Home / Tag Archives: kryeministri (page 30)

Tag Archives: kryeministri

Haley: Hamasi, jo Izraeli fajtor për dhunën në Gazë

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën.“Ditët e fundit, terroristë të Hamasit, me mbështetjen e Iranit, kanë nxitur sulme ndaj forcave të sigurisë dhe infrastrukturës izraelite”, – tha zonja Haley në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të martën, për situatën e krijuar.Amb. Haley i hodhi poshtë thëniet se dhuna e kishte burimin tek hapja e ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Jerusalem.“Dhuna nuk e minon perspektivën e paqes. Për disa, hapja e ambasadës ishte shkaku i dhunës. Por le të kujtojmë që organizata terroriste Hamas ka vite që nxit dhunën, shumë kohë para se Shtetet e Bashkuara të vendosnin për zhvendosjen e ambasadës.”Haley shtoi se ambasada “reflekton vullnetin e popullit amerikan dhe të drejtën tonë sovrane për të vendosur mbi vendin ku duhet ngritur ambasada jonë, një e drejtë që gjithsecili në këtë dhomë e kërkon..

Lexone

“S’jemi njësoj”, opozita përgjigje Ramës: Ti kriminel, ne zbardhim të vërtetat

Kryeministri Edi Rama nuk e përjashtoi aspak ironinë në përgjigjen që i dha sot pasdite Partisë Demokratike duke thënë se “S’jemi të gjithë njësoj” dhe se për precedentin Xhafa të krijuar rishtazi do të japë përgjigje nesër në një mbledhje të Grupit të PS.Postimi i Ramës vendosi në “punë” opozitën, duke sjellë reagimin e kreut të grupit të PD dhe atij të LSI. “Edi Rama ne perpjekje per te mbrojtur kliken e tij te inkriminuar paska thene qe nuk jemi te gjithe njesoj. Eshte e vertete! Nuk jemi te gjithe njesoj. Edi Rama eshte arkitekti i bashkeqeverisjes me krimin! Ne jemi ata qe po luftojme prej 5 vjetesh lidhjet e Rames me krimin e organizuar!”, shkruan Edmond Spaho në reagimin e tij.Sipas kreut të grupit të PD, kryeministri Rama “eshte ai qe emeron Ministrat e Brendshem me lidhje familjare me trafikun nderkombetar te droges”, ndërsa opozita është e angazhuar në betejën me krimin e narkotrafikun, ndaj e zbulon këtë të vërtetë.“Ne nuk jemi njesoj! Ne anetaresuam vendin ne NATO d..

Lexone

Arian Çani-Berishës: Pse gjithë kjo energji doktor për të rrëzuar një ministër? Ja si përgjigjet ish kryeministri

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi sot në ‘Studio e Hapur’ në ‘News24’ se nga Italia ka ardhur një kërkesë për ekstradimin e vëllait të Xhafajt, Agron Xhafajt, i implikuar sipas PD më trafik droge.“Në Shqipëri ka ardhur kërkesë për ekstradimin e vëllait të Xhafës, por nuk është ekzekutuar”, tha Berisha.Teksa i përgjigjej pyetjeve të gazetarit Arian Çani, Berisha është shprehur se Xhafaj është levë e Edi Ramës. Berisha deklaroi se ai është pjesë e një familje mafioze.Vasili: Ju po thoni që ka ardhur kërkesa dhe është fshehur?Berisha: Pa diskutim, është njësoj si rastisi Mark Frrokut.Çani: Cili është roli i opozitës në këtë moment?Berisha: Shkallmimi i tyre.Çani: Ju po kërkoni ikjen e Xhafajt nga ministria.Berisha: Fatmir Xhafaj është një levë e Ramës.Çani: Pse gjithë kjo energji doktor për të rrëzuar një ministër?Berisha: Po është pjesë e një familje mafioze.The post Arian Çani-Berishës: Pse gjithë kjo energji doktor për të rrëzuar një ministër? Ja si përgjigje..

Lexone

Rama thumbon PD-në: S’jemi njësoj! Nesër do flas për Fatmir Xhafën

Në kulmin e debatit politik për çështjen e familjes Xhafaj që shkund edhe njëherë themelet e qeverisë dhe e vendos ministrin e tij të Brendshëm në qendër të akuzave për mbështetje ndaj trafikut të drogës, Edi Rama zgjodhi të lobonte për negociatat dhe ta bënte këtë në një vend tepër skeptik si Franca e Emanuel Macron.Por pavarësisht se sot iu desh të ndalej në Paris, kryeministri nuk e harron politikën e brendshme dhe me një postim me tone ironike i kthen përgjigje Partisë Demokratike, duke paralajmëruar se nesër në mbledhjen e zakonshme të Grupit Parlamentar të PS do të japë llogari për çështjen e Fatmir dhe Agron Xhafës.“Jemi të gjithë njësoj? JO, s’kemi qenë asnjëherë të gjithë njësoj e s’do jemi kurrë njësoj! Nesër në 11.00 përpara Grupit Parlamentar, qëndrimi im për situatën e krijuar me Ministrin e Brendshëm dhe ecurinë e përpjekjes diplomatike drejt objektivit historik të çeljes së negociatave”, shkruan Rama në Facebook.15 maj 2018 (gazeta-Shqip.com)

