Home / Tag Archives: kuptojne

Tag Archives: kuptojne

VIDEO/ Momenti tronditës: Burri shtypet nga elefanti

Ky është momenti tronditës kur një elefant ndjek një burrë i cili po notonte në ujë, dhe më pas e shtyp atë për vdekje.Pamjet amatore të filmuar me telefon, shfaqin një burrë që është futur në ujë duke menduar se do t’i shpëtojë elefantin që i është vërsulur.Dhe derisa po mundohej të ikte duke dalë nga ujë, ai lëndon nyjen e këmbën dhe rrëzohet në tokë.Por, më pas atij i vijnë në ndihmë disa miq që e ngrenë në këmbë.Megjithatë kur e kuptojnë se elefanti nuk e ka ndërmend të largohet, ata e braktisin duke e lënë të vetëm, veprim ky që i kushtoi jetën pasi elefanti e shtyp për vdekje.Ngjarja ndodhi në Seraikela Kharsawan në pjesën lindore të Indisë (TemA)

Lexone

VIDEO/ Momenti i tronditës: Burri shtypet nga elefanti

Ky është momenti tronditës kur një elefant ndjek një burrë i cili po notonte në ujë, dhe më pas e shtyp atë për vdekje.Pamjet amatore të filmuar me telefon, shfaqin një burrë që është futur në ujë duke menduar se do t’i shpëtojë elefantin që i është vërsulur.Dhe derisa po mundohej të ikte duke dalë nga ujë, ai lëndon nyjen e këmbën dhe rrëzohet në tokë.Por, më pas atij i vijnë në ndihmë disa miq që e ngrenë në këmbë.Megjithatë kur e kuptojnë se elefanti nuk e ka ndërmend të largohet, ata e braktisin duke e lënë të vetëm, veprim ky që i kushtoi jetën pasi elefanti e shtyp për vdekje.Ngjarja ndodhi në Seraikela Kharsawan në pjesën lindore të Indisë (TemA)

Lexone

Kjo është gjuha më e rrallë në botë, vetëm tre njerëz e flasin

“Badeshi” ishte gjuha zyrtare me të cilën komunikonin njerëzit e një fshati të vogël në një zonë të thellë të Pakistanit verior.Por tani me modernizimin e botës, vetëm tre njerëz kanë ngelur që mund ta flasin këtë gjuhë të rrallë, duke e futur atë në listën e gjuhëve të zhdukura.“BBC” ka arritur që të lokalizojë këta tre burra që ende e flasin këtë gjuhë në fshatin Bishigram.Për arsye se nuk ka më njerëz që e kuptojnë atë, këta tre burra komunikojnë më së shumti nëpërmjet gjuhës Pashto.The post Kjo është gjuha më e rrallë në botë, vetëm tre njerëz e flasin appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone