Home / Tag Archives: kryesisht

Tag Archives: kryesisht

Nuk e kemi parë që një kohë të gjatë, ja çfarë bën Rovena Stefa

Shumë projekte muzikore janë publikuar këtë verë.Në garën e fortë për hitin e verës janë përfshirë emra të skenës nga gjitha zhanret.Por, këtë verë s’kemi dëgjuar gjë për Rovena Stefën dhe duket se kjo është bërë me një arsye.Këngëtarja e njohur ka goditur në shenjë me dasmat shqiptare duke kënduar kryesisht në zonën e Maqedonisë.Rovena është ‘heshtur’ dhe duket se është brenda komfort zonës së saj me një punë të paguar mirë, e pa shumë presion.Ndër shqiptarë të Maqedonisë, të njohur për investime marramendëse në dasma si mund të jetë ndryshe?Dy vëllezër- Dy nuse në një ditë.Arifi dhe Shkodrani martohen në të njëjtën natë me Esmën dhe Elmën #weddingdress #2brides #2brothers #music #albanianweddingA post shared by ROVENA STEFA (@rovenastefa) on Aug 13, 2018 at 8:27am PDT

Lexone

Bëhuni gati për plazh, ja sa do shënojë termometri nesër

Sinoptikanët bëjnë me dije se gjatë ditës së nesërme pritet të kemi një rritje të ndjeshme të temperaturave.Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit (IGJEUM) gjatë ditës së nesërme në vendet e ulëta temperaturat pritet të arrijë deri në 39 °C.RESHJETNesër (e premte, dt.08) pritet të ketë reshje të dobëta, kryesisht në Veri (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark).TEMPERATURATNesër (e premte, dt.08) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:në bregdet: 20 / 35 °Cnë vendet e ulëta: 18 / 39 °Cnë vendet malore: 15 / 31 °CERANesër (e premte, dt.08) ajo do të fryjë mesatare deri e fortë, sidomos në bregdet dhe në terrenet e larta malore, ku do të arrijë shpejtësinë deri në 40km/orë. (TemA)

Lexone

Veliu në Slloveni. Kujdes me fluksin e migrantëve

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, i shoqërur nga Drejtori i Antiterrorit Gledis Nano, morën pjesë në konferencën kundër radikalizmit të dhunshëm. Në Brdo të Sllovenisë, u zhvillua konferenca përmbyllese e projektit për ndërgjegjësimin dhe inkurajimin e institucioneve për rritjen e kapaciteteve në këtë kuadër, në Ballkanin Perëndimor.Ky projekt është pjesë e nismës, inisiativa kundër terrorizimit në Ballkanin Perëndimor. Në konferencë morën pjesë Drejtuesit e Policive dhe të Antiterrorit të vendeve të rajonit: Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Sllovenia, Serbia dhe Kroacia.Gjatë konferencës u shkëmbyen eksperiencat më të mira si dhe u diskutua për të forcuar me tepër bashkëpunimin dhe koordinimin në të ardhmen.Një pikë tjetër e diskutimeve ishte dhe fluksi migrator, kryesisht për migrantët e paligjshëm që vijnë nga zonat e konfliktit. Të gjitha shtetet pjesmarrëse janë të angazhuara maksimalisht për parandalimin dhe goditjen e këtyre fenomeve.7 qer..

Lexone

Lajmërim i rëndësishëm për të gjithë udhëtarët e rrugës “Tiranë-Durrës”, policia: Shqetësimet do marrin fund

Autostrada Tiranë-Durrës dhe anasjelltas prej kohësh është shndërruar në një shqetësim të madh.Krahas degradimit të infrastukturës, drejtuesit e mjeteve të transportit vijojnë të abuzojnë me oraret, vendqëndrimet por edhe pagesat të cilat ndryshojnë dita ditës.Policia Rrugore e Tiranës ne nje njoftim per mediat thote: Nisur nga shqetësimet dhe rreziku permanent që shfaqin mjetet e shërbimit publik kryesisht në rrugën interurbane kryesore Tiranë-Durrës dhe anasjelltas, duke ndaluar jashtë stacioneve të miratuara për marrjen dhe zbritjen e pasagjerëve jashtë stacioneve të miratuara, Policia Rrugore e Tiranës prej disa ditësh ka monitoruar pikat e rrezikut ku haset më së shumti ky fenomen dhe sot janë organizuar disa pika kontrolli për monitorimin, kontrollin dhe procedimin e tyre administrativ sipas shkeljeve të evidentuara nga agjentët verifikues.Përveç masave administrative për mjetet e shërbimit publik të cilët u ndëshkuan, Policia Rrugore apelon që kategoria e këmbësorëve të st..

Lexone

FOTOT: Pamjet e pabesueshme të fshatit pas “zhdukjes së njerëzimit”

Imazhet e pabesueshme tregojnë “fshatin e fantazmave” në Kinë, të pushtuar tërësisht nga bimët pasi të gjithë banorët e fshatit të vogël janë larguar për të gjetur punë në qytete të ndryshme.Fshati Houtouwan në ishullin e Shengshan, në lindje të Shangait, dikur ishte një bashkësi e lulëzuar ku njerëzit kryesisht merreshin me peshkim.Megjithatë, fshati u braktis në vitet 1990 ndërsa familjet u shpërngulën për perspektiva më të mira.Tani fshati i mëparshëm është i mbuluar me gjelbërim të harlisur, duke tërhequr turistë të shumtë.Rreth 900,000 fshatra në të gjithë Kinën janë braktisur ose shkatërruar që nga viti 2000 për shkak të urbanizimit. (TemA)

Lexone

FOTOT: Pamjet e pabesueshme të fshatit pas “zhdukjes së njerzimit”

