Home / Tag Archives: kryeministrit

Tag Archives: kryeministrit

Rama firmos ndryshime në Qeveri, ja kush shkarkohet

Kryeministri Edi Rama ka liruar nga detyra sot zëvendës-ministren për Evropën dhe Punët e Jashtme, Kleopatra Maliqin.Ende nuk bëhen të ditura aryset e këtij vendimi dhe cili do të jetë emri që do të zëvendësojë Kleopatra Maliqin në detyrën e zëvendës-ministres së Jashtme.Ja vendimi:VENDIM Nr. 341, datë 7.6.2018PËR LIRIM NGA DETYRANë mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikës 2, të nenit 6, të ligjit nr. 9000, datë 30.1.2003 “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Ministrave”, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i MinistraveVENDOSI:Znj. Kleopatra Maliqi, zëvendësministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, lirohet nga kjo detyrë.Ky vendim hyn në fuqi menjëherë.KRYEMINISTRIEdi Rama (TemA)

Lexone

DENONCIMI: Ndodh çudia në Devoll, oficeri bëhet… mësues matematike

Përgjegjësi i zyrës Arsimore Alban Fetolli në Devoll shkel ligjin, duke lejuar licencimin e mësuesve jashtë profilit, oficerin e ka bërë mësues matematike dhe fizike, mësuesen e ciklit të ulët mësuese matematikë.Ai shkel mbi të drejtat e punonjësve duke mos i dhënë konfirmimin e statusit të nëpunësit civil. Inspekton për të përfituar dieta e karburant, shkolla të cilat janë mbyllur prej vitesh.Emëron drejtor shkollash të cilët kanë marrë pikë minimale në portalin e mësuesve.Fiks Fare denoncoi mbrëmjen e të enjtes drejtorin e ZA Devoll, Alban Fetollin, i cili ka abuzuar me detyrën e tij. Ai ka licencuar mësues jashtë profilit ku një ish oficer e ka vënë të japë orët e matematikës dhe të fizikës, kurse një mësuese që është diplomuar për Cikël të Ulët e ka vënë të japë matematikë.Gazetarët e Fiksit i kërkuan një intervistë përgjegjësit të ZA Devoll, por ky i fundit fillimisht nuk pranon të përgjigjet. Pas insistimit të gazetarëve të Fiks Fare Fetolli shprehet se nuk mban mend asgj..

Lexone

Pse refuzoi Edi Rama të lexonte Biblën?

Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar në emisionin ‘Opinion’ në panel me të ftuarit e të tjerë ku folën për fëmijët e varfër në Shqipëri.Teksa në një moment drejtuesi i emisionit Blendi Fevziu i kërkoi pastorit Akil Pano të lexojë një pjesë nga libri i shenjtë, por meqë ai nuk kishte syzet ia drejtori kryeministrit që ta lexonte. “Unë nuk kam marrë syzet, në rast se e lexon kryeministri”, tha pastori.“Unë jam në muajin e Ramazanit nuk lexoj biblën. Do e respektoj deri në fund”, iu kthye Rama, duke e refuzuar.The post Pse refuzoi Edi Rama të lexonte Biblën? appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Kryemadhi video-selfie në Kuvend: Rama është batakçi dhe mostër, tani parlamenti është bërë fare qesharak

Monika Kryemadhi ka bërë një video-selfie nga seanca parlamentare ku ka adresuar një sërë akuzash ndaj kryeministrit Edi Rama.Liderja e LSI-së e ka konsideruar kryeqeveritarin si mostër dhe batakçi duke thënë se ai po e orjenton Shqipërinë drejt krimit dhe drogës.Ajo sugjeron që të mos ndalet aksioni opozitar që ka nisur për ta denoncuar qeverinë “Rama”.Sipas Kryemadhit, Parlamenti tashmë është bërë qesharak ku tregon se si shefi i qeverisë ka uzurpuar jetën e shqiptarëve. (TemA)

Lexone

Ilir Demalia tregon sherrin: Tentova të godas me karrige Fidel Yllin, por erdhi Tom Doshi dhe pasi më gjuajti, më vuri pistoletën në kokë

Ilir Demalia deklaroi dy ditë më parë, se vite më parë kishte pasur një sherr me Tom Doshin dhe fidel Yllin.Sot ai ka sqaruar këtë sherr për Panorama, duke dhënë versionin e tij.“Ishte korriku i vitit 1995 dhe unë kisha shkuar në Tiranë, nga New York-u për botimin e librit “Drejt Perëndimit”, një libërth shënimesh si fletore për ngjarjet e janar-korrikut 1990, që më pas u botua i plotë si refleksione, dëshmi, ngjarje në 2015-n me titullin “Guri fundit i dominosë” i ribotuar në 2017.Në faqen 11 të librit, unë shkruaja: “Në këtë kohë Gramozi (Pashko) ishte nga ata “kurajozë” që kishte dhënë intervista te “Zëri Amerikës” në një kohë që dëgjimi i këtij stacioni ishte ilegal. Të ketë pasur visto nga lart?!…Fidel Ylli kishte qenë badigard i Gramozit, kur ky ishte zv/ kryeministër në qeverinë e stabilitetit dhe më pas ishte badigard i Kryeministrit Aleksandër Meksi deri në vitin 1993 kur Meksi e largoi…Fideli kishte hapur një kafe në këtë kohë që quhej “Bar West” në qoshe të “Parkut..

