Home / Tag Archives: kthjellime

Tag Archives: kthjellime

Plane për plazh? Sinoptikanët tregojnë surprizat e motit gjatë javës

Nëse keni bërë plane për plazh, sinoptikanët parashikojnë mot me kthjellime dhe vranesira.Mësohet se moti do të jetë i paqëndrueshëm dhe me reshje kryesoisht gjatë pasditeve.Ja parashikimi i Meteoalb:“Gjatë javës, moti paraqitet kryesisht me kthjellime e vranësira kalimtare gjatë paraditeve ndërsa vranësirat fuqizohen gjatë pasditeve duke sjellë shira të përkohshëm në ekstremin Verior dhe zonat Lindore ndërsa shira afatshkurtër në zona të izoluara të Qendrës së territorit (kryesisht zona Krujë – Tiranë – Elbasan).Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante deri në mesjavë kur pritet rritje e temperaturave, më e ndjeshme gjatë mesditës”, thonë sinoptikanët. (TemA)

Lexone

Keni bërë plane për plazh? Ja surprizat e motit

Nëse keni bërë plane për plazh këtë fundjavë, atëherë keni moti duket se nuk është plotësisht në krahun tuaj.Mësohet se paraditja do të mbetet me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në veri dhe qendër, por juglindja rrezikohet nga shira të dobët dhe temperatura konstante.Ndërkohë, pasditja sjell vranësira më të dendura në vend të cilat gjenerojnë rrebeshe afatshkurtra në jug-juglindje, por shira të dobët në zonën qendrore.Sa i përket temperaturave të ajrit mbeten thuajse konstante në mëngjes duke ruajtur maksimumin prej 32 gradë Celcius.(TemA)

Lexone

E mërkurë me diell, pasditja shira të izoluar

Gjatë gjithë ditës moti vijon me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme, më të dendura pas mesdite deri në mbrëmje ku priten shira të përkohshëm në veri dhe zonat lindore, por dhe shira të izoluar pjesërisht në zonat qendrore.Temperaturat mbeten konstante në mëngjes por rënie të lehtë sjell mesdita duke u ngjitur deri në 32 gradë celaius.30 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti për ditën e sotme, e dielë 27 maj

Sipas “Meteoalb”, e diela mbetet me kthjellime e vranësira të lehta gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Lindore, e cila rrezikohet nga shira të dobët gjatë orëve të pasdites.Dita e dielë sjell rritje të lehtë të vlerave termike gjatë mëngjesit dhe mesditës, duke bërë që ekstremalet të luhaten nga 12 deri mbi 32°C.The post Moti për ditën e sotme, e dielë 27 maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Moti për ditën e sotme, e shtunë 26 Maj

Sipas “Meteoalb”, e shtuna mbetet me kthjellime e vranësira të lehta gjatë gjithë ditës, përjashtuar zonat Lindore, e cila rrezikohet nga shira të dobët gjatë orëve të pasdites.Dita e shtunë sjell rritje të lehtë të vlerave termike gjatë mëngjesit dhe mesditës, duke bërë që ekstremalet të luhaten nga 12 deri mbi 32°C.The post Moti për ditën e sotme, e shtunë 26 Maj appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Fundjava me kthjellime, rriten temperaturat

Pjesa e parë e të shtunës vijon me vranësira dhe kthjellime të herë pas hershme, më të shpeshta në ekstremin verior dhe zonat juglindore ku priten shira të përkohshëm.Sipas Meteoalb, pasditja përmirëson gradualisht motin në të gjithë territorin shqiptar.Gjatë fundjavës bregdeti dhe zonat e ulëta dominohen nga kthjellimet dhe vranësira kalimtare.Temperaturat rriten gradualisht gjatë ditës së sotme.19 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti, pasdite rikthehen vranësirat dhe shiu në gjithë vendin

Parashikimi i motit bën të ditur se e hëna do të jetë me kthjellime e vranësira, por do të ketë shira pasdite.Veriu do të jetë me vranësira dhe shira të herë pas hershëm por kthjellime dhe vranësira të shpeshta do ketë qendra dhe jugu.Gjatë pasdites pritet që shirat të shtrihen gradualisht në të gjithë vendin, kushte që mbeten prezent dhe gjatë natës thuajse në të gjithë vendin.Temperaturat e ajrit ulen lehtë në mëngjes, por rënie e ndjeshme sjell mesdita, ku maksimumi bie në 24 gradë Celcius.14 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

E marta me kthjellime dhe vranësira, shira pasdite

Edhe e marta parashikohet të jetë me kthjellime dhe vranësira, ndërkohë që temperaturat shënojnë një rritje të lehtë.Sipas Meteoalb, pasditeve priten shira në të gjithë vendin, e marta sjellin rritje të lehtë të temperaturave gjatë mesditës por e mërkura dhe në vijim do të jenë me rënie të lehtë të temperaturave në të dy ekstremumet ditore duke variuar nga 9 në 25°C.8 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Moti për ditën e sotme, e diel 6 Maj 2018

Dita e dielë do të mbetet me kthjellime e vranësira të shpeshta si edhe shira të dobët gjatë paradites, por sërish orët e pasdites sjellin fuqizim të vranësirave dhe shira në gjithë territorin.Temperaturat do të kenë luhatje të lehtë, duke variuar nga 9 – 10°C minimumi gjatë mëngjesit në zonat Lindore deri në 28°C, maksimumi gjatë mesditës.The post Moti për ditën e sotme, e diel 6 Maj 2018 appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Moti ‘çmendet’ sërish! Epo, kjo nuk parashikohej!

Para pak ditësh, sinoptikanët parashikuan se fundjava do ishte me diell, por Meteoalb, ditën e sotme ka lajmëruar se sonte në mbrëmje pritet të rikthehen vranësirat dhe reshjet e shiut.Edhe e shtuna mbetet me kthjellime dhe vranësira të shpeshta deri vonë në mbrëmje kur priten rrebeshe shiu në veri dhe gradualisht gjatë natës, në të gjithë vendin.E diela, paraqitet me shira të përkohshëm deri vonë pasdite kur pritet përmirësim gradual i motit në pjesën më të madhe të territorit, por shira afatshkurtër mbeten prezent në zonat perëndimore.Temperaturat e ajrit rriten ndjeshëm sot dhe të shtunën duke variuar nga 4 në 27°C, por e diela si pasojë e shirave në vend, sjell rënie me 3- 4°C në gjithë territorin.Era paraqitet problematike gjatë të shtunës.

Lexone