Imazhet e pabesueshme tregojnë “fshatin e fantazmave” në Kinë, të pushtuar tërësisht nga bimët pasi të gjithë banorët e fshatit të vogël janë larguar për të gjetur punë në qytete të ndryshme.Fshati Houtouwan në ishullin e Shengshan, në lindje të Shangait, dikur ishte një bashkësi e lulëzuar ku njerëzit kryesisht merreshin me peshkim.Megjithatë, fshati u braktis në vitet 1990 ndërsa familjet u shpërngulën për perspektiva më të mira.Tani fshati i mëparshëm është i mbuluar me gjelbërim të harlisur, duke tërhequr turistë të shumtë.Rreth 900,000 fshatra në të gjithë Kinën janë braktisur ose shkatërruar që nga viti 2000 për shkak të urbanizimit. (TemA)

Lexone

Kosovari që pretendon se shëron kancerinn

Ka rreth 60 vjet që merret me përpunimin e ilaçeve të cilat kanë përmbajtje bimore.74-vjeçari nga Vushtrria, Halil Braha, po pretendon se me ilaçet që përgatit ka arritur të shërojë edhe kancerin e lëkurës.Ai thotë se terapitë e tij bëjnë mrekulli edhe për hemorroide.Puna e tij po kërkohet edhe jashtë Kosovës.Me mjekësi popullore merret qëkur ishte fëmijë.Këtë punë, Halil Braha, 74 vjeç, nga komuna e Vushtrrisë thotë se e ka trashëguar nga familjarët e tij.Ai prej më shumë se 60 vjet merret me përpunimin e laçeve të cilat kanë kryesisht origjinë bimore.Mjeku popullor Braha tregon se me terapitë e tij ka arritur ta zhdukë kancerin e lëkurës.Ai thotë: Nëse pacientët vijnë në një fazë të hershme, pa problem ia largojmë kancerin e lëkurës. Ka pas raste kur ia kemi largu. Tash bilës së fundmi një pacientit në vesh kemi arritur që t’ia largojmë”.Në vijim ai tregon edhe për sëmundjet e tjera, të cilat thotë se ua ka gjetur ilaçin. Për hemorroide ai thotë se është ekspert...

Lexone

Plane për plazh? Sinoptikanët tregojnë surprizat e motit gjatë javës

Nëse keni bërë plane për plazh, sinoptikanët parashikojnë mot me kthjellime dhe vranesira.Mësohet se moti do të jetë i paqëndrueshëm dhe me reshje kryesoisht gjatë pasditeve.Ja parashikimi i Meteoalb:“Gjatë javës, moti paraqitet kryesisht me kthjellime e vranësira kalimtare gjatë paraditeve ndërsa vranësirat fuqizohen gjatë pasditeve duke sjellë shira të përkohshëm në ekstremin Verior dhe zonat Lindore ndërsa shira afatshkurtër në zona të izoluara të Qendrës së territorit (kryesisht zona Krujë – Tiranë – Elbasan).Temperaturat e ajrit mbeten thuajse konstante deri në mesjavë kur pritet rritje e temperaturave, më e ndjeshme gjatë mesditës”, thonë sinoptikanët. (TemA)

Lexone

FOTOT/ Çelet sezoni turistik: Kjo është “magjia” e Karnavaleve në Korçë

Për të 11-tin vit radhazi, Korça ka çelur sezonin turistik me Festivalin Ndërkombëtar të Karnavaleve.Korça e njohur për Karnavalet e famshme, e ka shndërruar këtë traditë në një nga festat më të bujshme të qytetit.Grupe korçare, por dhe të ardhur nga qytete të tjera e nga jashtë vendit pushtuan bulevardin e Korçës, duke parakaluar me madhështi në një paradë ku çdo pjesëmarrje shoqërohej me nga një fabul.Personazhet e përrallave, ata mitik dhe të jetës reale sollën përmes paradave shumëngjyrëshe atmosferë fantastike që tërhoqi vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj.28 grupe të përbërë kryesisht nga të rinjtë marshuan në rrugët e qytetit juglindor ku si çdo vit nuk munguan ballot me maska si dhe serenatat tradicionale korçare.Kryetari i Bashkisë Sotiraq Filo tha se investimet e bëra në qytet do të rrisin numrin e turistëve vendas e të huaj.Filo tha se ky është një festival ndërkombëtar pasi përveç grupeve të qytetit, pjesë e karnavaleve janë bërë edhe grupe nga Maqedonia, B..

Lexone

Investimet publike rriten me 26%, financimet kryesisht nga donatorë të huaj

Investimet e buxhetit u rritën ndjeshëm në katër muajt e parë të vitit, teksa qeveria ka shpenzuar më shumë para në projekte publike.Të dhënat zyrtare nga Ministria e Financave tregojnë se për periudhën janar-prill investimet publike arritën 18.3 miliardë lekë ose 26 për qind më shumë se sa e njëjta periudhë e vitit të kaluar.Sipas tabelave zyrtare, thuajse e gjithë rritja ka ardhur nga projektet që financohen me fondet e donatorëve të huaj, ndërkohë që investimet me burime të brendshme kanë shënuar vetëm një rritje të lehtë.Vitet e fundit investimet publike kanë patur një ecuri të dobët, ku përveç shkurtimit të fondeve për shkak të rritjes së borxhit, problematike ka qenë edhe mosrealizimi i projekteve të miratuara.Për gjithë vitin 2018, qeveria ka parashikuar të investojë 86.4 miliardë lekë ose rreth 690 milionë euro në projekte publike.Pjesa më e madhe e këtyre parave shkojë për investime në infrastrukturën rrugore, ku bëjnë pjesë ndërhyrjet në disa akse si “by pass”-et e ..

Lexone