Lexone

DENONCIMI/ PD publikon audio-përgjimin “Babale 2”: Ja pse duhet të dorëhiqet Rama

Sali Berisha ka shpërndarë një audio-përgjim të ri ku sipas tij kryeministri Edi Rama ka folur me një gazetar.Në materialin e transmetuar nga emisioni “Stop”, pretendohet se shefi i qeverisë ka fyer në bisedë telefonike një reporter me emrin Renaldo.Ngjarja ka nxitur reagimin e ish-kryeministrit Berisha i cili mesa duket ka qenë i indinjuar.Pas “Babales”, ky është “skandali” i dytë i shpërndarë nga Partia Demokratike ku si në rastin e parë dallohet qartë se bëhet fjalë për një montazh.Forumet rinore të PD-së dhe LSI-së po protestojnë sot për audio-përgjimet e publikuara duke kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Edi Rama.“Shpeton Edi Rama, gazetari i fallsifikoi zerin!?!?!?Lexoni mesazhin dhe shikoni vedeon e qytetarit dixhital! sb“Doktori,sa po ja ma kthyen pergjigjen nga laboratori me i famshem ne bote dhe me tha : nuk eshte zeri origjinal i Edi Rames..” shkruan Berisha. (TemA)

Lexone

VIDEO: Pas “Babales”, TV Klan nxjerr ‘video-përgjimin’ e Ramës që zihet me një gazetar (opozita hesht)

Emisioni “Stop ne Tv Klan” ka publikuar ne profilin ne Facebook, nje video ku pretendohet se degjohet zeri i kryeministrit Edi Rama qe flet me nje gazetar qe quhet Renald.Duket qartë që kjo, ashtu si në rastin e “Babales”, është një video e montuar.Qëllimi se pse është bërë, nuk dihet.Ajo që habit, është si nuk ka reaguar opozita!(TemA)

Lexone

Turqi-Greqi, ndizen sërish gjakrat pas lirimit të “puçistëve”. Ankaraja provokon me dy avionë luftarakë

Turqia ka ngritur në fluturim avionë luftarakë që kanë gjëmuar mbi hapësirën ajrore greke, teksa tensionet mes dy vendeve fqinje sa vijnë e rriten, edhe për shkak të lirimit nga paraburgimi të 8 oficerëve ushtarakë turq të përshkruar si tradhtarë nga Ankaraja zyrtare.Formacione avionësh “F-16” fluturuan në lartësi të ulëta mbi ishujt e Egjeut për mbi 20 minuta gjatë së martës, mes kërcënimeve dhe akuzave me nota të larta të Turqisë ndaj Greqisë për strehimin, siç i konsiderojnë turqit, e terroristëve.Ankaraja është zotuar të përndjekë komandot, që sipas saj morën pjesë në përpjekjen e dështuar për grusht shteti në korrik të vitit 2016, kundër presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe qeverisë së tij.“Është detyra dhe detyrimi ynë t’i gjejmë këta ushtarë puçistë kudo që ndodhen. T’i rrëmbejmë ata dhe t’i kthejmë në Turqi”, tha zv.kryeministri turk, Bekir Bozdag gjatë mbrëmjes së të hënës.Ai kritikoi personalisht kryeministrin grek, Alexis Tsipras, për mosdorëzimin e ushtarëve në Turq..

Lexone

Pas protestave masive, mbreti i Jordanisë Abdullah bën thirrje për rishikimin e taksave

Mbreti i Jordanisë Abdullah ka urdhëruar kryeministrin e ri të vendit që të kryejë një rishikim të një ligji të ri të taksave të diskutueshme, pas ditë protestash që detyruan edhe rëzimin e qeverisë së parë.Ministri i arsimit dhe ish-ekonomisti i Bankës Botërore Omar al-Razzaz ka zëvendësuar ish-kryeministrin Hani Mulki, i cili dha dorëheqjen të hënën.Protestat në Jordani, një aleat i rëndësishëm perëndimor, janë më të mëdhatë në vite.Demonstruesit thonë se një projekt-ligj i ri taksash i mbështetur nga Fondi Monetar Ndërkombëtar do të dëmtojë klasën e varfër dhe të mesme.Ish-kryeministri ka refuzuar të heqë propozimet, të cilat përfshijnë taksat më të larta dhe masat shtrënguese.Në letrën që emëron Razzaz për të formuar një qeveri të re të martën, Mbreti Abdullah tha se kabineti “duhet të kryejë një rishikim gjithëpërfshirës të sistemit tatimor” për të shmangur “taksat e padrejta që nuk arrijnë drejtësinë dhe ekuilibrin midis të ardhurave të të varfërve dhe të pasurit “.Mb..

Lexone

Fatos Lubonja: Është shqetësuese nëse BE hap negociatat për Shqipërinë, i shërben Ramës

Fatos Lubonja i bën thirrje Bashkimit Europian që të mos i hapë negociatat me Shqipërinë.Sipas analistit një vendim pozitiv për integrimin e Shqipërisë do t’i shërbente kryeministrit Edi Rama ndaj gjykon që BE duhet të ndjekë politikë bllokuese për Tiranën zyrtare deri në largimin e shefit të qeverisë.Në intervistën dhënë për news 24 Lubonja tregon se do të ishte shqetësuese për të nëse do të mësonte se Europa ka marrë vendim për t’i hapur “dritën jeshile” vendit tonë. (TemA)vijon..

Lexone