Home / Tag Archives: kryetarit

Tag Archives: kryetarit

Deputeti kamikaz, akuza të rënda në Kuvend: Kryeprokurorja e EULEX bëri seks me një politikan të lartë kosovar, kam përgjime

Opozita ka sulmuar kryeministrin e Kosovës, Ramush Haradinaj, në seancën ku ai ishte thirrur në interpelancë për korrupsionin, ndërsa mbrojtësit e tij, janë kundërpërgjigjur po ashpër.Madje, deputeti nga Nisma Socialdemokrate, Milaim Zeka, shkoi edhe më larg, duke akuzuar jo thjeshtë zyrtarët vendorë, por edhe ata ndërkombëtarë.Sipas tij, çdo gjë e keqe Kosovës i ka ardhur nga EULEX dhe UNMIK.Ai madje denoncoi edhe një rast të një afere mes kryeprokurores së EULEX, Isabelle Arnall dhe një politikani të Kosovës, që nuk ia ka përmendur emrin.Aferë kjo, që sipas Zekës, kishte si qëllim ngritjen e aktakuzave ndaj kryetarit të nismës, Fatmir Limaj.“Kam raport me shkrim sekret se kryeprokurorja e EULEX-it Isabelle Arnall përpos që ka bërë marrëdhënie intime me një politikan se nuk po guxoj me përdor fjalën ‘seks’.Përpos që ka bërë marrëdhënie intime me një politikan të kalibrit të lartë në një vilë në Brezovicë ‘i ka thënë futja Fatmir Limës, t’u bë lezet në krevat’ ” tha Milaim ..

Lexone

Rrëfehet Xhevahir Zeneli: Kadri Roshi më goditi me shpullë, dhe vetëm më pas më thanë pse

Aktori Xhevahir Zeneli ka qenë i ftuar sot në emisionin e Rudina Magjistarit.Gjatë emisionit Zeneli zbuloi pjesë nga prapaskenat e realizimit të filmave vite më parë.“Kur kemi xhiruar filmin “Kur hapen dyert e jetës”, kemi bërë xhirime një muaj në Dimër, në dëborë dhe një muaj në Pranverë.Ashtu siç ishim veshur ashtu edhe flinim, ishte shumë ftohtë.Paguanim dikë që na mbante sobat ndezur.Kishte bukurinë e vet edhe ajo. Mblidheshim në mbrëmje me njëri-tjetrin jashtë xhirimit”, tha aktori.Lidhur me filmin “Rrethimi i vogël”, Zeneli tregoi se nuk ishte vënë në dijeni të skenës ku qëllohej me shuplakë nga aktori Kadri Roshi.“Ata ishin futur në zyrën e kryetarit dhe po bënin skenën. Unë nuk dija gjë fare, isha i pambrojtur dhe i papërgatitur për shuplakën.Nuk më kishin treguar. Kur ai hapi krahun mua m’u errën sytë dhe kur tha regjisori shumë bukur doli, aty e kuptova.Kur mbaroi më mori profesor Kadriu dhe më përqafoi. “Mirë do ishte të më kishe treguar profesor”, i t..

Lexone

Çudia e Farkës! Rruga mban emrin e ndërtuesit, edhe pse është gjallë

Paralel me Unazën e Madhe të Tiranës, poshtë Kodrës së Diellit ndodhet një segment rrugor afërsisht 500 m, që bart emrin e zotit Shkëlqim Fusha, i cili është pronari i shoqërisë “Fusha sh.p.k.”, shoqëri kjo e cila ka bërë edhe ndërtimin e këtij segmenti rrugor para disa vitesh.Rruga figuron me këtë emër edhe në “Google Maps”. Banorët e zonës, të pyetur për emrin e rrugës pohojnë se ajo quhet rruga “Shkëlqim Fusha”.1 of 3Për të qenë më të saktë, gazetarët e “Fiksit” iu drejtuan edhe një punonjësi të postës, i cili e pohon faktin që rruga mban emrin e ndërtuesit, por që nuk i kujtohet se kur saktësisht i është vënë ky emërtim.Paradoksi ndodh pasi, sipas ligjit të Sistemit të Adresarit dhe Rregullores së Bashkisë së Tiranës, rrugëve u vendosen emra të personave që nuk jetojnë më.Ndërkohë, Shkëlqim Fusha gëzon shëndet të plotë. Këshilltarja e kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Andreola Kambo, e pyetur nga gazetarët e “Fiksit” sesi mund të marrë një vendim të tillë një këshill kom..