Lexone

Akuzat e PD-së për Fatmir Xhafajn, Edi Rama lajmëron konferencë shtypi

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë, pas akuzave të Partisë Demokratike ndaj ministrit Fatmir Xhafaj.Ai thotë se nesër do të mbajë një qendrim, përpara deputetëve të PS-së.“Jemi të gjithë njësoj?JO, s’kemi qenë asnjëherë të gjithë njësoj e s’do jemi kurrë njësoj!Nesër në 11.00 përpara Grupit Parlamentar, qëndrimi im për situatën e krijuar me Ministrin e Brendshëm dhe ecurinë e përpjekjes diplomatike drejt objektivit historik të çeljes së negociatave”, shkruan kryeministri, që sot ka qenë në Francë.(TemA)

Lexone

Fondacioni “SOROS” mbyll aktivitetin në Hungari

Fondacioni SOROS i mandatit George Soros i ka dhënë fund veprimtarisë së vetë në Hungari dhe ka mbyllur zyrat qendrore, duke u larguar me artikulimin e një akuze për Budapestin zyrtar, të cilin e bën fajtor për shtypjen e shoqërisë civile.“Të ballafaquar me një mjedis gjithnjë e më represiv politik dhe ligjor në Hungari, Fondacionet e Shoqërisë së Hapur po lëvizin operacionet dhe stafin ndërkombëtar me bazë në Budapest në kryeqytetin gjerman, Berlin”, konfirmoi grupi të martën.Patrick Gaspard, president i Fondacionit të Shoqërisë së Hapur tha se Budapesti “e denigroi dhe e keqpërfaqësoi punën tonë”, duke shtypur shoqërinë civile “për hir të përfitimit politik”.Grupi bazoi vendimin e vet mbi faktin se Budapesti zyrtar “përgatitet të imponojë kufizime të mëtejshme në organizatat joqeveritare përmes asaj që e ka quajtur paketën e Legjislacionit “Stop Soros”. Kryeministri Viktor Orban ka folur në mënyrë të përsëritur kundër axhendave të dëmshme të fondacionit Soros dhe OJQ-ve të tjer..

Lexone

Përgjimet/ Rama në Paris, Balla dhe Braçe në zyrën e Xhafajt në Ministrinë e Brendshme

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla dhe deputeti Erion Braçe kanë zhvilluar një takim disa minuta me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj. Gazetarja Marsela Karapanço raportoi për “BalkanWeb” se takimi është zhvilluar në zyrën e Xhafajt dhe ka zgjatur vetëm disa minuta.Takimi mes tre socialistëve vjen një ditë pas publikimit të audio-përgjimit nga PD-ja, ku sipas tyre dëgjohej vëllai i ministrit Xhafaj teksa komunikonte me një trafikant droge. Por kujtojmë se megjithëse Tirana zyrtare ‘vlon’ nga ngjarjet, kryeministri Edi Rama ndodhet në Paris për të bindur Francën për një përgjigje pozitive në qershor.Nuk dihet se çfarë kanë biseduar ministri Xhafaj, kreu i grupit parlamentar të PS-së dhe deputeti Braçe në takimin e shkurtër por Balla deklaroi dje se ‘nëse audio është e vërtetë Xhafaj ka përgjegjësi morale’./Burimi: BalkanwebThe post Përgjimet/ Rama në Paris, Balla dhe Braçe në zyrën e Xhafajt në Ministrinë e Brendshme appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Përgjimet/ Balla dhe Braçe në zyrën e Xhafajt në Ministrinë e Brendshme

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla dhe deputeti Erion Braçe kanë zhvilluar një takim disa minuta me ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj. Gazetarja Marsela Karapanço raportoi për “BalkanWeb” se takimi është zhvilluar në zyrën e Xhafajt dhe ka zgjatur vetëm disa minuta.Takimi mes tre socialistëve vjen një ditë pas publikimit të audio-përgjimit nga PD-ja, ku sipas tyre dëgjohej vëllai i ministrit Xhafaj teksa komunikonte me një trafikant droge. Por kujtojmë se megjithëse Tirana zyrtare ‘vlon’ nga ngjarjet, kryeministri Edi Rama ndodhet në Paris për të bindur Francën për një përgjigje pozitive në qershor.Nuk dihet se çfarë kanë biseduar ministri Xhafaj, kreu i grupit parlamentar të PS-së dhe deputeti Braçe në takimin e shkurtër por Balla deklaroi dje se ‘nëse audio është e vërtetë Xhafaj ka përgjegjësi morale’./Burimi: BalkanwebThe post Përgjimet/ Balla dhe Braçe në zyrën e Xhafajt në Ministrinë e Brendshme appeared first on Zonë E Lirë.

Lexone

Rama nxjerr video-projektin: Rruga deri në Llogara, lidhja me Himarën me tunel

Kryeministri Rama ka ndare me ndjekesit e tij ne rrjetin social Facebook projektin per ndërtimin e aksit rrugor nga Porti i Jahteve në Orikum.Rama sqaron se lidhja me Himaren do te behet permes nje tuneli.“MIRËMËNGJESdhe me imazhet e projektit për ndërtimin e aksit rrugor nga Porti i Jahteve në Orikum, duke vijuar në Llogara, për tu lidhur më pas me Himarën përmes një tuneli, ju uroj një ditë të mbarë ”- shkruan Rama.

Lexone

Rama nxjerr videoprojektin për investimin: Rruga deri në Llogara, lidhja me Himarën me tunel

Kryeministri Rama ka ndare me ndjekesit e tij ne rrjetin social Facebook projektin per ndërtimin e aksit rrugor nga Porti i Jahteve në Orikum.Rama sqaron se lidhja me Himaren do te behet permes nje tuneli.“MIRËMËNGJESdhe me imazhet e projektit për ndërtimin e aksit rrugor nga Porti i Jahteve në Orikum, duke vijuar në Llogara, për tu lidhur më pas me Himarën përmes një tuneli, ju uroj një ditë të mbarë ”- shkruan Rama.

Lexone