtij projekt-kodi.Mendoj se do u ishte dashur të mbështeten ata ekspertët tuaj pak edhe në Kanun, edhe në traditën e pleqve.Pleqëria jonë ka zgjidhur konflikte që nuk ka ditur asnjë jurist t’i zgjidhë.Posaçërisht u ndala në dhunën në familje. Ky ligj nuk mund të aplikohet si në Angli, Amerikë e tjera vende.Ne jemi tjetër dhe duhet t’iu tregojmë që jemi tjetër”, ka thënë Mikullovci.Ai mori përsipër të sillte edhe një shembull, si për të ritheksuar mendimin e tij.“Të marr një shembull sipas këtij ligji.Nëse gruaja e padit burrin e burri shkon dy vjet në burg, e kur të kthehet prej burgu a e pret ajo grua në shtëpi, tregomëni?Mandej, le të flasin ata çka të duan, por pa e rrahur fëmijën, fëmija nuk bëhet..

Lexone

Diversioni i Monika Kryemadhit: Dy ministra po përgatiten si kandidatë për bashkinë e Tiranës

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, e ftuar në “Tonight Ilva Tare”, duke folur për zgjedhjet e ardhshme lokale, tha se në Tiranë diskutohen edhe emrat e dy ministrave si kandidatë, pa dhënë emra.Kryemadhi: Duam apo s’duam, sot kandidat për kryetar bashkie në zgjedhjet e ardhshme nuk do të jetë figura më intelektuale dhe më gjithëpërfshirëse e qytetit.Sot kandidat për kryetar bashkie, do të jetë një figurë me pesë emra. Mundësisht një njeri me 5 emrat, që është dënuar.Tare: Thatë pak më herët që janë në staf administror që po bëhen gati? Kush janë ato?Kryemadhi: Janë nja dy ministra..Tare: Që po përgatiten…për kryetar bashkie për Tiranën?Kryemadhi: Do ta them pas emisionit..nuk po bëj diversione. Shkoni pyesni shefat e kabinetit të disa ministreve që keni në kabinete. Njëra është zonjë.

Lexone

Kryemadhi: LSI është e hapur për prurje të reja, por kemi frikë se…

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, është e ftuar në studion e emisionit “Tonight” të Ilva Tares në televizionin Ora News, ku po flitet rreth temës: “Monika Kryemadhi dhe LSI në Opozitë”.Duke iu përgjigjur pyetjes se sa e hapur është LSI për figura të reja, Kryemadhi u shpreh se forca që ajo drejton është e hapur për të gjithë, ndërsa shfaqi frikën e saj për LSI-në.“LSI është e hapur për çdo njeri që do të kontribuojë pranë nesh.Është e vështirë për tu besuar sot, por LSI është e hapur dhe mirëpret çdokënd që dëshiron të kontribuojë.Nëse nuk do të ishte e hapur LSI do të mbetej në historinë e të shkuarës”, tha ndër të tjera Kryemadhi.

Lexone

Kurti ultimatum qeverisë: Sillni në Kuvend raportin e vlerësimit për dialogun me Serbinë

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në një konferencë për media ka shprehur bindjen se para se qeveria të sjell një platformë për bisedime duhet pasur një vlerësim të dialogut dhe marrëveshjeve që janë arritur gjatë periudhës 6 vjeçare 2011-2017.Sipas tij, nuk duhet të vazhdohet me asnjë platforme pa i parë rezultatet e marrëveshjeve.“Për platformën nuk do zgjas shumë vetëm do them se është një gabim në hapa dhe pres nga qeveria të na sjell një raport, për të na sjell një vlerësim për 6 viteve të dialogut paraprak për ato 33 marrëveshje dhe atë dialog që herë quhej teknik herë politik. Nuk kemi dokument të shtetit të Kosovës që do vinte në Kuvend ku do të bëhet vlerësimi për dialogun”, ka thënë ai,Kreu i vetëvendosjes tha se nuk duhej të vazhdojë dialogu pa pasur një vlerësim të tij.Po ashtu në këtë konferencë u fol edhe për javën e Lëvizjes Vetëvendosje, e cila do mbahet nga 10 deri më 17 qershor.