Lexone

Ndërtuesi në Tiranë, i vendos rrugës emrin e tij

Nje rruge ne Tiranë i është vënë emri i ndërtuesit të rrugës.Kjo, me vendim të Këshillit të Komunës së FarkësFiks Fare ka transmetuar sot denoncimin, se paralel me Unazën e Madhe të Tiranës, poshtë Kodrës së Diellit, ndodhet një segment rrugor afërsisht 500 m, që mbartë emrin e zotit Shkëlqim Fusha, i cili është pronari i Shoqërisë Fusha sh. p. k., e cila ka bërë dhe ndërtimin e këtij segmenti rrugor para disa vitesh.Rruga “Shkëlqim Fusha” figuron me këtë emër edhe ne Google mapPërgjegjësi i postës së kësaj zone thotë se “kjo rrugë quhet Shkëlqim Fusha, por nuk e mbaj mend se kur ka ndodhur kjo gjë. Ka patur edhe një tabelë me emrin e rrugës, por e kanë hequr tabelën”.Si mund të ndodhë kjo?Sipas ligjit të sistemit të adresarit dhe rregullores së Bashkisë së Tiranës, rrugëve u vendosin emra të personave që nuk jetojnë më.Andreola Kambo, këshilltare e kryetarit të Bashkisë së Tiranës e pranon se kjo rrugë mban këtë emër me vendim të Këshillit të Komunës së Farkës“Ne sapo ..

Lexone

Deputeti i PD-së, kundër kolegëve të tij: Lëreni Xhafajn e Tahirin, këtu kemi ardhur për tjetër gjë

Deputeti Dashamir Shehi ka dalë kundër kolegëve të tij të Partisë Demokratike.Ndërsa ata përplaseshin me Erjon Braçen për Fatmir Xhafajn dhe Saimir Tahirin në Komisionin e Ekonomisë, Shehi ka kërkuar që të mos merren me këtë debat.Ai ka kërkuar nga kolegët e tij, që të diskutonin për çështjen e ditës, dhe që kishte lidhje me ekonominë, pasi sipas tij, kjo gjë është më e rëndësishme se debatet e përjavshme tashmë të opozitës, për Xhafajn dhe Tahirin.“Më pëlqen të merremi me këtë fondin, se ka shumë gjëra për të diskutuar.Sot kryefjala e të gjitha punëve është kjo”, tha Shehi, që ka ndërhyrë për të ndërprerë debatin mes Braçes dhe Edmond Spahos, pasi ky i fundit ishte duke i kërkuar llogari kryetarit të Komisionit të Ekonomisë, pse u lirua Saimir Tahiri, a thua vendimi ishte marrë nga Erjon Braçe.(TemA)

Lexone

KLSH kallëzon ish-kryebashkiakun e Rrogozhinës

Kontrolli i Lartë i Shtetit ka kallëzuar penalisht ish-kryetarin e Bashkisë Rrogozhinë, pasi akuzohet se i ka shkaktuar shtetit një dëm ekonomik në vlerën e 24.5 milionë lekësh nga tjetërsimi i pronave.KLSH ka paditur ish-kryebashkiakun N.D., i cili akuzohet se ka shpërdoruar detyrën, në cilësinë e Kryetarit të Komisioni i Qiradhënies të Tokës Bujqësore të Pandarë. Gjithashtu, së bashku me të është kallëzuar edhe mbikëqyrësi i punimeve, shtetasi V. M.28 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Gjykata rrëzon padinë e Vangjush Dakos ndaj Lulzim Bashës

Gjykata e Tiranës ka rrëzuar ditën e sotme kërkesë-padinë e kryetarit të Bashkisë së Durrësit, Vangjush Dakos, ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha.Vangjush Dako kishte paditur për shpifje kryetarin e Partisë Demokratike për deklaratat që është kapur në përgjim duke bashkëpunuar me krimin e organizuar dhe se është nën hetim nga Krimet e Rënda.23 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Plas debati/ Ulsi Manja-Klevis Balliut: Saimir Tahirin po e mbron babai yt

Sot në Komisionin e Ligjeve do të raportojë Avokatja e Popullit, Erinda Balanca. Por një debat ka shpërthyer mes deputetit të PD-së Klevis Balliut dhe kryetarit të komisionit të Ligjeve Ulsi Manja.Ky i fundit i ka thënë se babai i Klevisit, botuesi Fahri Balliu është bërë avokat i Saimir Tahirit. Nuk dihet pse e thumbojë në mënyrë të tillë, por dihet tashmë publikisht se Balliu është me bindje të djathta.Klevis Balliu: Ti je bë avokati i Saimir Tahirit e mbrojtje 4 viteUlsi Manja: Pa merak se Tahirin po e mbron babai yt. Shko e pyete se ka takuar edhe ministra socialiste. Është bërë avokat i mirë….Unë s’jam si ata që rri ditën me demokratë e natën me socialiste./Zoneelire.alDrejtpërdrejt nga Komisioni i Çështjeve Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut.Gepostet von Partia Demokratike e Shqipërisë am Dienstag, 22. Mai 2018The post Plas debati/ Ulsi Manja-Klevis Balliut: Saimir Tahirin po e mbron babai yt appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Hetimi për Doshin, Prokuroria kërkon shoqërimin me forcë të deputetit

Pritet të rinisë nga e para hetimi për çështjen ndaj deputetit Tom Doshi, ish-deputetit Mark Frroku dhe të dyshuarit si vrasës me pagesë, Durim Bami, të cilët akuzohen për kallëzim të rremë në bashkëpunim.Ndërsa çështja kaloi në Gjykatën e Lartë, Kushtetuese dhe tek Krimet e Rënda, dosja është rikthyer sërish në Gjykatën e Tiranës.Madje gjyqtarja ka kërkuar marrjen me forcë të Tom Doshit dhe të Mark Frrokut, në rast se ata refuzojnë se të paraqiten në gjykatë.Prokuroria ka dyshime se të pandehurit kanë krijuar prova të rrema, me synim nisjen e një hetimi penal ndaj kryetarit të Kuvendit, asokohe Ilir Meta, i cili akuzohej se kishte porositur eliminimi fizik të Tom Doshit dhe ish-deputetit të PD, Mhill Fufi.Deputeti Doshi publikoi përmes mediave një intervistë të kryer nga ai vetë me Durim Bamin, i cili pretendonte se ishte porositur për të eliminuar fizikisht Doshin dhe ish-deputetin e PD-së, Mhill Fufin.17 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Balla inspekton punimet në Elbasan: Rruga “5 Maji” i vjen në ndihmë qindra banorëve

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla i shoqëruar nga kryetari e bashkisë, Qazim Sejdini inspektuan përfundimin e punimeve në rrugën “Abdyl Daiu”, në lagjen “5 Maji” në Elbasan.Sipas Ballës, ndërtimi i kësaj rruge i vjen në ndihmë qindra banorëve të zones, të cilët për vite me radhë vuanin mungesën e infrastrukturës.“Para një viti ishim në këtë lagje ku pjesa më e madhe e banorëve i paraqitën kryetarit të Bashkisë kërkesën për të ndërtuar rrugën. Këtu nuk bëhet fjalë për rikonstruksion, por për një rrugë tërësisht të re, e ndërtuar me të gjithë standardet që përfshin kanalizimet e ujërave të zeza, ujit të pijshëm, ndriçimin, i njëjtë me qendrën e qytetit”, tha Balla.Gjithashtu Balla falenderoi banorët që u treguan bashkëpunues, duke spostuar avllitë e tyre për të lejuar zgjerimin e rrugës dhe ndërtimin e trotuareve.“Po në lagjen “5 Maji” do të fillojë puna me ndërtimin e dy rrugëve të reja, ku përsëri do të doja që bashkëpunimi bashki-komunitet të i..

Lexone