Lexone

“Inati” i Berlusconi-t: Këtë qeveri nuk e votëbesojmë

Ka zgjedhur të qëndrojë i heshtur gjatë dy javëve të fundit.Por pas formimit të qeverisë së re, ish-kryeministri Silvio Berlusconi, bën publik qëndrimin e tij.Lideri i Forza Italias konfirmon se do të jetë opozita e qeverisë, për shkak të frymës, sloganeve populiste dhe strategjive të saj, sidomos ato që vijnë nga Lëvizja 5 Yjet.“Ne i mbetemi besnik popullit të qendrës së djathtë.Do të jemi rigorozë në kundërpërgjigjen ndaj çdo gjëje që nuk e shohim pozitive për Italinë dhe italianët”, thotë Berlusconi.Në këtë mënyrë, kavalieri konfirmon se partia e tij nuk do ta votëbesojë qeverinë e re, ndërsa i sheh në mënyrë të veçantë përfaqësuesit e Lëvizjes 5 Yjet si të papërvojë.Partia e Berlusconit ka qenë aleate me Lega-n e Mateo Salvinit gjatë fushatës, por për shkak të pamundësisë për të siguruar maxhorancën, Lega nisi negociatat për marrëveshje me Lëvizjen 5 Yjet.(TemA TV)

Lexone

Amnisti për pasuritë e politikanëve, Ibsen Elezi i “përvishet” Kryemadhit dhe Metës: Vodhëm sa vodhëm, tash e mbas fjalë burrash s’do vjedhim më

Demokrati nga Kukësi që “gjunjëzoi” Bashën gjatë Kuvendit Kombëtar të PD-së, ka komentuar propozimin e Lëvizjes Socialiste për Integrim për të pasur amnisti mbi pasuritë e politikanëve.Elezi e konsideron tejet absurde këtë tentativë të LSI-së duke ironizuar se me fjalë të tjera mund të thuhet: “Vodhëm sa vodhëm, tash e mbas fjalë burrash s’do vjedhim më”.“Viti zero i MonikesKy eshte viti zero te kujton Krishtin, i cili sakrifikoj veten per te marr me vete mekatet e njerzimit dhe per te filluar nje epoke te re per shoqerine njerzore, te mbeshtetur ne vlera morale.Monika e Ilirit, rikthehen propozimin e vitit zero, qe shqip do te thote: “vodhem sa vodhem, tash e mbas fjale burrash s’do vjedhim me”, po veten kush do e sakrifikoj, apo i shoqi qe thote se eshte “burre” dhe eshte gati te hyj ne burg ne emer te gjithe politikaneve, nese kjo do i duhej drejtesise.A doni ti dalloni politikanet e korruptuar, jane te gjithe ata qe heshtin ndaj ketij propozimi te ndyre”, nënvizon Elezi...

Lexone

6 arsyet përse ju dridhen duart

Përgatiti: Blertina KokaMund ta vëreni dridhjen e duarve në mëngjes, kur po pini kafe apo shkruani mesazhe në telefon.Nuk jeni të vetmit. Dridhja e një pjese të trupit – njohur ndryshe si tremor – është një nga çrregullimet më të zakonshme të lëvizjes, ku zakonisht shfaqet tek duart.Çfarë e shkakton dridhjen? Duke filluar nga teprimi me kafeinën deri tek sëmundje të tilla si Parkinsoni, dridhja e duarve mund të vijë si pasojë e një sërë shkaqesh të fshehta.Ja cilat janë këto shkaqe:

Lexone

Kryemadhi braktiset në Gjirokastër, dy këshilltarët e LSI bashkojnë votat me PS e shkarkojnë kryetaren e sapozgjedhur të PD

Vijojnë suprizat politike në Bashkinë e Gjirokastrës, aty ku së fundmi koalicioni PD-LSI ka marrë një tjetër goditje në mbledhjen e ditës së sotme.Dy këshilltarë të LSI-së, Vjollca Koko dhe Monda Kllapi vendosën të qëndrojnë në mbledhje, duke bashkuar votat me PS-në për shkarkimin e kryetares së këtij këshilli, Mimoza Çomo, e cila u zgjodh disa javë më parë si përfaqësuese e PD-së.17 këshilltarët e pranishëm në mbledhje zgjodhën në krye të këshillit mjeken Vjollca Koko, e cila është përfaqësuese e LSI-së në Këshillin Bashkiak.I menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i LSI-së në Gjirokastër.Më poshtë reagimi i plotë i LSI Gjirokastër:Lsi Gjirokastër, e qartë në misionin dhe vizionin e saj, ka treguar gjatë gjithë kohës maturi dhe qetësi përkundër sulmeve që i janë bërë pa ndërprerje.Kjo parti, pavarsisht shpifjeve që hapen vazhdimisht ndaj saj për shkak të frikës që kanë “të mëdhenjtë”, ka ditur të ruajë orientimin dhe i ka qëndruar besnike qëllimeve të veta.Një nga arsyet se..

Lexone